فهرست
ستاره‌های نیم‌فصل اول؛ درخشش دلپذیر
ستاره‌های نیم‌فصل اول؛ درخشش دلپذیر

ستاره‌های نیم‌فصل اول؛ درخشش دلپذیر

آی اسپورت - نیم فصل اول هجدهمین دوره لیگ برتر با قهرمانی سپاهان به پایان رسید. البته این قهرمانی چندان مقتدرانه نبود و به لطف تفاضل گل بهتر تیم اصفهانی به دست آمد. پدیده که «پدیده» این فصل بود و پرسپولیس در پایان نیم فصل با سپاهان هم‌امتیاز شدند. در این نیم فصل چند بازیکن بودند که نشان دادند سطح بالاتری نسبت به بقیه بازیکنان دارند. آن‌ها جزو مهره‌های بسیار تاثیر گذار تیم‌شان بودند و بدون شک تیم‌شان بدون آن‌ها نتایج خوبی نمی‌گرفت. مرور اسامی و عمکرد این بازیکنان نشان می‌دهد اغلب قریب به اتفاق آن‌ها جزو ستاره‌های غیر منتظره فصل بودند. در واقع فوتبال ایران در این نیم فصل منتظر درخشش چهره‌های دیگری بود اما این اتفاق نیفتاد و نیم فصل لیگ هجدهم پر بود از بازیکنانی که علیرغم پیش‌بینی‌ها درخشیدند و استاندارد بالای خودشان را نشان دادند. این اتفاق در بین مربی‌ها هم افتاد. برخی مربیان عملکردی مثل همیشه داشتند. چه ‌آن‌‌ها که همیشه موفقند و چه آن‌ها که توانایی‌شان مشخص است و از سطح مشخصی بالاتر نمی‌رود. اما در بین مربی‌ها هم پدیده‌های خوب و چهره‌های غافلگیر کننده‌ای داشتیم. بد نیست نگاهی به چهره‌های موفق نیم فصل داشته باشیم. ابتدا بازیکن‌ها و سپس مربی‌ها.

محمد قاسمی‌نژاد؛ ستاره‌ای از لیگ یک

1
1

بدون شک چهره موفق و البته غیر منتظره نیم فصل اول بازیکن شماره 13 پدیده بود. محمد قاسمی‌نژاد هافبک هجومی تیم مشهدی در این نیم فصل درخشش عجیبی داشت. نمره او در سایت برنامه نود، 2.56 بود که بالاترین نمره در لیگ محسوب می‌شود. اما بدون مراجعه به این رفرنس هم می‌شد به این نتیجه رسید که قاسمی‌نژاد بهترین بازیکن نیم‌فصل است. او در 13 بازی تیمش حضور داشت و در این 13 بازی دو گل زد و 4 پاس گل داد. پدیده در کل 19 گل در این نیم فصل زد که رد پای قاسمی نژاد در 6 تا از آن‌ها کاملا مشخص است. شاید باورش سخت باشد که بدانید بهترین بازیکن نیم فصل اول، سال گذشته در دسته یک بازی می‌کرد. قاسمی‌نژاد فصل گذشته عضو تیم خونه به خونه بود که در آخرین روز نتوانست به لیگ برتر صعود کند. آن تیم بازیکنان خیلی خوبی داشت. یکی هم روح‌الله‌ باقری بود که به استقلال پیوست. قاسمی‌نژاد در تیم جوان و کم ستاره پدیده چهره شاخصی بود. پدیده‌ای‌ها با درخششی که قاسمی‌نژاد در این نیم فصل داشت کار سختی برای حفظ او در پایان لیگ دارند. طبیعی است که از همین حالا او مورد توجه تیم‌های مطرح و پولدار لیگ برتر قرار گرفته است.

استنلی کی‌روش؛ اسلحه قدرتمند ژنرال

2
2

آقای گل نیم فصل اول هم کسی نبود که منتظرش باشیم. استنلی کی‌روش مهاجم بلند قامت و سرزن سپاهان سال قبل هم شاگرد امیر قلعه‌نویی بود اما در ذوب آهن. او سال گذشته در کل فصل 9 گل برای ذوب آهن زده بود اما امسال در نیم فصل همان تعداد گل را زده و این نشان می‌دهد اصرار قلعه‌نویی برای آوردنش به سپاهان به چه دلیلی بوده است. او به جز این 9 گل موفق شده دو بار هم به همبازیانش پاس گل بدهد. توانایی عمده او در زدن ضربات سر است که نمونه‌اش را در بازی مقابل استقلال در تهران هم دیدیم. او قدرت بالایی در بازی فیزیکی دارد و تقریبا اکثر نبردهای هوایی را می‌برد. شوت‌هایش پرقدرت است و بازی پشت به دروازه را هم بلد است. سپاهان کلا 28 گل زده که تقریبا یک سوم‌شان کار کی‌روش بوده و جالب این که این تعداد گل را در 13 بازی زده است. اگر سپاهان توانست به لطف تفاضل گل قهرمانی نیم فصل را به دست بیاورد بدون شک کی‌روش یکی از مهم‌ترین دلایلش بوده. قلعه نویی هم برای رسیدن به قهرمانی در پایان فصل روی کی‌روش و گل‌هایش حساب زیادی باز کرده است. کی‌روش نقطه ضعف سال‌های اخیر سپاهان را که همان گلزنی بوده کاملا رفع کرده است.

احمد نوراللهی؛ بازگشت خیره کننده

3
3

بعد از علی کریمی چند نفری قربانی پوشیدن پیراهن شماره 8 پرسپولیس شدند اما احمد نوراللهی لایق‌ترین جانشین جادوگر در پرسپولیس بوده است. البته که سبک بازی‌اش شباهتی به بازی علی کریمی ندارد اما میزان تاثیرگذاری‌اش در پرسپولیس واقعا بالاست. او که سال گذشته برای گذراندن دوره سربازی به تراکتورسازی رفته بود بعد از یک دوره کوتاه به پرسپولیس برگشت. بازگشت او مصادف شد با دوره محرومیت پرسپولیس از جذب بازیکن و به همین دلیل حضورش در پرسپولیس بسیار مثمر ثمر بود و به چشم آمد. نوراللهی در این نیم فصل گلی نزد و پاس گلی هم نداد. اما در انجام وظایف دفاعی‌اش آنقدر موفق بود که حتی کارلوس کی‌روش هم نتوانست او را به تیم ملی دعوت کند. برانکو هم پتانسیل بالای او را دید و در هر پستی که می‌خواست از او بازی گرفت. نوراللهی در نیم فصل در پست‌های هافبک دفاعی، هافبک پاسور و وینگر بازی کرده و در همه پست‌ها هم استاندارد بالایش را نشان داده. در بین بازیکنان پرسپولیس او بیشترین نمره را از سایت نود گرفته است و این اتفاق در حضور بازیکنانی مثل سید جلال حسینی، شجاع خلیل‌زاده و علی علیپور رخ داده. خیلی بعید است کسی مخالف این نظریه باشد که او بهترین بازیکن پرسپولیس در نیم فصل بوده.

آنتونی استوکس؛ تعریف تازه مهاجم گلزن

4
4

وقتی در ابتدای فصل خبر ناگهانی جذب «آنتونی استوکس» و «هری لی اروین» با تراکتورسازی منتشر شد کسی در انتظار چنین نمایش‌های خیره کننده‌ای از آن‌ها و به خصوص استوکس نبود. البته فیلم‌هایی از گل‌های او در تیم‌های قبلی‌اش دیده می‌شد اما اهالی فوتبال در ایران اعتمادی به این فیلم‌‌ها نداشتند. استوکس اما خیلی زود پتانسیل بالایش را نشان داد. او گلزن متبحری بود و به شیوه‌های مختلف گل می‌زد. نمایشش در بازی با استقلال خوزستان بی‌نظیر بود. او 4 گل زد و گل‌هایش یکی از یکی تماشایی‌تر بود. او در طول نیم فصل 8 گل زد و یک پاس گل داد. چیزی از استوکس در تراکتورسازی می‌دیدیم پیش از این در فوتبال ایران بی سابقه بود. خیلی‌ها موافق این تئوری هستند که او بهترین مهاجم خارجی است که در سال‌های اخیر به لیگ برتر ایران آمده است. او که فعلا از تبریز رفته است اما اگر بتواند از ماجرای فیلم فوق‌العاده منشوری که اخیرا از او منتشر شده جان سالم به در ببرد و تبریزی‌ها موفق شوند او را به تراکتور برگردانند تیم محمد تقوی می‌تواند در نیم فصل دوم هم روند خوبش را ادامه بدهد و مدعی قهرمانی باشد. استوکس بازیکن بی‌جانشینی است و غیبت او در ترکیب تراکتورسازی کاملا مشهود است.

شجاع خلیل‌زاده؛ بالا بالا بالاتر

5
5

از وقتی به پرسپولیس آمد مورد اعتماد برانکو واقع شد اما در روزهای اول و حتی فصل اول کار سختی داشت. اشتباهات گاه و بیگاهش باعث شده بود هواداران پرسپولیس هرگز به او به چشم یک مدافع مستحکم نگاه نکنند. به خصوص که او با سید جلال هم مقایسه می‌شد. در نیم فصل لیگ هجدهم اما بالاخره شجاع به ثباتی که انتظارش می‌رفت رسید. او نه تنها در کارهای دفاعی به بلوغ لازم رسید بلکه در کارهای هجومی هم به کمک تیم آمد. فقط در دوتا از بازی‌های پایانی نیم فصل، دو گل 3 امتیازی زد و پرسپولیس را به 6 امتیاز حیاتی رساند. شجاع به قدری پیشرفت کرد که حتی عده زیادی او را لایق پوشیدن پیراهن پرسپولیس دانستند. پرسپولیس با حضور او در 8 بازی کلین شیت کرد و به استحکام دفاعی بیشتری رسید. همه این اتفاقات در حالی رخ داد که او از مصدومیت گردن رنج می‌برد اما به دلیل کمبود بازیکن در پرسپولیس ناچار شد مداوایش را به تاخیر بیندازد و با همان مصدومیت برای تیمش بازی کند. حالا شجاع به جایگاهی رسیده است که هواداران پرسپولیس او را جانشین شایسته سید جلال می‌دانند. همین مساله می‌تواند میزان پیشرفت او را در نیم فصل اول لیگ هجدهم نشان بدهد.

روح‌الله سیف‌اللهی؛ ستاره تیم متوسط‌ها

6
6

سال گذشته که تیم پارس جنوبی جم شگفتی ساز لیگ برتر شد در پایان فصل اغلب ستاره‌های این تیم جدا شدند و به تیم‌های دیگری رفتند. به همین دلیل پیش‌بینی می‌شد پارس جنوبی با مهدی تارتار امسال دیگر نتواند آن تیم شگفتی ساز سال قبل باشد. اما این اتفاق نیفتاد و پارس در نیم فصل اول لیگ هجدهم هم تیم خوب و شگفتی‌سازی بود. یکی از بهترین بازیکنان پارس و البته موثرترین بازیکن این تیم روح الله‌ سیف‌اللهی است. هافبک شماره 88 پارس سابقه بازی در پرسپولیس را دارد. او در این سال‌ها در تیم‌های مختلفی بازی کرده و همیشه هم جزو خوب‌های تیمش بوده است. سیف‌اللهی در نیم‌ فصل در 14 بازی در ترکیب تیمش قرار گرفت. او در این تعداد بازی دو گل زده و 3 پاس گل داد. او یک بازیکن سرعتی و خلاق است و در تیم متوسط پارس جنوبی، بازی‌اش کاملا به چشم می‌آید. او به قدری درخشیده که شایعه بازگشتش به پرسپولیس در نیم فصل دوم هم شنیده می‌شود. گلش در هفته آخر نیم فصل به پرسپولیس اگرچه برای پارس آورده‌ای نداشت اما جلوی نایب قهرمانی پرسپولیس در نیم فصل را گرفت. با این وجود او از ابراز علاقه به پرسپولیس ابایی ندارد و به شدت منتظر بازگشت به تیم محبوبش است.

یحیی گل‌محمدی؛ معجزه با دست خالی

7
7

کاری که یحیی گل‌محمدی در پدیده انجام داده به راستی قابل ستایش است. یحیی البته خودش را پیشتر هم ثابت کرده بود. خیلی‌ها موفقیت‌های او در تیم‌های قبلی‌اش مثل نساجی، پرسپولیس، ذوب آهن و تراکتورسازی را به پای دستیار خوبش یعنی مجتبی می‌نوشتند. اما یحیی امسال بدون دستیار همیشگی‌اش در پدیده به موفقیتی چشمگیرتر از همیشه رسیده است. او با چند بازیکن باتجربه و تعداد بیشتری بازیکن کم تجربه و ناشناس چنان تیمی ساخته است که همه آرزوی شکست دادنش را دارند. در نیم فصل اول فقط پرسپولیس و سپاهان بودند که توانستند به این هدف برسند و بقیه تیم‌ها از گرفتن تساوی مقابل این تیم رضایت داشتند. پدیده با 9 برد رکورددار بیشترین برد در نیم فصل لیگ هجدهم است. این تنها نقطه قوت پدیده نیست. آن‌ها بعد از پرسپولیس و استقلال که 6 گل خورده‌اند با 8 گل خورده بهترین خط دفاعی لیگ برتر را دارند. یحیی چهره‌های تازه‌ای را هم به فوتبال ایران معرفی کرده‌ است. قاسمی‌نژادها، مسعود ریگی، حسین مهربان، سعید صادقی و ... فقط چند چهره تازه‌ای هستند که در پدیده «پدیده» شده‌اند. این‌ها بازیکنان هستند که قطعا کمتر مربی‌ای حاضر به جذب آن‌ها برای تیمش می‌شد. اما یحیی همه استعداد و پتانسیل آن‌ها را بیرون کشیده است و حالا او تیمی دارد که بازیکنانش قطعا در بورس نقل و انتقالات فصل بعد خواهند بود. حالا هم هر وقت بحث «پرسپولیس بعد از برانکو» مطرح می‌شود یحیی است که به عنوان اصلی‌ترین گزینه جانشینی مرد کروات مطرح می‌‌شود. او در بین مربیان ایرانی و پرسپولیسی مثل علی دایی، مهدی تارتار، افشین قطبی، علیرضا مرزبان و ... بیشترین رای را برای جانشینی برانکو دارد.

محمدرضا مهاجری؛ همیشه کاربلد

8
8

ماشین سازی تبریز فصل را با فیروز کریمی شروع کرد. اما نتایج ضعیف باعث شد مدیران باشگاه به فکر چاره بیفتند. آن‌ها خیلی زود به گزینه رضا مهاجری رسیدند. گزینه‌ای که در ابتدا مورد شک و تردید بود اما حالا مشخص شده بهترین انتخاب ممکن بوده است. مهاجری با سابقه 3 فصل حضور موفق در پدیده به تبریز رفت و هدایت تیم بحران زده ماشین سازی را بر عهده گرفت. در ابتدا نتیجه گیری کمی سخت بود. اما ماشین سازی با همان بازیکنان ابتدای فصل به مرور تیم بهتری شد. تا جاییکه موفق شد سپاهان را متوقف کند و در یک بازی پر حرف و حدیث با یک گل به پرسپولیس ببازد. اما در همان بازی هم ماشین سازی نمایش ستایش برانگیزی داشت. تیم دوم تبریز بدون شک این پیشرفت را مدیون تجربه و کاریلدی رضا مهاجری است. او در این سال‌ها ثابت کرده که یک مربی کم حرف و عمل‌گراست و بدون توجه به حاشیه‌ها کارش را انجام می‌دهد. این خصیصه‌ای است که کمتر در مربیان ایرانی دیده می‌شود. کار خوب مهاجری حتی در این اواخر یک شایعه عجیب را در تبریز به راه انداخت. این که قرار شده او در نیم فصل دوم جای محمد تقوی را روی نیمکت تراکتورسازی بگیرد. البته این شایعه هرگز تائید نشد ولی همین که مطرح شده نشان می‌دهد مهاجری در تبریز توجه‌ها را تا حد زیادی به خودش جلب کرده است. میانگین امتیازی ماشین‌سازی 1.33 است که برای تیمی در این سطح بد نیست. ماشین سازی البته هنوز از منطفه خطر فاصله نگرفته اما روندی که در اواخر فصل در پیش گرفته بودند بسیار امیدوار کننده و مثبت بود. مهاجری در این تیم هم کاربلدی و مهارتش را نشان داده است.

سازندگی

۴    
آی اسپورت
2018-12-25 14:58:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر