فهرست
بدهی ۲۵میلیاردی استقلال به خارجی‌ها
بدهی ۲۵میلیاردی استقلال به خارجی‌ها

بدهی ۲۵میلیاردی استقلال به خارجی‌ها

آی اسپورت - ماجرای پرونده‌های متعدد باشگاه‌های ایرانی در فیفا چیز تازه‌ای نیست. هر سال چند پرونده جدید در فایل مخصوص ایران در کمیته انضباطی فیفا باز می‌شود و کمتر از آن تعداد پرونده، با محکومیت باشگاه‌های ایرانی و گاهی کسر امتیاز بسته می‌شود. عمده این پرونده‌ها مربوط به بازیکنان خارجی است که با کلی تبلیغات و سر و صدا و اغراق در مورد کیفیت بازی‌شان به تیم‌های ایرانی می‌پیوندند. اما بعد از مدتی به دلایل مختلف، مثل برآورده نکردن انتظارات، حاشیه‌سازی، عدم تطابق با وضعیت زندگی در ایران و یا در نهایت مشکلات مالی از این تیم‌ها جدا می‌شوند. پروسه جدایی قریب به اتفاق این بازیکنان در نهایت با شکایت به فیفا به پایان می‌رسد. چیزی که باعث ضربه خوردن به حیثیت فوتبال ایران در فیفا شده است. به جز یک مورد تقریبا در بقیه این پرونده‌ها، طرف ایرانی چه باشگاه و چه بازیکن محکوم شده است. مهدی شیری بازیکن اسبق برق شیراز، استقلال و پرسپولیس تنها بازیکنی است که موفق شده در کمیته انضباطی فیفا برنده باشد. او چند سال پیش به تیم النصر عربستان پیوست اما فدراسیون فوتبال عربستان برای شیری ویزا صادر نکرد، چرا که اجازه حضور بازیکنان ایرانی در لیگ این کشور را نمی‌داد. به همین خاطر باشگاه النصر مجبور شد قرارداد این هافبک ایرانی را لغو کند. شیری در سال 1390 برای دریافت رقم قرارداد خود به فیفا شکایت کرد و فیفا  به نفع شیری رای داد که این با مخالفت سعودی‌ها همراه شد و باعث شد تا درخواست تجدید نظر دهند. فیفا در نهایت در سال 1391 بار دیگر به نفع شیری رای داد و از باشگاه النصر خواست تا 271 هزار دلار به شیری پرداخت کند. مبلغی که با توجه به قیمت آن روزهای ارز اندکی کمتر از یک میلیارد تومان بود. این پرونده تنها پرونده‌‌ای است که با پیروزی طرف ایرانی بسته شده است. این روزها اما دوباره ماجرای پرونده‌های باشگاه‌های ایرانی در فیفا باز شده و باز نوبت استقلال است که در کمیته انضباطی فیفا محکوم شود! استقلال یک بار هم دو سال پیش در پرونده عادل شیحی بازیکن مراکشی محکوم شد و این پرونده در نهایت با محرومیت استقلال از فعالیت در یک پنجره نقل و انتقالاتی به پایان رسید. اوضاع استقلال اما نسبت به آن روزها بغرنج‌تر به نظر می‌رسد. اگر آن روز فقط یک پرونده به مرحله اجرا رسید این روزها چندین و چند پرونده در آستانه اجرایی شدن هستند. این در حالی است که مسئول مستقیم اغلب این پرونده‌ها خیلی راحت و بی دردسر و بدون اینکه به کسی پاسخگو باشد مشغول کار در سمتی جدید است! دوشنبه شب در برنامه اشاره‌ای کوتاه به پرونده‌های خطرناک استقلال در فیفا شد. در این گزارش جزئیات بیشتری از این پرونده‌ها روشن شده است:

 

1
1

پرو پییچ؛ 420 هزار دلار برای 5 گل!

پرو پییچ بازیکنی بود که در سال 2015 به استقلال پیوست. قبل از پیوستنش به استقلال فیلم گل‌هایش در لیگ آلبانی منتشر شد و خیلی‌ها به این نتیجه رسیدند او یک مهاجم گلزن و به دردبخور است. نگرش‌ها به او مثبت بود اما در عمل همه چیز برعکس از آب درآمد. او عملکرد مثبتی در استقلال نداشت و با این که قراردادش دو ساله بود اما علیرضا منصوریان او را نخواست و بعد از یک فصل پییچ را کنار گذاشت. آن هم بدون اینکه باشگاه با او توافقی کند. البته منصوریان در این مورد با باشگاه هماهنگ کرده بود. اما مشخص شده مدیران وقت باشگاه در این مورد تصور درستی از قرارداد و الزاماتی که ایجاد می‌کند نداشته‌اند. پییچ بعد از ترک استقلال دوباره به تیم سابقش در آلبانی یعنی «اف‌کی کوکسی» پیوست و در یک فصل 28 گل برای این تیم زد. بعد از یک فصل به تیم «اسلاون بلوپو» کراوسی رفت که در این تیم هم مثل استقلال موفق نبود. پییچ در 22 برای این تیم 3 گل زده است. پییچ مدعی مطالبه‌ای 420 هزار دلاری از استقلال است و پرونده‌اش را در فیفا به جریان انداخته است. پرونده او یکی از خطرناک‌ترین پرونده‌های پیش روی باشگاه است. حالا باشگاه باید این مبلغ هنگفت را به بازیکنی بدهد که عملکرد ضعیفش در استقلال صدای همه را درآورده بود.

تعداد بازی: 16

دقایق بازی: 615

تعداد گل: 5

 

2
2

رابسون جانواریو؛ چرا ناگهان رفت؟

این مدافع برزیلی عضو تیم «باهیا» از باشگاه‌های قدیمی برزیل بود. او در سال 2013 به طور قرضی به تیم «کاوازاکی فرونتاله» از «جی لیگ» ژاپن رفت. اما بدون حتی یک دقیقه بازی در این تیم به برزیل برگشت. کیفیت او در حدی نبود که بتواند در بالاترین سطح لیگ فوتبال برزیل بازی کند. استقلال در سال 2106 به سراغ او رفت و با قراردادی قرضی او را به خدمت گرفت. رابسون در استقلال عملکرد خوبی داشت و استحکام دفاعی تیم منصوریان را بالا برد. رابسون ان قدر خوب بود که استقلالی‌ها تمایل داشتند قرارداد او را دائمی کنند. اما مشکلات باشگاه در پرداخت حقوق بازیکنان باعث شد رابسون خودش ساز جدایی بزند. او بعد از یک فصل بازی در استقلال به تیم «بواویشتا» از لیگ برتر پرتغال رفت و 13 بازی برای این تیم انجام داد. در پایان آن فصل اما به صورت قرضی راهی تیم «بنی یاس» امارات شد و تا امروز 5 بازی برای این تیم کرده است. قرارداد رابسون با استقلال 270 هزار دلار بود اما مطالبه او از باشگاه 120 هزار دلار است. در استقلال خیلی‌ها خواستار ماندن او بودند اما مشخص نشد چرا مدیران باشگاه تلاشی برای رفع مشکلات او و ماندنش در باشگاه نکردند. چرا که بازیکن خوب و البته بی‌حاشیه‌ای بود و کاملا به کار استقلال می‌آمد.

تعداد بازی: 36

دقایق بازی: 3270

تعداد گل: صفر

 

3
3

لئاندرو پادوانی؛ غم‌انگیز با پایانی تلخ؟

ماجرای این مدافع برزیلی بسیار غم‌انگیز است. او که با فولاد خوزستان، نفت تهران و سپس سپاهان اصفهان خودش را به فوتبال ایران معرفی کرد در بازی فصل گذشته استقلال مقابل تیم سابقش یعنی فولاد دچار مصدومیت وحشتناک و تلخی شد. اتفاقی که پایان دوران بازی را برای او رقم زد. او حالا یک سال است مشغول درمان و مداوای خودش است تا بلکه بتواند راه برود. این روزها هم خبر می‌رسد که قصد دارد برای ادامه زندگی و مداوا به کشور خودش برگردد. اتفاقی که احتمالا شکایت او از استقلال را کلید خواهد زد! تجربه نشان داده بازیکنان خارجی به محض خروج از ایران شکایت‌شان از باشگاه ایرانی را در فیفا به جریان می‌اندازند. قرارداد پادوانی با استقلال 270 هزار دلار بود اما او الان از باشگاه 140 هزار دلار طلب دارد. از الان قابل پیش بینی است که کار او با استقلال به فیفا خواهد کشید. او مطالباتش را می‌خواهد و باشگاه هم برای او هزینه‌هایی مثل درمان و اسکان را انجام داده است. پادوانی البته نزد هواداران استقلال محبوب است اما این محبوبیت هیچ کمکی به ماجرای مطالبات او از باشگاه نخواهد کرد. چرا که با وضعیتی که پادو دارد برای ادامه درمان و زندگی‌اش نیازمند منابع مالی است و طبیعی است که او از حقش نخواهد گذشت.

تعداد بازی: 41

دقایق بازی: 3346

تعداد گل: 2

 

سرور جپاروف؛ دردسر پشت دردسر

داستان هافبک ازبکستانی و استقلال داستان عجیبی است. او که عنوان مرد سال آسیا را هم در کارنامه‌اش دارد در سال 2017 به استقلال آمد. اما به خاطر محرومیت بین‌المللی استقلال در ماجرای عادل شیحی نتوانست برای این تیم بازی کند و ناچار شد به سپاهان برود. بعد از یک نیم فصل بازی در اصفهان با کلی جنجال به استقلال برگشت. بازی‌های خوبش در استقلال باعث محبوبیتش روی سکوها شد. بر اساس اخباری که آن روزها منتشر شد قرارداد او با استقلال حدود 500 هزار دلار برای یک فصل و نیم بود. از کل مبلغ قرارداد او با استقلال 130 هزار دلار باقی مانده است. قرار بود او به همراه مامه تیام در استقلال بمانند اما مشکلات مالی باشگاه این اجازه را نداد و جپاروف که استقلالی‌ها به شدت به دنبال تمدید قراردادش بودند در نهایت از این تیم رفت و در انتقالی عجیب به تیم ژتیسو قزاقستان رفت. آن هم با قراردادی کمتر از آنچه در استقلال داشت. جپاروف در تیم جدیدش 5 بازی کرده و یک گل زده است. او در قزاقستان منتظر دریافت مطالباتش از استقلال است و اگر موفق نشود پولش را بگیرد مطمئن‌ترین راه را انتخاب خواهد کرد. یعنی شکایت به فیفا!

تعداد بازی: 40

دقایق بازی: 2961

گل و پاس گل: 6 گل و 5 پاس گل

 

یازالده گومز؛ صد رحمت به گاف!

این مهاجم پرتغالی داستانی دارد باورنکردنی! اتفاقی که برای او و باشگاه استقلال افتاده و استقلال را وارد دردسری بزرگ کرده چیزی شبیه به یک فاجعه است! مشابه چنین اتفاقی در هر جای دنیا بیفتد قطعا پای مسببانش به محاکم قضایی کشیده خواهد. اما در استقلال فعلا این خبرها نیست. گومز در بهمن سال 96 برای تست پزشکی وارد تهران شد. اما در تست پزشکی باشگاه مشخص شد که همسترینگ پایش مشکل دارد. به همین دلیل مورد تائید باشگاه قرار نگرفت و رفت. تا اینجا همه اقدام حرفه‌ای و هوشمندانه باشگاه را برای گرفتن تست پزشکی از او تائید می‌کردند اما ناگهان خبر رسید او از استقلال به فیفا شکایت کرده است! شاید باور نکنید اما مدیران وقت باشگاه به جای اینکه برای او دعوتنامه بفرستند، یک پیش قرارداد رسمی امضا شده فرستاده بودند که همین باعث شد گومز بتواند از استقلال شکایت کند!‌ تاسف آور اینکه مبلغ قرارداد او بیش‌تر از بقیه پرونده‌هاست. گومز طبق قرارداد 675 هزار دلار (نزدیک به 8 میلیارد تومان) از استقلال طلب دارد! او بازی که هیچ، حتی با استقلال تمرین هم نکرد اما به مدد گاف بزرگی که مدیران وقت استقلال دادند حالا بزرگ‌ترین طلبکار استقلال است! استقلال ناچار است این پول را بدهد. اما از جیب چه کسی؟ از بودجه باشگاه. مسببان این فاجعه کجا هستند؟ الان در سازمان‌های مربوط به نفت و گاز فعالیت می‌کنند! خود گومز هم با قراردادی پایین‌تر از همیشه به تیم «گازمتان» رومانی رفته است.

تعداد بازی: صفر

تعداد تمرین: صفر

مبلغ آخرین قرارداد: 180 هزار دلار

 

بویان نایدنوف؛ 10 برابر قیمت واقعی

ماجرای نایدنوف آخرین مورد از این دست پرونده‌هاست. نکته این است که او با تائید وینفرد شفر به استقلال آمد اما برعکس خارجی‌هایی مثل تیام و جپاروف نتوانست در استقلال خودش را نشان بدهد. فقط یک بازی 90 دقیقه‌ای در مقابل سیاه جامگان در کارنامه‌اش ثبت شد که تنها پاس گلش را هم در همان بازی داد. قرارداد او با استقلال 400 هزار دلار بود که مبلغ چندان غیر متعارفی نیست. اما چیزی که باعث شد اهالی فوتبال حیرت‌زده شوند چیزی بود که امیرحسین فتحی چند روز پیش گفت. فتحی مدعی شد بویان بعد از جدایی از استقلال با قراردادی 50 هزار دلاری به تیمی در آلبانی (کی اف لاچی) رفته است! فتحی این سوال مهم را مطرح کرد که چطور قیمت این بازیکن در تهران به 400 هزار دلار می‌رسد اما در آلبانی قراردادی 50 هزار دلاری می‌بندد. سوال ترسناک‌تر این است که اگر این اتفاق در مورد بقیه بازیکنان خارجی که به ایران می‌آیند هم اتفاق افتاده باشد چه؟ این پول‌های اضافه به جیب چه کسانی می‌رود؟

تعداد بازی: 5

دقایق بازی: 207

تعداد پاس گل: یک

 

بی‌خیالی توفیقی؛ فوتبالی‌ها ارزش جواب ندارند!

مجموع بدهی استقلال به این بازیکنان حدود دو میلیون دلار معادل 25 میلیارد تومان است. اغلب این قراردادها در دوره‌ای خاض بسته شده. دوره‌ای که پندار توفیقی معاون باشگاه و مسئول امور نقل و انتقالات بوده است. توفیقی عملا پاسخی درباره عملکرد سوال برانگیزش در این دوران نداده است. حدود دو ماه پیش بود که مصاحبه عجیبی از پندار توفیقی معاون اسبق باشگاه استقلال در زمان مدیریت سید رضا افتخاری و بهرام افشارزاده منتشر شد. او که به خاطر عملکرد سوال برانگیزش در چند پنجره نقل و انتقالاتی در استقلال تحت فشار بود سرانجام با تغییر مدیریت و آمدن امیر حسین فتحی از استقلال رفت. توفیقی در این مصاحبه در مورد انتقاداتی که نسبت به عملکرد او می‌شود گفته بود: «اصلا مهم نیست. فوتبالی جماعت کلا ارزش جواب دادن ندارد. بهتر است بگذریم.» همین جمله نشان دهنده میزان مسئولیت پذیری و تعهد کاری اوست. البته که قبل و بعد از توفیقی هم قراردادهای مشابهی در استقلال بسته شده است. اما این بی خیالی و عدم پاسخگویی نشان دهنده یک چیز است. اینکه او نگران پیامدهای این اتفاقات نیست و خیالش راحت است که مدیران بعدی باشگاه و البته وزارت ورزش از بودجه باشگاه این بدهی‌ها را پرداخت خواهند کرد!‌

سازندگی

۴ ۳  
آی اسپورت
2018-11-28 22:50:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
.
چهارشنبه ۷ آذر ۱۳۹۷، ۲۲:۵۷
الان کیسه کشای هوچی گر مردمی و مظلوم کجا هستن؟
۳
تماشاگر خوبی‌های یک جسم خاموش یا شبهای حمالی
چهارشنبه ۷ آذر ۱۳۹۷، ۲۳:۲۲
بسمه تعالی
مخاطبان محترم سایت آی اسپورت
با سلام و تحیت
ابتدا یک تصویر فرضی را برای هواداران پرسپولیس ترسیم می‌کنم: تصور کنید که کیروش از تیم ملز اخراج شده یا استعفا داده یا قرارداد او خاتمه یافته و فدراسیون، سکان هدایت تیم ملی را به برانکو ایوانکویچ سپرده است. از سمت دیگر باشگاه پرسپولیس جهت تصدی سرمربی‌گری پرسپولیس، با کیروش به توافق می‌رسد؛ می‌بینید که جایگاه دشمنان سابق تغییر کرده اما دشمنی‌ها -به قول پیمان یوسفی- کما فی السابق!!!!
اکنون در مقام طرفداری حق را به که خواهید داد؟ آیا فردوسی‌پور به بهانه حمایت از تیم ملی، ستایش‌گر برانکو می‌شود؟ آیا آی اسپورت، سایت خود را به برانکو اجاره می‌دهد؟ آیا علی کریمی و میناوند به عشق پرسپولیس، گرد کیروش جمع می‌شوند؟
پاسخ این سوال‌ها شاید به ما کمک کند تا بفهمیم که آیا تیم‌ها ملاک‌اند یا افراد؟
۳
iman
پنجشنبه ۸ آذر ۱۳۹۷، ۱۲:۲۹
اشکال نداره
گرگان وزارت وتیم حکومتی کاج برای پاداش و درآمد پرسپولیس کبیر دندان تیز کرده اند....
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر