فهرست
لیورپول، کلوپ و هفت روز حیاتی
لیورپول، کلوپ و هفت روز حیاتی

لیورپول، کلوپ و هفت روز حیاتی

آی‌اسپورت – یورگن کلوپ باید انتظار این وضعیت را می‌کشید. مشکلات زمستانیِ لیورپول این فصل هم همان الگوی فصل پیش را پی گرفت و بعد از شروعی درخشان در پایانِ تابستان و طول پاییز، در دسامبر و ژانویه به روندی نزولی رسید. نمایش‌هایِ نه چندان قانع‌کننده‌یِ شاگردانِ کلوپ در 13 بازیِ اخیر بحرانی در تیم پدید آورده و حالا سه بازی آینده، در سه رقابت مختلف، می‌تواند سرنوشت این فصل را برایشان تعیین کند.  

قدم اول چهارشنبه شب در بازی برگشتِ نیمه نهاییِ جام اتحادیه است، جایی که لیورپول باید برای رسیدن به فینال شکست 0-1 در بازی رفت مقابل ساوتهمپتون را جبران کند. سه روز بعد لیورپول در جام حذفی میزبان ولورهمپتون واندررز است و تنها 77 ساعت بعد کلوپ و مردانش باید پذیرایِ چلسی، صدرنشین لیگ برتر باشند، بازی‌ای که نقشی کلیدی در کورس قهرمانی و جدال برای قرار گرفتن در جمع بیگ فور خواهد داشت.

فصل پیش لیورپول در 13 بازی بعد از شروع دسامبر پنج پیروزی و چهار تساوی به دست آورد و چهار بار هم شکست خورد. یک سال بعد، رکوردِ لیورپول در همین مقطع از سال لیورپول پنج برد، چهار مساوی و سه شکست دارد. پیروزیِ احتمالیِ ساوتهمپتون در بازیِ فردا شب آماری کاملا مشابه از این دو مقطع خواهد ساخت.

جای تعجب ندارد که تیمِ کلوپ با فرا رسیدنِ زمستان انرژی خودش را از دست داده است. 15 ماه از ورودِ او به آنفیلد می‌گذرد اما اسکوادِ لیورپول همچنان همان عمق کم سابق را دارد. درسته که شاید کلوپ بیشتر از آنچه پیش از این انتظار می‌رفت از بازیکنانش استفاده برده و باعث درخشش‌شان شده، اما درسی که مربیِ سابق بوروسیا دورتموند نادیده‌اش گرفت قطعا لزوم خریدهایِ زمستانی بود.

کلوپ در تابستان با توجه به اینکه امتیاز بازی در چمپیونز لیگ را برای جذب بازیکنان جدید نداشت، محافظه‌کارانه خرج کرد. مهمترین خرید او در این پنجره‌یِ نقل و انتقالات سادیو مانه بود که سرعت، قدرت و نوع بازیِ مستقیم‌اش بعدی جدید به لیورپول داد. اما از همان روز اولی که مانه پا به آنفیلد گذاشت مشخص بود که قرار است در میانه‌یِ فصل راهیِ جام ملت‌هایِ آفریقا شود و در مقطعی کلیدی در تیم حضور نداشته باشد. با این حال هیچ تدبیری برای پر کردنِ جای خالیِ او اندیشیده نشد.

در عوض کلوپ آدام لالانا را از پست اصلی‌اش در میانه‌یِ زمین، پستی که این فصل در آن درخشیده بود، جدا کرد و یک خط جلوتر فرستاد تا به جایِ مانه بازی کند. این تغییر به هیچ وجه جواب نداد و باعث شد وسط زمین لیورپول با جردن هندرسون و امره جان که هیچکدام دینامسیم و خلاقیتِ لازم را ندارند بسیار ضربه‌پذیر شود. لیروی فر در پیروزیِ این هفته‌یِ سوانزی در آنفیلد به خوبی از این فضا استفاده کرد، فضایی که ساوتهمپتون، ولوز و به خصوص چلسی هم دنبال استفاده کردن از آن خواهند بود.

تیم کلوپ در پاییز، وقتی که پیش‌زمینه‌یِ ترنسفرهایِ زمستانی چیده می‌شود، در اوج بود و شاید همین فرم مقطعی چشمگیر بود که باعث ایجاد حس اطمینانی واهی از کافی بودنِ نیروی انسانی تیم برای حفظ چنین روندی تا پایان فصل را به وجود آورد. انگار همه در باشگاه به این نتیجه رسیدند که حتی بدونِ مانه هم می‌توان از یک مقطعِ یک ماه و نیمه گذشت.

در نهایت البته معمولا ترنسفرهایِ تابستانی نتیجه‌یِ بهتری دارند و کلوپ هم مربی‌ای است که دقیقا می‌داند تیمش به چه بازیکنانی و با چه کیفیات و خصوصیاتی نیاز دارد. قرار گرفتن در جمع چهار تیم اولِ لیگ و کسب سهمیه‌یِ چمپیونز لیگ می‌تواند دست کلوپ را در این تابستان برای جذب بازیکنان جدید بازتر کند، اما به هر حال نمی‌توان از این حقیقت گذشت که فرم ابتدایِ فصل لیورپول باعث شد تا او و دیگر عوامل باشگاه لزوم تقویتِ اسکوادشان در پنجره‌یِ ژانویه را نادیده بگیرند.

خودِ کلوپ در حال حاضر از شرایط نقل و انتقالات ناراضی است، نکته‌ای که نشان می‌دهد انتظار بیشتری از مدیر ورزشیِ جدید باشگاه، مایکل ادواردز داشته. شاید اگر شاگردانِ کلوپ در نیم فصل اول بهتر از آنچه ازشان انتظار می‌رفت نتیجه نگرفته بودند، نیاز تیم به تقویتِ زمستانی هم مشخص‌تر می‌شد و برنامه‌ریزی بهتر و دقیق‌تری برایش صورت می‌گرفت. از این منظر کلوپ قربانیِ موفقیت خودش شده، موفقیتی که برای رسیدن به مرحله‌یِ نهایی و فتحِ لیگ برتر نیاز به اسکوادی پرمهره‌تر دارد.

در اینکه لیورپول بعد از کنار گذاشتنِ برندان راجرز بهترین مربی‌ای که در دسترس بود را استخدام کرد و در مسیر درستی پیش می‌رود شک و تردیدی نیست. اما تمِ تکراری این باشگاه در سال‌های اخیر ضعف در برنامه‌ریزیِ دقیق در بازار نقل و انتقالات است. نتیجه‌یِ همین ضعف است که حالا لیورپول را در مقعطی تعیین‌کننده از فصل قرار داده؛ زمانی برایِ روبرو شدن با واقعیت. کلوپ برای عبور دادنِ تیمش از این هفت روز حیاتی باید روحیه‌یِ بازیکنانش را بالا ببرد و به تیمش سر و سامانی دوباره بدهد. سه پیروزی در این سه بازی موفقیتی بسیار چشمگیر برای او و شاگردانش خواهد بود.

مطلب مرتبط
امید اول لیورپول: فرمینو، کامل‌ترین مهاجم لیگ

امید اول لیورپول: فرمینو، کامل‌ترین مهاجم لیگ

لیورپول فردا شب در آنفیلد میزبان ساوتهمپتون است تا با جبران شکست بازی رفت برای دومین فصل پیاپی به رهبری یورگن کلوپ به فینال جام اتحادیه برسد. در این راه روبرتو فرمینو، که این هفته حتی در شکست مقابل سوانزی هم درخشید، می‌تواند امید اول قرمزهای مرسی ساید باشد. جاناتان ویلسون آنالیز می‌کند
آی اسپورت
2017-01-24 10:07:00

۳ ۱  
آی اسپورت
2017-01-24 11:54:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
مسعود
سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵، ۱۸:۱۷
لیورپول تیم ضعیفی هست و مربی بزرگ هم نمی تواند کاری برایش بکند تیم اون شخصیت لازم برای کسب عنوان قهرمان را ندارد و اگر از جام حذفی به دور بعد صعود کند و به چلسی نبازد مسلمن نتایج خوبی گرفته است جام اتحادیه رو باید فراموش کند زیرا اگه بتواند شکست یک هیچ رو حبران کند بعید هست که هال سیتی منسچتر رو حذف کند ودر فینال قطعن منچستر حضور دارد و انجا لیورپول را شکست می دهد
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر