فهرست
تخلفات گسترده آبی‌ها؛ از پاداش الکی تا مهریه همسر کرار
تخلفات گسترده آبی‌ها؛ از پاداش الکی تا مهریه همسر کرار

تخلفات گسترده آبی‌ها؛ از پاداش الکی تا مهریه همسر کرار

آی اسپورت- تخلف در ثبت و اجرای قرارداد بازیکنان فوتبال در اکثر باشگاه‌های لیگ برتر از جمله مصادیقی است که همواره نگرانی‌هایی را به همراه داشته، موضوعی که در گزارش حسابرسی فصل 95 - 94 استقلال فراوان دیده می‌شود. بر اساس گزارش حسابرسی انجام شده از باشگاه استقلال در فصل 95 - 94 موارد جالب توجهی درباره قرارداد بازیکنان استقلال و نقص و یا عدم پایبندی به مصوبات هیات مدیره به چشم می‌آید. از جمله این موارد می‌توان به نقض سقف قرارداد بازیکنان، وضعیت جالب جاسم کرار و غیرقانونی بودن حضور شاهرخ سبک دست در هیات مدیره استقلال نام برد.

* سقف‌هایی که رعایت نشد

در بخشی از گزارش حسابرسی باشگاه استقلال آمده، طبق صورتجلسه شماره 3 هیات مدیره وقت استقلال (افشارزاده، نجف نژاد، کردنوری، معینی، جهانیان و سبک دست) مصوب شده که سقف قرارداد 5 فوتبالیست با قرارداد یک میلیارد و دویست میلیون تومان، 8 بازیکن به مبلغ 850 میلیون تومان و 5 بازیکن تا 250 میلیون منعقد شود. هم‌چنین در این جلسه سقف بودجه قراردادهای تیم بزرگسالان 14 میلیارد و پانصد میلیون تومان برآورد و ابلاغ شده است. مالیات قراردادها هم برعهده بازیکنان گذاشته شد. در این مصوبه اشکالاتی از نگاه حسابرسان وجود دارد:

1- در این صورت جلسه پیرامون سایر پرداخت ها مثل هزینه اقامت و مسائلی از این دست مجوزی صادر نشده است.

2- جمع کل قراردادهای بازیکنان در آن فصل 17 میلیارد و 234 میلیون و چهارصد و پنجاه و هفت هزار تومان بوده که نقض سقف تعیین شده از بودجه تیم بوده است.

* حق جلسات و پاداش‌ها

هم‌چنین در بند 9 صورت جلسه شماره 23 مصوب شده که حق جلسه و پاداش پایان سال هیات مدیره 25 میلیون تومان باشد و به مدیرعامل استقلال هم 50 میلیون تومان پرداخت شود. با توجه به مواد 18 و 38 اساسنامه و از طرفی زیانده بودن باشگاه استقلال، پرداخت این مبالغ برخلاف قوانین و مقررات بوده و تصویب آن بر عهده مجمع عمومی باشگاه استقلال بوده است.

نکته قابل ذکر این است که بخشی از این مبلغ به 4 تن از اعضای وقت هیات مدیره استقلال در مردادماه آن سال پرداخت شده است.

اما درباره پاداش برد که در صورتجلسه‌هایی مثل 24 و 26 هیات مدیره مصوب شده، علیرغم وجود بدهی‌های سنگین، هیچگونه توجهی به بودجه و موجودی نقدی باشگاه نشده و صرفا جنبه تبلیغاتی و ایجاد انگیزه مدنظر بوده است.

* ماجرای شیحی و توزی

در صورت جلسه 25 هیات مدیره باشگاه استقلال، اعضای هیات مدیره تامین مالی پول رودریگو توزی را بر عهده اسپانسر وقت استقلال تا پایان همان روز اعلام کرده‌اند، این درحالی است که منطقا باید این پول به حساب باشگاه می‌آمده و از طریق باشگاه به توزی پرداخت می‌شده و به این ترتیب رویه قانونی رعایت نشده است.

درباره عادل شیحی، برای این بازیکن 18 میلیون تومان برای سه ماه حضورش در ایران بابت منزلی در خیابان ملاصدرا هزینه شده که بر اساس گزارش، منافع باشگاه با توجه به این رقم به هیچ وجه در نظر گرفته نشده است.

* حضور غیرقانونی سبک‌دست

بر اساس صورت جلسه شماره 4 هیات مدیره استقلال، از 14 تیر سال 94، شاهرخ سبک دست اسپانسر اصلی باشگاه استقلال، عضو هیات مدیره باشگاه می‌شود که با توجه به ماده 39 و 40 اساسنامه اعضای هیات مدیره نباید طرف حساب و یا ذی نفع در باشگاه باشند.

* ایرادات اساسنامه‌ای

1- در اساسنامه استقلال هیچ اشاره‌ای به صاحبان سهام، میزان سهام آنها و مبلغ آن نشده است. به گونه‌ای که دولتی بودن شرکت فرهنگی ورزشی در اساسنامه مشخص نبوده است.

2- با توجه به ماده 32 اساسنامه، اعضای هیات مدیره و مدیرعامل شرکت، حداقل 500 سهم از سهام شرکت را در تمام مدت مدیریت خود به عنوان وثیقه و بابت جبران خسارات احتمالی مدیریتی باید به صندوق شرکت بسپارند. اقدامی که در هیچ یک از ادوار باشگاه استقلال انجام نشده است.

3- طبق ماده 45 اساسنامه، باید در مجمع عمومی عادی سالانه باشگاه استقلال، یک بازرس اصلی و یک بازرس علی البدل برای وظایف مندرج در ماده 46 انتخاب کند که اجرایی نشده، این درحالی است که اگر باشگاه استقلال دارای بازرس قانونی بود، شاید بسیاری از ایرادات اشاره شده مرتفع می‌شد.

* جاسم کرار

1- قرارداد 1457000000 تومانی (یک میلیارد و چهارصد و پنجاه و هفت میلیون تومان) کرار جاسم و پرداخت مالیات این بازیکن و همچنین هزینه اقامت او از سوی باشگاه با مصوبه‌ای که در آن قید شده سقف قرارداد بازیکنان یک میلیارد و دویست میلیون تومان باشد در تعارض است.

2- از نکات جالب قرارداد کرار، پرداخت مالیات او، هزینه اقامت و انشعابات، یک دستگاه خودرو و دو فقره بلیط رفت و برگشت این بازیکن و خانواده‌اش توسط باشگاه و همچنین لزوم پرداخت 5 میلیون تومان بابت فیکس بودن در هر بازی بوده است.

3- با وجود اینکه کرار از استقلال به دلیل عدم رضایت کادرفنی مدتی به کمیته فنی معرفی شده بوده، اما موضوع مسکوت مانده و نتیجه به هیات مدیره برای تصمیم گیری ارائه نشده است.

4- با توجه به شکایت همسر دوم جاسم کرار به باشگاه استقلال بابت پرداخت مهریه از محل مطالبات نامبرده، توافق شد مبلغ 75 میلیون تومان از مطالبات کرار به همسر دوم او پرداخت شود.

* نکاتی از سایر قراردادها

1- قراردادهای مربوط به کادر پزشکی متشکل از سه پزشک و دو ماساژور که حدود 6 سال با آنها قرارداد امضا می‌شود، فاقد توجیه قانونی و نظر گروهی هیات مدیره در خصوص شایستگی فنی نامبردگان است. بر اساس گزارش موجود، مبلغ 405000000 تومان (چهارصد و پنج میلیون تومان) قرارداد کادر پزشکی هیچگونه توجیه منطقی و قانونی نداشته است.

2- از دیگر نکات قابل ذکر در گزارش مربوطه می‌توان به مطالبات مرحوم پورحیدری اشاره کرد. طبق قراردادی که باشگاه استقلال با مرحوم پورحیدری به عنوان مدیرفنی و مدیر تیم امضا کرده بود، قرارداد او 230 میلیون تومان منعقد شد. مرحوم پورحیدری 50 میلیون از این پول را از شیرازی اسپانسر باشگاه استقلال و حدود 84 میلیون تومان را از باشگاه استقلال دریافت کرد و مابقی این پول هم مطالبات آن مرحوم بود.

* سایر تخلفات

1- طبق صورتجلسه شماره 31 هیات مدیره استقلال، ذی حساب باشگاه استقلال موظف بوده تا واریزی‌های مستقیم اسپانسر که به حساب باشگاه واریز نشده است، اصل رسید مدارک و مالیات مربوطه را از محل درآمدهای وصولی به حساب مربوطه منظور نماید که این مسئله رعایت نشده است.

2- در صورت جلسه شماره 16 هیات مدیره استقلال، مبلغ 15 میلیون تومان به صورت قرض به شرکت بیمه استقلال پرداخت شده است. این درحالی است که هیات مدیره باید با توجه به وضعیت مالی باشگاه و شرکت بیمه مربوطه، نسبت به واگذاری آن تصمیم گیری می‌نمود.

3- هیچگونه آیین نامه مالی و معاملاتی و اداری و استخدامی و بودجه کاملی اعم از درآمد و هزینه در سال مالی 94-95 به تصوریت هیات مدیره باشگاه علی رغم وجود این کمبودها و تاکید اساسنامه در ماده 37 صورت نگرفته است.

به گزارش ایسنا،‌ امید است که با بررسی دقیق حسابرسی انجام شده نهادهای مربوطه فرد یا افرادی را که در اجرای مقررات مالی باشگاه استقلال مرتکبتخلف شده‌اند را نسبت به سوء مدیریت انجام شده پاسخگو کرده و حقوق از دست رفته باشگاه را جبران کنند. 

ایسنا

 

۶۷ ۱۱  
آی اسپورت
2017-12-11 00:05:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۱ نظر
سعید از خوزستان
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶، ۰۰:۳۵
تراز مالی تیم حکومتی پرسپولیس نشان میدهد رقمی معادل ۶۱ میلیارد تومان در این باشگاه گم شده است!

1_بررسی ترازنامه مالی باشگاه پرسپولیس طی سال‌های ۹۴ و ۹۵ نشان می‌دهد حدود ۶۱ میلیارد از دارایی‌های ثابت مشهود این باشگاه به یکباره ناپدید شده و در هیچ سند مالی قابل ردیابی نیست.

2_بررسی گزارش مالی باشگاه پرسپولیس نشان می‌دهد این باشگاه طی سال‌های ۹۵-۹۴، ۷۴ میلیارد و ۱۳۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان نیز بدهی مالیاتی دارد.

3_بررسی حساب‌های باشگاه پرسپولیس زیان‌ده بودن این باشگاه را به طور کامل اثبات می‌کند....

طبق این اسناد دارایی‌های ثابت مشهود (املاک و دارایی‌های قابل مشاهده‌ای است که به صورت بلندمدت در اختیار آن مجموعه قرار می‌گیرد) در سال ۹۴، ۶۱ میلیارد و ۵۸۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بوده است که این مبلغ با کاهش بسیار چشمگیری در سال ۹۴ به ۵۰۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است. اینکه در فاصله یک سال مبلغ ۶۱ میلیارد و ۶۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان از دارایی‌های ثابت مشهود باشگاه به یکباره کسر می‌گردد، نکته جالب و حائز اهمیت این سند است........

دزدی و کلاهبرداری و حقه بازی و شارلاتانیسم توی خون باشگاه مافیایی پرسپولیس و حامیانش است.....
اقای تاج هستم تو فدراسیون :سعیییید بسوززز
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶، ۰۳:۳۹
سعید تو چقدر عقده ای هستی حس میکنم پرسپولیس مال اموالتو بلا کشیده تو جوب میخوابی شباااخخخخ لامصب ادم ب عقده ای بودن تو ندیدم ...باشگاه مافیایی باشگاه زپرتی شماست ک ب اسم سقف قرار داد میاد 4 میلیارد با نکونام قرار داد میبنده...
علی از شیراز
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶، ۰۷:۱۲
خسته نشدی از این همه خزعبلات که هرروز میگی؟ تو کارو زندگی هم نداری؟!!!
شلغم شاغول بلعم باعور
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶، ۰۷:۳۵
سرش را زیر پتو برده و زار زار میگرید و آرزوی بازگشت محمود و منصور عظیمی را دارد
علیار
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶، ۱۱:۳۱
از مهمترین افتخارات لنگ کیسه کش هم تحویل هدایتی به جامعه بوده که در حد بودجه چند استانو فقط از یه بانک دزدیده و آب از آب تکون نخورده حالا کاری به بازیکن جاعلتون و اسطوره های پشمکیتون ندارم... جالب تر اینه که ۶۱ میلیارد ناقابل از باشگاه هاپولی میشه ولی رسانه های سرخ انگار نه انگار... این خبر هم زده که بگه تو استقلال هم از این اختلاس ها بوده... دقیقا مثل قضیه قلیونیاشون...
00
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶، ۱۲:۲۲
ظاهرا وضعیت نرمالی نداری! تیمت حتی مهریه زن بازیکن تون هم داده اونوقت داره درباره پرسپولیس حرف میزنه . بچه جون دوران مثلث کذایی فتل،عزیزمحمدی،مموتی تموم شددددددد. یه نگاه به نوشته ات بکن تا بفهمی کی شارلاتانه
۵
کوهیار
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶، ۰۱:۵۴
از مهمترین تخلفات باشگاه کیسه دادن رشوه به داور و بازیکنان حریف در زمان قلعه نوعیه
استقلالی واقعی
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶، ۰۷:۳۲
یا تو رابط قلعه نوعی و داورا بودی،یا خودت یکی از داورایی یا درپغ حناق نیس و کنتور نداره و حرف مفت زدن آسونه!آره،استقلال بود که تو بازی آخرش تو لیک هفتم نیاز به برد داشت و سعید مظفری زاده انقد طولش داد تا گل بزنه و ببره!!میثاق معمارزاده جلو استقلال گل به خودی زد و فصل بعد هم اومد استقلال!!
علیار
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶، ۱۱:۲۹
از مهمترین افتخارات لنگ کیسه کش هم تحویل هدایتی به جامعه بوده که در حد بودجه چند استانو فقط از یه بانک دزدیده و آب از آب تکون نخورده حالا کاری به بازیکن جاعلتون و اسطوره های پشمکیتون ندارم... جالب تر اینه که ۶۱ میلیارد ناقابل از باشگاه هاپولی میشه ولی رسانه های سرخ انگار نه انگار... این خبر هم زده که بگه تو استقلال هم از این اختلاس ها بوده... دقیقا مثل قضیه قلیونیاتون...
ali
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶، ۱۲:۰۳
یعنی مشخصه نویسنده از روزی که 62 میلیارد پرسپولیس گم شده رفته نشسته تو گوگل و اینستا و پرونده و راست و دروغ و هرچی تونسته جمع کرده اینو بنویسه که مثلا در برابر اون 62 میلیارد پرسپولیس یه حرفی واسه گفتن داشته باشه!!!! خجالتم خوب چیزیه، 62 میلییییاااااارد پول چییییی شده؟؟؟!!!
امیر
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶، ۱۳:۴۰
بازم ایسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسنا
همه خبرهای ورزشی این روزا از ایسنا میاد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر