فهرست
بیشترین بند آزادسازی برای چه بازیکنی است؟
بیشترین بند آزادسازی برای چه بازیکنی است؟

بیشترین بند آزادسازی برای چه بازیکنی است؟

آی اسپورت - این روزها فعال شدن بند آزادسازی قرارداد آنتوان گریزمن با اتلتیکومادرید و پیوستن او به بارسلونا جنجال های زیادی را برانگیخته است. بارسلونا که مدت ها در پی جذب آنتوان گریزمن بود، تا فرارسیدن ماه جولای صبر کرد تا بتواند بعد از کاهش رقم قید شده در بند آزادسازی قرارداد این بازیکن با اتلتیکومادرید، گریزمن را با هزینه کمتری به خدمت گیرد. این بند پیش از این ۲۰۰ میلیون یورو ارزش داشت که در نخستین روز از ماه جولای به ۱۲۰ میلیون یورو می‌رسید. با این حال، اتلتیکو ادعا کرده که چون گریزمن از مدتها قبل با بارسا در ارتباط بوده و پیش از یک جولای با این تیم به توافق رسیده، بارسلونا باید همان ۲۰۰ میلیون یورو را به روخی بلانکوس پرداخت کند.

اما هرچه که باشد، قرارداد گریزمن با بارسلونا منعقد شده و آبی اناری ها هم در این قرارداد، بند آزادسازی ۸۰۰ میلیون یورویی را گنجانده اند تا خیال خود را راحت کنند. این رقم تقریبا ۴ برابر رقمی است که پاریسن‌ژرمن در سال ۲۰۱۷ برای فعال کردن بند آزادسازی قرارداد نیمار به بارسلونا پرداخت کرد و ستاره برزیلی را به گرانترین بازیکن تاریخ فوتبال تبدیل کرد.

اما آیا بند آزادسازی قرارداد گریزمن با بارسلونا سنگین ترین بند آزادسازی دنیای فوتبال است؟ پاسخ این سوال منفی است اما شاید برای خیلی ها تعجب برانگیز باشد که کدام بازیکن بالاتر از گریزمن، رده اول را به خود اختصاص داده است.

در رده نخست این فهرست و در کمال تعجب، نام کریم بنزما مهاجم ۳۱ ساله و فرانسوی باشگاه رئال مادرید به چشم می‌خورد. بنزما که در سال ۲۰۰۹ با قراردادی به ارزش ۳۵ میلیون یورو از لیون به رئال مادرید پیوست، در سپتامبر ۲۰۱۷ پای میز مذاکره نشست و قرارداد خود را با لوس بلانکوس تا سال ۲۰۲۱ تمدید کرد. با این تمدید قرارداد، حقوق او به ۷.۵ میلیون یورو در سال ارتقا یافت و بند آزادسازی قرارداد او نیز به یک میلیارد یورو رسید. این بند آزادسازی، تنها بند دنیای فوتبال فوتبال است که ارزشی برابر با یک میلیارد یورو دارد.

البته چندماه بعد از تمدید قرارداد بنزما و در نوامبر ۲۰۱۷، رئال قرارداد کریس رونالدو را هم تا سال ۲۰۲۱ تمدید کرد و رقم قید شده در بند آزادسازی او را یک میلیارد یورو تعیین کرد اما چندماه بعد و زمانی که رونالدو شخصا درخواست جدایی از رئال را داد، کهکشانی ها بدون توجه به بند آزادسازی به او مجوز جدایی را دادند و رونالدو بدون مشکل، با انتقالی ۱۱۲ میلیون یورویی به یوونتوس پیوست. در قرارداد رونالدو با یوونتوس نیز چنین بندی پیش بینی نشده است.

بعد از گریزمن که در رده دوم حضور دارد، در رده سوم به نام لوکا مودریچ هافبک کروات رئال مادرید می‌رسیم. مودریچ که به همراه کرواسی به فینال جام جهانی ۲۰۱۸ رسید و با کسب توپ طلا، به سلطه ۱۰ ساله رونالدو و مسی بر این جایزه خاتمه داد، پاداش نمایش های خوب خود را از رئال گرفت و این تیم، قرارداد هافبک ۳۳ ساله اش را در فوریه ۲۰۱۹ تا سال ۲۰۲۱ تمدید کرد. این قرارداد بند فسخی ۷۵۰ میلیون یورویی دارد.

مودریچ در رده سوم تنها نیست اما شاید کمتر کسی باور کند کسی که این رتبه را با مودریچ به اشتراک گذاشته هم تیمی کم نام و نشان او، براهیم دیاز باشد. دیاز ۱۹ ساله که در ژانویه ۲۰۱۹ با انتقالی ۱۷ میلیون یورویی از منچسترسیتی به رئال مادرید پیوست، با این تیم قراردادی ۶ ساله منعقد کرد و رقم موجود در بند فسخ قرارداد او نیز ۷۵۰ میلیون یورو قید شد. دیاز در نیمه دوم فصل ۱۹-۲۰۱۸ در ۱۱ مسابقه برای رئال به میدان رفت و یک گل هم به ثمر رساند. اما همچنان باید به انتظار نشست و دید آیا باشگاهی حاضر خواهد شد برای خرید او در آینده، چنین رقمی را بپردازد؟

بعد از مودریچ و دیاز نوبت به ۴ بازیکن می‌رسد که بند فسخی ۷۰۰ میلیون یورویی دارند؛ ۴ بازیکنی که یکی از آن ها لیونل مسی فوق ستاره آرژانتینی باشگاه بارسلونا است. فعال شدن بند فسخ ۲۲۲ میلیون یورویی نیمار با بارسلونا توسط پاریسن‌ژرمن در تابستان ۲۰۱۷، دو غول اسپانیایی را نگران کرده و آن ها تصمیم گرفته اند تا در حین تمدید قرارداد با ستاره هایشان، رقمی مطمئن و دست نیافتنی را به عنوان بند فسخ قرارداد آن ها لحاظ کنند. اما تورم موجود در بازار، رد و بدل شدن چنین ارقامی را در آینده نزدیک قابل پیش بینی کرده است. در ادامه بار دیگر نگاهی به سنگین ترین بند فسخ های بازیکنان دنیای فوتبال خواهیم داشت؛ بازیکنانی که همگی یکی از دو غول اسپانیا را نمایندگی می‌کنند:

 

کریم بنزما (رئال مادرید): ۱ میلیارد یورو

آنتوان گریزمن (بارسلونا): ۸۰۰ میلیون یورو

لوکا مودریچ (رئال مادرید)، براهیم دیاز (رئال مادرید): ۷۵۰ میلیون یورو

لیونل مسی (بارسلونا)، وینیسیوس جونیور (رئال مادرید)، ایسکو (رئال مادرید)، مارکو آسنسیو (رئال مادرید): ۷۰۰ میلیون یورو

جرارد پیکه (بارسلونا)، گرت بیل (رئال مادرید): ۵۰۰ میلیون یورو

۲    
آی اسپورت
2019-07-19 22:37:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر