فهرست
غلط‌های مصطلح خطرناک‌اند
غلط‌های مصطلح خطرناک‌اند

غلط‌های مصطلح خطرناک‌اند

آی‌اسپورت-  وریا غفوری مورد انتقاد قرار گرفته که اگر دغدغه‌های اجتماعی‌اش را در اینستاگرام مطرح می‌کند، چرا برای تمدید قرارداد با استقلال مبلغ ۳.۵ میلیارد طلب کرده و اگر به پست‌ها و استوری‌هایش که درباره دغدغه‌های عمومی مردم است باور دارد، چرا از بیت‌المال پول می‌گیرد. مهم نیست این حرف‌ها را چه کسی درباره کدام بازیکن مطرح کرده اما مهم است که این حرف‌ها مفاهیمی غلط در فوتبال می‌سازند و تحلیل‌هایی غلط و بی‌معنا را جا می‌اندازند که حتی انتقاد از ولخرجی و هزینه‌های گزاف در باشگاه‌های ایرانی را هم به کج‌راهه می‌برند.

‏در حمله به وریا غفوری این جمله که ناصر حجازی هرگز چیزی از استقلال نمی‌خواست، استدلال مقایسه وریا با حجازی است. حرفی صد در صد غلط. حجازی همیشه بازیکن و مربی گرانقیمتی بود، مبلغ قرارداد را بخشی از پرنسیب حرفه‌ای خود می‌دانست. حفظ پرنسیب هیچ منافاتی با این ندارد که حجازی درد مردم را فریاد می‌زد یا فریاد نمی‌زد. ‏اینکه یک بازیکن یا مربی بالاترین دستمزد را بخواهد، هرگز نباید مورد انتقاد باشد. دستمزد فقط پول نیست، بخشی از جایگاه حرفه‌ای هر کس در هر حرفه است. حجازی در بدترین روزهای مربیگری‌اش باز هم مربی ارزان‌قیمتی نبود. می‌توانست گران و گران‌تر هم باشد و قیمت بالاتری را طلب کند و باز هم این مطالبه بیشتر در حرفه‌اش به معنای پشت کردن به مردم نبود و اساساً این دو موضوع هیچ ارتباطی با هم ندارند. 

در فوتبال باید از باشگاه‌ها انتقاد کرد که چرا بیشتر از بنیه مالی خود هزینه می‌کنند. چرا وقتی توان پرداخت قراردادها را ندارند، تن به قراردادهای گزاف می‌دهند و چرا وقتی بدهکارند باز هم از خرید‌های گران و گزاف دست برنمی‌دارند؟ 

باشگاه‌های ایرانی بیشتر از درآمد خود هزینه می‌کنند، مرگبار هم چنین کاری را هر سال تکرار می‌کنند. هیچ ابایی از ورشکستگی ندارند و چون به دست مدیرانی اداره می‌شوند که همیشه مدعی دستمزد نگرفتن و هزینه کردن از جیب خود هستند اما در واقع هیچ مسئولیتی درباره آینده اقتصادی باشگاه ندارند، به بدترین نحو ممکن وارد پروژه‌های ولخرجی و ویرانگری اقتصادی می‌شوند تا خود را برنده نقل و انتقالات معرفی کنند یا نزد عده‌ کم‌شماری از هواداران که واکنش‌های تند مجازی دارند، خود را مدیر موفقی جا بزنند. علی خطیر، معاون سابق باشگاه استقلال که خبرگزاری تسنیم را با توجه به جنس حمله‌اش به وریا غفوری انتخاب کرده، فقط یک مثال کوچک از خیل حکایت‌های اینچنینی در فوتبال ایران است. او از بیت‌المال حرف می‌زند تا یک بازیکن حرفه‌ای را بهره‌مند از بودجه عمومی یا دولتی معرفی کند، در حالی‌که هیچ بازیکنی لازم نیست برای قرارداد ارزان پیشقدم شود. باشگاه باید عاقل باشد و بداند که بر اساس میزان درآمدش و بهره‌مندی‌اش از یک بازیکن چه نوع قراردادی را با چه مبلغی امضا کند. 

بازیکنان و چهره‌های ورزشی می‌توانند مثل هر شهروند دیگری کنش‌ها و واکنش‌هایی درباره مسائل اجتماعی و سیاسی داشته باشند. این کنش‌گری یا واکنش داشتن به اتفاقات عمومی که با زندگی پیوند دارد، به تخصص جامعه‌شناسی و علوم سیاسی نیاز ندارد. بلکه حرف‌هایی درباره زندگی است، درباره آنچه در زندگی همه مردم یا طیفی از مردم می‌گذرد و چه خوب اگر آگاهانه باشد و سمت و سوی مردمی به خود بگیرد. مردمی بودن اما معنای جدی و عمیقی دارد که شاید درباره این چهره‌ها به شکلی دم‌دستی و بی‌توجه به معنای عمیقش مطرح می‌شود، چه درباره ناصر حجازی و چه درباره علی کریمی، مسعود شجاعی یا وریا غفوری. قضاوت با مخاطبان این چهره‌هاست که اکت‌های سیاسی و اجتماعی آنها را می‌پذیرند و باور دارند یا بی‌باورند و آن را واقعی نمی‌دانند. بازیکن دیگری با اکت‌هایی شبیه به وریا غفوری یا حتی جدی‌تر و تندتر از او در باشگاهی خصوصی بازی می‌کند که مالکش شاید از بدهکاران بزرگ بانکی باشد یا درباره ثروتش هزار پرسش مطرح است اما او از چنین باشگاهی دستمزد دریافت می‌کند و همچنان اکت‌های سیاسی و اجتماعی‌اش را ادامه می‌دهد. قضاوت درباره چنین موقعیت‌هایی دشوار است و هیچ‌کس نمی‌تواند پاسخ روشن و قاطعی درباره این موقعیت داشته باشد. 

قضاوت در گذشت زمان شکل می‌گیرد. قضاوت‌های شتابزده ما اغلب شاید در مرور زمان تغییر کنند و بعدها معنای وارونه‌ای داشته باشند. کسی نمی‌تواند با یک مصاحبه سمت قضاوت‌ها را تغییر دهد و فقط با گذشت یک دوران قضاوت‌ها به واقعیت نزدیک می‌شوند، واقعیتی که خود دوباره هزار برداشت درباره آن وجود خواهد داشت. پس ماجرا به این سادگی نیست. 

اما آنچه در این بحث‌ها نباید به غلطی مصطلح تبدیل شود این است که بگوییم چرا این مبالغ از بیت‌المال به بازیکنان پرداخت می‌شود. بازیکن حرفه‌ای کوشش می‌کند تا بالاترین دستمزد را بگیرد. شاید مدیربرنامه‌هایش از ترفندهای مختلفی برای افزایش قیمت بازیکن استفاده کند. این مشکل باشگاهداری در ایران است که چون دولتی است و با بودجه‌های عمومی اداره می‌شود و فوتبال برای دریافت حقوق خود با بن‌بست‌هایی مواجه است، این مسأله ساخته می‌شود که چرا بازیکنان باید در این فضای فوتبال ایران دستمزدهای چند میلیاردی بگیرند. دستمزد واقعی بازیکنان در فضای رقابتی باشگاه‌های خصوصی در یک لیگ تعیین می‌شود اما در فوتبال ایران این بازار را باشگاه‌های دولتی و خصولتی ساخته‌اند و چنین باشگاه‌هایی با محاسبه سود و زیان خود باشگاه‌داری نمی‌کنند و این خود از عوامل افزایش قیمت بازیکنان است اما این موضوعات آیا به وریا غفوری یا هر بازیکن دیگری مربوط است؟ پاسخ روشن است: خیر. او در عین بهره‌مندی از چنین بازاری باز هم می‌تواند منتقد مسائل اجتماعی و سیاسی پیرامون خود باشد؟ باز هم پاسخ روشن است: بله چون دخل و تصرفی در این ساختار فوتبال ایران و باشگاهداری دولتی و آشفته‌بازار مالی‌اش ندارد و چه بسا خودش نیز منتقد زوایایی از آن است.

۱۵ ۸  
آی اسپورت
2019-09-24 01:32:00
نظر دهید

۸ نظر
نقد حرفهای مزوّرانه یک دلال قلم به مزد!
سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸، ۰۳:۵۷
بازم حرفهای احمقانه یک دلال رشتی ماله کش!

۱. وریا دروغ گفت پیشنهاد ۶ میلیاردی از تراکتور داره
یک دروغگو حرفش اعتبار نداره
شما به دروغ بازارگرمی می‌کردید که تراکتور ما را می‌خواهد و حاضر است 6 میلیارد تومان بدهد. کدام مدیر تراکتور حاضر است این موارد را تأیید کند؟ رفتید و دورهایتان را زدید و آمدید در نهایت با استقلال قرارداد بستید. بازارگرمی دلال شما و موج‌های رسانه‌ای مشکوک که هدفش ادامه حضور شما در استقلال بود کار را به اینجا کشانده است

۲. بیشترین رقم قرارداد رو از استقلال طلب کرد در حالی که شما هزاران بار زر زدین هزینه تیمهای لیگ‌برتر بالاست و رقم قراردادها نجومی( همین شما بخاطر شایعه دروغین و مضحکی که همکاران بیشرف خودتون یعنی امیر اسدی درباره بیرانوند ساخت به بیرانوند حمله کردین که چرا چنین مبلغی گرفتی در حالی که معلوم شد ووریا پارسال بیشتر از ۷ میلیارد از استقلال گرفته است)

بخشهای مهم صحبتهای خطیر را برایتان منتشر و قضاوت را به عهده شما واگذار می‌کنیم:

• ، آیا دغدغه‌ یک بازیکن باید فعالیت اجتماعی و حتی برخی اوقات سیاسی در فضای مجازی باشد و همین ماجرا روی کار فنی‌اش اثر بگذارد؟ خیلی‌ها به کاپیتان فعلی استقلال گفته‌اند که به جای این کارها، تمرکز را روی فوتبالت بگذارد و اگر هم نمی‌توانی فوتبال را رها و کار سیاسی کن، یا اصلا از استقلال برو و در تیم دیگری باش و این کارها را انجام بده.

۳. ووریا باندباز است و با همکاری و هماهنگی امیرهوشنگ سعادتی تیم استقلال را بسته و عارف غلامی و علی کریمی را به استقبال آورده است.به بخشی از حرفهای خطیر گوش دهید:

(یادت نیست در بازی استقلال - سایپا و همچنین در منزل من در حضور دوست مشترک به من گفتی که مهدی رحمتی را از تیم کنار بگذارید، تیم درست می‌شود؟ آیا تیم درست شد؟ مشکل باند "سفت‌ها" بود؟ باز باند سفت‌ها در کورس قهرمانی قرار داشتند، شما که سر دسته باند شل‌ها هستید، چه کار کرده‌اید؟ استقلال هر چه می‌کشد، از دست باند شل‌هاست!
به خاطر قدرت مدیربرنامه‌های شما در تیم استعفا کردم و رفتم، چون زورم به باند شما نرسید. اگر زورم می‌رسید باند شما را متلاشی می‌کردم تا استقلال از دست شما نفس بکشد. من کدام بازیکن را فراری داده‌ام؟ این شما بودید که به سرکردگی دلال معروف، به عوامل فضای مجازی‌تان خط می‌دادید بازیکن غیر باند شما را بزنند تا راحت تیم را در اختیار بگیرید
این شما و باند شما بود که با بازیکنان به صورت پکیجی قرارداد بستید. یعنی یک بازیکن که قیمت بالایی داشت به شرطی قرارداد می‌بست که بازیکن دیگری که قیمت بالایی نداشت، اول قرارداد ببندد. این شما نبودی که به عنوان کاپیتان با همراهی دوستان‌تان، بازیکنان جوان دیگری را مجبور می‌کردید که با مدیربرنامه شما قرارداد امضا کنند؟ سال گذشته سرجمع 10 بازی کردی، 5 میلیارد تومان نقد گرفتی، BMW سری 7 گرفتی، بعد می‌آمدی و بازیکنان را تحریک می‌کردی که اعتراض کنند؟ معلوم است که باید از رفتن من خوشحال باشی و علیه من حرف بزنی، چون می‌خواستی با این کیفیت، از استقلال سه و نیم میلیارد تومان بگیری، اما من نگذاشتم و جلوی این قرارداد را گرفتم)


اگر هوادار استقلال غیرت داشت اجازه نمی داد چنین بازیکنی یک روز دیگر در استقلال بماند اما واقعیت تلخ اینه استقلال یتیم و بی کس شده که چنین آدمهای دوزاری همه کارش شدند و امثال شما دلال ها ازش حمایت می کنند...
۸
Moryyyyyy
سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸، ۰۴:۱۸
زر نزن عمو تو هم گوه خوره چه گوارای زمانه شدی؟؟؟
۶
Redarmys
سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸، ۰۴:۲۲
پست و استوری و هشتگ
حکایتِ مبارزینِ ساختِ پروپاگاندای رسانه‌ای

وریا غفوری در یکی دو سال گذشته سعی کرده است چهرهٔ مثلا منتقدی از خود نشان دهد و با استفاده از فضاسازی رسانه‌ای خود را به شکل دیگری مطرح و معروف کند.

اما راستی‌آزمایی این نمایش خیلی سخت و پیچیده نیست، غفوری کسی است که از ابتدای حضورش در استقلال آن هم در حالی که ٢٩ سال داشت قرارداد یک ساله بست و پس از آن ابتدای هر فصل مبلغ قرارداد را بالاتر می‌برد و جزو آخرین نفرات تمدید می‌کند.

او اکنون به نقل و انتقالات معترض است در حالی که تمدید خود او در هر دوره کارِ سختی برای مسئولان آن خراب‌شده بوده است.

پس از آنکه غفوری همچون همیشه خودش و سایر بازیکنان استقلال را از نقش داشتن در ناکامی‌های تیمش تبرئه کرد، معاون محبوب استقلالی‌ها از رفتار و درخواست‌های غیرمنطقی و دریافت خودروی BMW توسط او خبر داد.

برای بازیکن فوتبال آنچه در درجهٔ اول اهمیت دارد، مسئولیت‌پذیری در مقابل حقوق دریافتی و هواداران تیمش است؛ چگونه می‌توان نمایش کسی را باور کرد که همیشه نشان داده تنها چیزی که برایش مهم است پول است و قرارداد بالاتر؟

چند ماه قبل که پرداخت قرارداد بازیکنان پرسپولیس با مدتها تاخیر مواجه شده بود، خبرنگاری به شجاع خلیل زاده گفت دریافتی نداشتید چکار می‌کند، پاسخ او این بود که همه مردم و هواداران ما مشکل اقتصادی دارن، ما باید فوتبالمان را بازی کنیم؛ هر فصل اولین نفر است که بدون منت برای تمدید اقدام می‌کند.
جمله و رفتار مهم شجاع خلیل‌زاده را هیچ کس پوشش نداد چون برای رسانه‌های مبارز زیرپتویی کاربردی ندارد.
در حالی که آنچه از فوتبالیست در درجهٔ اول انتظار می‌رود تعهد و اخلاق حرفه‌ای در برابر همین مردم است.

وریای غفوری، بی‌ام‌دبلیو سوارِ میلیاردر دقیقا زمانهایی که خودش و تیمش بدترین عملکرد را دارند یاد مبارزه می‌افتد اما در فصل نقل و انتقالات یا زمانی که پرداختش دیر می‌شود دیگر خبری از مبارزه و همدردی با مردم نیست و تنها چیزی که می‌شناسد پول است.

کاش می‌شد از این درد نوشت، از مبارزین زیرپتویی، از کسانی که حاضر نیستند برای همین مردم از یک هزاری بگذرند ولی در اینستا و توییتر چهرهٔ منتقد به خود می‌گیرند، کاش می‌شد پرده از نقاب دروغینِ انتقادِ امثال امیر جعفری و مهناز افشار و وریا غفوری و چند نفر دیگر برداشت.

@redarmys
۷
ووریا غفوری هستم
سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸، ۰۴:۲۸
ترجیح میدم توی BMW سری ٧ بشینم و به مشکلات مردم و بانوان فکر کنم تا اینکه وسط مشکلات مردم قرار بگیرم و به BMW سری ٧ فکر کنم

- پهلوان وریای ولی

۸
دلال رشتی حامی چونی و چگوارا
سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸، ۰۶:۴۲
فرشاد کاس نژاد کیست؟! او یکی از معروف‌ترین #دلال‌های شهر رشت هست در گذشته مشاور مدیرعامل پگاه گیلان بود که متاسفانه با دلالی‌ها و اقدامات کثیف این خبرنگار #استقلالی و البته حلقه اطرافش ضربات جبران ناپذیری بر پیکر تیم های گیلانی وارد کردند و منجر به نابودی تیم‌های گیلانی شدند افشاگری تکان دهنده نادر دست نشان هنگام جدایی از پگاه: خواهان جدايي از پگاه نبودم اما فشار ناجوانمردانه يک خبرنگار به نام فرشاد کاس‌نژاد که مشاور عالي مديرعامل وقت تيم پگاه بود باعث شد تا در نهايت نتوانم با پگاه ادامه دهم، ايشان از بنده درخواست ۲۰ ميليون تومان پول و نگه داشتن ۴ بازيکن مرتبط به خودش که در ليست مازادم براي فصل آينده پگاه بودن را کرد تا با تن دادن به این خواسته های کثیف قراردادم در پگاه تمدید شود! نمي‌دانم چه رابطه اي بين مديرعامل وقت پگاه با اين دلال بود!!
۸
...
سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸، ۱۰:۰۹
دیدن پروژه اسطوره سازی از غفوری متوقف شده باز این کیسه کش برای تطهیرش دست به کار شد. اصلا میگیم غفوری هرچی میگیره حقشه چرا کیسه رو با اسم تراکتور تیغ زد؟
۵
...
سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸، ۱۰:۰۹
دیدن پروژه اسطوره سازی از غفوری متوقف شده باز این کیسه کش برای تطهیرش دست به کار شد. اصلا میگیم غفوری هرچی میگیره حقشه چرا کیسه رو با اسم تراکتور تیغ زد؟
۵
هومن ه.
سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸، ۱۵:۱۴
غلط های مصطلح مهمتر هستند یا قلم فروش ها و باج گیرهای رسانه ای؟ یکم درباره این موضوع صحبت کن آقای کاس نژاد!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر