فهرست
پتانسیل بالای دله علی
پتانسیل بالای دله علی

پتانسیل بالای دله علی

آی اسپورت – درست در روزی که پوچتینو او را مهم ترین استعداد ظهور کرده چند سال اخیر انگلیس معرفی کرده بود، دله علی بار دیگر نشان چرا انقدر استعداد خاصی است، و او کسی بود که بالاخره روند پیروزی های پیاپی چلسی را در انگلیس متوقف کرد.

اسپرز تنها تیمی شد که در ماه های اخیر توانسته حریف چلسی شود، و وقتی موقعیت ها در بازی رسیدند، علی به خوبی از آن ها استفاده کرد. او با دو ضربه سر نسخه چلسی را پیچید.

این یک پیروزی بسیار مهم برای تاتنهام در کورس قهرمانی بود. با کسب پنجمین پیروزی پیاپی، آن ها آرسنال و سیتی را در جدول پشت سر گذاشتند و حالا فاصله با چلسی صدرنشین به 7 امتیاز کاهش پیدا کرده. این یک چرخش جالب نسبت به فرم بد آن ها در ماه های اکتبر و نوامبر است. و هیچ بازیکنی بیشتر از علی در این تغییر شرایط مهم نبوده.

عملکرد های این جوان 20 ساله در این فصل خیره کننده بوده. او در 4 بازی اخیرش به تنهایی 7 گل زده و حالا در کل فصل هم آمارش را به 10 در 19 بازی رسانده است. او فصل قبل در کل همین مقدار گل زده بود.

عجیب نیست که پوچتینو قبل از بازی خیلی از او تعریف کرد: دله علی بازیکنیست که در حمله با فشار زیاد بازی می کند، هر زمان جلو می رود اراده ای قوی دارد و بی رحم است، و این او را فوق العاده خطرناک می کند. او بازی را خیلی خوب می فهمد و استادِ فضاهای حمله است.

این خصوصیات او به خوبی در گل هایی که به چلسی زد نمایان بودند. وقتی اریکسن پاس واکر را دریافت می کرد، علی خیلی سریع به سمت فضای ایجاد شده در دفاع چلسی استارت می زد. خیلی طولی نکشید که برای بار دوم این اتفاق تکرار شد و او دوباره یک فضا بین آزپیلیکوئتا و موزس پیدا کرد، و دوباره از روی سانتر اریکسن ضربه سرش را وارد دروازه کرد. اسپرز درکل بازی فقط دو شوت داخل چهارچوب داشت. اما چه اهمیتی دارد وقتی علی چنین فرمی دارد؟

او بعد از بازی به شوخی گفت که بیشتر با سرش بازی کرد تا با پا و خیلی روی توپ فرصت گیرش نیامد. فقط هری کین نسبت به او لمس توپ های کمتری در زمین داشت، اما عملکرد علی فقط گل هایی که زد نبود.

علی زمان دریافت توپ به خوبی از هوشش استفاده می کرد و در حالیکه توسط آبی های لندنی احاطه می شد، آرامش و مهارت هایش را نشان می داد. او با حضور در پشت سر کین در هفته های اخیر از آزادی بیشتر لذت برده. اما هنوز هم وظایف دفاعی دارد و بازی بدونِ توپ او هم واقعا خوب بوده.

علی به نوعی یکی از محور های پرس سنگین تاتنهام از بالا بود. چلسی دقایق زیادی از بازی در عقب محبوس شده بود، و مثلا کانته در 25 دقیقه اول بازی بیشتر از کل بازی استوک توپ لو داد. علی مرتب کنار او بود و به نوعی کانته فرصت نفس کشیدن هم پیدا نمی کرد.

فشار بازی تاتنهام در نیمه دوم کم شد، اما علی تا لحظه تعویضش استفامت بالای خود را نشان داد. وقتی زمین را ترک می کرد بیش از همه بازیکنان دویده بود، 11.9 کیلومتر، و او در کل بازی 93 بار استارت زد. در کل جزیره تا به اینجا، فقط سه بازیکن در یک بازی آمار بهتری را ثبت کرده اند.

نرخ تلاش علی زمانی خود را بیشتر نشان می دهد که بدانید این سومین بازی او در یک هفته اخیر بود. انرژی جوانیِ او به نوعی سمبل تیم پوچتینو است، و گلزنی های اخیرش هم نشان می دهند او بازیکن کاملی محسوب می شود. علی هم با سر و هم با پا می زند و نکته هیجان انگیز برای تاتنهام می تواند این باشد که او هنوز خیلی جا برای پیشرفت دارد.

گراهام سونس در مورد او گفته: تنها چیزی که می تواند علی را متوقف کند، این است خودش یادگیری را متوقف کند. او همه چیز دارد. هر زمان بازیش را می بینم در مورد او اینگونه حرف می زنم. آسمان سقف اوست. تا زمانی که به یادگیری ادامه دهد، در سرنوشت او نوشته شده که یک سوپراستار خواهد شد.

علی هم خودش در پایان بازی گفت: خوشحالم به تیم با گل هایم کمک کردم. این یک پیام بزرگ از طرف ما بود، اما دوست داریم خارج از کانون توجهات مانند فصل قبل بمانیم. برای علی و تاتنهام، عملکرد های این چنینی یعنی توجهات هر روز بیشتر خواهند شد.

۱    
آی اسپورت
2017-01-05 20:00:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر