فهرست
پرسپولیس قهرمان سوپرجام؟
پرسپولیس قهرمان سوپرجام؟

پرسپولیس قهرمان سوپرجام؟

آی اسپورت-  بعد از سه قهرمانی لیگ برتر، دو قهرمانی سوپرجام و یک قهرمانی جام حذفی قرار است پرسپولیس با سرمربیگری برانکو ایوانکوویچ به هفتمین قهرمانی رسمی خود در فوتبال ایران برسد.
داستان از این قرار است که از راهروهای سازمان لیگ خبر می‌رسد مسوولان فوتبال به این نتیجه رسیده‌اند با توجه به شرایط بحرانی فوتبال کشور و سکوت آیین‌نامه‌ای، جام قهرمانی سوپرجام را به پرسپولیس بدهند. 
 
در همه جای دنیا عرف بر این است که بازی موسوم به سوپر‌جام بین قهرمان لیگ و قهرمان حذفی برگزار شود و در سال‌های اخیر هم سوپر جام با همین سیستم در فوتبال ما برگزار شده است. منتهی همانطور که همه می‌دانند در اتفاقی حیرت‌انگیز در قوانین مسابقات فوتبال ایران هیچ بند و تبصره مشخصی درباره بازی سوپرجام در شرایطی که قهرمانی لیگ برتر و جام حذفی به یک تیم برسد وجود ندارد. یعنی مسوولان فوتبال ایران در زمانی که داشتند قوانین و آیین‌نامه کمیته مسابقات را می‌نوشتند اصلا به فکرشان خطور هم نکرده بود که ممکن است تیمی در یک فصل بتواند هم قهرمان جام حذفی شود و هم لیگ برتر! به همین ترتیب در آیین‌نامه کمیته مسابقات هیچ بند و تبصره‌ای درباره این شرایط فوق‌العاده وجود ندارد. 
 
همین ابهامات باعث شده بود بلافاصله بعد از قهرمانی تیم برانکو در جام حذفی همه به دنبال رسیدن به جواب این سوال باشند که تکلیف بازی سوپرجام و قهرمان آن چه خواهد شد؟ 
 
البته از همان روزهای ابتدایی هم  مدیران فدراسیون و سازمان لیگ جواب مشخص و قانع‌کننده‌ای برای این سوال مهم نداشتند. با این حال انتظار خیلی‌ها این بود مثل بسیاری از کشورها حالا در این شرایط خاص پرسپولیس در سوپرجام به مصاف نایب قهرمان لیگ برتر برود. منتهی سعید فتاحی رییس کمیته مسابقات سازمان لیگ در این باره توضیحات مهمی داده است: «در همه جای دنیا از برگزاری چنین مسابقات درآمدی قابل توجه از تبلیغات، بلیت فروشی و رایت تلویزیونی به دست می‌آورند. در واقع برگزاری سوپرجام در هر شرایطی برای آنها نفع مادی دارد. منتهی در فوتبال ایران که از درآمد حق پخش تلویزیونی محروم بوده و شرکت‌ها دیگر مثل گذشته تمایلی برای سرمایه‌گذاری در تبلیغات محیطی فوتبال به خاطر شرایط اقتصادی فعلی کشور ندارند، شرایط متفاوت است. ضمن اینکه قانون هم در این مساله سکوت کرده است و پیش‌بینی نشده که اگر یک تیم قهرمان لیگ برتر و جام حذفی شود چه اتفاقی باید بیفتد.» 
 
در واقع همین صحبت‌های مدیران سازمان لیگ و سکوت قانونی در کنار جنجال‌ و حاشیه‌های اخیر فوتبال ایران به خوبی نشان می‌داد و می‌دهد که آنها هیچ تمایلی به برگزاری بازی سوپر جام ندارند. از آنجایی هم که نمی‌توانند این بازی را از تقویم فوتبال ایران حذف کنند، حالا در آستانه اعلام یک تصمیم تاریخی هستند. 
 
منابع خبری در فدراسیون و سازمان لیگ به ما اطلاع دادند قرار است پرسپولیس به‌عنوان قهرمان سوپرجام معرفی شود و قرار هم نیست پرسپولیس و سپاهان سوپرجام را برگزار کنند. همچنین انتخاب داماش به‌عنوان حریف پرسپولیس در سوپرجام هم امکانپذیر نیست چون این تیم بعد از شکست مقابل پرسپولیس در فینال حذفی حتی مدال نایب قهرمانی هم تصاحب نکرد و در واقع تیمی حذف شده به حساب می‌آید. پس تصمیم گرفته شده که پرسپولیس قهرمان سوپرجام اعلام شود. 
 
البته این خبر قطعا باب میل آن دسته از طرفداران فوتبال که پرسپولیسی نیستند نخواهد بود و بدون هیچ تردیدی با اعلام رسمی این خبر، طرفداران باشگاه‌های لیگ برتری استقلال، تراکتورسازی و سپاهان به این تصمیم اعتراضی اساسی خواهند داشت و انتقاداتی جدی از مسوولان فوتبال مطرح خواهند کرد. 
 
حتی ممکن است به خاطر اهمیت موضوع باز هم پای فشار نمایندگان مجلس و مصاحبه‌های جنجالی علیه چنین تصمیمی به فضای فوتبال باز شود تا شرایط تغییر کند. منتهی همانطور که اشاره شد در شرایط کنونی مسوولان سازمان لیگ تمایلی به برگزاری یک بازی بزرگ دیگر پرسپولیس-سپاهان با توجه به حواشی و مشکلات اخیر را ندارند. قانون هم که در این زمینه سکوت کرده  و از همه مهم‌تر درآمد اقتصادی قابل توجهی هم نصیب آنها نمی‌شود. پس راحت‌ترین تصمیم ممکن را گرفته‌اند تا جام به قهرمان لیگ و حذفی برسد. 
 
با این حال شاید هم از نظر بسیاری از اهالی فوتبال و هواداران این یک تصمیم بی‌معنا و غیرمنطقی و ناعادلانه قلمداد شود. منتهی مدیران سازمان لیگ در نظر دارند قانونی وضع کنند که از این پس اگر یک باشگاه توانست در یک فصل قهرمان لیگ و حذفی شود، قهرمان سوپرجام هم معرفی شود. در چنین شرایطی ممکن است به خاطر حاشیه‌ها و فشارهای بیرونی باز هم به مسوولان سازمان لیگ و فدراسیون فشار بیاورند که بدون برگزاری بازی به پرسپولیس جامی ندهند یا سوپرجام را بین قهرمان جام حذفی با نایب قهرمان لیگ برتر برگزار کنند.
 
در هر صورت به نظر می‌رسد که باید منتظر یک جنجال بزرگ بر سر بازی سوپرجام در فوتبال ایران باشیم چون رقبای پرسپولیس به راحتی قبول نمی‌کنند که این تیم بدون برگزاری بازی به هفتمین  جام برسد!
 
 

 

۵ ۵  
آی اسپورت
2019-06-16 01:10:00
نظر دهید

۵ نظر
علی پرسپولیسی
يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸، ۰۱:۲۶
سوپر جام بازی بین نماینده قهرمان لیگ و نماینده قهرمان جام حذفیه.
حالا که پرسپولیس قهرمان هر دو جام شده باز به دلیل اهمیت بالاتر لیگ برتر در واقع باید به عنوان نماینده لیگ برتر وارد بازی سوپر جام بشه و طبیعتا داماش گیلان به عنوان نماینده جام حذفی مقابل پرسپولیس بازی کنه.
اسمش روشه دیگه : سوپر جام! یعنی بازی ای بین ۲تا جام مهم کشوری. اگه قرار بود با نایب قهرمان لیگ بازی کنیم اسمش میشد سوپر لیگ برتر! نه سوپر جام.
در آخر نکته مهمی که میمونه اینه که تیمای تخم ژاپنی و ماتحت سوخته ای که زمان بازی فینال حذفی بین داماش و پرسپولیس از دکل داماش رفته بودن بالا و داماش رو به عنوان نماینده عدالت خواهی فوتبال کشور معرفی میکردن الان دارن با همه وجود تلاش میکنن حق این تیم و هوادارای پر شور و البته با شعور این تیم و استان گیلانو بخورن :)) با چنین کفتار های وقیحی طرفیم.
سپاهانیا همین که از صدقه سری ما و به لطف قهرمانی ما در جام حذفی تونستن بدون پلی آف مستقیما به آسیا برن باید تا آخر عمر جلوی ما تعظیم کنن و پا بوسِ ما باشن.
فرهاد
يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸، ۰۲:۲۲
تحلیل مسخره یکپرسپولیسی عقده جام . اینقدر از سپاهان وحشت دارند که دنبال توچیه برای بازی با داماش هستند اخه عقده ای سپاهان اگر به این جامهای بی ارزش نیاز داشت 5 دوره قهرمان لیگ و 4 دوره قهرمان حذفی شده بود پیگیری می کرد 9 تا سوپر چام داشت شما جام ندیده اید که ده سال عقده شده اگر جام ولایت هم برگزارشود می دوید که بگویید بازم چام گرفتیم
۷
پرسپولیس واقعی
يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸، ۰۵:۳۱
امسال به اندازه کافی شمارو سوختیم فرهاددجووون
چشم درمیارم، پس هستم
يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸، ۱۰:۳۰
وحشت رو کسانی دارن که تو چشم دراوردن رکورد زدن چارپا جون. والا شله زرد جماعت که زده به سرش به خاطر یه جام اشوبی به راه انداختن که جهانی شد. از عقده حرف میزنه در حالیکه تیمش رکورد کثافتکاری رو یه ماه پیش جا به جا کرد. یه جام دورهمی برای ژاپنی ها برگزار میکنن تا جام بگیرید از این حالت دربیایین بالاخره عقده دوتا جام رو گذاشتیم به دلتون
Sorrow
يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸، ۰۲:۲۲
در واقع دعوا سر اینه که کدوم تیم قراره نقش دکل مثلث ژاپنی رو‌ توی سوپر کاپ بازی کنه داماش یا سپاهان.دوستان عزیز دکل دکله زیاد سخت نگیرین بپرین برین بالا، داماش میشه دکل عدالت خواهی سپاهان هم میشه دکل مهندسی نتایج.به دلیل علاقه‌ی دوستان به دکل نوردی معلومه از تصمیم سازمان لیگ برای قهرمانی پرسپولیس تو‌سوپر کاپ استقبال نمیکنن.به شخصه خودم سپاهانو میخوام تو سوپر‌کاپ.دوست دارم جیلیز و ویلیز اینارو دوباره بشنوم.آخ جان هنوز صدای زوزشون تو گوشمه،.آقا تصویب شد سپاهان میاد سوپر‌کاپ من دیگه تحمل ندارم
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر