فهرست
نابغه‌ای که هزینه نبوغش را پرداخت کرد
نابغه‌ای که هزینه نبوغش را پرداخت کرد

نابغه‌ای که هزینه نبوغش را پرداخت کرد

آی اسپورت - ‌به مارادونا لقب  D10S داده‌اند. دیوس در زبان لاتین یعنی خدا و هواداران مارادونا خیلی طنازانه شماره مارادونا را در DIOS جای داده بودند؛ D10S. برای خیلی‌ها او خدای فوتبال بود. هیچکس مثل او فوتبال بازی نکرده و شاید به تعبیری درست‌تر هیچکس به اندازه او آدم‌ها را عاشق فوتبال نکرد. با این همه بنظر من اتفاقا دلیل دوست‌داشتن مارادونا تشبیه او به خدا نبود. اتفاقا مارادونا از جهاتی آدم‌ترین آدمی بود که می‌شد در موردش حرف زد.

آدم‌ها عادت دارند از اسطوره‌های‌شان چهره‌ای بدون اشتباه و مقدس بسازند و آنها را تقدیس کنند. بعد هم لابد در مقایسه خودشان و اسطوره‌شان حس می‌کنند چقدر کم هستند و حسرت می‌خورند. اما مارادونا از جهات بسیاری یکی بود مثل سایر آدم‌ها. مثل آدم‌هایی که دوستش داشتند. اشتباه می‌کرد و همیشه راه راست را نمی‌رفت. خیلی از آنهایی که زندگی خارج از زمین مارادونا را مورد نکوهش قرار می‌دهند، در جمع‌های خودمانی می‌گویند «دمش گرم اونطور که می‌خواست زندگی کرد».
مارادونا واقعا هم اونطوری که می‌خواست زندگی کرد. خانواده و دخترانش را دوست داشت. مستندهایش هست که چقدر به آنها عشق می‌ورزد و بعد در همان اثنا هرشب را در نایت‌کلاب‌های ناپل صبح می‌کند. عیاشی‌های او در سن جوانی زبانزد بوده‌اند و همین وجهه‌ای کاملا زمینی به او داده بود. آدم‌ها شخصیت بیرون از زمینش را دوست داشتند چون حس می‌کردند دقیقا مثل خودشان است.

بگذریم که در سال‌های گذشته این جایز‌الخطا بودن را به دائم‌الخطا بودن تبدیل کرد و انقدر در خوشگذرانی افراط کرد که رسانه های دنیا در تفاهمی نانوشته سعی کردند دیگر خیلی رفتار او را پوشش ندهند تا ذهنیت هواداران پیش از این مخدوش نشود. لابد یادتان هست یکسال پیش چه ویدئویی از دیه‌گو منتشر شد. داشت می‌رقصید و ناگهان شلوارش را پایین کشید. دیگر حتی سرسخت‌ترین هوادارانش هم نمی‌توانستند بگویند «خوشبحالش اونجوری که می‌خواد زندگی می‌کنه» مارادونا داشت خودش را تباه می‌کرد.

تاریخ نشان داده که نبوغ به جنون منتهی می‌شود. سیر زندگی مارادونا شاید برای بعضی‌ها عجیب باشد اما اگر کمی دقیق‌تر به آدم‌های نابغه-به معنای واقعی- تاریخ نگاه کنیم رگه‌هایی از جنون را در زندگی‌شان می‌بینیم. انگار در این دنیا هرچه‌قدر باهوش‌تر، نابغه‌تر و منحصربه‌فردتر باشی باید مصائب بیشتری تحمل کنی. یک بده‌بستان ماورایی است. باید هزینه نبوغت را پرداخت کنی! و مارادونا اینکار را کرد. تا قران آخر...

خلاصه اینکه؛ مارادونا در زمین فوتبال خدا بود و در خارج از آن بشر. انسان. آدم.

۴    
آی اسپورت
2020-11-26 19:15:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر