فهرست
سراب واگذاری پرسپولیس
سراب واگذاری پرسپولیس

سراب واگذاری پرسپولیس

آی‌اسپورت- تا همین جا هم ماجرای واگذاری دو باشگاه پرطرفدار پایتخت داستانی شده هفتاد من کاغذ که می‌توان مکتوب و مجلدش کرد، کتابش را گذاشت روی طاقچه و با هر بار دیدنش سری به نشانه افسوس تکان داد اما اخبار ۲۰ روز سال جدید در این باره می‌خواهد به سوی «خوشبینی»هل‌‍مان بدهد. 

روزهای اول سال که وزیر ورزش در مصاحبه نوروزی‌اش مسأله واگذاری این دو باشگاه را جزو اهم برنامه‌های نهاد متبوعش برشمرد پوزخندی زدیم که مثل همیشه این وعده عملیاتی نخواهد شد و در حد حرف باقی می‌ماند اما حالا بعد از نزدیک بیست روز انگار قدم مثبتی در این راه پر از سنگلاخ برداشته شده است. 

اینکه سه وزیر و دو مسوول دیگر دور یک میز نشسته و در هیأتی به نام «واگذاری» سر عملی کردن این ماجرا و ورق زدن صفحه آخر این داستان به جمع بندی نهایی رسیده‌اند تا قبل از فرو افتادن برگ درختان این پروژه را به سرانجام برسانند هم تا حدودی باور نکردنی هم شوکه کننده است. نگارنده خوب به خاطر دارد حدود یازده سال قبل یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری پیش از انتخابات این وعده را مطرح و با نصب بنری در مقابل ورودی اصلی (جایگاه ویژه) ورزشگاه آزادی در حاشیه یکی از بازی‌های آسیایی پرسپولیس، ازهواداران این تیم خواست پای تصمیمش برای واگذاری باشگاه امضا بزنند و اینچنین وعده خوشبختی باشگاه بزرگ پایتخت را داد تا رأی دوستداران میلیونی‌اش را جلب کند. 

از آن روز دولت به دولت و سال به سال عبور کرده‌ایم و مسئولان امر که هر روز بر اجرا شدن این تصمیم در سال جاری تاکید می‌کنند باید به ما (رسانه) و مردم علاقه‌مند به فوتبال حق بدهند که اخبار غالباً تکراری مبنی بر نهایی شدن ماجرای واگذاری را باور نکنیم. 

شاید متهم به بزرگنمایی نیمه خالی لیوان شویم اما این بخش ماجرا درست همتراز با واقعیت‌های پیرامون آیتم‌های مربوط به طرح نهایی در جهت عملیاتی شدن داستان واگذاری است. طرحی که حتی اگر خبر تصویبش را باور کنیم، اجرایی شدنش در بازه زمانی 5 ماه آینده  را هرگز باور نخواهیم کرد. خیلی خوب به این آیتم‌ها دقت کنید: حسابداری سالیان گذشته باشگاه، برگزاری مجامع، شناسایی اموال و دارایی‌های مختلف، واگذاری قطعی ورزشگاه خانگی ( در خصوص پرسپولیس ورزشگاه درفشی فر)، شفاف شدن بدهی مالیاتی باشگاه، حل کردن دعاوی حقوقی. 

ماجرا از این قرار است که با دخالت مجلس پروسه واگذاری از مزایده - که دو بار برگزار شد و نافرجام ماند – به حضور در فرابورس تغییر کرد که این چرخش، به سرانجام رساندن و مشخص کردن تک تک آیتم‌های فوق را می‌طلبد اما هر کدام از این آیتم‌ها بخصوص آنهایی که ارتباط مستقیمی با مسأله پول دارند دنیایی مجزا داشته و هر یک ‌‎می‌تواند باشگاهی را غرق در خود کند و رسیدگی به آن به شدت زمانبر باشد. 

اول اینکه حساب باشگاه باید تا پایان سال ۹۸ روشن و شفاف باشد اما با موشکافی در بده بستان‌های مالی همین یک سال گذشته کلی شکاف و ابهام پیدا خواهد شد که جمع و جور کردنش یک تیم  قدرتمند عملیاتی و نظارت  و بررسی مستقیم و بی‌وقفه نهادهای بازرسی  را می‌طلبد. 

در ماجرای بدهی مالیاتی باشگاه مدت‌هاست وزرای ورزش و اقتصاد در حال رایزنی‌اند تا بلکه به فرمولی برای کاستن از رقم نجومی اعلام شده برسند اما طی یک سال گذشته و با درشت تر شدن عدد قبلی آیا خبر خوش و امیدوار کننده‌ای در این باره شنیده‌اید که باور کنید این ماجرا تا ۵ ماه آینده فیصله می‌یابد؟ یا اگر تصور کنیم پیچ و خم‌های مربوط به واگذاری قطعی ورزشگاه درفشی‌فر، جزئیات مربوط به مجامع و شناسایی اموال ودارایی‌های باشگاه با همکاری وهمراهی نهادهای دولتی با سرعت بیشتری پیش برود چگونه می‌توان باور کرد طی این بازه زمانی دعاوی حقوقی مربوط به باشگاه را حل و فصل کرد؟ 

باشگاه پرسپولیس درست مثل حریف قدیمی‌اش یک باشگاه ورشکسته، زیان‌ده و در خطر محرومیت و جرایم سنگین بین‌المللی است. همین حالا سه چهار حکم فیفایی و یکی دو حکمی که به زودی از سوئیس خواهد آمد، عدد وحشتناک حدوداً ۵۰ میلیارد تومانی را به عنوان بدهی پیش روی باشگاه قرار داده که از موعد جواب دادن به یکی دو مورد نگران‌کننده آن چیزی باقی نمانده است. 

به احکام سنگین بین‌المللی، بدهی باشگاه به بازیکنان و مربیان داخلی، برطرف کردن مشکلات و امور جاری باشگاه و هزارپرونده مالی دیگر را هم اضافه کنید که رتق و فتق همه آنها نیازمند برخورداری از یک تیم حسابرسی دقیق، بودجه‌ای عظیم و گزاف، یک گروه حقوقی زبده و قدرتمند و زمان کافی برای واکاوی و به سرانجام رساندن پرونده‌هاست.  آیا با در نظر گرفتن هر کدام از این واقعیت‌ها همچنان باید به نهایی شدن مسأله واگذاری تا پایان تابستان خوشبین باشیم؟

۲    
آی اسپورت
2020-04-10 12:00:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر