فهرست
درباره ارلینگ هالند؛ بفرمایید استعداد!
درباره ارلینگ هالند؛ بفرمایید استعداد!

درباره ارلینگ هالند؛ بفرمایید استعداد!

آی اسپورت - در ۱۹ آگوست ۲۰۱۸ ارلینگ هالند مهاجم نروژی باشگاه مولده به باشگاه سالزبورگ در بوندسلیگای اتریش پیوست. از نظر کیفیت لیگ ها شاید شما بگویید که تفاوتی میان لیگ نروژ و بوندسلیگای اتریش وجود ندارد اما باشگاه رد بولز سالزبورگ در سطحی بالاتر از این لیگ بازی می کند. شناسایی استعداد ها، به کارگیری آن ها و پیشرفت بازیکنان جوان کاری است که باشگاه سالزبورگ در چند سال گذشته انجام داده است و از این لحاظ بهترین زمینه برای پیشرفت بازیکنانی چون ارلینگ هالند به شمار می رود. هر چند همانگونه که در باشگاه نروژی ماندگار نبود، به نظر نمی آید در این باشگاه اتریشی نیز ماندگار شود و تا به اینجای فصل نظر مشتریان زیادی را به خود جلب کرده است. حال به بررسی تاکتیکی این بازیکن در 15 ماه گذشته در باشگاه سالزبورگ می پردازیم.

آمار و ارقام

ارلینگ هالند تا به اینجای کار آمار خیره کننده و شگفت انگیزی به ثبت رسانده است. تا ۲۶ سپتامبر سال جاری او  به مدت ۷۱۳ دقیقه در ۹ بازی با میدان رفته است. تا به اینجای کار ۱۴ گل و ۴ پاس گل به ثبت رسانده است که به صورت کلی به ۱.۷۷ گل و ۰.۵ پاس گل در هر ۹۰ دقیقه می رسد. آمار های این بازیکن به عنوان مهاجم در دیگر زمینه ها نیز شگفت انگیز است. این بازیکن جوان تا به اینجای کار ۴.۸ شوت در هر۹۰ دقیقه، ۴.۹۲ دریبل از هر ۹۰ دقیقه و ۲.۱۵ بازپس گیری توپ در هر ۹۰ دقیقه را به ثبت رسانده است.

تصویر بالا شوت های هالند در این فصل را نمایش می دهد. این بازیکن شوتزن ماهری در تمام مناطق مختلف محوطه جریمه حریف است اما بیشتر شوت های او به محوطه جریمه محدود شده و کمتر شوتی بیرون از ۱۸ قدم داشته است. شوت های او xg نسبتا بالایی را داراست یا به عبارتی دیگر احتمال گل شدن شوت های این بازیکن بسیار بالا است. به طور خلاصه این بازیکن ۱۹ ساله  نروژی آمار شگفت انگیزی را از خود بر جای گذاشته است.

حرکات

اولین چیزی که با دیدن مهاجمی مثل ارلینگ هالند برای ما جلب توجه می کند بدن اوست. قد او ۱۹۱ سانتی متر است که تقریبا بلند قد به حساب می آید. همچنین هالند دارای بدنی پهن و اندام هایی بلند است و این ترس را به وجود می آورد که در دو تا سه سال آینده به اندام های او اضافه شود. زمانی که شما به مهاجمان بلند قد و فیزیکی نگاه می کنید، اغلب تمایل دارند تا توپ را با پاسی بلند و مستقیم دریافت کنند و باتوجه به قابلیت های فیزیکی شان توپ را نگه دارند. اغلب موارد دیده ایم که تیم هایی که دارای بازیکنی بلند قد و قدرتی هستند اکثرا به صورت مستقیم و با پاسهای بلند توپ را در یک سوم دفاعی حریف برای مهاجم خود می فرستند. اما این قضیه در مورد هالند صحیح نیست! هالند به چنین روشی بازی نمی کند. او خواهان دریافت توپ در پشت خط دفاعی حریف است و می تواند خارج از خط دفاعی حریف و در فضای ایجاد شده توپ را دریافت کند. او دارای آگاهی مکانی بالایی است و با قابلیت هایی که داراست می تواند با فرار به فضاهای ایجاد شده در خط دفاعی حریف توپ را به دست آورد. نحوه بازی این بازیکن از نقاط قوت سالزبورگ و سرمربی آمریکایی آن ها جسی مارش به شمار می رود.

 

مدام با حرکات خود مدافعان را به خود مشغول کرده و آن ها را به دنبال خود می کشد تا فضا برای هم تیمی هایش فراهم شود. در تصویر بالا نمونه ای از استفاده فضا توسط هالند را مشاهده می کنیم. او با سرعت بالایی که دارد به سمت فضای ایجاد شده بین مدافعان حریف حرکت می کند تا توپ را قبل از قطع شدن توسط مدافعان به دست آورد. در این لحظه متوقف کردن او به شدت سخت است زیرا به دلیل ظرفیت بدنی و سرعت زیادی که دارد مدافعان از تعقیب او عاجز می مانند و او به همراه توپ به سمت محوطه جریمه حریف فرار می کند.

 

همانطور که بالاتر اشاره شد هالند بازیکن فوق العاده سرعتی و چابکی است. تصویر بالا نشان می دهد که پاس بلندی که در پشت مدافعان حریف برای هالند توسط مهاجم کناری او ارسال می شود. استفاده از اینگونه موقعیت ها برای مهاجمانی جوان کمی سخت است زیرا چنین حرکات و ارسال پاس هایی بیشتر غریزی می باشد و چنین حرکاتی تمرین شده نیست. در عوض هالند با استفاده از موقعیت یابی و حرکات غریزی به بهترین شکل ممکن در این شرایط سخت با حرکت در فضای ایجاد شده بین مدافعان به بهترین شکل ممکن از این موقعیت استفاده می کند. بنابراین یکی از تاکتیک های تیم سالزبورگ ارسال پاس به فضای پشت مدافعان حریف است تا هالند در سریعترین زمان ممکن قبل از مدافعان حریف خود را به توپ برساند و کار را تمام کند.

این حرکات باعث ایجاد فرصت و موقعیت گلزنی می شود اما هالند باید مهم ترین ویژگی یک مهاجم یعنی تمام کنندگی را دارا باشد.  هالند به وفور نشان داده که قادر است انواع و اقسام گل را به ثمر برساند، با پای چپ، با پای راست، سرزنی، گل زدن از طریق ضد حمله و استفاده از ارسال های جناحین. چنین ویژگی های به ندرت در مهاجمان جوانی مانند هالند پیدا می شود.

خلاقیت

همانطور که قبلا گفتیم، هالند آمار ۱،۷۷ گل در هر بازی را به ثبت رسانده بود و همچنین در جام جهانی زیر ۲۰ سال در پیروزی ۱۲-۰ نروژ بر هندوراس، هالند ۹ گل به ثمر رساند که خود گویای گلزنی این مهاجم است. اما یکی دیگر از ویژگی های هالند خلاقیت اوست. هالند به عنوان یک بازیکن خلاق هنگام مالکیت توپ قادر به ارسال بهترین پاس ها برای هم تیمی هایش می باشد.

در باشگاه سالزبورگ، شکل چینش جسی مارش در بیشتر اوقات ۲-۲-۲-۴ و در برخی اوقات به ۲-۵-۳ تغییر می یابد. در هر دو چینش از دو مهاجم در کنار یکدیگر استفاده می شود تا در کنار یکدیگر به ایجاد فرصت های گلزنی بپردازند. تیم های دیگر سعی می کنند با گرفتن هالند و مهاجم کناری او از ایجاد موقعیت و گلزنی آن ها جلوگیری کنند. همین کار به نوبه خود باعث ایجاد فضا برای هم تیمی های هالند شده و آن ها می توانند از این فضا ها به بهترین شکل ممکن بهره ببرند.

در تصویر بالا میبینیم که هالند با برداشتن توپ از سمت چپ به سمت محوطه جریمه حریف حرکت می کند. این حرکت مهاجم نروژی موجب حرکت عمودی دیگر بازیکنان سالزبورگ به یک سوم دفاعی حریف می شود. استایل بازی تیم سالزبورگ با حرکت های عمودی است و بازیکنان این تیم با حرکت های رو به جلو سعی در از هم باز کردن دفاع حریف و تهدید فضای خالی پشت سر خط دفاع حریف دارند. در این هنگام این بازیکن نروژی با سرعت به قلب خط دفاعی حریف می زند و بازیکنان از جناجین با ارسال پاس به فضای ایجاد شده توسط هالند، توپ را به او رسانده و موجب به ثمر رسیدن گل می شوند.

 

در تصویر بالا نمونه ای دیگر از خلاقیت هالند را مشاهده می کنیم. یکی از ویژگی های فوق العاده تیم سالزبورگ، نوع حملات آن ها قبل از منظم شدن خط دفاعی حریف است. در این زمان هالند توپ را در سمت راست به جلو می برد و یک مدافع را در مقابل خود می بیند. همانطور که در قسمت آمار و ارقام گفته شد هالند دارای قدرت دریبلینگ بسیار خوبی است و در اینجا نمونه ای از آن را میبینیم. هالند به سمت مدافع حرکت کرده و با جا گذاشتن او فضای بسیار گسترده ای برای او فراهم می شود و از آنجایی که این بازیکن ذاتا بازیکن خلاقی است، با ارسال یک پاس بلند به آن طرف زمین، مهاجمی که از سمت چپ حرکت کرده را صاحب توپ می کند تا یک شانس گلزنی برای هم تیمی خود فراهم کند.

آگاهی و هوشیاری

در موارد بالاتر حرکات و خلاقیت هالند را بررسی کردیم اما کمتر بازیکن جوانی را می توانیم پیدا کنیم که در کنار خلاقیت و حرکات سریع، دارای آگاهی و هوشیاری بالایی نسبت به حرکات خود باشد. ما در تصاویر بالا دیدیم هالند چگونه در فضاها جایگیری می کند اما ما می بینیم به دلیل هوشیاری و آگاهی بالای این بازیکن در بازیخوانی، او قبل از حرکات تعیین کننده خود در فضاها اجازه می دهد هم تیمی های خود توپ را به اندازه کافی جلو ببرند و جایگیری مناسبی داشته باشند.

 

در تصویر بالا می بینیم حرکت رو به جلوی بازیکنان سالزبورگ توسط مدافعان حریف متوقف شده و توپ برگشت داده می شود. توپ برگشتی به یکی از بازیکنان سالزبورگ رسیده و اومی خواهد توپ را دوباره به محوطه جریمه بر گرداند. هالند با آگاهی زیاد خود متوجه این موضوع می شود و با استفاده از حرکات تعیین کننده خود در فضای مناسب (همانطور که در تصویر نشان داده شده مرکز محوطه) جایگیری می کند و با دریافت توپ سبب ایجاد موقعیت گلزنی می شود.

 

در تصویر بالا سرعت و تعهد بالای هالند در این حمله و به ثمر رساندن گل توسط او را میبینیم. در تصویر بالا مهاجم کناری هالند با بازپس گیری توپ در میانه میدان شروع به ضد حمله می کند. دفاع های تیم فاصله زیادی با یک سوم دفاعی خود دارند و همانگونه که می بینیم تنها یک مدافع در حال پوشش دادن خط دفاعی است. در اینجا شاهد راحت ترین موقعیت ممکن برای بازیکنان سالزبورگ هستیم و هالند می تواند بدون تلاش زیاد در عقب زمین بماند تا دیگر بازیکنان کار را تمام کنند. از آنجایی که این بازیکن دارای آگاهی و بازیخوانی زیادی است، متوجه می شود که مدافع حریف یکی از مهاجمین آن ها را پوشش داده است و ممکن است بازیکن صاحب توپ نتواند به بازیکن کناری پاس بدهد. هالند در این صحنه دست به کار می شود و با سرعت زیاد خود در سمت مخالف که هیچ مدافعی قرار ندارد (موقعیت یابی فوق العاده این بازیکن) اضافه می شود و با دریافت توپ گل بعدی تیمش را به ثمر می رساند.

نتیجه گیری: پیشرفتی که از هالند در ۱۵ ماه گذشته دیدیم چیز عجیبی نیست. در سال گذشته بسیاری از رسانه ها بازی او را در مولده آنالیز کردند اما به هیچ وجه فکر نمی کردند که به این سرعت پیشرفت کند! هتریک در نخستین بازی خود در لیگ قهرمانان اروپا، توجه تمامی رسانه های جهان را نسبت به خود جلب کرده است و هالند اکنون در راه رسیدن به بازیکن مطرحی در دنیای فوتبال است. اگر او همچنان به پیشرفت خود ادامه دهد می تواند به یکی از مهاجمان برتر جهان تبدیل شود. ممکن است باشگاه لایپزیش با استفاده از روابط نزدیک خود با باشگاه اتریشی بتواند این بازیکن را جذب کند اما به تازگی شایعاتی از علاقه غول های انگلیسی به این مهاجم ۱۹ ساله به گوش می رسد. ارلینگ هالند می تواند یک گزینه ایده آل برای منچستریونایتد باشد زیرا قبلا سابقه همکاری با سرمربی نروژی منچستر یونایتد، اوله گونار سولشایر را در مولده دارد و ممکن است همین عامل سبب انتقال او به اولدترافورد شود.

طرفداری

 

 

 

۵    
آی اسپورت
2019-10-31 00:18:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر