فهرست
ستون فقراتِ قدرتمندِ چلسی: از کورتوا تا کاستا
ستون فقراتِ قدرتمندِ چلسی: از کورتوا تا کاستا

ستون فقراتِ قدرتمندِ چلسی: از کورتوا تا کاستا

آی اسپورت – یک عقیده سنتی در فوتبال وجود دارد که موفقیت یک تیم منوط به داشتنِ یک ستون فقراتِ قوی است. چند بازیکن کلیدی که هسته و مرکز تیم به حساب می آیند و تیم حول محور آن ها ساخته می شود، یک دروازبان، یک دفاع وسط، یک هافبک وسط و یک مهاجم.

در فصل جاری، به نظر یک ستون فقرات موثر در چلسی شکل گرفته. استخوان هایی که فصل قبل شدیدا کمبود آن ها احساس می شد و حالا کاملا پدیدار شده. تیم 11 بازی پیاپی را برده و سه بردِ آخرش با نتیجه 0-1 بدست آمده. نتیجه ای که در نوع خودِ اهمیت بسیار دارد چون توانایی ذهنی بالای چلسی در حل کردنِ چالش های مختلف را نشان می دهد. شیوه ای که این برد ها بدست آمدند، به اندازه برد های پر گل برابر منچستر و اورتون ارزش دارند.

نقطه شروع این ستون فقرات در چلسی دیگو کاستا است. ملی پوشِ اسپانیایی نوک کمان حملاتِ چلسی و اولین خط دفاع تیم هم هست. اهمیتِ او در هر دو زمینه نباید نادیده گرفته شود. کاستا در 17 بازی 13 گل زده، اما شاید این عدد به خوبی میزان تلاشی که او برای آزار مدافعان حریف انجام می دهد را نمایان نکند. او حتی دست از دنبال کردنِ توپ های مرده هم برنمی دارد و بعضا برای کرنر ها تا محوطه شش قدم خودی به عقب می آید. 4 گل سه امتیازیِ او هم به خوبی توانایی های رهبری و ذهنیتِ بردِ او را نشان می دهد.

کانته هم فرمِ خود را از لستر به چلسی آورده و در وسط زمین برای تیم آقایی می کند. فصل پیش هافبک چلسی پر از فضاهایی بود که حالا توسط کانته پوشش داده می شود. او به خوبی بازی حریفان را خراب می کند و مقایسه های اخیر او با کلود ماکلله بیجا نیستند. کیفیت بالای کانته تعادل فوق العاده ای در وسط زمین برای چلسی ایجاد کرده و بدین ترتیب ستاره هایی مانند ادن هازارد هم می توانند با آسودگی خاطر بدرخشند.

در خط دفاع، لوییز به عنوان یک مرد تغییر کرده به باشگاه برگشته. استعداد فوتبالی همیشه در او وجود داشت، اما چند سال حضور در پاریس او را تبدیل به یک مدافع پخته کرده. او حالا می داند چه زمانی استعداد هایش را نشان دهد و چه زمانی کار ها را ساده جلو ببرد. جدا از این مساله که او پاسور بسیار خوبی هم هست، لوییز تعهد زیادی برای مسئولیت پذیری و جمع کردنِ خط دفاع نشان داده. بازوبند کاپیتانی بر دستان کیهیل بسته می شود، ولی این در واقع لوییز است که نمایش اصلی را رهبری می کند. او قطعا بهره زیادی از قرم بهتر شده کیهیل برده، و ازپیلیکوئتا هم که خیلی راحت در پست جدید خود جا افتاد.

اما شاید اندرریتد ترین بخش از ستون فقرات چلسی تیبو کورتوا باشد. او در فصل قهرمانی چلسی بی نظیر بود، اما فصل گذشته افت محسوسی داشت و بسیاری حتی شک کردند که او دروازبان بزرگی هست یا نه. این فصل او دوباره کیفیت بالای خودش را نشان داده و در 17 بازی لیگ، 10 کلین شیت را ثبت کرده است. فوق العاده تر این که او در 11 پیروزی پیاپی، 9 بار کلین شیت کرده!

شکی نیست که کم گل خوردنِ چلسی حاصل تلاش کل تیم است، اما اغلب کورتوا دلیل اصلی امتیاز از دست ندادنِ چلسی می شود. او در تمام بازی های اخیر چلسی سیو های کلیدی و مهمی داشته. لحظاتی که می توانستند به راحتی مقدار امتیاز های چلسی را عوض کنند. تیم شوت های بسیار کمی را  به سمت دروازه می بیند، اما کورتوا هنوز هم سیو های مهمی انجام می دهد تا نشان دهد چه تمرکز بالایی دارد.

علی رغم کیفیت بالای چلسی، هنوز هم این نتایج و این هماهنگی شاید کمی غافلگیر کننده باشد، مخصوصا این که در غیابِ جان تری همه این ها حاصل شده اند. مصدومیتِ تری برابر سوانزی با شکست برابر آرسنال و لیورپول همراه شد و بسیاری این سوال را پرسیدند که آیا این تیم رهبری درون زمین دارد یا نه. حالا، 11 بازی و 33 امتیاز، حاکی از ستون فقرات فوق العاده قدرتمند چلسی است.

۷ ۲  
آی اسپورت
2016-12-22 18:13:00
نظر دهید

۲ نظر
بهنام
پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵، ۲۰:۰۳
دفاع تیمی چلسی از کورتوا مفیدتره کورتوا پارسال نشون داده چ لردیه
۲
ایلدروم
پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵، ۲۲:۴۷
چلسی امسال بهترین تیم باشگاهی اروپا هست و صد حیف که امسال تو لیگ قهرمانان نیست
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر