فهرست
داوران به تیم‌های بزرگ کمتر کارت می‌دهند؟
داوران به تیم‌های بزرگ کمتر کارت می‌دهند؟

داوران به تیم‌های بزرگ کمتر کارت می‌دهند؟

آی اسپورت - داورهای لیگ برتری برای کارت دادن به تیم‌های بزرگ‌تر هراس دارند؟ چرا تیم‌های بزرگ‌تر بابت خطاهای‌شان نصفِ بقیه تیم‌ها با کارت جریمه می‌شوند؟ به عنوان نمونه در این فصل هیچ بازیکنی از تراکتورسازی کارت قرمز نگرفت. یا در حالی که فقط یک تیم در این فصل بیشتر از شاگردان برانکو خطا کرد، ولی پرسپولیس جزو تیم‌هایی است که کمترین جریمه را از سوی داورها شد. طبق آمار متریکا، به طور متوسط در این فصل از هر 6.5 خطای استقلالی‌ها، داور یک کارت به آن‌ها نشان می‌داد. در صورتی که بازیکنان نفت مسجدسلیمان، نساجی، استقلال‌خوزستان، نفت آبادان، ذوب‌آهن و فولاد قبل از اینکه معدل خطای‌شان به عدد شش برسد، حتما یک مرتبه با کارت داور جریمه می‌شدند. بازیکنان تراکتورسازی دو برابر بازیکنان نفت مسجدسلیمان و استقلال‌خوزستان اجازه داشتند خطا کنند، بدون اینکه داور برای آن‌ها جریمه‌ای در نظر بگیرد.

تیم‌های لیگ هجدهم با هر چند خطا کارت می‌گرفتند؟

1
1

در جدولی که متریکا تنظیم کرده، مشخص می‌کند بازیکنان هر تیم به طور متوسط بعد از ثبت چند خطا، با کارت داور جریمه می‌شوند. به عنوان نمونه بازیکنان سپاهان در این فصل با ثبت 504 خطا، بیشتر از هر تیمی خطا کردند، ولی از حیث دریافت کارت، هشتمین تیم لیگ هستند. داورها 67 مرتبه با کارت زرد بازیکنان این تیم را جریمه کردند و 2 بازیکن این تیم هم در طول فصل اخراج شدند. با احتساب ضریب منفی دوی کارت قرمز نسبت به کارت زرد، مجموعا 71 کارت به بازیکنان سپاهان نشان داده شد. در نتیجه به طور متوسط شاگردان قلعه‌نویی با هر 7.1 خطا، یک کارت از داور دریافت می‌کردند. داورها با بازیکنان تراکتورسازی و پرسپولیس مهربان‌تر هم بودند و برای جریمه آن‌ها، صبر بیشتری داشتند. تراکتوری‌ها بدون اینکه کارت قرمزی دریافت کنند، بابت 456 خطایی که این فصل مرتکب شدند، فقط 45 مرتبه با کارت زرد داور جریمه شدند. آماری که نشان می‌دهد داورهای لیگ هجدهم به نسبت خطایی که تراکتوری‌ها مرتکب شدند، کمترین کارت را به بازیکنان این تیم نشان دادند.

در نگاه اول حضور نداشتن هیچ کدام از تیم‌های بزرگ در نیمه بالایی این جدول، خیلی منطقی به نظر نمی‌رسد. هرچند  رسیدن به این نتیجه که داورها با تیم‌های بزرگ‌تر بیشتر راه می‌آیند نیازمند بررسی داده های بیشتری است. سختگیری داوران لزوما نمی تواند تنها دلیل آرایش این جدول باشد. عواملی نظیر کیفیت و تجربه بازیکنان تیم های بزرگ هم می تواند در مصون ماندن آنها از جریمه های داوران موثر باشد.

محتمل است بازیکنان تیم‌های بزرگ‌تر با تجربه‌ای که دارند، منطقه خطا کردن در زمین مسابقه و نوع ضربه زدن به بازیکن صاحب توپ را بهتر از بازیکنان تیم‌های تازه لیگ برتری شده‌ای مانند سپیدرود، نفت مسجدسلیمان و نساجی بلد باشند و سطح حرفه‌ای‌گری شان متفاوت از بازیکنان سایر تیم‌هاست. حتی از بعد روانی نیز بازیکنان تیم‌های بزرگ‌تر توانایی بالاتری برای تاثیرگذاری روی تصمیمات داورها دارند.

نود

  ۳  
آی اسپورت
2019-05-26 16:23:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
Hosein
يكشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸، ۱۷:۲۴
قربونش برم کلا همه با پرسپولیس مهربون هسن
۱
خسته
يكشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸، ۲۰:۱۸
...
خسته
يكشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸، ۲۰:۲۱
منطق این مصاحبه اشتباهه نگارنده گرامی.
هر خطایی به منزله کارت نمیتونه باشه.
بعضی خطاها هست که اگر بارها هم تکرار بشه شایسته کارت گرفتن نیست.
و البته همونطور که خود نگارنده هم اشاره کرد تجربه بالای بازیکنان عموما گرانقیمت تیم های بالای جدولی که میدونند کجا و در چه موقعیتی و به چه شکلی خطا کنند که منجر به دریافت کارت نشه.
صددرصد یک تفاوتی هست بین بازیکن پنجاه میلیون تومانی و بازیکن دو میلیارد تومانی.
ذهن ملت رو مشوش نکنید با این تحلیل های آبکی.
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر