فهرست
پنج نکته از جام جهانی؛ درس‌هایی برای آموختن
پنج نکته از جام جهانی؛ درس‌هایی برای آموختن

پنج نکته از جام جهانی؛ درس‌هایی برای آموختن

آی‌اسپورت- جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در نهایت با قهرمانی فرانسه پایان یافت ولی جام ۲۱ که یکی از بهترین تورنمنت‌های ادوار جام جهانی بود، نکات آموزنده زیادی هم داشت. در این مقاله به پنج نکته آموزنده که می‌تواند برای پنج لیگ معتبر اروپایی قابل بهره‌برداری باشد می‌پردازیم.

قابلیت‌های پوگبا و لوکاکو

مورینیو مربی سرسختی است. البته که این خصیصه خیلی هم نمی‌تواند بد باشد، و برای مربی‌ای با کارنامه موفق هم‌چون او، سرسخت بودن تا اندازه‌ای خیلی هم خوب و به جا است ولی در مورد برخی ستاره‌های یونایتد، به نظر می‌رسد این سرسختی، ناامیدکننده از آب در آمده است. لوکاکو و پوگبا دو خریدی که روی هم حدود ۱۶۵ میلیون پوند برای یونایتد خرج برداشتند، اگرچه طی دوران حضور در اولدترافورد دوران خوبی هم داشته‌اند ولی به نظر می‌رسد با تمام پتانسیل خود فاصله دارند.

عمل‌کرد لوکاکو و پوگبا در جام جهانی، به خوبی گویای این مطلب است. لوکاکو اگرچه در جام جهانی فقط در دور گروهی گل‌زنی کرد ولی تا نیمه نهایی عمل‌کرد خوبی در موفقیت تیمش ایفا کرد و این طور به نظر می‌آمد که در لباس قرمز بلژیک درخشان‌تر از لباس سرخ منچستریونایتد است. درخشش پوگبا هم در پیراهن آبی فرانسه به وضوح قابل مشاهده بود. پوگبایی که فصل قبل توسط مورینیو در چند بازی نیمکت‌نشین شد، در روسیه ارزش‌های خود را به رخ کشید و با درخشش خود در خط هافبک به فرانسه کمک کرد برای بار دوم قهرمان جهان شود. مورینیو می‌تواند از روسیه برداشت‌های خوبی برای تیمش داشته باشد.

تمرکز بیشتر روی ضربه‌های آزاد

در لیگ برتر انگلیس به عنوان یکی از پنج لیگ معتبر اروپا، در فصل گذشته از ۱۰۱۸ ضربه آزاد، ۲۷۳ گل به ثبت رسید. نرخ ۲۷ درصد گل از ضربات آزاد. در جام جهانی از ۱۶۹ ضربه ارسالی، ۷۳ گل به ثبت رسید. یعنی ۴۲ درصد گل.

تیم ملی انگلیس مثال خوبی برای این بحث است. شاید تیم ساوتگیت از نظر کیفیت و عمل‌کرد واقعا در سطح چهارمین تیم برتر جهان نبود ولی آنها به لطف درخشش در ضربات آزاد و گل‌زنی‌های متعدد از روی ضربه‌های شروع مجدد، توانستند تا پای فینال هم پیش بروند. در لیگ‌های اروپایی هم همین قضیه برقرار است. تیم‌های کوچک‌تر قطعا از نظر کیفیت بازیکنان، تکنیک و پاس‌کاری توان رقابت با ابر تیم‌های اروپایی را ندارند ولی جام جهانی نشان داد که چه طور می‌توان با مهارت در ضربات آزاد به گل رسید و حتی برنده زمین شد.

آنته ربیچ، در صدر لیست خرید

در قدرت رهبری و کیفیت فنی مودریچ شکی نیست، همان‌طور که تردیدی وجود ندارد او نقشی کلیدی در رسیدن کرواسی به مرحله‌ای داشت که کسی تصورش را هم نمی‌کرد. اما به جز قدرت در میانه زمین، وینگرهای کروات‌ها هم نقشی موثر در توفیق تیم دالیچ داشتند. کیفیت پریشیچ از قبل مشخص بود. او ثابت کرد که چرا اینتر فصل قبل برای فروش او، از منچستریونایتد ۵۵ میلیون یورو درخواست کرده بود. پریشیچ ۲۹ ساله در جام جهانی هم خوش درخشید. اما نباید آنته ربیچ را هم فراموش کرد. ربیچ بعد از دو فصل حضور قرضی در باشگاه فرانکفورت به تازگی قراردادی قطعی را با این تیم آلمانی امضا کرده است، ولی با این وجود کیفیت او آن‌قدر خوب است که پیشنهادهای مناسبی به دست اینتراخت برسد و سران تیم آلمانی به فروش این بازیکن فکر کنند. با ۲۴ سال سن او می‌تواند پله‌های ترقی را در تیمی بزرگتر طی کند.

انعطاف در پست، نکته منفی نیست

پیش‌تر اگر یک مربی از بازیکنی در پست غیرتخصصی‌اش بهره می‌برد، باید منتظر انتقادات فراوانی می‌بود. اما این جام جهانی نشان داد، این انعطاف در پست بازی، می‌تواند خیلی هم مفید باشد. بسیاری از بازیکنان تیم اصلی انگلیس، در پستی غیر از پست تخصصی خود بازی می‌کردند. کایل واکر دفاع راست، در دفاع سه نفره به عنوان مدافع میانی بازی کرد. جسی لینگارد در خط هافبک سه نفره درخشید و تریپیه که یک مدافع راست است به عنوان وینگ بک راست درخشید. در دیگر تیم‌ها هم موارد مشابهی دیده شد. ناصر چادلی به عنوان وینگ‌بک در بلژیک عمل‌کرد قابل قبولی داشت. این جام جهانی نشان داد که نیاز نیست مربیان خیلی هم پای‌بند سفت و سخت به پست بازی بازیکنان باشند. پست بازی می‌تواند انعطاف هم داشته باشد.

پایان وسواس روی مالکیت توپ

فصل گذشته در لیگ برتر جزیره هر ۶ تیمی که بیشترین درصد مالکیت توپ را داشتند، در جدول لیگ برتر در جایگاه‌های ۱ تا ۶ قرار گرفتند. منچسترسیتی با بیشترین درصد تملک توپ، ۶۶.۴ قهرمان شد. اما در جام جهانی این آمار برعکس بود. شش تیم با بیشترین درصد تصاحب توپ، به هیچ جایی نرسیدند. حتی دو تیم از این شش تیم، در دور گروهی حذف شدند.

فرانسه تیم قهرمان جام جهانی روسیه، درصد تملک ۴۹.۶ را به ثبت رساند، حتی اندکی کمتر از تیم رقیب که به طور کلی نشان می‌دهد این تیم هیچ اصراری بر گرفتن توپ از رقیب خود و تملک روی آن نداشته است. البته که از نظر داینامیک بازی تفاوت‌های زیادی بین فوتبال ملی و باشگاهی و همین‌طور بین لیگ‌های مختلف وجود دارد. ضمن این که به خاطر سبک بازی تیم‌های کوچک مقابل ابرقدرت‌ها، انتظار می‌رود تیم‌های بزرگ بیشتر صاحب توپ باشند ولی مدتی است که این ذهنیت ایجاد شده که تملک توپ نه تنها لزوما منجر به موفقیت نمی‌شود بلکه شاید مانعی هم بر سر راه رسیدن به برد باشد.

 

نود

۴ ۱  
آی اسپورت
2018-07-21 02:00:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
بهنام
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷، ۰۲:۴۳
باز هم افاضات کانال طرفداری لیورپول ...
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر