فهرست
پیشینۀ جدال کلاسیک یوونتوس - میلان
پیشینۀ جدال کلاسیک یوونتوس - میلان

پیشینۀ جدال کلاسیک یوونتوس - میلان

آی اسپورت - یکشنبه شب در حساسترین بازی هفته سری آ یوونتوس در خانۀ خود پذیرای میلان است. جدالی که شاید با توجه به وضعیت این روزهای میلان، رنگ و بوی سابق را نداشته باشد، اما پیشینه عظیمی دارد و هرچه باشد رقابتی است کلاسیک میان دو غول فوتبال ایتالیا. به همین بهانه نگاهی داریم به سابقه رقابت این دو تیم و پنج مسابقه به یادماندنی این دو تیم بزرگ.

میلان و یوونتوس روی هم رفته ۵۳ بار قهرمان سری آ شده اند. سهم یوونتوس ۳۵ قهرمانی است و میلان ۱۸ بار قهرمان سری آ شده است. در مجموع یوونتوس ۶۷ و میلان ۴۸ قهرمانی در تورنمنت های معتبر را تجربه کرده اند. این دو تیم تاکنون ۲۸۷ بار به مصاف هم رفته اند که سهم یوونتوس ۱۰۷ برد و سهم میلان ۹۴ پیروزی است. ۴۱۷ گل برای یوونتوس ثبت شده و سهم گل های میلان ۴۰۴ است.

بهترین برد در تاریخ رقابت این دو تیم به فصل ۱۹۱۱ بازمیگردد که میلان ۸-۱ پیروز شد. فصل ۱۹۲۶ پرگل‌ترین جدال در رقابت میان این دو تیم رقم خورد که یوونتوس ۸-۲ پیروز شد. ضمن اینکه فصل ۱۹۴۹ میلان توانست در خارج از خانه مقابل یووه ۷-۱ پیروز شود که این بهترین برد خارج از خانه روسونری مقابل بیانکونری است.

میلان 1-4 یوونتوس (فصل 1971-1972)

31 اکتبر 1971 یوونتوس به بردی ارزشمند در خانۀ میلان رسید. بردی که در آخر فصل ارزش خود را هر چه بیشتر نشان داد. به مدد همین برد بود که دست اخر یوونتوس در آن فصل با 43 امتیاز قهرمان شد و میلان با یک امتیاز کمتر، دستش از رسیدن به جام کوتاه ماند. روبرتو بتگا مهاجم یوونتوس مرد اول آن مسابقه بود که دو گل زد. او به خاطر قدرت گلزنی‌اش لقب بابی گل را داشت و ازقضا در آن مسابقه، گل دوم بتگا، فوق العاده بود. دروازه بان آن روز میلان، فابیو کودیچینی بود، پدر کارلو، دروازه بانی که چند سال درون دروازه چلسی حضور داشت.

میلان ۳-۲  یوونتوس (فصل ۱۹۸۴)

فصل ۱۹۸۴ سالی شگفت انگیز در فوتبال ایتالیا بود. در آن سال هلاس ورونا برای نخستین و آخرین بار قهرمان سری آ شد و میلان و یوونتوس هر دو با ۳۶ امتیاز خارج از چهار تیم برتر لیگ قرار گرفتند. ۱۷ فوریه آن فصل میلان در خانه خود توانست یوونتوس مدعی را ۳-۲ شکست دهد. ویردیس دقیقه ۳ میلان را پیش انداخت ولی پلاتینی و روسی نتیجه را به نفع میهمان کردند تا اینکه خود ویردیس بازی را به تساوی کشاند و دست آخر آگوستینو دی بارتولومی بود که دقیقه ۴۶ با گل کردن پنالتی خود بازی را ۳-۲ کرد.

میلان ۱-۶ یوونتوس (فصل ۱۹۹۶)

فصل ۱۹۹۶ فصلی تلخ برای روسونری و میلان بود و این تلخی با شکست تحقیرآمیر مقابل یوونتوس کامل شد. در آن فصل میلان در سری آ یازدهم شد و شش آپریل در خانه مقابل یوونتوس ۶-۱ شکست خورد. در ان بازی یوگوویچ، زیدان، ویری و آموروسو گلزنان یووه بودند. در آن شب، بزرگانی چون بارسی، مالدینی، دزایی، دوگاری، روبرتو باجو و تاسوتی در ترکیب میلان حضور داشتند ولی نتوانستند مانع از این شکست تلخ شوند باختی که یکی از بدترین شکست های خانگی میلان در تاریخ سری آ است.

یوونتوس ۰-۰ میلان (فصل ۲۰۰۲)

احتمالاً مهمترین و به یادماندنی ترین جدال در تاریخ رقابت میان این دو تیم است. فینال لیگ قهرمانان فصل ۲۰۰۲ که در الدترافورد برگزار شد و میلان در ضیافت پنالتی پیروز شد. هر چند بازی در طول نود دقیقه و همینطور وقت‌های اضافه دلچسب نبود و یکی از فینال‌های نه چندان جذاب هزارۀ سوم را شاهد بودیم ولی جدالی به یادماندنی رقم خورد. ترکیب دو تیم در آن روزها پر بود از ستاره‌ها. بوفون، تورام، ترزگه، داویدز، ندود، دل پیرو، مالدینی، نستا، سیدورف، پیرلو، کاستا، اینزاگی و شوچنکو از جمله ستاره‌های بزرگ آن فینال بودند. دو تیم پنج پنالتی را از دست دادند که سهم یوونتوس سه پنالتی بود تا در نهایت شوچنکو با گل کردن پنالتی خود بازی را به نفع میلان رقم بزند.

یوونتوس ۴-۲ میلان (فصل ۲۰۰۸)

در آن فصل اینتر بود که قهرمان سری آ شد ولی میلان و یوونتوس رقابت سختی برای کسب رتبه دوم داشتند، دست آخر امتیازات دو تیم برابر شد و میلان حتی با وجود آنکه تفاضل گل بهتری داشت، در ردۀ سوم قرار گرفت و این اتفاق به دلیل شکست در بازی رودررو بود. یوونتوس در هفته شانزدهم در دسامبر ۲۰۰۸ میزبان میلان بود که توانست در این بازی ۴-۲ پیروز شود. دل پیرو، کیلینی و آمائوری گلزنان یوونتوس بودند در شبی که زامبروتا ستاره سابق یوونتوس در ترکیب میلان حضور داشت و دقیقه ۶۵ از زمین مسابقه اخراج شد. میلان در آن مسابقه ستارگانی چون رونالدینیو، پاتو، آمبروسینی و امرسون را در ترکیب خود داشت.

 

90tv 

۱    
آی اسپورت
2019-11-10 08:40:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر