فهرست
ورشکستگی بزرگ در لوشامپیونه
ورشکستگی بزرگ در لوشامپیونه

ورشکستگی بزرگ در لوشامپیونه

آی اسپورت - خسته، تشنه و درمانده در میان شنزار زیر آسمان بی‌انتها، عرق خیس بر روی پیشانی و سرابی از درختان و دریاچه‌ای که در دور، گاه هویدا و گاه پنهان است. این دقیقاً شرایطی است که لیگ یک فرانسه در آن قرار دارد. پس از موفقیت تیم ملی فرانسه در جام جهانی و حضور باشگاه‌های فرانسوی در مراحل پایانی فصل گذشته لیگ قهرمانان اروپا، باشگاه‌های حاضر در لیگ یک امیدوار به دریافت حق پخش تلویزیونی بی‌سابقه‌ای بودند که ارزش آن چیزی در حدود 1.15 میلیارد یورو برای هر سال تخمین زده می‌شد. در واقع این دومین قرارداد گران حق پخش در سرتاسر قاره سبز به حساب می‌آمد اما این سراب سرانجام ناپدید شد تا فوتبال فرانسه را در آستانه یک ورشکستگی مالی بزرگ و تاریخی قرار دهد.

از زمان قرارداد با «مدیاپرو» - یکی از دو شرکت طرف قرارداد با فدراسیون فوتبال فرانسه - نگرانی‌هایی در این خصوص در رسانه‌ها به گوش می‌رسید. زمانی که در سال 2018 خبر رسمی این معامله روی خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفت، منتقدان به قرارداد ناکام طرف اسپانیایی با سری‌آ اشاره کردند که به دلیل ناکامی در معرفی ضمانت مالی کافی، شکست خورده بود! «گائتانو میچیچه» رئیس سری‌آ در آن زمان، اعلام کرد که ضمانت‌های ارائه شده از سوی «مدیاپرو» به طور کامل غیر قابل قبول بوده. «باب راتکلیف» مدیر باشگاه نیس نیز در روزهای نخست سال میلادی به این نکته پی برد که مسئولان برگزاری لیگ فرانسه با وجود سابقه منفی مدیاپرو، از مدیران این کمپانی ضمانت‌های قابل وصولی را درخواست نکرده‌اند!

عجیب‌تر اینکه «گوتیر گانایه» رئیس سابق باشگاه نیس هم اوایل سال با دکر چنین نکته‌ای گفته بود: «آن چه من را بیش از پیش نگران می‌کند این است که آیا مسئولان لیگ تمام ضمانت‌های لازم را از طرف مقابل گرفته‌اند تا اطمینان یابند «مدیاپرو» می‌تواند مبلغی را که مدعی پرداخت آن است، بپردازد؟ اگر این گونه نباشد همه ما شاید در معرض یک چالش خطیر قرار بگیریم. شرایطی که قطعاً برای برخی از باشگاه‌ها خطرناک خواهد بود. از این رو امیدوارم مسئولان لیگ و مدیران فدراسیون کارشان را با دقت انجام داده باشند و مطمئن شوند در پایان راه مشکلی برای فوتبال فرانسه پیش نخواهد آمد.»

ارقام بسیار بزرگی در میان بود؛ باشگاه‌ها نیز بر اساس قرارداد 60% بیشتر از گذشته از طریق حق پخش تلویزیونی درآمد کسب می‌کردند. «مکسیم سادا» رئیس اجرایی شبکه «کانال پلاس» در آن زمان تاکید داشت که «مدیاپرو» رقمی بیش از توانش را در قرارداد گنجانده: «من ناراحت هستم که نتوانستیم قرارداد خود با لیگ یک را حفظ کنیم اما باور دارم رقم مدیاپرو کاملاً غیرمنطقی بوده. ما قادر به عملی کردن آن ارقام نبودیم و باور دارم برای هر شرکت دیگری نیز تحقق آن مبلغ عملاً غیرممکن است.» و اکنون مشخص شده که حق به طور کامل با او بوده.

مدیاپرو از کاربران خود جهت عضویت در کانال «تله‌فوت» که هشت مسابقه لیگ یک و ده مسابقه لیگ دو را هر هفته پخش می‌کند، 25 یورو حق اشتراک ماهیانه می‌گیرد. یعنی آن‌ها برای رسیدن به سود مدنظرشان، به بیش از چهار میلیون کاربر نیاز داشت! این شبکه مسابقات لیگ قهرمانان و لیگ اروپا را هم پخش می‌کرد اما نکته قابل توجه این جا بود که این مسابقات توسط شبکه رقیب یعنی «RMC Sport» هم با رقمی به مراتب پایین‌تر در دسترس مردم قرار داشت و به این ترتیب قمار مدیاپرو به نتیجه نرسید!

تا ماه آپریل موقعیتِ مدیاپرو ضعیف‌تر نیز شد و رتبه‌بندی اعتبارشان نزول چشم‌گیری پیدا کرد. البته در آن زمان مدیران مدیاپرو اصرار داشتند که افت خود را به تاثیرات منفی اقتصادی ناشی از شیوع «کووید 19» ربط دهند و مصرانه از این می‌گفتند که شرایط به سرعت رو به بهبودی خواهد گذاشت. برای اطمینان‌بخشی نیز در اقدامی غافلگیرانه 172 میلیون یورو - قسط نخست فصل - را در اوایل ماه آگوست پرداخت کردند! اما با فرارسیدن مهلت پرداخت دوم در ماه اکتبر، دیگر خبری از نمایش‌های هیجان‌انگیز نبود و مدیران مدیاپرو خواهان فرصت و تعویق شدند. در همان زمان بود که حتی «ژائوم رورس» به عنوان مدیرشان این کمپانی اعتراف کرد که مدیاپرو به دنبال مذاکراتی جدید و البته رقمی متفاوت است: «مشخصا ویروس کرونا از بسیاری جهات روی توانایی ما در استفاده از حقوق‌مان تاثیر داشته است. ما می‌خواهیم در خصوص قراردادی برای این فصل، مجدداً مذاکره کنیم. ما پروژه را زیر سئوال نمی‌بریم اما کافه‌ها و رستوران‌ها تعطیل شده‌اند و مبلغ تبلیغات بسیار کاهش یافته. باید مذاکرات جدیدی در دستور کار قرار بگیرد.»

بر اساس گزارش مستند نشریه «اکیپ»، مدیاپرو در آن زمان تخفیفی 25 درصدی را به مسئولان لیگ یک ارائه کرده بود! یعنی رقمی حتی پایین‌تر از شبکه  «RTL»!

با توجه به گفته مدیاپرو، قرارداد بدون هیچ درنگی در سال 2018 به امضا طرفین رسید. حتی «ژان-میشل آلاس» رئیس باشگاه لیون، آن را یک روز مبارک در فوتبال فرانسه نامید. «لویک فری» رئیس باشگاه لوریان هم در ماه سپتامبر در این خصوص گفت: «سالی مهم برای فوتبال فرانسه است؛ با توجه به قرارداد جدید که مبلغ آن بسیار افزایش یافته. برای اولین بار است که فوتبال ما چنین ارقامی را تجربه می‌کند. با توجه به ورود این مبلغ کلان اگر باشگاه‌های فرانسوی بازیکنان بریتانیایی گران‌قیمت را به خدمت بگیرند به هیچ عنوان متعجب نخواهم شد.» اما حالا چه؟ به واقع عدم دقت مسئولان لیگ و عدم درخوست ضمانت مالی مطمئن و قوی از مدیاپرو، اقدامی بسیار ساده‌لوحانه بود!

در این بین باشگاه‌های فرانسوی نیز در شکل‌گیری این معضل نقشی پررنگ داشتند؛ باشگاه‌هایی که خیلی راحت با نیمه‌تمام ماندن ناگهانی رقابت‌های فصل گذشته موافقت کرده و با سراب دریافت پول کلان از مدیاپرو به خانه‌های‌شان رفتند و شادی کردند!

حالا «تله‌فوت» به پخش بازی‌ها تا زمان پیدا شدن یک جانشین برای «مدیاپرو» ادامه خواهد داد. مدیاپرو نیز تا این لحظه به پرداخت یک‌صد میلیون یورو – از 324.8 میلیون یورو بدهی‌اش – رضایت داده. این در حالی‌ست که بر اساس قرارداد مدیاپرو باید تا پایان مدت قرارداد چیزی در حدود 3.25 میلیارد دلار می‌پرداخت ولی طی چهار ماه چیزی کمتر از 10% آن مبلغ را به تقبل کرد، آن هم با شرایطی که پیشتر خواندید. 

فعلا باشگاه‌های فرانسوی و لیگ این کشور با کمک وام‌های بانکی دوام آورده‌اند و در این بین «کانال پلاس» برای از سرگیری پخش بازی‌ها مذاکرات خود را شروع کرده اما پیشنهادشان این بار حتی نزدیک به رقم پیشنهادی سابق‌شان نیز نیست؛ چیزی کمتر از 700 میلیون یورو.

بحران فوتبال فرانسه به نظر تا پایان راه، مسیرِ درازی دارد و برخی باشگاه‌ها به شدت نگران ورشکستگی هستند. به عنوان مثال «ژان پیر کایلو» رئیس باشگاه رن، اوایل همین ماه گفت: «زمانی که پول حق پخش، بلیط‌فروشی و میزبانی را ندارید؛ باید به من توضیح دهید چگونه می‌توان کار را ادامه داد! اگر لیگ نتواند پولی دست و پا کند که احتمالش بسیار بالا است؛ بسیاری از باشگاه‌ها در فوریه یا مارس حتی در پرداخت دستمزد بازیکنان و کارکنان خود ناکام می‌مانند. ما برخی اوقات فراموش می‌کنیم که باشگاه فوتبال تنها یازده بازیکن نیست.»

وزیر ورزش فرانسه نیز آب پاکی را روی دست فوتبالی‌ها ریخته و گفته: «ما نمی‌توانیم! ما نمی‌توانیم مانند آتش‌نشان‌ها با پول دولت بیایم و مشکل ناشی از ریسک یک تجارت را گردن بگیریم.» همگان اکنون چاره را در شکایت قانونی از مسئولان عقد این قرارداد می‌بینند؛ از جمله «ناصر الخلیفی» که خواهان تحقیقات کامل و اقدام قانونی علیه رئیس سابق سازمان لیگ فرانسه شده است. شخصی که فوتبال فرانسه را در یک سراب مرگبار گرفتار کرد.

 

آدام وایت 

سازندگی 

ترجمه: نوید صراف 

۴    
آی اسپورت
2020-12-24 17:30:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر