فهرست
تسیو، اسکوبار ثانی می‌شود؟
تسیو، اسکوبار ثانی می‌شود؟

تسیو، اسکوبار ثانی می‌شود؟

آی اسپورت - یکی از شگفتانه‌های کوپا آمه‌ریکای 2019 حذف کلمبیا در مرحله یک‌چهارم نهایی مقابل شیلی بود. تیم کارلوس کی‌روش تنها تیم 9 امتیازی دور گروهی بود اما خیلی زود در ضیافت پنالتی‌ها با جام وداع کردند. ویلیام تسیو، مدافع چپ سه‌رنگ‌ها تنها کسی بود که پایش لغزید و پنالتی‌اش از دست رفت. بعد از پایان مسابقه اتفاقات عجیبی رخ داد که البته برای کلمبیایی‌ها سابقه داشت. 25 سال قبل آندریاس اسکوبار تهدید و چند روز بعد کشته شد و حالا نوبت به یک مدافع دیگر رسیده که تهدید به مرگ شود.

تهدید تسیو و خانواده‌اش

پدر او به رادیو کاراکول گفت پیام‌های تهدید به مرگ برای ویلیام و کل خانواده دریافت کرده است. او گفت که در برابر این پیام‌ها تنها به دعا کردن اکتفا می‌کنیم و چاره‌ دیگری نداریم. او به تهدیدکنندگان گفت که باید بپذیرند، این فوتبال است و در آن برد و باخت وجود دارد. سپس همسر تسیو خبر از عمق فاجعه داد و گفت در شبکه‌های اجتماعی صدها پیام تهدید‌آمیز به مرگ دریافت کرده‌ است. او با نشان دادن چند پیام به خبرنگاران گفت برای همسرش آرزوی مرگی همچون آندرس اسکوبار داشته‌اند.

آندریاس اسکوبار که بود؟

متولد مدلین. یکی از معروف‌ترین شهرهای کلمبیا. بزرگ شده در یک خانواده به‌شدت کاتولیک از طبقه متوسط جامعه. آرام و بی‌سروصدا. عاشق درس و فوتبال. کشش بیشتر به سمت توپ گرد. استخدام شدن در تیم اصلی شهر، اتلتیکو ناسیونال، تیمی که متعلق به اسکوبار بود؛ پابلو اسکوبار. قاچاقچی معروف آمریکای جنوبی. جوان 184 سانتی‌متری کلمبیایی که قرار بود تا سالیان سال در قلب خط دفاعی تیمش بدرخشد. رسیدیم به جام‌جهانی 94 ایالات متحده. جایی که قرار بود اتفاقات خاصی در آن رخ بدهد. کلمبیا به سرکردگی کارلوس والدراما یکی از آماده‌ترین تیم‌هایش را به جام آورده بود. با غروری فراوان. به واسطه دو سال بی‌شکست. همگروهی با رومانی، سوئیس و آمریکا. اولین مسابقه و باخت دور از انتظار 3 بر یک در برابر رومانی. یک آغاز ناامید کننده.

12 گلوله با فریاد «گل»

روز شوم از راه رسید. دیدار آمریکا و کلمبیا. ورزشگاه روزبول. دقیقه 35 حرکت جان هارکس از سمت راست و ارسال توپ به درون محوطه جریمه و گل. گل برای ایالات متحده. اما زننده گل آمریکایی نبود. بلکه شماره 2 کلمبیا بود. آندریاس اسکوبار دومین و آخرین گل دوران بازیگری‌اش را وارد دروازه تیم خودی کرد. بازی درنهایت 2 بر یک به سود آمریکا تمام شد و کلمبیا با تمام دبدبه و کبکبه‌اش با جام وداع کرد آن هم خیلی زود. آندریاس به جای رفتن به لاس‌وگاس و دیدار با خانواده‌اش تصمیم گرفت به مدلین باز گردد تا کمی خود را پیدا کند. پنج روز بعد از حذف از جام‌جهانی آندریاس به همراه دوستانش به کافه ال ایندو رفت. حدود ساعت سه صبح بود که او در پارکینگ و کنار ماشینش انتظار دوستانش را می‌کشید که سه نفر به او نزدیک شدند و باهم شروع به بحث کردند. یکی از آن سه نفر 12 گلوله به قلب اسکوبار شلیک کرد و با هر گلوله به زبان لاتین می‌گفت «آی گل.» آی گل؛ یعنی «گل، گل.» گل... چهل‌وپنج دقیقه بعد و پیش از آنکه آندریاس به بیمارستان برسد، زندگی برایش به اتمام رسیده بود. در 27 سالگی. با هزاران آرزوی بزرگ. با آرزوی عروسی ماه آینده‌اش با پاملا کاسکاردو. قاتل اسکوبار مردی میانسال بود به نام اومبرتو مونوزکاسترو که معلم مدرسه ابتدایی بود. وی به مدت 43 سال به زندان محکوم شد. اما در سال 2001 به 26سال کاهش یافت و درنهایت در سال 2005 پس از 11 سال حضور در زندان آزاد شد!

اسکوبار ثانی در راه است؟

مردم کلمبیا بعد از آن ماجرا پاتوق جدیدی پیدا کردند و به هر بهانه‌ای دور مجسمه آندریاس فقید جمع می‌شدند اما گویا هنوز جهالت در میان قشری از مردم این کشور وجود دارد. نسل جدید هم نتوانسته خوی خشن بر جای مانده از دوران پابلو اسکوبار را به ارث نبرد. آیا ویلیام تسیو قربانی بعدی خواهد بود یا تهدیدهای صورت گرفته در حد فضای مجازی باقی می‌ماند.

 

فرهیختگان 

۲    
آی اسپورت
2019-07-03 12:10:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر