فهرست
لیگ زار؛ هفته سوم/ خنک های مرهم
لیگ زار؛ هفته سوم/ خنک های مرهم

لیگ زار؛ هفته سوم/ خنک های مرهم

آی عشق، آی عشق، رنگ آّبی ات پیدا نیست: در هفته گذشته که لیگ ایران در تعطیلات  فیفا دی به سر می‌برد، دختری برای احقاق حقش خود را سوزاند و شعله های آتشش دنیا را با خبر کرد که زنان ایران از محرومیتی رنج میبرند که از جزئی ترین و ساده ترین حق های یک انسان است، تماشای فوتبال.

در همه ی دنیا، از باشگاه های بزرگ گرفته تا بازیکنان مطرحی همچون پوگبا به این مسئله واکنش نشان دادند، چند بازیکن ملی پوش در ایران هم به این موضوع تلخ پرداختند و در تمرینات چند تیم یاد این دختر فداکار گرامی داشته شد، اما صدا و سیمای بخشی از جامعه این  حادثه را اصلا به روی خود نیاورد، از سازمان لیگ و فدراسیون  هم این انتظار نمیرفت که به یاد این دختر در این  هفته از لیگ  تدابیری اندیشیده باشند! ولی پیراهن های بازیکن های استقلال  به یاد دختر آبی، کمترین تقدیر از هواداری بود که جرمش فقط هواداری بود . حتی روی سکوها  در هیچ ورزشگاهی، در هیچ  شهری هیچ خبری دیگر از دختر آبی نبود، گویی این مسئله را نباید کشش بدهیم!

ما دو شب پیش لزوم استاندارد سازی را کاملا درک کردیم! پسر بچه ای  ۸ ساله به عشق تیمش که به ورزشگاه آمده بود در اثر برق گرفتگی  جان خود را از دست داد. تا کی این خبر های ناگوار؟ حالا هرچه بگویید پدرش در استادیوم بوفه دار بوده است، از ارزش جان یک انسان کم نمی‌کند. توجیه و شرمساری و این حرف ها دیگر به درد کسی نمیخورد و گوش مردم از این پرندیات پر است. این اولین حادثه متاثر کننده ای  نیست که در ورزشگاه ها ی ایران  اتفاق می افتد و آخرینش هم نخواهد بود ، چون به قول امیر نادری :دیوار بلند حادثه را دست انسان میسازد.این حادثه  تا اینجای کار میتواند  نامزد انتخاب شدن به عنوان تلخ ترین حادثه این  فصل  فوتبال ایران باشد.چنین مباد.

برای نیمی از جامعه اجازه ورود به ورزشگاه ها احقاق حق است و برای نیمی دیگر رفتن به استادیوم هدفی جز تضیع حق نیمه دیگر را دنبال نمی‌کند.

اعتراض وارد نیست: یکی از زشت ترین اتفاق های لیگ  ما که به رفتار نیز تبدیل شده است  عادت اعتراض به داوری است.سر هر توپ، سر کوچکترین مورد، حتی بر سر پرتاپ یک  اوت  دستی .در اثر تکرار ریخت و قیافه فوتبال ما را به شکل درد ناکی از عادت گذرانده و به اعتیاد تبدیل کرده است. کافی است کمی در زمان تلف شده در هر سوت توقف بازی تا شروع دوباره آن دقیق شویم گویی که داور باید کل بازیکنان و مربیان کنار زمین و . . . برای تصمیم خود با حرف اقناع کند.

قبولی با تک مانده: هفته سوم لیگ را هم پشت سر گذاشتیم. درست  است که از این لیگ اتنظار ها بیشتر است ولی این  لیگ تا حد مطلوب هنوز فاصله دارد.در این هفته از رقابت ها15 گل رد و بدل شد که در مقایسه با هفته سوم در فصل گذشته که ۸ گل بیشتر در دیدارها  زده نشده بود یک پیشرفت محسوب میشود، می شود .؟ ولی اگر 7 گلی که در دیدار سایپا و نساجی زده شد را فاکتور بگیریم همان تعداد گل در فصل پیش است. پنج گل از تعداد گل های زده شده در این هفته روی ضربات ایستگاهی به ثمر رسیده است.بازی ها یا گلی نداشته یا بیشتر از دو گل در هر دیدار زده نشده است و فقط همان دیدار سایپا و نساجی جز استثنا هفته است.

بهترین عملکرد تیمی در هفته سوم عملکرد یاران کالدرون در دیدار خانگی برابر نفت آبادان بود زیرا این تیم با ۵۱۵ پاس با ۴۲۶ پاس سالم با دقت پاس ۸۳ %  این آمار را از خود به جای گذاشتند. تیم سپاهان با دقت پاس ۸۶ % از این حیث بر تیم پرسپولیس برتری داشت.  در همین زمینه فولاد، سایپا، ذوب آهن و شاهین  بوشهرضعیف ترین عملکرد تیمی را داشتند، که فولاد با ۲۱۲پاس و ۱۵۷ پاس سالم با دقت پاس ۷۴% و با ۳۵ % مالکیت  توپ  از ضعیف ترین های هفته است. کمترین میزان دقت پاس متعلق  به تیم های سایپا و ذوب آهن است با دقت پاس ۶۷%، که امید می‌رود این  دو تیم در هفته های آینده بهتر ظاهر شوند.

اما این  آمار به سبک  بازی این تیم ها نیز بستگی دارد، فولاد و ذوب آهن  در دیدارهای این هفته خود به دنبال دادن مالکیت  توپ به تیم حریف و  در عوض بستن فضا و ایجاد ضد حمله  بودند  و تیم سایپا هم که از حریف جلو افتاده بود در ادامه دیدارش همین هدف را دستور کار خود قرار داده بود .ولی این نوع از سبک بازی هم نیازمند کیفیت بالاتری است  که این تیم ها هنوز به آن کیفیت دست نیافتند. گل گهر سیرجان، نفت مسجد سلیمان ، استقلال، ذوب آهن، پارس جم، فولاد، پیکان و شاهین بوشهر تیم هایی هستند که در این سه هفته موفق به پیروزی نشدند، ۸ تیم از ۱۶ تیم لیگ برتری، یعنی نصف لیگ و این اصلا آمار قابل قبولی محسوب نمیشود.

بهترین خط حمله لیگ متعلق به شاگردان مهاجری است که با ۸ گل زده از هجومی ترین تیم های لیگ محسوب میشوند و دو هفته است که دیدار هایش از پرگل ترین های  هفته بوده است، ولی با ۸ گل خورده ضعیف ترین دفاع لیگ  را هم داشته. مهاجری اگر به دنبال نتایج  بهتر است و میخواهد جایگاه بهتری برای تیمش دست و پا کند باید فکری به حال خط دفاع و دروازه بان تیمش بکند تا به راحتی دروازه اش باز نشود.

آمار کمترین گل زده برای تیم های تراکتور، ماشین سازی، پارس جم و فولاد است . دنیزلی مربی کاربلدی که با یک گل زده آن هم مقابل پرسپولیس اولین پیروزی را دشت کرده است ، خودش هم به این موضوع واقف است که این آمار مناسبی برای تیم او نیست و او که به عنوان مربی هجومی شناخته شده برای رساندن تراکتور به قهرمانی باید تاکتیک های متنوع تری برای رسیدن به گل اتخاذ نماید. هر دو  گل ماشین سازی و فولاد  به استقلال در این فصل هم که از بدشانسی این تیم در دقایق ۹۵ است.

بهترین دفاع لیگ هم برای سپاهان امیرقلعه نویی و تراکتور مصطفی دنیزلی است. هر دوی این مربی های با تجربه خوب میدانند راه رسیدن به قهرمانی با یک  دفاع مستحکم هموار میشود. قلعه نویی به دنبال ساختن دفاع مستحکم است تا  مثل همیشه در دیدار هایی که کارش با گره روبرو میشود با یک  برد حداقلی در مسیر قهرمانی قرار بگیرد، ولی دنیزلی همواره در لیگ ایران  تیم هایش با دفاع متزلزل روبرو بوده چون ذات فوتبال او هجومی است، اما تا اینجای کار توانسته این نقیصه را برطرف کند.

صدر در شهر خودرو: صدر نشین  این  سه هفته فوتبال ایران ، تیم  شهر خودرو مشهد که تحت هدایت  یحیی گل محمدی پای به این رقابت ها گذاشته است. خیلی ها این  نظر را دارند که شهر خودرو در حد قهرمانی نیست و در میانه راه کم می آورد، ولی این انتظار را از یحیی و تیمش میرود که تا انتهای فصل پا به پای دیگر مدعیان رقابت کند و حتی در لیگ  قهرمانان آسیا نتایج خوبی بگیرد.

نکته مثبت در نتایج  شهرخودرو این است که دو پیروزی از سه برد این  تیم  در دیدار های خارج از خانه به دست آمده است.این  تیم  بازیکنان با تجربه مثل مهدی رحمتی را در اختیار دارد که در دیدار اول این تیم برابر پیکان با درخشش خود با ۶ مهار و یک خروج موفق بهترین بازیکن دیدار بود و کمک شایانی به کسب سه امتیاز در ایستگاه اول لیگ به این تیم  کرد و در این هفته نیز مقابل ماشین سازی بهترین بازیکن دیدار با ۴ مهار، یک خروج موفق، یک بازیابی  یک دفع توپ، شناخته شد که باعث پیروزی یک  گله شاگردان یحیی شد.

تیم  یحیی متکی به حفظ توپ و تصاحب مالیکت است، که در دیدار مقابل شاهین بوشهر با مالکیت توپ 73% بهترین آمار این تیم تا به این جای کار است.اکبر صادقی و سعید صادقی از بهترین های این تیم در خط هافبک تا به اینجای لیگ بوده اند.

کالدرون و پرسپولیس: پرسپولیس با سرمربی جدیداش  در دو دیدار خانگی دو پیروزی حداقلی به دست آورد. پرسپولیس کالدرون تا حد انتظار هواداران بسیار فاصله دارد و یکی از مشکلات پرسپولیس ناآمادگی ستارگان این تیم است  که با آمادگی مطلوب فاصله بسیاری دارند. کالدرون مهره های خوبی در اختیار دارد ولی چالش پیش روی این مربی رساندن این بازیکنان به  حد اکثر آمادگی است. در فاز حمله نیز این تیم با مشکل روبرو است زیرا با در اختیار داشتن مالکیت توپ نمیتوانند خلق موقعیت کنند.

استقلال استراما، وقت بیشتر، کار بیشتر، صبر بیشتر: استقلال با استراماچونی هنوز به یک پیروزی هم دست پیدا نکرده ، درست است این تیم کمی بدشانس هم بوده است ولی استقلال با استراما هنوز به پیشرفتی دست پیدا نکرده. این تیم در این هفته خوب حفظ توپ کرد ولی  فقط یک نیمه، و در ایجاد موقعیت گل ضعیف ظاهر شدکه نشان می‌دهد این تیم به زمان بیشتری نیاز دارد و این چیزی است که صبر هواداران را می‌طلبد. یک  پنالتی گرفته نشده و یک اخراج اشتباه، در میان اشتباهات داوری به استقلال، که زور میزند تا کمر راست کند و روی زانوهایش به ایستد  ضربه ی سنگینی زده است .

گل یا پوچ: از قبل شروع  این هفته  دو دیدارفولاد-سپاهان و ذوب آهن -تراکتور را می‌شد گل سر سبددیدار های جذاب  هفته انتخاب کرد، با نامهایی بزرگ روی نیمکت‌ها، تقابل جواد نکونام و امیر قلعه نویی  و نبرد علیرضا منصوریان و مصطفی دنیزلی. شاید این  نتایج  هیچکس را راضی نکرد به جز خود این  چهار سرمربی را.

 

 

 

۱ ۱  
آی اسپورت
2019-09-18 12:48:00
نظر دهید

۱ نظر
رضا
چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸، ۱۶:۱۷
الان ۲۰:۳۰ میاد میگه کار بیگانه هاس .
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر