فهرست
«فوتبال» بازی است، دوست متعصب من!
«فوتبال» بازی است، دوست متعصب من!

«فوتبال» بازی است، دوست متعصب من!

آی اسپورت - آدم دوست دارد یکی از آن اولتراها را یک جای خلوتی گیر بیاورد، توی چشم‌هایش زل بزند و آرام در گوشش بگوید: تو یک قاتل بالفطره‌ای دوست من! و بعد که طرف از در هواداری و تعصب درآمد، ببردش گوشه قهوه‌خانه‌ای، چای را بگذارد جلویش و بگوید: این مدل هواداری، خودش همان چیزی‌ست که داری باهاش می‌جنگی.

دنیای هوادار متعصب، آمیخته با علایق شدیدی است که همه در نهایت به تیم او ختم می‌شوند و جامعه‌ای که تعصب را ارزش می‌پندارد و می‌ستاید، به طور ضمنی دارد از ضدارزش‌هایی مثل گزینش هوادارانه، نادانی یا دانش محدود، خشونت و تبعیض قومی/نژادی/فرقه‌ای حمایت می‌کند. خشونت افراطی در میان هواداران فوتبال از قضا بیشتر به دست همان‌هایی رقم می‌خورد که خود را قربانی تبعیض حاکمان گزینش‌گر می‌دانند؛ «آن‌ها» علیه «ما». پس، لذت تعلق به جمع، با پریدن از روی فکت‌هایی که جایی در قاموس هوادار متعصب ندارد جای خود را به واکنش هیجان‌زده در در مقابل کنش‌هایی می‌دهد که عموماً ناموجود یا پذیرفته شده بر اساس پیش‌فرض‌های اشتباه هستند.

کلمه‌ی کلیدی این متن نه چندان اینستاگرامی، سلیقه است. چیزی که اگر فیلم هواداری‌مان را با دور تند به عقب برگردانیم، در لحظه‌ی آبی، قرمز یا زرد شدن، دست ما را گرفته، دکمه تعلق‌مان را فشرده و آب آن غسل تعمید ابدی را روی سرمان می‌ریزد؛ بی‌‌آن‌که حتی یکی از این انگیزه‌های امروزمان را به خاطر بیاوریم. تو، این متن را چندان دوست نخواهی داشت چون سال‌هاست که دیگر کودک نیستی؛ چون سال‌هاست که دیگر از «بازی» لذت نمی‌بری.

اولترایی که او را به قهوه‌خانه آورده‌ام اما دوست دارم آن‌قدری عقلش برسد که بگوید فوتبال، به قول بیل شنکلی، مهم‌تر از مرگ و زندگی است. بعد بگویم آفرین! همان‌طور که مدارا، تحمل مخالف، سلامت خود و دیگران و لذت تعامل مسالمت‌آمیز با برادری که هوادار تیم رقیب است، خیلی مهم‌تر از مرگ و زندگی است. امید عبثی به نظر می‌رسد اما گمان می‌کنم دست‌کم او دیگر یک قاتل بالفطره نخواهد بود. حتی بعید نیست که اگر کمی بیشتر تلاش کنم، می‌توانم در «لحظه‌ی کاف» هم به تردیدش بیاندازم؛ جایی که آماده است تا فحش را بکشد روی دیگرانی که، معصومانه مثل خود او، رنگ دیگری را انتخاب کرده‌اند. فوتبال، بازی است و هواداری، سلیقه. همین؛ دوست متعصب من.

۲۰ ۹  
آی اسپورت
2018-08-10 17:28:00
نظر دهید

۹ نظر
شهروند حاشیه ای
جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷، ۱۷:۴۶
تا وقتی که در جایگاه قئرت باشیم هیچ وقت تبعیض و خشونت علیه بقیه رو حس نمی کنیم.
زمانی که اتفاق این چنینی رخ می ده به جای اینکه بریم سراغ اینکه چه اتفاقی افتاده که واکنش یک اقلیت که ما هیچ وقت به اون توجه نکرده ایم دوباره محکوم کردن اونهاست.
کجا روشن فکران ایرانی به دفتع و مبارزه برای جامعه ای که همه انسان ها در اون برابر باشند پرداخته اند. کجا یک عرب یا سیستانی یا ترکم یا کرد تونستن به مناسبات حکومتی درجه یک برسند.
هر وقت بحثی بوده ما همشون رو به جدایی طلبی، خشونت و .. متهم کرده ایم.
دریغ از اینکه کی تونستیم درباره هویتشان و حقوقشان با اونها ضحبت و گفتگو کنیم.
نتیجه نادیده انگاری و حاشیه ای کردن اقوام مختلف چیزی جز افزایش تنش نیست.
افرادی گری بزعم من و شما واکنش طبیعی یک اقلیت به حاشیه رانده شده است.
بجای اینکه به صورت پنهانی اون ها را متهم کنیم بیایم در حق دفاع از اونها بنویسیم که شاید روزی تفکر نژاد پرستی از یکایک ما ها دور بشه.

به نظر من روح نژاد پرستی در یکایک ما ها رخنه کرده و با قبول اون قدم اول رو در اصلاح جامعه بر داریم و با وصل کردن به دولت و سیستم حاکم از خودمون سلب مسئولیت نکنیم.
عمر خری بین هستم
جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷، ۱۷:۵۹
این رو به لنگیهای احمق بگید بابا فوتباله اینقد تعصب و فحاشی و توهین به این و اون برا چیه و کجا رو می خواید بگیرید، مملکت تو اختلاس و بیکاری و گرونیه و اونوقت اینا بخاطر فوتبال به جون هم افتادند.
۷ ۴
مارال
جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷، ۱۹:۱۴
ی نگاه به دیدگاه هوادارای پرسپولیس تو بازی امروزتون بنداز بعد ی کم فک کن !
اشکان۴
جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷، ۲۰:۰۲
دوست من از خودت شروع کن
یه نگاه به کامنتی که نوشتی بنداز
همین احمق خطاب کردن تو باعث همین اتفاقاته
همین که اسم یک بیگانه رو علم کردی برای اینکه به تیم رقیبت ضربه بزنی
اول از خودت شروع کن
یه بار متن رو از اول تا آخر بخون لطفا
اشکان۴
جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷، ۲۰:۰۲
دوست من از خودت شروع کن
یه نگاه به کامنتی که نوشتی بنداز
همین احمق خطاب کردن تو باعث همین اتفاقاته
همین که اسم یک بیگانه رو علم کردی برای اینکه به تیم رقیبت ضربه بزنی
اول از خودت شروع کن
یه بار متن رو از اول تا آخر بخون لطفا
مارال
جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷، ۲۲:۳۵
@ اشکان
دقیقا
۶
امیرعباس
جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷، ۲۳:۵۴
دوست عزیز این حرف ها را به رفقای رسانه ای تان بگوئید بیش از مردم این شما هستید که در بوجود اوردن این فضاحت مقصرید دست از افراط طرفدارانه تان در حمایت از یک شخص یا تیم بردارید تا دیر نشده و کار بجاهای باریک نکشیده و کسی کشته نشده دست بردارید رفقا دست بردارید!
۴
عبدالله
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷، ۰۱:۱۰
در پاسخ به مطلب شهروند حاشیه ای

آقا جون اطلاع نداری حرف بی ربط نزن
شمخانی وزیر سابق دفاع جمهوری اسلامی ،
فرمانده سابق نیروی دریایی جمهوری اسلامی
و دبیر فعلی شورای عالی امنیت ملی (پستی که تاکنون در اختیار حسن روحانی ، علی لاریجانی ، سعید جلیلی بود) الان 5 سال است در اختیار شمخانی است . مگر شمخانی عرب نیست؟ مگر شمخانی کاندیدای ریاست جمهوری و رقیب خاتمی در سال 1380 نشد ؟ مگر جاسم جادری استاندار هرمزگان عرب نیست ؟ و .......
مگر آیت الله عیاس کعبی عضوسابق فقهای شورای نگهبان و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه عرب خوزستان نیست؟ مگر بعنوان نماینده ایران و مقام معظم رهبری به کشورهای عربی خلیج فارس جهت سخنرانی نمی رود؟
مگر آیت الله دکتر حیدری امام جمعه موقت اهواز عرب اهواز ی نیست؟
و .........
پس چرا می نویسی هیچ عربی در مناسب حکومتی نیست؟
چرا الکی بدون اطلاع کافی حرف میزنی و حماقت عده ای را توجیه میکنی؟
کدوم عرب خوزستانی پرچم ایران را دیشب آتش زد؟ اون عربی که 27 نفر از مردان عشیره اش توسط صدام در زمان جنگ اعدام شدند اما حاضر نشدند خلبان ایرانی را که در روستایشان در مرزسوسنگرد با عراق سقوط کرد تحویل دهد؟ یا اون اجیر عربستان که لیدرش در لندن است و دم از تجزیه خوزستان میزند؟ همان هایی که سابقا بشون می گفتند جدایی طلبان خلق عرب ؟ همان هایی که شهید جهان آرا سال 58 قبل از شروع جنگ تحمیلی باشون درگیرشد ؟
یک عده معدودی هستند در خوزستان که تحت تاثیر عربستان و دلارهای نفتی آن بدنبال تجزیه خوزستان هستند . همان نقشه ای که صدام داشت و قول فتح 3 روزه خوزستان را درسال 59 یعنی 38 سال قبل داد و موفق نشد .
میخوای چندین و چند هزار عرب خوزستانی را برایت نام ببرم که در راه حفظ ایران و اسلام شهید شدند و برعلیه ارتش صدام جنگیدند.
مگر مردم هویزه عرب نبودند که درسال 59 توسط ارتش صدام شهرشان با خاک یکسان شد و تنها ساختمان شهر که باقی ماند ساختمان 2طبقه بانک بود که ارتش صدام بعناون دیده بانی آن را سالم گذاشت. مگر شهر هویزه مجددا در کنار خرابه های قبلی شهر بنا نهاده نشد و مخروبه های قبلی هنوز که هنوز است بعنوان آثار جنگ حفظ شد؟
چندین مسئول در خوزستان را برایت نام ببرم که عرب هستند
از چیزی اطلاع نداری مظلوم نمایی نکن
حساب عرب های خوزستان که بیش از99 درصد جمعیت عرب هستند و مدافع وطن و انقلاب هستند با عده ی معدودی که اجیر هستند و عرب هم هستند و بدنبال تجزیه خوزستان هستند قاطی نکن. همان هایی که روی دیوارهای لشکر آباد در حوالی استادیوم تختی شبانه مانند خفاش با اسپری می نویسند:
هنا عربستان =اینجا عربستان است
این افراد عرب شریف خوزستان نیستند بلکه مشتی اجیر هستند که می خواستند به بهانه فوتبال و توهین رئیس کانون هواداران پرسپولیس به عربها که حماقت بخرج داد می خواستند دیشب اغتشاش کنند. والا اگر قصدشان اعتراض به توهین مذکور بود چرا پرچم ایران را در استادیوم آتش زدند تا پلیس ضدشورش وارد قسمت روبروی جایگاه شود ؟
۷
عبدالله
شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷، ۰۱:۲۴
براساس مصاحبه ماهینی و سیامک نعمتی مقصر توهین به عربهای شریفی خوزستانی در بازی فولاد فقط رئیس کانون هواداران پرسپولیس است .
او با حماقتش بهانه را بدست عناصر مرموز داد تا دیشب تعدادی از مردم شریف عرب خوزستان را تحریک کنند
بعنوان یک خوزستانی می گم من جای گرشاسبی ( که او هم خوزستانی و اندیمشکی است) باشم ، رئیس کانون هواداران پرسپولیس که بانی این مشکلات در یک هفته اخیر بود با اردنگی از باشگاه بیرون می اندازم تا یادبگیرد هوادران را برعلیه قومیتهای ایرانی تحریک نکند. عربهای خوزستان یکی از قومیت های ایرانی هستند غریبه نیستند. مگر ترکمن ها قومیت ایرانی نیستند؟ مگه بلوچ ها قومیت ایرانی نیستند مگر لرها قومیت ایرانی نیستند ؟ همه اینها قومیت ایرانی دارند. ایران کشوری است که قومیتهایش مانند گلهای یک باغ متنوع و رنگارنگ و زیبا هستند. هیچ کس حق ندارد به قومیت های ایرانی اعم از کرد و ترک و عرب . بلوچ و لر توهین کند. خائن به کشور در هر لباسی ممکن است وجود داشته باشد.حساب قومیت های شریف ایرانی را باچندنفر خائن در آن قومیت قاطی نکنیم
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر