فهرست
کی‌روش پیامبرِ تنهایی
کی‌روش پیامبرِ تنهایی

کی‌روش پیامبرِ تنهایی

آی اسپورت - یک - سده‌­های چهارده و پانزده میلادی، روزگار سیاه قرون وسطایی اروپا. جنگ­های صلیبی بیش از یک قرن پیش تمام شده‌­اند و ظاهرا تنها دستاوردشان برای قاره‌­ی سبز، فقر و قحطی و طاعون فراگیر بوده­‌ است. تمام آنچه که از واژه­ی «قدرت مطلقه» در ذهن می‌­گنجد، در اختیار کلیسا و صاحبان خشکه‌مقدس و فاسد آن است. دولت‌­های مرکزی تباه‌­تر و ناتوان‌­تر از آنند که دستی به یاری مردمان‌شان دراز کنند. خرده زمین‌­داران مفلوک چنان قربانی زیاده‌­خواهی کلیسانشینان شده‌­اند که در تامین معیشت اولیه‌­ی خانواده‌­های‌‌شان هم مانده‌­اند. بن‌­بست کامل سه‌­گانه‌­ی همیشه پشتیبان روزگار قدیم: «پدر، دین و دولت»

سیاه­‌ترین دوران تاریخ اروپا. چنان تیره و تار که امید هیچ گشایش و معجزه­‌ای نیست، یک تباهی عریان و ترسناک. و عجیب آن­که ناگهان زایشی شگفت! فرزندی ناخواسته اما شیرین: مدرنیته! انسان قرن 15 اروپا، بی‌­آنکه بداند یا بخواهد، پی به تنهایی و ناامیدی مطلقش از امدادهای آن سه­‌گانه‌­ی موصوف می­‌برد، درمی‌­یابد که «چشم از آسمان بردارد، که وحی از خاک می‌­رسد».

همه‌­چیز از همین نقطه شروع می­‌شود، دانستن تنهایی، ناامیدی و وانهادگی انسان در عرصه‌­ی گیتی. وقتی که با تک تک سلول‌­های وجودش درک م‌ی­کند که تکیه‌گاهی جز وجود انسانی خود ندارد، یک تعالی اجباری! آن­گونه دکارت را وجد می‌­آورد که «می‌­اندیشم، پس هستم» را جاودانه جمله‌­ی تاریخ کند.

دو - حال‌مان خوب نیست، همه می‎­دانند، همه می­‌دانیم... از بام تا شام خیره به صفحه‌­ی گوشی­‌های‌مان، چشم به اخبار تحریم و جنگ و خشکسالی و گرانی و تجاوز و امثالهم دوخته‌­ایم. ما را عصبی‌­ترین مردم دنیا شناخته‌­اند و تازه این را نفهمیده‌­اند که خسته‌­ایم؛ خسته‌­ترینیم.

نه آسمان مراد دلمان را می‌­دهد، نه روی زمین کسی هوایمان را دارد. آنقدر عاقل‌مرد و شیرزن شریف و آبرومند، اما درمانده از تامین خرج خانوار می‌­بینیم که باور کنیم دیگر سه‌­گانه‌­ی عزیز «پدر، دین و دولت» مرهم زخم­‌های ما هم نیست. ماییم و تنهایی عمیقمان، ماییم و وانهادگی‌­مان. مگر سیاه‌‎­تر از این روزها را پیمودند مردمان اروپای قرون وسطی؟

سه - میانه‌­ی تمام دشوار‌­ی­های امروزمان، بی‌شک فوتبال یگانه پدید‌‌ه‌­ایست که با قدرتی شگرف تمام لایه‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی جامعه را همسو می‌سازد. چند بار دیده‌­اید که نیروهای انتظامی‌مان به ساز و آواز مردم برقصد و دست­‌افشان کند؟ و یگانه بخت­یاری ما شاید این است که این روزها مردی سکاندار فوتبال ماست که آیین تنهایی را نیک از نیاکانش آموخته است. به تعبیر خودش، حیوان درنده‌ای را می‌­ماند که تحریم­‌های نایکی و تحقیرهای آدیداس و بدعهدی­‎‌های سیاسی کشورهای دیگر در بازی‌­های دوستانه، در کنار ضعف­‌ها و کارشکنی‌­های داخلی برای او فرصتی است برای قوی‌­تر شدن، انگیزه‌­ایست برای جنگی سلحشورانه­‌تر. به چهره­‌ی پسران‌مان در تیم ملی نگاه کنید؛ ترکیب اساطیری امید و خشم و خنده، و اشتهای سیری‌ناپذیر فتح آن­چه که در نگاه اول فتح ناشدنی می­‌‎نماید؛ تمام آنچه که باید دید را می‌­­شود یکجا دید! دیگر چه الگویی بهتر از این برای مبارزه؟!

برای ما مردمان خسته، کی‌روش پیامبر باور به تنهایی است. درک هندسه­ی ذهن زیبای این پیرمرد، شاهراه ورود به مدرنیته­ی اصیل پس از قرون وسطایی است. کلید توسعه یافتگی ذهنی است. مردی از نسل دریانوردان سختکوش پرتغالی، که به خاطرمان می­آورد که حتی اگر فرزندان اسفندیار رویین‌تن باشیم، باز هم بر غسل مقدس تنهایی­مان چشم بسته­ایم. چشمی و صد نم... جانی و صد آه...

۷۰ ۲۵  
آی اسپورت
2018-06-18 14:57:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲۵ نظر
مارال
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۰۹
متن جالبی بود ، ای کاش برا ی بار هم که شده قدر کسی و که داره بهمون خدمت میکنه بدونیم ن وقتی که رفت !!
شاهین آناوارزا
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۸:۲۳
مارال خانم سلام.
شما پیش بینیت از بازی بعدی چیه و چقدر امیدواری داریم یک تساوی معادل برد بگیریم؟
۵
مارال
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۹:۲۷
سلام ، نمیدونم بچه ها الان خیلی انگیزه دارن و میتونن شگفتی سازی کنن ، احتمالش زیاده که بتونیم مساوی بگیریم . تو نظرت چیه ؟
۶
شاهین آناوارزا
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۲۰:۴۷
الان تقریبا حدس میزنم که اساس کار اسپانیا برمبنای دور زدن دفاع های کنار و کات بک هست.چون کارواخال و آلبا هر دو ماهر هستند پس کیروش حتما میلاد محمدی رو میزاره تا با ترکیب حاج صفی سمت راست رو ببنده ولی دررسمت راست که آلبا هست من خیلی نگرانم.رامین راحت ونرم حرکت نمیکنه و انگار پاهاش سنگینه شاید امید هم متمایل به رامین بازی کنه.قطعا خیلی از حرکات ترکیبی ایسکو و آلبا خواهیم دید.خدا خودش هوامون رو داشته باشه اگر بیست دقیقه اول رو رد کنیم دیگه حرکات اسپانیا تفریبا تکراری و برا دفاعها شناخته تر میشه.ولی واقعیت متاسفانه تلخه.و اسپانیا رو بی دقتی دخیا بازی رو به پرتغال داد که اگه برده بود روبروی ما ملایم تر بازی میکرد.
۵
مارال
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۲۳:۰۱
من از بازی دو تاشون خوشم میاد هم امید هم رامین ولی امید بهتره، به نظرم بچه ها خیلی انگیزه دارن و میتونن مساوی و بگیرن
۱
مصطفی
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۱۳
پاراگراف آخر خیلی قشنگه...
جاج
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۱۵
فک کنم تکرارش لازم باشه:
.
صدها میلیارد تومن تو هفت سال خرج یه مربی کردیم که اخرش دلواپسای کیروش با این ماله کشی ها و مقاله های دوزاری که به درد عمشون میخوره، امار صفر شوت تو بازی و مالکیت دوازده درصدی و امار پاس در حد بنگلادش و همینطور کمترین میزان دوندگی در بین تمام تیمای جام رو به عنوان دستاورد بهمون قالب کنن :))
کلن تو هر زمینه ای، چه ورزش، چه جامعه و سیاست وقتی شرف و وجدانو حراج کنی نتیجش میشه همین دلواپسی ها که ملت فقط نگاتون میکنن و هاج و واج ازینهمه وقاحت
pooyan
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۳۵
شش نفريد زير هر خبر تيم ملي ميايين كپي پيست ميكنيد
بسه ديگه
اگه فكر ميكنيد حرفتون حسابه نياز نيست كميتش رو بالاببريد
شايدم از كمبود كيفيت كلام دست به دامن كميت شديد
همه ميدونن تيم ملي ما يا بايد اينجوري بازي كنه يا تحقير بشه
چرا ؟
چون فاصله بازيكنهاي ما نفر به نفر از تيمهاي ديگه زياده
پس گل نخور و به اميد معجزه فوتبال بمون
وقتي گل بخودي ميتونه براي ما سه امتياز بياره كه تو نود دقيقه جنگيده باشي و گلي نخورده باشي
شما ها هم بس كنيد باشه بابا فهميديم مخالفيد
کارلوس کی روش
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۴۶
با ۱۲ میلیون دلار پاداش فیفا بخاطر صعود به جام جهانی عاید کشور ما شده نه تنها حقوق کیروش جبران شده بلکه فید بک برگشتی چند میلیون دلار هم برا ما نگه داشت اینم ضرر از نگاه شما و منفعت از نگاه آمار واقعی... هروقت تونستی تو کشور خودت چندتا زمین چمن درس کنی ورزشگاه مناسب بسازی آکادمی بسازی دون وقت میتونی حرف از پیشرفت به سبک اروپایی ها بزنی با پاسکاری های مدرن.. زمانی میشه حرف از این چیزا زد که ابزارش رو هم داشته باشی معجزه زمانی اتفاق میفته که با این وضعیت فاجعه بار زیرساختی بتونه تو جام جهانی برد کسب کنی این معجزه رو به لطف بهترین مربی تاریخمون داریم کارلوس کیروش...
مکتب چرکیسم
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۱۸
چیطوری کیروش
۵
Saees
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۲۰
"مردی از نسل دریانوردان سختکوش پرتغالی"
.
این حجم از دری وری و چرت نوشتن و ماله کشیدن تو تاریخ رسانه ای کم نظیره :))
حالا بماند دریانوردان! پرتغالی چطور ایرانو با خاک یکسان کرده بودن
مصطفی
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۲۳
وای خدا این جماعت کیروش پور با این برد شخمی مقابل مراکش مردک رو درحد خدا وپیامبر بالا بردن بازی ایران ومراکش رو از شبکه ورزش تاجیکستان دیدم کارشناس بازی قبل از شروع مسابقه شانس برد تیم ایران رو بیشتر از مراکش میدونست حالا عجیبه که این جماعت کی وشی پور چطورید مقابل مراکش رو درحد معجزه بالا بردن عجیبه
شاهین آناوارزا
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۸:۲۰
البته من به شخصه اعتقاد دارم که بلزیکن های ایران تا شصت دقیقه بازی واقعا جو گیر میدان جام جهانی بودن و خیلی پر استرس و با ترس بلزی میکردن .ولی به نظرم این برد در هر صورت که بدست اومد اولا ما سه امتیاز رو گرفتیم و بار روحی سنگینی هم از رو تیم برداشته شد.فکر کنم بر خلاف انتظارمون تو بازی اسپانیا ما روان تر بازی کنیم
۶
میلانوفسکی
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۲۸
یادمه یه دورانی بود ملت وقتی نوشته های کیهانو میخوندن متحیر و انگشت به دهن ازونهمه وقاحت و دریدگی و روز رو شب نشون دادن و ماست رو سیاه نشون دادن مونده بودن.
الان میفهمم که چی میکشیدن بنده خداها. دقیقن ورژن دیگه ای از سیاه بازی و رذل بودن رو میشه تو دلواپسای کیروش دید که چطور با دسترسی به رسانه، همه چیو برعکس نشون میدن.
پس تکلیف بازی خوب چی میشه؟ اصلن خوب هم نه، تکلیف یه فوتبال ساده که بشه توش 4 تا پاس سالم دید. یه دونه، فقط یه دونه شوت دید. هشت سال مربی ما بوده و اخرش شد این؟ بابا حق ازادی بیان درست، سلیقه مخالفم محترم، ولی دیگه چرا اینقد پست و رذلید که تو چشمامون نگاه میکنید دروغ میگید؟
کیروش کلید توسعه ذهنی بوده؟ :))
سرباز
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۳۳
بسه دیگه بابا
چقد تعریف اخه ؟؟!!!
خودتون خشته نشدین؟!!!!
من موندم اگه شما گاس هیدینکی که کره جنوبی رو چهارم دنیا کرد رو داشتین چیکار میکردین؟؟؟!!!
میخایین وقتی اومد تهران چند تا از لیدارای پرسپولیس استقلالو جلوی پاش قربونی کنیم؟؟!!!
حداقل اجازه بدین جام تموم شه بعد مدیجه سرایی کنین.
pooyan
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۳۵
test
۱
کارلوس کی روش
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۴۶
با ۱۲ میلیون دلار پاداش فیفا بخاطر صعود به جام جهانی عاید کشور ما شده نه تنها حقوق کیروش جبران شده بلکه فید بک برگشتی چند میلیون دلار هم برا ما نگه داشت اینم ضرر از نگاه شما و منفعت از نگاه آمار واقعی... هروقت تونستی تو کشور خودت چندتا زمین چمن درس کنی ورزشگاه مناسب بسازی آکادمی بسازی دون وقت میتونی حرف از پیشرفت به سبک اروپایی ها بزنی با پاسکاری های مدرن.. زمانی میشه حرف از این چیزا زد که ابزارش رو هم داشته باشی معجزه زمانی اتفاق میفته که با این وضعیت فاجعه بار زیرساختی بتونه تو جام جهانی برد کسب کنی این معجزه رو به لطف بهترین مربی تاریخمون داریم کارلوس کیروش...
جاهلان
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۶:۰۷
ما ملت مصدق کش
ما ملت رضا کش
ما ملت نادر شاه کش
ما ملت امیر کبیر کش و.....
مایی که برانکو را هوو کردیم و احالا جامه پاره میکنیم برایش
ما ملتی که خوبان را نابود میکنیم و دنبالشان گریه میکنیم
همان ملتی که ناصر حجازی را هوو کردند و حالا برایش سوگواری میکنند
همان هایی که دایی را به باد فحش ناموسی میگرفتند و حال به او افتخار میکنند.
شماهایی که میگویید هزاران میلیارد هزینه شده
ایا میدانید هزار میلیارد چند صفر دارد؟ یا دست در جیب میکنید و حرف بی سر و ته میزنید کهجامعه نا آگها مثل خودتان را شور دهید.
اگر دلتان بحال هزاران میلیارد میسوزد. بسم الله
بفرمایید هزاران هموظن خاوریتان در نزدیکیتان هستن به آنها بتازید
نه این کار را نمیکنید
چون چیزی به نام جرات ندارید
فقط قهرمان هارا میکشید. این تاریخ شماست
آینده شما از گذشته شما نشات میگیرد
سهیل
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۶:۱۸
از برد تیم ملی خوشحالیم ولی انصافا مراکش بازی بهتری و محق تر بود نسبت به برد.
بااین حال دست از این مقاله های درب و داغونتون بردارید هنوز هم کیروش چه از نظر تاکتیکی و چه از نظر شخصیتی با ایده آل های طرفدارای واقعای فوتبال فاصله داره.
هیچ کس بعد جام جهانی فوتبال مارو یادش نخواهد بود ولی قطعا فوتبال مردانه مراکش یاد همه گان خواهدبود.
ایران و پتانسیلش هم از نظر تاکتیکی میتونه به مراتب باعث جلب نظر همه دنیا بهش بشه و هم از نظر شخصیتی میتونه کسی مربی خودش ببینه که مردانگی و شرف رو بلده.
۸
پرسپولیس واقعی
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۷:۰۲
به جاج

ببین دوست عزیز!
دارم فکر میکنم به این قضیه که حالا که:

تیم ملی ما با کی روش همینجور الکی الکی و شانسی شانسی ، مراکش را می بره
با آرژانتین چندتا موقعیت گل درست میکنه!
الکی الکی تند تند کره را می بره!
همینجور شانسی شانسی دوبار میره جام جهانی!
همینطور بیخودی و الکی الکی گل نمی خوریم!
اگر دویست دقیقه بازی کنیم با مراکش و هی
مثل بنگلادش باشیم ، تازه اصلا هیچی شوت نزنیم
باز یارو اینقدر هول میکنه که میزنه تو گل خودش و ...اینااااا

در حالی که چنین شانس و الکی الکی بردن ها را دست کم چهل ساله نداشتیم نشون به اون نشون که
یه دونه از این شانسهای بنگلادشی نصیب هیچکدوم از باشگاههامون نشده و ..اینا
بیایم کی روش را وسط فوتبالمون تحت الحفظ نگه داریم تا فقط تو فوتبال ما "ها" کنه!
دهنش را باز کنه و "ها" کنه
چون خدایبش اینهمه شانس واسه یه نفر، میخواد چیکار!!!!

کاش بکنیمش رئیس جمهور بلکه مسایل دیکه هم همینطور الکی الکی و شانسکی و بنگلادشی وار حل بشه!؟

به پیشنهادم فکر کنید.
مگه نمی گیدخوش شانسه!!!

چند برابر بهش پول میدیم تا بلکه بازم یه شب دیگه اونقدر از خوش شانسی کیف کنیم که یادمون بره بخوابیم!
یه ایرانی
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۷:۲۱
دقت کردین

شقایق اشک ریز = جواد شایق
۸ ۱
__
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۹:۰۳
یه تفاوت بین شون هست اشک ریز این یارو رو خدای خودش میدونه ، شایق پیغمبر خودش
۷
.
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۹:۰۳
.
مهدی
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، ۰۴:۱۰
قبلا کیروش خدا بود . حالا شده پیامبر . ممنون که دارین بهمون تخفیف میدین
۲
مهدی
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، ۰۴:۱۸
یک اشتباه که همه مرتکب میشن اینه که فکر می کنن این جمله ی " می اندیشم پس هستم " یک جمله ی ادبی در وصف اهمیت اندیشیدن هست . در حالی که این یک جمله ی کاملا فلسفی هست . دکارت به وجود همه چیز شک کرد .مثلا هیچ راهی وجود نداشت که بتوان ثابت کرد انسان های دیگر هم وجود دارند یا فقط رباتند یا اینکه کل زندگی مثل خواب دیدن است . تنها چیزی که قابل اثبات بود ، وجود داشتن خود فرد هست . زیرا ما هیچ دلیل خاصی برای اثبات وجود خود نیاز نداریم . همین که تصاویر را میبینیم و صداها را میشنویم و فکر میکنیم ، یعنی وجود داریم و همین دلیل برای اثبات وجود "من" کافیست ."وجود داشتن" می شود یک قانون بدیهی .سپس می توان سایر مسلمات را از این قانون بدیهی استخراج کرد
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر