فهرست
پوچتینو چگونه آژاکس را حذف کرد؟
پوچتینو چگونه آژاکس را حذف کرد؟

پوچتینو چگونه آژاکس را حذف کرد؟

آی اسپورت - کم‌کم آژاکس اریک تن هاگ را باور کرده بودیم. از اصول گره خورده او با پپ گواردیولا که خود برتافته از هلند رینوس میشل و یوهان کرایف بود، صحبت‌های زیادی انجام دادیم. اما به یک باره قصه به وارونه‌ترین شکل ممکن برای‌مان بازتعریف شد. قصه از جایی شروع شده بود که تاتنهام پوچتینو در خانه مغلوب آژاکس شده بود. تیم پوچ در ۷ بازی آخرخود ۵ بار زمین را با شکست ترک کرده بود و به همین خاطر و با توجه به شناخت‌مان آژاکس، صعودشان را غیرممکن تلقی می‌کردیم. اما طی دوشب غیرممکن باز تعریف شد. آنهم توسط دو تیم انگلیسی و دو مربی صاحب سبک. پس باید همینجا پرسش اصلی را مطرح کنیم: پوچتینو چگونه آژآکس مخوف اریک تن‌هاگ را حذف کرد؟ آیا باید معجزه در فوتبال را بدون منطق و تئوری آن هم در بالاترین سطح ممکن، باور کنیم؟


سیستم دوتیم

1
1

آژاکس کارش را با سیستم ۱-۳-۲-۴ آغاز کرد. با حضور دییانگ و شون در میانه زمین و ون ده بیک یک خط جلوتر. دولبرگ جایگزین شده با نرس.

2
2

پوچتینو با درس گرفتن از بازی رفت، وانیاما و سیسوکو را همزمان در ترکیب قرار داد. این بار او از آرایش اشتباه بازی رفت را تکرار نکرد. به جای روی آوردن به دفاع سه نفره و سیستم ۲-۴-۱-۳ او سیستم ۱-۳-۲-۴ را برگزید. حضور دو هافبک دفاعی کمی برنامه‌های آژاکس را برای بازی‌سازی بین خطوط مختل کرده بود. ون ده بیک که در بازی رفت ۵۵ لمس توپ را در میانه زمین تاتنهام ثبت کرده بود، این بار آمارش با افت محسوسی مواجه شد و به ۴۸ لمس توپ رسید.


اما اشتباه تاتنهام در این سیستم

3
3

عکس بالا ضعف پوچتینو را در اجرای پلن دوم نشان می‌دهد. پلن اول اجازه ندادن به آژاکس برای بازی‌سازی در بین خطوط بود. بدین منظور باید فاصله دو هافبک دفاعی با خط دفاع کاهش پیدا می‌کرد و تاتنهام حالت compact میگرفت. اما این جمع شدن باعث ایجاد حفره در دو گوش تاتنهام شد. جایی که حکیم زیاش استاد قرار گرفتن در چنین موقعیت‌هایی است.

اشتباه دوم تاتنهام

4
4

عکس بالا مربوط به قبل از به ثمر رسیدن گل اول است. یارگیری نفر به نفر با ماتیاس ده‌لیخت که خطرناک‌ترین بازیکن آژاکس در توپ‌های هوایی است. بنابراین هرچه قدر او را در رسیدن به هدفش ناکام کنید، قطعا موفق‌ترید.

 

5
5

تصویر بالا درست بعداز اقدام ده لیخت برای گلزنی، ثبت شده. او حالا بدون فشار و یارگیری نفر به نفر در گپ ایجاد شده وسط زمین قرار گرفته که خب سرنوشت این توپ مشخص است و تاتنهام بهای این اشتباه را پرداخت.

اما اشتباهات آژاکس

6
6

این یک موقعیت 5 برابر 4 است. تا به اینجای کار تاگلیافیکو و بلیند در شعاع حرکتی دو بازیکن تاتنهام قرار گرفته‌اند. اگر بازی تاتنهام و لیورپول در آنفیلد را به خاطر داشته باشید، ویرجیل ون‌دایک در چنین صحنه‌ای موفق به مهار حمله تاتنهامی‌ها شد.

7
7

بعداز گذشت چند ثانیه دو بازیکن تاتنهام در نزدیکی باکس حریف قرار گرفته‌اند. آنهم بدون مزاحمت و با همراهی دو مدافع آژآکس. در واقع بازیکنان تاتنهام از قرار گرفتنن در موقعیت پنج برابر ۴ به ۳ دربرابر ۴رسیده‌اند اما بازهم برتری از آن خودشان است.

اشتباه دوم آژآکس

8
8

هون سون مین یکی از بهترین بازیکنان تاتنهام برای انجام دادن ترفند بازی بدون توپ است. او در این صحنه ۳بازیکن آژآکس را در رادار خود قرار داده و با انجام دادن ترفند بازی بدون توپ، فضا را برای بازیکن مقابلش ایجاد کرده. در واقع مدافعان آژآکس با علم به این موضوع، مین کره‌ای را برای رسیدن به خواسته‌اش همراهی کردند.

اشتباه سوم آژاکس

9
9

این چیدمان آژاکس در زمان شکل‌گیری ضدحمله تاتنهام است. دو گل تاتنهام در این بازی از روی ضدحمله شکل گرفت. آن هم با ارسال توپ بلند در بین خطوط و انتقال توپ سریع. اینکه آژاکس بی‌محاباتر به حمله روی می‌آورد و ترسی از شکل‌گیری ضدحمله حریف ندارد کمی عجیب و دور از انتظار بود. حالا باتوجه به از دست دادن توپ از سوی آژاکس، انجام دادن قطع توپ و یا بازپسگیری توپ امری الزامی بود. اما تاتنهام در این بازی موفق شد ۱۸ بار قطع توپ انجام دهد و در مقابل آژاکسی‌ها تنها ۸بار.

اینها اشتباهات تاثیرگذار هر دوتیم در این بازی بود.  پس بدون رخ دادن چنین اشتباهاتی، رسیدن به معجزه صعود تقریبا غیر ممکن بود.

 

 

 

 

 

 

 

۷ ۱  
آی اسپورت
2019-05-09 15:34:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
سلام
جمعه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۰۳:۴۶
با شانس
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر