فهرست
«گل‌گهر»، سیرجان را به نقشه برمی‌گرداند
«گل‌گهر»، سیرجان را به نقشه برمی‌گرداند

«گل‌گهر»، سیرجان را به نقشه برمی‌گرداند

آی‌اسپورت- یکی از مهم‌ترین کارکردهای اجتماعی فوتبال، «امکان برگشت به نقشه» است. فوتبال این جادو را دارد که به دیده شدن، معرفی و شناخت یک کشور یا شهر کمک کند. ایسلند را به خاطر بیاورید. تا قبل از یورو ۲۰۱۹ چند درصد از مردم ما این کشور را می‌شناختند؟ آنقدر روی نقشه کوچک بود که عملاً انگار زیر برف‌ گم شده بود اما فوتبال آنها را به دنیا معرفی کرد.

حالا نه فقط فوتبال ایسلندی که نمادی از بازی جسورانه با نفرات گمنام اما با تمام وجود است بلکه تشویق ایسلندی هم به فرهنگ عامه اضافه شد. این اتفاق در جام جهانی ۱۹۹۰ برای کامرون رخ داد، در جام جهانی ۱۹۹۴ نیجریه دوست‌داشتنی شد، در جام جهانی ۱۹۹۸ کرواسی، در ۲۰۰۲ سنگال و ترکیه و ... فوتبال باعث شد بسیاری از مردم دنیا با گوشه‌هایی از این کشورها آشنا شوند، حالا در موتورهای جست‌وجوگر می‌شود حتی فهمید که میزان جست‌وجوی نام یک کشور چقدر کم یا زیاد شده است.

در لیگ‌برتر هم هر از چندگاهی این فرصت به تیم‌هایی می‌رسد که به نوعی معرف شهر و استان‌شان شوند. ملوان انزلی، صنعت نفت آبادان، شیرین فراز کرمانشاه، گهر درود، شهیدقندی یزد، مس سرچشمه، پارس‌جنوبی جم، نساجی قائمشهر و ... این تیم‌ها هر بار باعث شده‌اند حداقل یک سال مردم سایر شهرها در مورد آنها حرف بزنند، میزبان بازیکنان و تیم‌های سرشناس شوند و نوعی احترام و اعتبار برای شهرشان خلق کنند.

گل‌گهر سیرجان یکی از تازه واردهای لیگ است. حالا هر روز در مورد سیرجان می‌خوانیم. شهر و شهرستانی قدیمی که پژوهشگران عمدتاً بر این عقیده‌اند که در زمان ساسانیان به دلیل وجود قنات‌های  زیاد در این منطقه، آن را سیرگان یا سیرکان یعنی سیرآب از قنات یا پر از قنات نامیده‌اند. عده‌ای نیز کلمه گان یا کان را که به معنی معدن است به علت وجود معادن گوناگون در این منطقه دانسته‌اند.

در این سه هفته از شروع لیگ گرچه اسم‌هایی مثل بوگوویچ، مجتبی جباری و مادلن بوسمن همسر کوین جانسون بازیکن هلندی بیشتر از هر اسم دیگری در مورد این تیم در رسانه‌ها تکرار شده‌اند اما این تیم با سه تساوی مقابل نساجی، سایپا و پارس جنوبی جم بازی‌های آبرومندانه‌ای هم به نمایش گذاشته‌اند و در رده هفتم قرار دارند. بازی آخر آنها مقابل پارس جنوبی جم در لحظاتی چشمنواز بود گرچه اعتراض‌ها به قضاوت – به ویژه در پی اعلام ضربه پنالتی- حاشیه‌ساز شد اما آنها تیم قابل احترامی نشان دادند.

گل‌گهر می‌خواهد قهرمان لیگ شود؟ البته که چنین بلندپروازی ندارند اما این تیم می‌خواهد در کنار بازی‌های شرافتمندانه یک تصویر دیگر از شهرشان ارائه کنند. همان چیزی که فراز کمالوند بعد از کسب تساوی مقابل گل گهر گفت: «تماشاگران گل‌گهر فوق‌العاده خونگرم و مهربان بودند، هیچگونه توهینی به ما یا بازیکنان نکردند. امیدوار هستم الگویی که سیرجانی‌ها در لیگ‌برتر گذاشتند، به همه استان‌ها و تیم‌ها کشیده شود. دیروز برای ما سنگ تمام گذاشتند؛ زمانی که به هتل رسیدیم، دوستان کانون هواداران گل‌گهر با گل به استقبال ما آمدند. این کارها در فوتبال زیبا است و خیلی خوشحال هستم در این شهر چنین اتفاقاتی می‌افتد.»

۲    
آی اسپورت
2019-09-17 09:39:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر