فهرست
فاکتور ایکس؛ چگونه یووه دربی ایتالیا را پیروز شد؟
فاکتور ایکس؛ چگونه یووه دربی ایتالیا را پیروز شد؟

فاکتور ایکس؛ چگونه یووه دربی ایتالیا را پیروز شد؟

آی اسپورت- مکس آلگری کم کم دارد خودش را به عنوان سرمربی شماره ۱ مورد علاقه تاکتیک نویسان در سراسر دنیا تبدیل می کند. او در تمامی ۳۳ فصلی که در یووه حضور داشته، بدون استثناء هر فصل در هر بزنگاه خاص، چیز جدیدی برای ارائه داشته و هر لحظه نیز انتظار می رود که با یک رویکرد تاکتیکی اوضاع را به نفع تیمش تغییر دهد. شکست در فلورانس در آغاز نیم فصل دوم بار دیگر این فرضیه را به وجود آورد که سری آ تک قطبی، می تواند برای هفته هایی هیجان انگیز دنبال شود اما ۳ بازی از آن روز گذشته و مکس بار دیگر این لیگ دوست داشتنی را تک قطبی کرده است. ۳ برد پیاپی مقابل ۳ حریف سرسخت، بدون گل خورده نشان می دهد که یووه توانسته در نیم فصل دوم تغییرات خوبی در خود به وجود آورد. آن ها دو شب گذشته دربی ایتالیا را نیز بردند و انتقام خود را از اینتر گرفتند. رویکرد یووه در دربی ایتالیا همانی بود که پیش از این مقابل لاتزیو و ساسولو نیز دیده بودیم. اما چوب جادوی مکس آلگری، چه تغییراتی را در یووه به وجود آورده؟ در ادامه به این سوال پاسخ می دهیم.

سیستم ۵ ستاره چراغ خاموش

آلگری در ۳ فصل اخیر رویکردهای مختلفی داشته است. از حفظ ۲-۵-۳ جادویی کونته در بسیاری از مقاطع تا رو آوردن به ۲-۱-۳-۴ مورد علاقه خودش و حتی رو آوردن به ۳-۳-۴ مورد علاقه رسانه های ایتالیایی. با این حال پس از شکست مقابل فیورنتینا، آلگری رو به آرایش پایه ای آورد که در قیاس با ۳ سیستم عنوان شده، کمتر در حوالی یوونتوس پرسه می زد:۱-۳-۲-۴ محبوبِ فوتبال مدرن که به واسطه حکم رانی اش طی دهه گذشته به سیستم ۵ ستاره در میان تاکتیک نویسان مشهور شده است. آلگری اما در این آرایش پایه نیز سورپرایزهایی داشت.

مسئله اول و شاید یکی از مهم ترین مسائل، زوجِ جلو خط دفاعی بود. جایی که آلگری با توجه به شرایط شیشه ای مارکیزیو، زوج خدیرا – پیانیچ را انتخاب کرد. ۲ بازیکن کاملا متفاوت از لحاط فنی اما بسیار هیجان انگیز برای تشکیل زوج. از خدیرا در بیشتر اوقات طی سالیان اخیر به عنوان یک هافبک در نقش «shuttler» نام برده شده، یعنی هافبکی رونده بین خطوط که نقش «انتقال دهنده» تیم در فازهای مختلف را ایفا می کند. میرالم پیانیچ در کنار خدیرا در این چینش به عنوان یک «deep-lying playmaker» یکی از نقش هایی را عهده دار شده که توانایی های خوبی در آن دارد. زوجی شبیه به آنچه سامی خدیرا در کنار تونی کروس در یورو تشکیل داده بود.

نکته دوم حضور پائولو دیبالا به عنوان یک «enganche» است. عنوانی که اولین بار تاکتیک نویسان در آمریکای جنوبی به معنای واقعی کلمه آن را به دیگو مارادونا دادند و اکنون یک آرژانتینی دیگر در یوونتوس به عنوان مرد رها پشت محوطه جریمه، آن را عهده دار شده است.دیبالا در نقش جدیدش که البته در گذشته با آن بیگانه هم نبوده، رهایی و آزادی بیشتری پیدا کرده و می تواند در آن به شرط حفظ شئونات اخلاقی ، روز به روز از لحاظ فنی پیشرفت کند.

سوپر ماریو اینجاست

شاهکار آلگری اما قرار دادن ماریو مانژوکیچ به عنوان بازیکن کناری سمت چپ است. وقتی مقابل لاتزیو برای اولین بار این چینش روی صفحات مختلف دیده شد، تصور می کردیم که آلگری احتمالا قصد دارد از نقش «Inside forward» در کنار هیگواین استفاده کند اما در عین بهت و حیرت، آلگری از ۹ کلاسیک خود به عنوان یک بازیکن کلاسیک کنای در سیستم ۱-۳-۲-۴ استفاده کرد و همان وظایف کلاسیک را به او داد.یوونتوس در ۳ بازی اخیر خود مقابل ۳ تیم فوق العاده خطرناک در فاز تهاجمی هیچ گلی را دریافت نکرده در حالی که از سیستم ۳ دفاعه نیز بهره نمی برد. این کاملا معنادار به نظر می رسد و یکی از مهم ترین دلایل آن نقشی است که ماریو مانژوکیچ به طور نامحسوس در عملکرد دفاعی تیم ایفا می کند. شعاع حرکتی استثنایی و عملکرد مثبت مانژوکیچ در کانال سمت چپ یوونتوس آرامشی فوق العاده به این تیم در فاز تدافعی بخشیده است.

مارک دویل، تاکتیک نویس مشهور حوزه فوتبال ایتالیا، پس از پیروزی  یووه مقابل اینتر در یادداشتی خبر از یک «یووه جدید» در ادامه فصل جاری داد که متولد شده و می خواهد به رویای کسب ششمین اسکودتو پیاپی رنگ واقعیت ببخشد. در کنار این تغییرات اما بعید است مکس آلگری همچنان بخواهد در را روی یک پاشنه بچرخاند. در هر لحظه از او این انتظار می رود که با یک رویکرد و تغییر جدید بازی را عوض کند. پس از روزهای ناامید کننده سوپر کاپ و جو دوست نداشتنی تیم، یووه این روزها شکست در فلورانس را هم پشت سر گذاشت و در شرایطی مقتدر برای کسب ششمین اسکودتو پیاپی قرار دارد و می تواند رویاهایش در اروپا را هم همچون همیشه ادامه دهد.

۱    
آی اسپورت
2017-02-11 16:54:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر