فهرست
یارگیری مستقیم با کریس؟ این راهش نیست
یارگیری مستقیم با کریس؟ این راهش نیست

یارگیری مستقیم با کریس؟ این راهش نیست

آی اسپورت - پرتغال 2018 بر خلاف تیم 2006 یا قبل‌تر از آن مشتی ستاره در ترکیبش ندارد. سال‌ها بعد از کنار رفتن ستاره‌هایی مثل پائولو سوسا، روی کاستا، ژائو پینتو و لوئیس فیگو حتی بازیکنانی مثل نانی، آلمیدا یا میرلس هم در سلسائوی پرتغال حضور ندارند تا بعضا با نبوغ و توان بالای‌شان تفاوت را با حریفان کوچکتر از تیم خودی رقم بزنند و تمام بار تیم سانتوس روی دوش رونالدو افتاده که البته او نیز تا اینجا کم نیاورده و یک تنه پرتغال را در مسابقات به پیش می‌راند.

با این حال و با علم به اینکه بخش عمده‌ای از قدرت پرتغال در ساق‌های کریس نهفته است این پرسش مطرح می‌شود که آیا تیم ملی فوتبال ایران برای رسیدن به خواسته خود و موفقیت مقابل قهرمان یورو 2016 نیاز به مهار مستقیم و یارگیری با این فوق ستاره دارد یا برای خنثی کردن او باید روش دیگری برگزیند؟ جالب بود که روز گذشته در خبرها شنیدیم کادر فنی تیم ملی کریم انصاری‌فرد را برای این مهم برگزیده و به احتمال زیاد کریم مامور مهار رونالدو در بازی فرداشب خواهد بود اما واقعیت این است که نه شماره 10 تیم ملی با آن بدن ترکه‌ای و فوتبال فانتزی از عهده چنین مهمی بر‌می‌آید نه اساسا تیم ملی ایران تحت رهبری کی‌روش نقشه‌ای به‌عنوان یارگیری من تو من با رونالدو دارد. البته بعضا گفته می‌شود مساله کریم انصاری‌فرد صرفا درباره یارگیری در ضربات ایستگاهی با رونالدو مطرح می‌شود اما حتی اگر مختص این ماجرا باشد باز هم با در نظر گرفتن میزان پرش رونالدو، هوش بالا و جاگیری‌هایش چنین کاری فوق‌العاده دشوار و تقریبا غیر‌ممکن خواهد بود.

واقعیت این است که تیم ملی فوتبال ایران در فاز دفاع فوق‌العاده پر قدرت ظاهر شده و طی دو بازی گذشته سعی در کوچک کردن فضاها برای بازیکنان تهاجمی حریف داشته که اوج این ماموریت را مقابل اسپانیا شاهد بودیم. شاید اگر شرایط برای تیم ملی اینگونه نبود که برای صعود نیاز به پیروزی داشته باشد می‌توانستیم روی مهار تیمی رونالدو شرط ببندیم و درباره‌اش حرف بزنیم اما اگر قرار بر جلو رفتن تیم ایران و حضور پر تعداد‌تر و گسترده‌تر در فاز تهاجمی باشد رونالدو درست به اندازه دو بازی قبلی برای تیم ملی خطرناک خواهد بود. در واقع آرایش و استراتژی بازی تیم ملی در میزان خطرناک بودن رونالدو برای تیم ایران تاثیر‌گذار خواهد بود و تعیین کننده است اما حداقل اینکه می‌دانیم حضور بازیکنی به نام رونالدو در نیمه زمین ایران باعث خواهد شد منتظر تماشای بازی تهاجمی صرف و با تعداد نفرات زیاد در نیمه زمین حریف نباشیم.

چهار سال قبل هم وقتی قرار بود با آرژانتین بازی کنیم صحبت از مهار مسی و یارگیری من تو من مطرح بود اما همان زمان نیز این تئوری در فوتبال روز دنیا رد می‌شد چرا‌که اساسا یارگیری با سوپراستارهایی مثل مسی و رونالدو جواب نمی‌دهد و تنها یکی از بازیکنان خودی را از بازی خارج خواهد کرد.

 در واقع تمام تیم‌هایی که تا حدودی در مهار یا از کار انداختن این فوق ستاره‌ها موفق بودند تنها به محدود کردن فضای حرکتی آنها اهتمام ورزیده‌اند وگرنه یارگیری نفر به نفر با آنها هرگز جواب نخواهد داد و این بازیکنان سریع، با هوش و توانمند در آنی از زمان بازی کار خودشان را انجام می‌دهند؛ درست مثل آنچه مسی در دقیقه 89 بازی چهار سال قبل نشان‌مان داد. کریس رونالدو که با رموز بزرگ ریکاوری به موقع و مفصل بعد از یک فصل سنگین شروعی فوق‌العاده در جام جهانی داشته حتما مقابل تیم ملی ایران هم در اوج آمادگی خواهد بود پس اینکه منتظر باشیم تا او مقابل ما در شرایط خوبی نباشد انتظاری بیهوده خواهد بود و امکان این اتفاق بسیار ناچیز است پس شاید بهتر باشد کی‌روش و تیم فنی‌اش در کادر فنی همان راه‌هایی که قرار نیست رسانه‌ای کنند را برای مهار رونالدو و از کار انداختنش به کار گیرند تا بلکه این ارتش یکنفره در فاز حمله حرفی برای گفتن نداشته باشد. در آن صورت است که تیم ایران دنبال پیدا کردن راهی برای صعود خواهد بود که البته با در نظر گرفتن توان بالای تیم سانتوس در فاز تدافعی این مهم نیز فوق‌العاده دشوار و پیچیده است.

 

ایران ورزشی

۳ ۱  
آی اسپورت
2018-06-24 12:30:00
نظر دهید

۱ نظر
.
يكشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷، ۱۷:۱۳
.
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر