فهرست
قهرمانی بعد از دوسال ناکامی؛ بازگشت سوپرمن
قهرمانی بعد از دوسال ناکامی؛ بازگشت سوپرمن

قهرمانی بعد از دوسال ناکامی؛ بازگشت سوپرمن

آی اسپورت - «در سال‌های گذشته خیلی آسیب‌پذیر بودم. هنوز هم آسیب‌پذیر هستم. از این بابت متاسف نیستم. اتفاقا باعث می‌شود نسبت به خودم و دیگران صداقت داشته باشم. بگذارید همین‌جا بگویم چه اتفاقاتی افتاد که باعث دگرگونی‌ام شد. تمام زندگی‌ام تنیس بود تا اینکه پدر و همسر شدم. سال گذشته انگیزه‌هایم کم شد... . امسال دعایم این بود که جلوی چشم‌های پسرم گرنداسلم را ببرم. لحظه‌ای بهتر از این وجود نداشت که پسرم داد بزند پدر... پدر... این بهترین لذت زندگی‌ام بود. خدا را شکر بابت چنین لحظه‌ای.» متن نامه نواک جوکوویچ بعد از قهرمانی در گرنداسلم ویمبلدون تمام چیزهایی را که از سر گذرانده بود، در دل خودش داشت. روزهایی که از اوج به پایین کشیده شد و همه از افت عجیب‌وغریب مرد شماره یک دنیا حرف می‌زدند. روزهایی که مربی‌‌هایش را عوض می‌کرد، اما باز هم نتیجه نمی‌گرفت. اما ویمبلدون داستان دیگری داشت. گرنداسلمی که باعث شد جوکوویچ در 31سالگی دوباره بازگردد.

اثر‌گذاری یلنا

سه‌سال پیش با یلنا جوکوویچ ازدواج کرد. عکس مراسم عروسی‌اش روی جلد یکی از پرفروش‌ترین مجلات زرد آمریکا «hello» رفت و همان‌جا از نقش دو «یلنا» در زندگی حرفه‌ای‌اش گفت. یلنا جوکوویچ همسرش و یلنا گنچیچ، اولین مربی حرفه‌ای‌اش در دنیای تنیس. ستایش‌های نواک از تاثیر یلنای اول در زندگی‌اش، بیشتر به رودربایستی‌های زناشویی بازمی‌گشت. جوکوویچ زمانی که ازدواج کرد، در رنکینگ اول دنیا قرار داشت، اما چندماه بعد از ازدواج با یلنا جوکوویچ سقوطش آغاز شد و تا همین ماه پیش که قهرمان گرنداسلم ویمبلدون شود، بدترین رتبه‌اش در رنکینگ تنیس دنیا را تجربه کرد؛ رتبه 21. اما یلنای دوم موثرترین آدم زندگی نواک بود. سال 1993 نواک شش‌ساله، تنیس را زیرنظر یلنا گنچیچ، قهرمان تنیس بانوان صربستان شروع کرد و در 14سالگی به مسابقات جهانی اعزام شد و راهش از یلنا گنچیچ جدا شد. سال 2013 وقتی یلنا گنچیچ به خاطر ابتلا به سرطان فوت کرد، نواک جوکوویچ اوضاع روحی‌اش بهم ریخت و از حضور در چندتورنمنت انصرراف داد تا صدرنشینی در رنکینگ تنیش دنیا را از دست بدهد. واقعیت این است که هر دو یلنای زندگی نواک جوکوویچ، او را از صدرنشینی رنکینگ دور کردند. اولی با ازدواجش با نواک جوکوویچ و دومی با مرگش.

افت سوپرمن

«حس می‌کردم روح از بدنم خارج شده. در بخش‌هایی از مسابقه حس می‌کردم از بیرون به بدنم نگاه می‌کنم.» جوکوویچ جام قهرمانی‌اش را بالا برد و روبه‌دوربین‌ها این حرف‌ها را زد آخرین‌باری که نواک جوکوویچ را در حال بلند کردن جام قهرمانی یکی از 4گرنداسلم معتبر دنیا – اوپن فرانسه، اوپن استرالیا، ویمبلدون و اوپن آمریکا- دیده بودیم، سال 2016 بود؛ وقتی با شکست دادن اندی ماری، قهرمان مسابقات آزاد فرانسه شد. ژورنالیست‌ها حرف‌های آن روز جوکوویچ را به حساب خستگی‌اش در مسابقه فینال گذاشتند، اما هیچ‌کس تصور نمی‌کرد برای تماشای نواک جوکوویچ در یک فینال دیگر باید دوسال انتظار بکشد. سوپرمن با افتی عجیب و غیرمنتظره روبه‌رو شد؛ ان هم در 29سالگی. تنیسورها بهترین نمایش‌هایشان را در همین سن وسال دارند؛ همپوشانی بین تجربه و قدرت بدنی در همین حوالی بهترین نتایج را می‌سازد؛ پیت سمپراس و راجرر فدرر بین 29 تا 31سالگی به همه جام‌ها حمله می‌کردند و در فینال‌ها حضور داشتند. اما داستان نواک جوکوویچ مسیر دیگری را انتخاب کرده بود. هر قدر رافائل نادال و راجر فدرر در این دوسال بهتر می‌شدند، جوکوویچ بیشتر افت می‌کرد. نادال قهرمان اوپن فرناسه شده و فدرر اوپن استرالیا را برد؛ تنها شانس ممکن برای جوکوویچ، قهرمانی در فینال ویمبلدون بود؛ آن هم در شرایطی که راجرر فدرر، سلطان مسابقات ویمبلدون بعد از یک ماراتن سنگین برابر کوین آندرسون، شکست خورد و از دور مسابقات کنار رفت. فرصتی که جوکوویچ از دستش نداد و قهرمانی‌اش را با شکست دادن رافائل نادال در نیمه نهایی و آندرسون شگفتی‌ساز در فینال قطعی کرد. اتافقی که همه منتظرش بودند، افتاد: نواک بعد از دوسال انتظار فاتح یک گرنداسلم شد.

شوک‌تراپی

«در شش‌ماه گذشته روی فرم نبودیم. نواک در شش‌ماه گذشته آن‌قدر که باید، تمرین نکرد و این را خودش بهتر از هر کس دیگری می‌داند. نتوانستم کارهایی را که می‌خواستم انجام دهم.» مصاحبه بوریس بکر، مربی آن روزهای جوکوویچ نشان می‌داد، اوضاع بین شاگرد و مربی خوب پیش نمی‌رود. وقتی بوریس بکر المانی در سال 2014 مربی نواک شد، نوله بعد از نادال اسپانیایی نفردوم تنیس جهان بود و تنها 6قهرمانی گرنداسلم در کارنامه‌اش داشت، اما بوریس بکر تعداد قهرمانی‌های «نوله» را دوبرابر کرد. وسط قهرمانی‌های نوله، بکر  - که خودش جزو قهرمانان دنیای تنیس در دهه 90میلادی بود، - از یک خطر بالقوه درباره نوله پرده‌برداری کرد؛ «نباید اجازه دهیم جوکوویچ اسیر خودشیفتگی شود.» اما جوکوویچ اسیر شده بود؛ شاید خودشیفتگی، شاید مصدومیت طولانی مدت و شاید هم اوج گرفتن فدرر و نادال. دلیل هر چه که بود، برای چندسال بین قهرمانی‌های جوکوویچ فاصله افتاد؛ در دورانی که ماریان واندا مربی نوله شده بود. بهار سال گذشته، جوکوویچ، آن‌قدر عصبی به نظر می‌رسید که در تصمیمی عجیب، تمام تیم مربیگری اش را کنار گذاشت و ماریان واندا، جایش را به آندره آغاسی داد. خیلی‌ها از این اتفاق با عنوان «شوک‌تراپی» یاد کردند. اما نتایج همراه مربی جدید هم فاجعه آمیز بود؛ جوکوویچ برابر دومینیک تیم در سه ست پیاپی شکست خورد. یکی از ست‌ها را با نتیجه تحقیرآمیز 6-0مغلوب شد؛ ستی که تنها 20دقیقه طول کشید تا همه متوجه افت ناامیدکننده نوله شوند. بعد از این شکست هیچ خبرنگاری نتوانست آندره آغاسی را پیدا کند و ستاره آمریکایی حاضر به مصاحبه نشد. آغاسی پیش از این هم گفته بود به مربیگری نواک جوکوویچ به عنوان یک شغل ثابت نگاه نمی‌کند و نمی‌خواهد تمام زندگی‌اش را روی این کار بگذارد. رسانه‌ها هرچند آن روز نتوانستند آندره آغاسی را پیدا کنند، اما بوریس بکر به عنوان کارشناس تلویزیونی در استودیو نشسته بود تا درباره شاگرد سابقش حرف بزند. «جوکوویچ باید مدتی از مسابقات تنیس کناره‌گیری کند و فرصت استراحت و بازیابی روحی داشته باشد. نوله در حالی که به آغاسی نیاز داشت، تنها ماند. چون آغاسی دوهفته آخر پیش از تورنمنت در کنارش نبود. نوله نیاز به یک مربی تمام‌وقت دارد، نه خوش‌گذرانی مثل آغاسی.» بوریس بکر در استودیوی تلویزیونی انتقامش را گرفته بود؛ هم از نوله، هم از آندره آغاسی. بعد از این شکست حقارت‌بار، جوکوویچ، چندماهی استراحت کرد، دوباره ماریان واندای 53ساله را به عنوان مربی‌اش انتخاب کرد. انتصابی که شروعش برای جوکوویچ خوش‌یمن بود؛ با قهرمانی مسابقات ویمبلدون.

پاشنه‌آشیل

«نزديك يكسال و نيم با مشكل مصدوميت آرنج جنگيدم و واقعا برايم دردسر جدي‌اي درست كرد. هيچ‌وقت در زندگي‌ام عمل جراحي نداشتم و هيچ‌وقت مصدوميتي نداشتم كه بخواهد اين‌قدر من را دور از تنيس نگه دارد. از اين گذشته، هرگز در زندگي حرفه‌اي‌ام هيچ تورنمنت گرنداسلمي را هم از دست نداده بودم. به هر حال اعلام كناره‌گيري از ادامه رقابت‌هاي فصل تصميم بزرگي بود؛ كار بزرگي كه بايد انجامش مي‌دادم.» آخرین مصاحبه سال 2017 نواک جوکوویچ مالامال از یاس و نومیدی بود. تصمیم به کناره‌گیری از ادامه مسابقات فصل احتمالا جز مصدومیت آرنج، به شکست‌های پیاپی‌ که خورده بود هم ‌بی‌ربط نبود. نوله و خانواده‌‌اش تعطیلات کریسمس را از چهارماه پیش شروع کرده بودند. روزهایی که نوله در کنار همسر و پسرش استفن گذراند و منتظر به دنیا آمدن فرزند دومش ماند. زانوی خراب نادال، عضلات ران پاره‌شده اندی ماری، و حالا مصدومیت کهنه آرنج جوکوویچ. وقتی خبر کناره‌گیری‌اش از ادامه مسابقات فصل را اعلام کرد، در رتبه 12تنیسورهای دنیا قرار داشت، اما پیش از آغاز گرنداسلم ویمبلدون به رده 21 سقوط کرده بود. سقوطی که تمام هواداران نوله را نگران کرده بود، جز خودش: «ما تنیسورها تنها چیزی که نداریم، صبر و تحمل است. باید قبول کنیم استراحت و ریکاوری هم جزیی از شغل و زندگی حرفه‌ای ماست.» نوله چندماهی استراحت کرد و قهرمان گرنداسلم ویمبلدون شد؛ سیزدهمین قهرمانی زندگی‌اش در گرنداسلم‌های مهم جهان در حالی به دست آمد که نوله ریکاوری کرد و در 31سالگی دوباره به جایگاهش در دنیا تنیس بازگشت.

31برد

رکورددار برد متوالی در مسابقات مسترز متعلق به ستاره صرب است. کسی که 31مسابقه مسترز را پشت سرهم برده و هفت‌بار هم قهرمان این مسابقات شده است.

5 ساعت و 53 دقیقه

طولانی‌ترین فینال برگزار شده در یک گرنداسلم از لحاظ مدت زمان متعلق به نواک جوکوویچ است. تنیسور صرب در مسابقه فینال اوپن استرالیا در فینالی که 5ساعت و 53دقیقه طول کشید، رافائل نادال را شکست داد.

22فینال

نوله 31ساله 22بار به فینال گرنداسلم‌های مهم دنیا رسیده و 13بار با جام‌قهرمانی مسابقه فینال را ترک کرده است

10رتبه

قهرمانی در مسابقات ویمبلدون صعود 11پله‌ای جوکوویچ را به دنبال داشت؛ از رتبه 21 به 10.

808برد

شکست دادن آندرسون در فینال ویمبلدون، 808امین برد تاریخ حرفه‌ای جوکوویچ بود. 808برد مقابل 172شکست.

سازندگی

۲    
آی اسپورت
2018-07-23 17:44:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر