فهرست
نقدی بر شوهای فوتبال
نقدی بر شوهای فوتبال

نقدی بر شوهای فوتبال

آی اسپورت - این روزها فوتبال ما زخم بی مدیریتی ها را بیشتر حس می کند. زمانی که می بینیم با احساسات میلیون ها ایرانی که طرفدار استقلال و تراکتور سازی هستند بازی می شود مدیرانی نا آگاه به مسائل بین المللی غم را در دل این طرفداران کاشتند در فوتبالی که دبیر کل فدراسیون فوتبالس از دستی بودن سیستمش بجای مدرنیته سخن می گوید و مدیر عامل باشگاهی چون استقلال براحتی می گوید نامه فیفا را نتوانستند ترجمه کنند این اتفاق ها طبیعی است.

فوتبال ما اسیر مشکلات مالی است. تلویزیون به راحتی حق پخش شایسته فوتبال را پرداخت نمی کند و بی شک اگر عادل فردوسی پور یا دیگر همکارانش در سایر برنامه های عمدتا بی فایده تلویزیون سخن از حق پخش تلویزیون کنند چون حادثه پلاسکو اخطار و تذکر نصیبشان شود.

در بعد اسپانسر شیب شاهد رفتارهائی عجیب هستیم بعنوان کسی که تخصص در زمینه بازاریابی و مدیریت بازاریابی داشته و سالها در این زمینه تحصیل و کار کرده است از بازاریابی برای تیمهای استقلال و پرسپولیس و تراکتور سازی سر در نمی آورم این بساط هوچی گری که در بین مسابقات با مجریانی بد هیبت و بد شکل و بد آوا و بد لباس و بد اجرا می بینم به درستی اعتقاد پیدا می کنم که با مقوله اسپانسر شیب این آقایان بیگانه هستند. مگر می شود مردی چون جناب حسینی یک روز استقلالی شود و روز دگر پرسپولیسی؟ براحتی از دروغ صحبت می کند. طرفداری مشمئز کننده این آقایان در جلوی دیدگان میلیون ها ایرانی یک فاجعه رسانه ای و حتی بازاریابی است. بهمن هاشمی چون بسیاری از بد حادثه به تلویزیون می آید در حالی ک با سیمای کاملا متضاد با حضور در جلوی دوربین با آوا و میمیک های غیر عادی به فوتبال و اصولا به بازاریابی نمی تواند هیچ کمکی کند.

آخرین شاهکار آقایان مهمانی دور همی استقلال و پرسپولیس به میزبانی اسپانسر این دو باشگاه است. سوال اول این است که چرا مهمانی قبل از دربی گرفته اند ؟ در کجای دنیا این کار را می‌کنند؟ طرفدار در دنیا معنی دارد. به کتاب "دیوانه های فوتبال " نوشته دومینیک آتون و دنی دایر دعوتتان می کنیم. این دو با گروهی انگلیسی در همه جای دنیا از کرواسی تا برزیل رفته اند. با هولیگان ها سخن گفته اند و پدیده طرفداری را معرفی کرده اند. با دوستی های شامی نمی توان روی سکوها مهمانی درست کرد. طرفدار تراکتور سازی و یا ماشین سازی و یا استقلال و پرسپولیس عاشق تیم مقابل نمی شوند فقط باید این علاقه در مسیر درست باشد.

ما توهم ساز هستیم. روزی کمالوند می آید و از بازی برای تراکتور سازی سخن می گوید و نتیجه اش فشار مضاعف بر دربی تبریز می شود روزی دیگر مهمانی شام می گیرند و توهم بازی تساوی را به اذهان وارد می کنند همین بازیهای مسخره است که جنگ های برانکو و کی روش را بوجود آورده است. برانکو تحت تاثیر حرفها از برنامه آماده سازی کی روش می ترسد و کی روش از شایعاتی که برای جانشین شدنش توسط برانکو می شنود و فدراسیون فوتبال سکوت می کند گوئی از توهم زائی لذت می برد. ما در فوتبالمان چون خیلی از مسائل اجتماعی دروغ می کاریم و توهم درو می کنیم.

 

تورج عاطف/نامه نیوز

۵    
آی اسپورت
2017-02-10 12:07:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر