فهرست
همه چیز درباره چاکر؛ جونیت زیر ذره‌بین
همه چیز درباره چاکر؛ جونیت زیر ذره‌بین
جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه

همه چیز درباره چاکر؛ جونیت زیر ذره‌بین

آی‌اسپورت- چونیت چاکر قاضی دیدار انگلیس-کرواسی در مسابقه نیمه نهایی جام جهانی است. فیفا، چونیت چاکر را به عنوان داور دیدار نیمه نهایی انگلیس-کرواسی انتخاب کرده است. این داور ۴۱ ساله ترک در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه یوفا و فیفا بوده و نیمه نهایی های مختلفی را سوت زده و حالا این بار هم یک نیمه نهایی مهم دیگر به چاکر سپرده شده است. بر همین اساس، نگاهی داریم به این داور ترکیه‌ای.

چاکر جام جهانی ۲۰۱۴ را با سه بازی به پایان رساند و در این جام هم سه بازی قضاوت می کند. او فعلاً دو بازی را سوت زده و با احتساب نیمه نهایی دوم جام ۲۱، به سه بازی در جام ۲۰۱۸ می رسد.

چاکر سال ۱۹۷۶ در استانبول متولد شد، او در سال ۲۰۰۱ وارد عرصه فوتبال و داوری شد، از آن زمان ۱۷۰ بازی را در لیگ ترکیه سوت زده شامل پنج قضاوت در بازی حساس فنرباغچه-گالاتاسرای. او ۱۲ سال است که در لیست فیفا حضور دارد و از سال ۲۰۱۰ در لیست داوران الیت یوفا قرار گرفته است. چاکر داور چهارم دیدار فینال یورو ۲۰۱۲ بود، در سال ۲۰۱۵، دیدار فینال لیگ قهرمانان اروپا را سوت زد. ۴ سال قبل هم نیمه نهایی آرژانتین-هلند در جام جهانی توسط همین داور قضاوت شد.

اتفاقات بحث برانگیز

چاکر داور آخرین بازیِ سرآلکس فرگوسن در لیگ قهرمانان بود. حتماً بازی منچستریونایتد - رئال مادرید را در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان در فصل ۲۰۱۲-۲۰۱۳ به یاد دارید که این داور ترکیه ای طی تصمیمی بحث برانگیز نانی را از زمین اخراج کرد و در نهایت یونایتد ده نفره بازی را از دست داد. آن تصمیم چاکر، فرگوسن را به شدت خشمگین کرد.

فرگوسن بعد از آن مسابقه، ترجیح داد که در کنفرانس خبری شرکت نکند و حتی جریمه شد. او به تصمیم داور باور نداشت و این را هم اعلام کرد. جالب تر این که پیش از مسابقه هم، فرگوسن به اعضای کادرفنی اش گفته بود که ترس این را دارد که سابقه چاکر در اخراج بازیکنان تیم های انگلیسی در گذشته، کار دست او و تیمش دهد که همین اتفاق هم افتاد. اما فرگوسن اشتباه نکرده بود!

چاکر سابقه اخراج سه بازیکن انگلیسی را در گذشته دارد. جان تری، جرارد و گری کیهیل. تری در دیدار نیمه نهایی لیگ قهرمانان مقابل بارسلونا در سال ۲۰۱۲، از سوی چاکر اخراج شد و بازی فینال را از دست داد. کیهیل هم در فینال جام باشگاه های جهان ۲۰۱۲، توسط چاکر اخراج شد. جرارد هم در یک مسابقه ملی از زمین بازی بیرون رفت. در عین حال او سابقه اخراج بالوتلی را هم دارد، زمانی که این مهاجم ایتالیایی برای تیم انگلیسی منچسترسیتی بازی میکرد.

سابقه برای انگلیسی ها

چاکر تاکنون ۵ بار برای تیم ملی انگلیس سوت زده که هیچ کدام شان در بازی های تورنمنت های معتبر نبوده است. البته هر زمان چاکر داور انگلیسی ها بود، ان ها شکست نخورده اند. آخرین بار چاکر داور دیدار انگلیس - اسکاتلند در دور مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ بود. در چهار مسابقه دیگری که انگلیس با قضاوت این داور ترک به میدان رفته، دو برد و دو تساوی نصیب آن ها شده است. شاید مهمترین اتفاقات در این ۴ مسابقه، تساوی ۱-۱ مقابل اکراین در دور مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ باشد که در آن بازی چاکر یک پنالتی دقیقه آخری برای انگلیس گرفت ولی استیون جرارد هم از زمین اخراج کرد.

آمار در جام جهانی ۲۰۱۸

چاکر در این جام، دو بار تاکنون قضاوت کرده است؛ بازی اول، مسابقه ایران - مراکش بود که صحنه خاصی نداشت. مسابقه دوم آرژانتین - نیجریه بود که اتفاقاً بحث برانگیز هم شد، اگرچه او یک پنالتی در آن مسابقه برای نیجریه گرفت ولی سبزپوشان احساس می کردند داور در صحنه مشکوک دوم، به نفع آن ها کار نکرده و دچار اشتباه شده است. در یک صحنه برخورد توپ به دست روخو باعث شد داور از VAR هم کمک بگیرد ولی در نهایت تصمیم گرفت پنالتی اعلام نکند. در مجموع او در این دو مسابقه، ۹ کارت زرد هم نشان داد.

 

نود

۱    
آی اسپورت
2018-07-10 20:18:00
همچنین در این باره بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر