فهرست
پوچتینو و سنت جدید جزیره
پوچتینو و سنت جدید جزیره

پوچتینو و سنت جدید جزیره

آی‌اسپورت - «مائوریسیو پوچتینو» که اغلب او را خوش‌مشرب دیده بودیم، این روزها روی دیگری از شخصیت خود را نشان داده است؛ او با بیان اینکه «پروژه تاتنهام، با من یا دیگری، ادامه خواهد یافت»، به «دنیل لوی»، رئیس این باشگاه این نکته را رساند که او باید پول خرج کند. واقعیت این‌ست که مرد آرژانتینی در حضور رسانه‌ها و برابر عموم، شروع به رک و راست بودن کرده و حرف‌هایش را به صراحت می‌زند. موضوع مهم دیگر در صحبت‌های اخیر پوچتینو، اینکه او به شدت از کوتاه شدن پنجره نقل‌وانتقالاتی در این تابستان خشمگین و عصبانی است.

پوچتینو هفته گذشته و در تور تابستانی تاتنهام در آمریکا اینچنین گفت: «اگر با کل اروپا مقایسه کنید، این یک ضرر کامل است و به باشگاه‌های انگلیسی کمک نمی‌کند. همه ما در انگلیس شرایط مشابهی داریم. نمی‌دانم که آیا تیم‌های دیگر لیگ برتر از این تصمیم خوشحال هستند یا خیر، به نظرم تصمیم درستی نیست و به باشگاه‌های لیگ جزیره کمکی نخواهد کرد زیرا ما قرار است در رقابت‌های اروپایی بازی کنیم و فرصتمان 20 روز کمتر است. این شرایط کمکی نخواهد کرد.»

اگر چه در اینکه پوچتینو خوشحال نیست شکی وجود ندارد اما آیا او می‌تواند خوشحال باشد؟ بخشی از ناامیدی او مشخصاً به شغل خودش باز می‌گردد. او هنگامی که با تاتنهام قرارداد پنج ساله جدیدی در ماه مِی امضا کرد، می‌دانست نقل‌وانتقالات انگلیس روز نهم آگوست بسته خواهد شد ولی امیدوار بود باشگاه تا پیش از جام‌جهانی بتواند فعالیت‌هایش را انجام دهد. البته با توجه به بودجه کم تاتنهام به علت ساخت ورزشگاهی جدید و این نکته که لوی در مذاکرات علاقه خاصی دارد که قمار کند، امیدواری پوچتینو نسبت به شرایط شاید کمی پوچ بود.

شاید تنها یک راه برای جذب بازیکن در این تابستان پیش روی اسپورز وجود داشت و آن فروش بازیکن بود و با توجه به عدم خروج بازیکن از ترکیب تیم، خرید بازیکن جدید نیز عملاً منتفی شد. شاید برخی به ساعت‌های پایانی برای خروج بازیکن دلخوش کرده بودند که البته این کار به هیچ عنوان عاقلانه نبود چرا که قطعاً پول بدست آمده از این فروش، با توجه به بسته شدن پنجره نقل‌وانتقالات در جزیره، نمی‌توانست صرف خرید بازیکن شود.

اما سوال اصلی اینجاست که آیا آیا هدف پوچتینو، جذب بازیکنان بیشتری در تابستان بود؟ آیا تیم‌های لیگ برتری با بسته شدن پنجره نقل‌وانتقالاتی‌شان آنهم سه هفته زودتر نسبت به سایر تیم‌های اروپایی، متضرر می‌شوند؟ اگر بخواهیم صادقانه به موضوع نگاه کنیم باید بگوییم که در جنبه‌های ابتدایی، تیم‌های جزیره به شدت متوجه ضرر می‌شوند چرا که رقیبان‌شان در سطح قاره سبز، زمان بیشتری برای خرید بازیکن دارند. با این حال ذکر این نکته بسیار ضروری‌ست که از 20 باشگاه لیگ برتری، 17 باشگاه به این طرح رای داده‌اند و احتمالا اینچنین احساس کرده بودند که این ضرر با منفعت‌های دیگر این تصمیم، جبران خواهد شد.

مهم‌ترین سود و منفعت این تصمیم در این نکته نهفته است که تیم‌ها قبل از شروع فصل، ترکیب خود را به طور کامل خواهند شناخت. با این حساب، برای بازیکنانی که هنوز جا نیفتاده‌اند، خطر مصدومیت پایین می‌آید و دیگر تا بعد از وقفه ملی ماه سپتامبر برای محکم شدن جای بازیکنان جدید در تیم نباید صبر کرد. این صحبت‌ها، بحثی بود که باشگاه‌ها همین سال گذشته نیز مطرح کردند و اگر پوچتینو آن را فراموش کردهت، ممکن است به دلیل بستن چشم‌هایش روی حقایق باشد. فراموش نکنید که پوچتینو در حالی از شرایط تیم گلایه می‌کند که بازیکنان‌شان به دلیل حضور در رقابت‌های جام‌جهانی، به تازگی از تعطیلات برگشته‌اند و این مشکل تنها مختص اسپورز نیست و اکثر تیم‌های حاضر در جزیره با آن مواجه شده‌اند.

این رقیبان باشگاه‌های بزرگ هستند که ممکن است خود را تقویت کنند، این بازیکنان باشگاه‌های بزرگ هستند که ممکن است برای افتتاحیه آماده نباشند، این تیم‌های بزرگ هستند که ممکن است بازیکنان‌شان توسط رقبای قاره‌ای در روزهای آخر نقل‌وانتقالات خریده شوند. در واقع می‌شود حتی گفت که باشگاه‌های بزرگ بیشتر از تیم‌های دیگر لیگ برتر، از خارج از کشور تهدید احساس می‌کنند.

براساس تخمین وبسایت «ترانسفر مارکت»، در فصل گذشته باشگاه‌های لیگ برتری 150 بازیکن خریدند و در عوض 174 بازیکن در مجموع به فروش رساندند و جالب اینکه در مجموع مبلغی در حدود 755 میلیون  پوند خسارت دیدند. تیم‌های حاضر در سری‌آ نیز تقریباً به اندازه انگلیسی‌ها در نقل‌وانتقالات دست به جیب می‌شوند اما با این تفاوت که آنها با فروش‌هایشان این مبالغ را جبران می‌کنند. در واقع وقتی صحبت از قراردادهای گران‌قیمت به میان می‌آید، نام باشگاه‌های بزرگ انگلیسی بیشتر از هر تیم دیگری به چشم می‌خورد.

قراردادهای گران‌قیمت در قاره سبر، اغلب به دست باشگاه‌های ثروتمند انگلیسی صورت می‌گیرد اما گاهی اوقات مانند شرایط کورتوا و چلسی، باشگاه چاره‌ای جز دادن هزینه‌ای گزاف برای جذب جانشین پیش روی خود نمی‌بیند. با جدایی کورتوا به سوی رئال مادرید، چلسی مجبور به خرید کپا با انتقالی رکوردشکن بود و اینطور نبود که ساری از روز نخست حضورش در استمفوردبریج از مسئولان باشگاه بخواهد با هر قیمتی او را جذب کنند.

در این بین فراموش نکنید که «گله و شکایت» گویا سنت جدید لیگ برتر شده و پوچتینو در فصل جاری تنها کسی نخواهد بود که گله خواهد کرد. حتی اگر بزرگترین باشگاه‌ها در ثروتمندترین لیگ جهان اکنون به دست قانونی که خودشان وضع کرده‌اند متضرر شوند، باز هم این شکایت متوقف نخواهد شد.

۷    
آی اسپورت
2018-08-10 14:34:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر