فهرست
یک قهرمانی دیگر در میامی؛ راجر برمی‌خیزد
یک قهرمانی دیگر در میامی؛ راجر برمی‌خیزد

یک قهرمانی دیگر در میامی؛ راجر برمی‌خیزد

آی اسپورت - شاید بدبین‌ترین طرفدار تنیس هم فکر نمی‌کرد برای دیدن فینال سنتی درمیامی ایالات متحده بین فدرر و نادال، باید ۱۲ سال چشم انتظار بماند. اما به لطف عدم حضورِ شاید بیشتر تاکتیکی تا بروز مصدومیت نوواک جوکوویچ و اندی ماری، مردان شماره دو و یک تنیس جهان ، این طلسم امسال شکسته شد و میلیون‌ها بیننده پس از فینال رویایی اولین گرند اسلم سال، بار دیگر شاهد بازی کلاسیک «نادال – فدرر» بودند که انتظارات روی کاغذ کارشناسان در عمل نیز محقق شد تا استاد سوییسی پس از کسب عنوان قهرمانی در ایندین ولز، قهرمان مسترز ۱۰۰۰ امتیازی میامی نیز بشود. ست نخست بازی، همچون دیدارهای گذشته، از سوی فدرر طوفانی آغاز و خیلی زود از گنجینه قیمتی در دستان فدرر رونمایی شد. فورهند کراس‌ها و پسین شات‌ها و بک هند تاپ اسپین‌های مشهور فدرر ، کلید طلایی پیروزی بر نادال در ست اول با امتیاز ۶ بر ۳  بود. در ست دوم اما نادال با نگه داشتن فدرر در انتهای زمین و کاهش انفورس ارورهای خود که مهم‌ترین دلیل شکست او در ست اول بود، توانست تا امتیاز گیم چهارم خود پا به پای دوست و رقیب سنتی خود پیش بیاید. اما با برک شدن گیم سِروَش در ادامه نتوانست آن را از راجر پس بگیرد و در انتها با به کارگیری سرو والی‌ها و شارک اتک‌های پیاپی روی تور فدرر، که تیر خلاص راجر به رافا در گیم امتیاز ششم خود بود، توانست با امتیاز ۶ بر ۴ ست دوم را نیز به پایان ببرد تا فاتح شب پایانی میامی لقب بگیرد.

با این برد، فدرر که در رده ششم برترین تنیس بازان جهان قرار داشت، باید منتظر اعلام رده بندی جدید در انتهای روز دوشنبه بماند که انتظار می‌رود با بهبود رنکش، در تورنمنت‌ها و سه گرند اسلم باقی مانده در سال وضعیت صعود آسان‌تری را تا مراحل پایانی داشته باشد. لازم به توضیح است که فدرر برای رسیدن به این مرحله بزرگانی چون خوان مارتین دل پوترو از آرژانتین، روبرتو بائوتیستا از اسپانیا،  توماس بردیچ از جمهوری چک و نیک کریگوس تنیسور آینده دار استرالیایی را شکست داد و به فینال راه یافت. در مقابل رافائل نادال  توانست دوری سلا از رژیم صهیونیستی، نیکلاس ماهو از فرانسه، جک ساک از کشور میزبان و فابیو فونینی ایتالیایی را از مقابل بردارد و به فینال راه یابد که کار به مراتب ساده‌تری نسبت به همتای سوییسی خود در  رسیدن به بازی پایانی ،داشت.

اما در بخش بانوان، باز هم شاهد شگفتی بودیم و علاوه بر حذف دوباره انجلیک کربر آلمانی ، شاهد قهرمانی و درخشش جوهانا کونتای بریتانیایی بودیم که با شکست بزرگانی همچون سیمونا هالپ رومانیایی و ونوس ویلیامز آمریکایی پای به مرحله نهایی میامی گذاشت و در این مرحله کرولینا ووزنیاکی دانمارکی را در دو ست و با امتیازهای ۶ ۳ ،۶ ۴   شکست داد تا پس از ۴۰ سال نخستین بانوی تنیسور بریتانیایی باشد که در سطح اول تنیس جهان قهرمان می‌شود . از خبرسازترین وقایعی که در خلال این مسابقات رخ داد ،اتمام دوره محرومیت ماریا شاراپووا بانوی مشهور روس و احتمال حضور او در ابتدا به وسیله وایلد کارت در مسابقات ازاد اشتوتگارت آلمان و احتمالا تورنمنت‌های آتی مسترز و گرند اسلم و نیز واکنش‌هایی از سوی اندی ماری و کاروولینا ووزنیاکی در خصوص جلوگیری از ماشا و حضورش در رقابت‌های مختلف  بوسیله وایلد کارت بود. با حضور شاراپووا و اتمام دوران مصدومیت سرنا ویلیامز در آینده، احتمالا  کمتر شاهد شگفتی‌ها و قهرمانی‌هایی از این دست خواهیم بود.

زیر ذربین پیشرفت

به نظر نمی‌رسد شکست نیک کریگوس در نیمه نهایی و جدال  چشم نواز او در مقابل راجر فدرر، مانع بزرگی بر سر راه این تنیسور مستعد استرالیایی باشد. او در این فصل هم به دور از حواشی  معمول خود، آمادگی بدنی خود را نیز حفظ کرده و به درخشش در ادامه فصل امیدوار است.  از الکساندر زورف آلمانی نیز که در دور یک چهارم به دست کریگوس در نبرد استعدادها حذف شد، در ادامه فصل بیشتر خواهیم شنید. از دیگر نکات قابل توجه این رقابت‌ها حذف کی نیشیکوری ژاپنی به دست فابیو فونینی ایتالیایی بود که از آن به عنوان یکی از شگفتی‌های بزرگ مسترز میامی یاد شد. فونینی در ادامه و در دور نیمه‌نهایی مغلوب رافائل نادال  اسپانیایی شد.

۱۲ ۱  
آی اسپورت
2017-04-03 10:28:00
نظر دهید

۱ نظر
موراتا
دوشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۶، ۱۲:۳۶
این راجر پایان ناپذیر
۷
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر