فهرست
گزارش ویژه؛ چاله ۱۹ میلیاردی پرسپولیس
گزارش ویژه؛ چاله ۱۹ میلیاردی پرسپولیس

گزارش ویژه؛ چاله ۱۹ میلیاردی پرسپولیس

آی اسپورت - در چند هفته پایانی لیگ هجدهم و در حالی که پرسپولیس در کورس قهرمانی بود اولین نشانه‌های نارضایتی برانکو ایوانکوویچ بروز پیدا کرد. او در نشست خبری قبل از بازی با سایپا در هفته بیست و پنجم لیگ برتر گفت: « من یک سال دیگر با پرسپولیس قرارداد دارم، اما در فوتبال چیزی به عنوان قرارداد وجود ندارد و نمی‌دانم چه اتفاقی در آینده رخ می‌دهد. مهم این است که تا زمانی که هستیم از حضورمان لذت ببریم. اینکه حالا یک ماه یا دو ماه یا شش ماه دیگر چه اتفاقی رخ خواهد دارد در آینده مشخص خواهد شد.» شنیدن این حرف‌ها از زبان برانکو آن هم در حال که دو هفته پیش‌تر پرسپولیس موفق شود دربی را ببرد کمی عجیب بود. سابقه نداشت برانکو اینقدر به صراحت قراردادش با باشگاه را فاقد ارزش تلقی کند. بنابراین مشخص بود که اتفاقی افتاده است. از آن روز به بعد هر روز ابعاد بیشتری از نارضایتی برانکو و دلایلش روشن می‌شد. ماجرا مربوط به پرداخت نشدن مبلغ قرارداد برانکو در فصلی که گذشت بود. شاید باورش غیر ممکن باشد اما برانکو تا دو هفته پیش حتی یک دلار هم بابت قرارداد فصلی که به تازگی تمام شده دریافت نکرده بود. دو هفته پیش باشگاه ۵۰۰ هزار دلار به برانکو پرداخت کرد و امیدوار بود با این پرداخت برانکو کمی کوتاه بیاید و برای دربافت بقیه مبلغ قراردادش به باشگاه زمان بدهد. اما نامه رسمی وکیل برانکو به باشگاه امیدهای مدیران پرسپولیس را ناامید کرد. در این نامه وکیل برانکو دو هفته به باشگاه زمان داده بود تا کل مبلغ قرارداد فصل تازه به پایان رسیده فوتبال ایران را به حساب این مربی واریز کنند.

 برانکو؛ عزیزِ میلیون دلاری

برانکو ایوانکوویچ به دلیل افتخارات و قهرمانی‌های متعددی که با پرسپولیس به دست آورده محبوبیت زیادی نزد هواداران این تیم پیدا کرده است. در اتفاقی عجیب و کم سابقه حتی پیشکسوتانِ غالبا ایرادگیرِ باشگاه هم از برانکو حمایت کرده‌اند. معمولا این اتفاق نمی‌افتد و هر مربی خارجی که به ایران می‌آید خیلی زود با جبهه‌ای از مخالفان مواجه می شود که سرشناس‌ترین اعضایش پیشکسوتان هستند. اما برانکو آنقدر خوب و موفق عمل کرده که سخت‌گیرترین و بهانه‌گیرترین پیشکسوت‌های باشگاه هم ترجیح می‌دهند از مربی کروات حمایت کنند و با انتقاد از او خودشان را زیر سوال نبرند. کسب 3 قهرمانی متوالی در لیگ برتر، کسب دو قهرمانی در سوپرجام، یک قهرمانی جام حذفی، یک حضور در نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا و یک حضور در فینال لیگ قهرمانان آسیا افتخاراتی است که پرسپولیس در این سالها کسب کرده. افتخاراتی که قطعا با مربی دیگری به دست آمدنی نبود. رکوردهای خوبِ مربوط به جدول‌های ادوار اخیر لیگ برتر هم اغلب متعلق پرسپولیس برانکو است. با این حساب برانکو مربی گران قیمت و باارزشی است و درآمدهای زیادی که از زمان حضور او در پرسپولیس نصیب باشگاه شده، گران قیمت بودنِ او را توجیه می‌کند. لابد به همین دلیل هم هست که طرفداران پرسپولیس در پی اتفاقات اخیر، نگران سرنوشت تیم‌شان شده‌اند. در روزهای اخیر و بعد از انتشار اخبار مربوط به جدایی احتمالی برانکو، از کسانی به عنوان جانشین برانکو نام برده شده که کارنامه خوبی در تیم ندارند. برانکو توانست پرسپولیس را احیا کند و حالا تیم قدرتمندی که او ساخته در آستانه از دست دادن رهبرش است. هواداران پرسپولیس در روزهای اخیر در فضای مجازی به شدت از مدیران باشگاه و مسئولان وزارت ورزش بابت به وجود آمدن این مشکلات انتقاد کرده‌اند. تعدادی از آن‌ها روز گذشته در مقابل وزارت ورزش هم تجمع کردند و خواستار پرداخت فوری مطالبات برانکو شدند. این اتفاق یعنی پرداخت مطالبات برانکو باعث می‌شود او دیگر بهانه‌ای برای برنگشتن به ایران نداشته باشد. برانکو در آخرین جلسه‌اش با مسئولان باشگاه به آن‌ها، لیست بازیکنان مد نظرش برای فصل بعد و همچنین برنامه شروع تمرینات را داده تا حسن نیت خودش را نشان بدهد. اما از آن طرف هم هشدار داده که اگر در پایان مهلت دو هفته‌ای این پول پرداخت نشود به ایران برنخواهد گشت. البته از قرارداد او با پرسپولیس یک فصل دیگر باقی مانده است اما طبق قوانین فیفا و در صورت پرداخت نشدن حقوق بازیکنان و مربیان برای دو ماه متوالی آن‌ها حق فسخ قرارداد به صورت یک طرفه را دارند. این همان نکته ای است که برانکو در نشست خبری قبل از بازی با سایپا در هفته بیست و پنجم به آن اشاره کرد و گفت: « در فوتبال چیزی به عنوان قرارداد وجود ندارد.»

 این دلار نامرد

اما چرا پرسپولیس در پرداخت حقوق برانکو به مشکل خورده است؟ قرارداد برانکو ایوانکوویچ برای فصلی که گذشت ۱ میلیون دلار قطعی به اضافه چند مورد آپشن و پاداش بود. عجیب اینکه مجموع این آپشن‌ها و پاداش نصف مبلغ کل قرارداد برانکو با پرسپولیس بود. در واقع مبلغ قرارداد برانکو با پرسپولیس به یک و نیم میلیون رسید. زمانی که قرارداد برانکو با پرسپولیس تمدید شد قیمت دلار تقریبا یک سوم قیمت امروزش بود. ایرج عرب روز گذشته در نشست خبری‌اش اعلام کرد که اگر نرخ دلار ناگهان این قدر افزایش پیدا نمی‌کرد باشگاه می توانست با پرداخت 8 میلیارد تومان با این مربی تسویه حساب کند. اما با توجه به قیمت این روزهای دلار، پرسپولیس باید حدود ۲۴ میلیارد تومان به این مربی پرداخت کند که یک سوم آن هم همین دو هفته پیش پرداخت شده. ضمن این که عرب نرخ دلار را ۱۶ هزار تومان در نظر گرفت در حالی که نرخ دلار در روزهای اخیر تا ۱۲۸۰۰ تومان کاهش پیدا کرده است. با این حساب اگر پرسپولیس همین امروز و فردا بخواهد یک میلیون دلار جور کند و به برانکو بدهد باید مبلغی در حدود 12 میلیارد و هشتصد میلیون تومان داشته باشد. در هر حال این موضوع هم کمک چندانی به باشگاه نمی‌کند. چرا که اصولا خزانه باشگاه خالی است!

 پاداش قهرمانی؛ قوز بالای قوز

از زمانی که محمد علی طاهری مدیر عامل باشگاه پرسپولیس شد یک رویه تازه در ثبت قرارداد در باشگاه پرسپولیس پیاده شد. بین مبلغ درخواستی «بازیکنان و مربیان» و مبلغ پیشنهادی باشگاه تفاوت زیادی وجود داشت. باشگاه برای حل این مشکل پیشنهاد هوشمندانه‌ای داد. به بازیکنان و مربیان مبلغی به عنوان سقف قرارداد پیشنهاد داده می‌شد. در قراردادها همین مبلغ ثبت می‌شد. اما مبالغی هم به عناوین مختلف مثل آپشن‌ها و پاداش‌ها در قراردادها قید می‌شد. این یک بازی دو سر برد بود. از یک سو باشگاه مبلغ کمتری برای قراردادها هزینه می‌کرد و از سوی دیگر بازیکنان و مربیان برای رسیدن به پاداش تلاش بیشتری می‌کردند و این شانس موفقیت تیم را افزایش می‌داد. در این صورت خود باشگاه هم پاداش‌هایی از مسابقات آسیایی می گرفت و اسپانسرهم مبلغ بیشتری هزینه می‌کردند. باشگاه هم از محل همین درآمدها، پاداش قید شده در قراردادها را پرداخت می‌کرد. تا اینجا همه چیز روی حساب و کتاب بود اما مشکل وقتی پیش آمد که قیمت دلار به طور نجومی افزایش پیدا کرد. بخش عمده‌ای از این مشکل مربوط به بازیکنان و مربیان خارجی باشگاه بود. هم قرارداد این بازیکنان و مربیان و هم پاداشهای‌شان به دلار است و باشگاه باید این مبالغ را هم بپردازد. چرا که اگر در این کار تعلل کند همه آن‌ها می‌توانند قراردادشان را به طور یک طرفه فسخ کنند و بعد هم به فیفا شکایت کنند. این همان مشکلی است که در قرارداد بشار رسن هم به وجود آمده است. حتی در مورد منشا هم این مشکل وجود داشت. باشگاه وقتی منشا را در لیست مازاد گذاشت باید مبلغی را بر سر آن با این بازیکن توافق کرده بود می‌پرداخت. گفته می‌شود باشگاه به سختی مبلغی در حدود ۱۸۰ هزار دلار جور کرد و به منشا داد تا به مشکل نخورد. پرسپولیس امسال هم قهرمان لیگ شد و هم قهرمان جام حذفی. به این ترتیب پاداش این دو قهرمانی هم به قرارداد همه بازیکنان و مربیان اضافه شد و این دردسر بزرگی برای مدیران باشگاه درست کرده است. مشخص نیست این ادعا چقدر صحت دارد اما گفته شده مدیران باشگاه برای اینکه پاداش قهرمانی در جام حذفی به قراردادها اضافه نشود ترجیح می‌دادند پرسپولیس قهرمان جام حذفی نشود!

ترانسفر ستاره‌ها؛ راه حل موقت

در حال حاضر بهترین راه برای جور کردن دلار، ترانسفر کردن بازیکنان است. در طول فصل خیلی از بازیکنان و مدیر برنامه‌های‌شان مدعیِ داشتن پیشنهادهای متعدد از تیم‌های خارجی بودند. اما دیروز ایرج عرب اعلام کرد فعلا فقط علی علیپور پیشنهادهای رسمی از دو باشگاه دارد. بهترین پیشنهاد هم متعلق به آ.ا.ک یونان است که حاضر شده برای جذب علیپور ۷۰۰ هزار دلار به پرسپولیس بدهد. اما باشگاه پرسپولیس خواستار دریافت یک میلیون دلار است. علیرضا بیرانوند هم پیشنهادهایی دارد  اما هنوز به طور رسمی به باشگاه چیزی اعلام نکرده است. در قرارداد او قید شده با پرداخت مبلغی در حدود 600 هزار دلار به باشگاه پرسپولیس می‌تواند به هر تیم خارجی که خواست برود. به احتمال فراوان هم این دو بازیکن در همین تابستان از پرسپولیس می‌روند و لژیونر می‌شوند اما مشکل این جاست پرسپولیس نمی‌تواند تا آن موقع صبر کند.

کادر فنی گران قیمت!

حقیقت این است که در بروز این مشکل نمی‌شود کسی را در داخل باشگاه مقصر دانست. افزایش قیمت دلار، مخارج بین‌المللی باشگاه را به طور سرسام آوری افزایش داده است. ایرج عرب دیروز مثال‌هایی در این باره زد. مثلا بازی با الاهلی عربستان در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا، در تهران با ۱۰۰ میلیون تومان برگزار می‌شد اما هزینه برگزاری بازی در امارات ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان شد. در مورد دیگری پرسپولیس سال گذشته برای سفر به ازبکستان ۴۰۰ میلیون هزینه کرد اما امسال این رقم یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بود.  این افزایش هزینه‌ها اصلا قابل پیش بینی نبود. مسلما اگر قیمت دلار این قدر افزایش پیدا نمی‌کرد و یا اگر افزایش منطقی‌تری داشت باشگاه از پس این هزینه‌ها برمی‌آمد. از طرفی نمی‌شود به برانکو هم خرده گرفت. او پرسپولیس را از فرش به عرش رساند و پس از سال‌ها تبدیل به قدرت اول ایران کرد. موفقیت‌های او در پرسپولیس باعث شده هم مشتریان زیادی پیدا کند و هم مبالغ پیشنهادی به او بالاتر برود. برای نمونه یکی از باشگاه‌های داخلی به برانکو پیشنهادی ۳ برابر آنچه که از پرسپولیس می‌گیرد داده است. با پیش پرداختی قابل توجه و تضمین پرداخت به موقع مطالبات آن هم در بانک‌های خارج از ایران. برانکو از کشورهای دیگری مثل کره جنوبی، چین، عربستان و امارات هم پیشنهادهایی دارد که طبیعتا همگی بهتر پیشنهاد پرسپولیس به اوست. ضمن این که او تا مدتها از باشگاه هیچ پولی نگرفت و به اندازه‌ای که می‌توانست صبر کرد. نکته مهم دیگری که کار باشگاه را سخت‌تر کرده درخواست برانکو برای تسویه حساب با همه اعضای خارجی کادر فنی است. طبیعتا قرارداد آن‌ها هم به دلار است و در این مدت افزایش ریالی شدیدی پیدا کرده است. در کادر فنی پرسپولیس، به جز برانکو چند مربی خارجی دیگر هم حضور دارند. زلاتکو برادر برانکو، ایگور پادنادیچ مربی دروازه بانهای پرسپولیس و مارکو استیلینوویچ. قرارداد همه این افراد به دلار است و پاداش‌های قهرمانی هم در آن قید شده است. فراهم کردن مبلغ قرارداد این افراد و پاداش‌های‌شان کار بسیار سختی است. عرب روز گذشته در نشست خبری هیچ قولی برای تسویه حساب با کادر فنی نداد و فقط گفت همه تلاشش را انجام می‌دهد!‌ مبلغ دقیق قراردادها و پاداش‌ها البته مشخص نیست اما با توجه به قراردادهای سال‌های قبل و افزایش چنددرصدی به صورت سالانه می‌شود حدس زد پرسپولیس چقدر باید به اعضای خارجی کادر فنی‌اش بدهد. با حدس تقریبی قرارداد اعضای کادر فنی پرسپولیس و با احتساب هر دلار ۱۲۸۰۰ تومان، پرسپولیس باید به برانکو و دستیارانش حداقل 19 میلیارد تومان پرداخت کند.

 برانکو ایوانکوویچ یک میلیون دلار معادل ۱۲.۸۰۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان

مارکو استیلینوویچ ۱۳۰هزار دلار معادل ۱.۶۴۴.۰۰۰.۰۰۰ تومان

ایگور پانادیچ ۱۶۰ هزار دلار معادل ۲.۰۴۸.۰۰۰.۰۰۰ تومان

زلاتکو ایوانکوویچ ۲۰۰ هزار دلار معادل۲.۵۶۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان

 

سازندگی

۶ ۴  
آی اسپورت
2019-06-10 16:23:00
نظر دهید

۴ نظر
سهیل
دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸، ۱۶:۳۴
قرارداد برانکو یک میلیون دلاره که با آپشنهای قهرمانی به یک و نیم میلیون دلار میرسه اما جالبه که قرارداد شفر یک میلیون و دویست هزار دلاره اونم بصورت خالص تازه اگه قهرمان میشد قطعا از این بندهای پاداش قهرمانی هم داشت و قطعا اگر شفر با کیسه قهرمانیهای برانکو را کسب میکرد شک نکنید که الان مبلغ قراردادش به دو سه میلیون دلار رسیده بود!
برانکو کابوس کیسه کشان حرومی
دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸، ۱۶:۳۷
حداقل برانکو این همه جام و موفقیت کسب کرد و تبدیل شد به عزیز میلیون دلاری شما به شوفر جونتون برسید که کلا برای کیسه حکومتی مفتخور یک موز برداشت و تقریبا به اندازه برانکو هم پول میگیره!!!
6
دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸، ۱۸:۰۱
قرارداد برانکو با فعال شدن اپشن های قراردادش به این قیمت رسیده ولی شفر با چه متر و معیاری قرارداد 300 هزاردلاریش رو به 1 میلیون و 200 هزار دلار رسوند؟؟؟؟
هدایتی حاج حسین
دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸، ۱۹:۳۷
داداش مشکل فقط اون ۲۰سال زندانی هست که به یارو دزده دادن....تا الانشم با پول اختلاس بوده...حالا اما دیگه پول نیست
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر