فهرست
فدرر به اکیپ: استعداد به تنهایی به درد نمی‌خورد
فدرر به اکیپ: استعداد به تنهایی به درد نمی‌خورد

فدرر به اکیپ: استعداد به تنهایی به درد نمی‌خورد

آی‌اسپورت- اولین مصاحبه فدرر پس از کسب نوزدهمین گرنداسلم با روزنامه اکیپ انجام شد.  راجر فدرر بعد از قهرمانی در ویمبلدون گفت‌وگوی تقریباً كوتاهی با رسانه‌ها داشته كه بخشی از صحبت‌های او با روزنامه «اكیپ» را می‌خوانید.

* ارزیابی‌‌تان از نیمه اول فصل 2017 چیست؟

راستش را بخواهید به طرز باورنكردنی‌ای از جریانات امسال و اینكه تا این‌قدر آماده‌ام و حس خوبی دارم، شگفت‌زده شده‌ام. شگفت‌زده‌ام كه تا این اندازه در بازی‌های روزمره‌ام خوبم و می‌توانم در شرایط سخت، در زمین مسابقه راه‌حل مناسب را پیدا كنم. فكر كنم اگر به خود شما هم می‌گفتم سال 2017 من قهرمان دو گرنداسلم می‌شوم، می‌خندیدید. خودم هم باور نمی‌كردم.

* ولی در تمام این سال‌ها ایمان داشتید كه می‌توانید دوباره قهرمان یكی از گرنداسلم‌ها شوید، این‌طور نیست؟

معلوم است كه همیشه به این موضوع ایمان داشتم. هرچند برای من مهم این بود كه كادر فنی‌ام هم ایمان داشته باشند. فقط این‌طور نیست كه من به آنها این باور را بدهم كه می‌توانم دوباره قهرمان گرنداسلم شوم بلكه آنها هم غالباً باید چنین باوری را به من بدهند چون اتفاقاً همین درصدهای جزئی است كه می‌تواند منجر به یك تفاوت بزرگ و مهم شود. وقتی شما تردید دارید، كادر فنی باید به شما تضمین بدهد و وقتی هم بیش از اندازه اعتماد به نفس پیدا كرده‌‌اید، كادر فنی باید شما را از توهم كاذب دور كند. حالا درست سر همین موضوع است كه می‌خواهم بگویم كادر فوق‌‌العاده‌ای دور من جمع شده‌اند.

* از همان ابتدا حس كردید می‌توانید تا فینال پیش بروید؟

همه چیز بستگی به میزان آمادگی‌ام قبل از ورود به این تورنمنت داشت. اگر قرار بود با بهترین‌های تنیس دنیا هر بازی 5 ست بازی كنم باید خودم را برایش از لحاظ فیزیكی كاملاً آماده می‌كردم در نتیجه وقتی تورنمنت شروع شد حس می‌كردم هنوز به آن آمادگی صد درصدی كه می‌خواسته‌ام نرسیده‌ام و این موضوع كمی از خوشحالی‌ام كم كرده بود.

* بازی فینال هم كه كمی عجیب شد، هم خیلی سریع به پایان رسید و هم اینكه چیلیچ چندان توانمندی‌هایش را به نمایش نگذاشت... 

نمی‌دانستم چه اتفاقی برای مارین افتاده، بنابراین به خودم گفتم: «حواست فقط به خودت باشد، به بازی كردنت ادامه بده». جو بازی فینال كمی خاص بود، شبیه تریلرهای 5 سته كه من پیش‌تر در اینجا چندتایی از آنها را تجربه كرده بودم نبود، خب، البته خوشحالم كه این بار جو متفاوت بود (لبخند می‌زند).

* شما تنها مردی هستید كه 8 قهرمانی در ویمبلدون دارید. چه ارزشی برایتان دارد؟

خیلی خاص است چون ویمبلدون همیشه تورنمنت مورد علاقه من بوده است. قهرمان‌های زندگی‌ام اینجا بازی كرده و برنده شده‌اند. به لطف آنها بوده كه من یكی از بهترین بازیكنان شده‌ام. تاریخ اینجا را نوشتن برای من ارزش زیادی دارد. اینكه از این به بعد حداقل به مدت یك‌سال از من به عنوان مدافع قهرمانی این تورنمنت یاد می‌شود لذت‌بخش است.

* و حالا اگر قرار باشد به صورت كلی‌تر صحبت كنید، ارزیابی‌‌تان از كارنامه فوق‌‌العاده‌ای كه در تنیس دارید و پیش‌تر هم فقط متعلق به خودتان بوده چیست؟

در این برهه از دوران زندگی حرفه‌ای‌ام به طور مشخص فقط درباره زمان حال صحبت می‌كنم. دلم نمی‌خواهد به عقب برگردم و درباره لحظات مهمی كه داشته‌ام حرف بزنم. همیشه بازیكنی با فرصت‌های بزرگ بوده‌ام. همیشه این حس را داشته‌ام كه بهترین تنیسم را در زمین‌های مهم انجام می‌دهم. سر قهرمانی هجدهم در گرنداسلم‌ها سختی بیشتری كشیدم...  همچنین فكر می‌كنم وقتی كوچك بودم رؤیاهای بزرگ داشتم. بدون تردید اعتقاد داشتم می‌توانم كارهایی بكنم كه بقیه از انجامش بازمانده‌اند. از آن به بعد در طول سالیان زیاد، سخت تمرین كرده‌ام. فكر می‌كنم در هر مرحله از زندگی‌ام آدم‌های خوبی كنارم بوده‌اند. پدر و مادرم و همسرم هم در شكل‌‌گیری آدمی كه امروز هستم نقش زیادی داشته‌اند. از اینها گذشته در بازی تنیس هم همیشه می‌گویم كه از استعداد زیادی كه حاصل تمرین‌های سخت بوده بهره برده‌ام. این را هم بگویم كه داشتن استعداد به تنهایی، شما را به جایی نمی‌رساند.

* بعد از بازی در گفت‌وگویی كه در زمین داشتید گفتد: «امیدوارم كه این آخرین مسابقه‌ام در اینجا نباشد». سال 2018 هم در ویمبلدون حضور خواهید داشت؟

از زمانی كه آن اتفاق سال گذشته (مصدومیت و جراحی زانو) برایم افتاده، سعی می‌كنم سال به سال پیش بروم، در نتیجه تا اینجا كه قطعاً سال آینده در ویمبلدون حضور خواهم داشت ولی از آنجا كه زمان زیادی باقی‌مانده از فرصت استفاده كرده و از تماشاگران تشكر كردم. هیچ وقت تضمین قطعی وجود ندارد به ویژه زمانی كه 35 یا 36 ساله هستید. نمی‌دانم چقدر طول می‌كشد ولی همیشه باید به ذهن بسپارم كه سلامتی‌ام اولویت دارد. البته مطمئناً هدفم این است كه برگردم و از عنوان قهرمانی‌ام دفاع كنم...

 سجاد فیروزی/خبرورزشی

۲ ۱  
آی اسپورت
2017-07-19 16:18:00
نظر دهید

۱ نظر
Zabil
چهارشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۶، ۲۲:۳۲
راجر فدرر موزارت تنیس است.
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر