فهرست
پوچتینو مثل مورینیو ورطه سقوط را تجربه می‌کند؟
پوچتینو مثل مورینیو ورطه سقوط را تجربه می‌کند؟

پوچتینو مثل مورینیو ورطه سقوط را تجربه می‌کند؟

آی اسپورت - مائوریسیو پوچتینو سرمربی آرژانتینی تاتنهام احترام خاصی برای مورینیو قائل است، حتی در ژانویه 2018 در توصیف سرمربی سابق رئال مادرید و منچستریونایتد، او را بهترین در جهان لقب داد. اما اکنون به نظر می‌رسد سرمربی اسپرز همان عناصر مخرب شخصیت مورینیو را خود نیز به ارث برده است. برای مدت‌ها اسپرز پوچتینو تیمی بود که در قله قرار داشت، تیمی که همه در آن هم آوا و متحد به سمت هدفی بلندمدت گام برمی‌دارند. اما حال از نمای بیرون رخنه‌هایی ظاهر شده است که به نظر می‌رسد پوچتینو هم در رقم خوردن این ضربات به بدنه تیم نقش داشته است.

شکست عجیب سه‌شنبه شب مقابل کولچستریونایتد که اکنون در رده دهم لیگ دو (سطح چهارم فوتبال انگلیس) حضور دارد، شاید نقطه اوج تحقیر در نتایج برای تیمی بود که کمتر از چهار ماه قبل فینالیست لیگ قهرمانان بود. پوچتینو در پایان بازی از لزوم رسیدگی به چند مورد مختلف در ترکیب تاتنهام صحبت کرد. او معتقد بود که ترکیب تیمش نیاز به اتحاد و همبستگی دارد تا بازیکنان تازه وارد و خو نگرفته بتوانند در ترکیب تیم جا بیفتند.

اگر این صحبت‌ها تنها یک بار اتفاق می‌افتاد، می‌شد آن را برحسب واکنش نسبت به شکست غیرمنتظره مقابل یک تیم لیگ پایین‌تر تصور کرد. اما پوچتینو ماه‌هاست که اجازه داده تا شایعات پیرامون آینده خود و نیمکت تاتنهام پابرجا بماند. این شایعات از فینال لیگ قهرمانان آغاز شد و در طول تابستان نیز بحث‌های فراوانی در مورد ادامۀ حضور او در اسپرز شکل گرفت. او حتی در تور تابستانی اعتراف کرد که اگر تیمش در فینال لیگ قهرمانان پیروز می‌شد، ممکن بود تاتنهام را در تابستان ترک کند. در این میان به انتقاد از سیاست باشگاه در پنجره ترانسفر نیز پرداخت و رسیدگی به وضع اریکسن نیز خوب پیش نرفت. بعد از تابستان نیز چون اریکسن از تمدید قرارداد حودداری کرده بود، جایگاهش را در ترکیب اصلی تیم از دست داد.

بد نیست به 12 ماه قبل بازگردیم و شش ماه پایانی دوران حضور مورینیو را در الدترافورد به یاد آوریم و با وضعیت کنونی پوچتینو مقایسه کنیم. هماهنگی در سطح مدیریت و سرمربی در پنجره نقل و انتقالات از بین رفته و پوچتینو نیز همچون مورینیو در مقابل مدیران باشگاه در برابر رسانه‌ها و در مقابل بازیکنانش در رختکن، رک و سرراست حرف‌هایش را به زبان می آورد. برای یک مربی مبارزه در دو جبهه هرگز ترکیب خوبی از آب در نیامده است. چنان که مورینیو این موضوع را در چلسی هم تجربه کرد. بعد از ماه‌ها انتقاد از بازیکنانش در رسانه‌ها و تمرکز روی مباحث خارج از مستطیل سبز، در نهایت مورینیو شغلش را از دست داد. هم در چلسی و هم در یونایتد، مورینیو در دو جبهه جنگید و نتایج ضعیف از راه رسید و به قیمت از دست دادن شغلش منجر شد.

البته در دفاع از پوچتینو باید عنوان کرد او هنوز به طور کامل وارد این جنگ قدرت بی‌فرجام نشده است، اما نشانه‌های اولیه مشاهده می شوند و نتایج هم کمکی به دوری از این تصور نمی‌کنند. نتایج نشان می‌دهند یک جای کار می‌لنگد. نتیجه مقابل کولچستر به خودی خود بد بود. اما در لیگ برتر هم اوضاع خوب پیش نرفته است. در سال 2019 اسپرز 10 بار در لیگ برتر شکست خورده است که بیش از هر تیم دیگری در میان top6 است.

بهانۀ بازی در ومبلی دیگر کارساز نیست، چرا که از ماه آپریل تاتنهام در ورزشگاه جدیدش به میدان می‌رود. اما پیشرفت و نشانی از اتحاد بیشتر دیده نمی‌شود. حتی هری کین سمبل پیشرفت خیره‌کننده تاتنهام در سالیان اخیر نیز بعدِ از دست دادن برد 2-0 مقابل المپیاکوس لب به انتقاد گشود و از عدم پیشرفت در تیم صحبت کرد: «ما دیگر جوان نیستیم، دیگر تیمی جوان محسوب نمی‌شویم. در بازی‌های بزرگی در سطح باشگاهی و ملی به میدان رفته‌ایم. می‌توانم درک کنم چرا مربی ناراحت است، او اکنون 6 سال است که در اینجا حضور دارد و ما همان اشتباهاتی را مرتکب شدیم که در فصل اول حضورش مرتکب می‌شدیم.» این اشتباهات می‌تواند انگشت اتهام را به سمت مربی نشانه برود یا حاصل بازیکنانی یاغی باشد که از دستورات مربی سرپیچی می‌کنند. اما در هر صورت هر کدام، نمی‌تواند نشانه‌های خوبی از قدرت یک مربی روی نیمکت دهد. همین اتفاق هم در آخرین تجربه‌های مربیگری مورینیو رقم خورد. به مرور زمان بازیکنان دست از گوش فرادادن به دستورات مربی کشیده و تنها راه خروج از این بحران، تغییر مربی بود.

در چنین شرایطی طبیعتاً مربی‌ است که جایگاهش را از دست می‌دهد. با اوضاع بحرانی رقم خورده در اسپرز، حالا احتمالاً این واکنشی است که پوچتینو در قبال این بحران پیش گرفته است؛ پوچتینویی منتقد و رک‌گو. روزهای چالش برانگیزی برای مربی تاتنهام و تیم لندنی در پیش است. دو مسابقه خانگی مقابل ساوتهمپتون و بایرن مونیخ حیاتی جلوه می‌کنند و شاید در شکل‌گیری وضع آینده نزدیک اثر حیاتی داشته باشند. اگر پوچتینو بیشتر و بیشتر در ورطه‌ای سقوط کند که مورینیو آن را تجربه کرده، احتمال بازگشتش نیز سخت‌تر می‌شود.

نود

۱    
آی اسپورت
2019-09-27 18:25:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر