فهرست
سهم کم قهرمان در تیم ملی؛ فلسفه کی‌روشی!
سهم کم قهرمان در تیم ملی؛ فلسفه کی‌روشی!

سهم کم قهرمان در تیم ملی؛ فلسفه کی‌روشی!

آی اسپورت - پرسپولیس در سه فصل اخیر بدون شک بهترین تیم در لیگ برتر ایران بوده و نمایش‌های بسیار خیره کننده‌ای داشت. بسیاری سطح کیفی و فنی پرسپولیس در این دو سه سال را کاملاً فراتر از سایر تیم‌های حاضر در رقابت‌های لیگ و فوتبال ایران توصیف می‌کردند؛ به طوری که شاگردان برانکو در لیگ برتر هفدهم هم با ادامه روند رو به رشد خود توانستند از عنوان قهرمانی خود دفاع کنند. یکی از عوامل اصلی قهرمانی پرسپولیس در لیگ برتر شانزدهم و همچنین دفاع از عنوان قهرمانی در لیگ برتر هفدهم، خط دفاعی بسیار مستحکم و منسجم این بود. در فهرست ۳۵ نفره کارلوس کی‌روش هم نام دو بازیکن از خط دفاعی پرسپولیس به چشم می‌خورد؛ محمد انصاری و سیدجلال حسینی. اما با اعلام فهرست ۲۴ نفره تیم ملی، خبری از نام این دو مدافع در بین بازیکنان اعزامی به جام جهانی روسیه نبود.

کارلوس کی‌روش از بهترین تیم حال حاضر فوتبال ایران، یعنی پرسپولیس، تنها دو بازیکن را در فهرست نهایی خود حفظ کرد؛ این رویکرد از سرمربی پرتغالی تیم ملی تازگی ندارد. در دوره قبلی جام جهانی در برزیل، در سال منتهی به این رقابت‌ها، فولاد خوزستان به عنوان قهرمانی لیگ برتر دست یافت. اما در فهرست نهایی کارلوس کی‌روش تنها یک بازیکن، یعنی بختیار رحمانی، از تیم قهرمان آن فصل به تیم ملی دعوت شد. بختیار رحمانی کاپیتان فولاد خوزستان در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل اصلاً فرصت بازی پیدا نکرد.

در ادوار گذشته حضور ایران در جام‌های جهانی (پیش از حضور کی روش در رأس کادر فنی تیم ملی ایران)، برای حضور در این رقابتها توجه بیشتری به بازیکنان تیم قهرمان در فصل منتهی به جام جهانی می‌شد. پیش از شروع رقابت‌های جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین، تیم پاس تهران قهرمان جام تخت جمشید شد؛ از این تیم حسین فرکی، حسین کازرانی، بهتاش فریبا و محمد صادقی در بین نفرات اعزامی به جام جهانی حضور داشتند که سه نفر از این بازیکنان جز نفرات اصلی ترکیب ایران در هر سه بازی تیم کشورمان در جام جهانی آرژانتین بودند.

در جام جهانی ۱۹۹۸، تیم ملی کشورمان شش بازیکن از تیم قهرمان فصل یعنی پرسپولیس را به همراه داشت؛ نیما نکیسا، احمدرضا عابدزاده، افشین پیروانی، مهرداد میناوند، رضا شاهرودی، نعیم سعداوی نمایندگان سرخپوشان پایتخت در تیم اعزامی به فرانسه بودند که از بین آنها رضا شاهرودی به علت مصدومیت در آستانه بازی‌ها، جام جهانی را از دست داد. در هر سه بازی دو پست هافبک چپ و دروازه‌بانی به طور کامل در اختیار پرسپولیسی‌های تیم ملی بود، و البته از نعیم سعداوی و افشین پیروانی هم در این بازی‌ها استفاده شد.

در جام جهانی ۲۰۰۶، برانکو ایوانکوویچ سرمربی وقت تیم ملی چهار بازیکن را از استقلال قهرمان فصل به تیم ملی دعوت کرد و با تیمش به آلمان برد. مجتبی جباری هم سرنوشتی مثل رضا شاهرودی در جام جهانی ۱۹۹۸ داشت و در آستانه بازی‌ها مصدوم شد و جام جهانی را از دست داد اما سه بازیکن دیگر در جمع ملی پوشان حضور داشتند. گفتنی است پیش از این بازی‌ها، آرش برهانی که فصل را با پیراهن پاس به پایان رسانده بود، به استقلال پیوست و در جمع نفرات تیم ملی در جام جهانی حضور داشت و به میدان هم رفت.

البته این گونه تصمیم گیری‌های کی‌روش فقط به تیم ملی ایران محدود نمی‌شود؛ کی روش در انتخاب نفرات فهرست نهایی تیم ملی پرتغال برای جام جهانی ۲۰۱۰، تنها دو بازیکن از تیم قهرمان فصل یعنی بنفیکا را به جام جهانی برد، در حالیکه بازیکنان بیشتری را از تیم‌های دوم و سوم آن فصل یعنی پورتو و اسپورتینگ لیسبون به تیم ملی دعوت کرد. البته او تنها از فابیو کونترائو، یکی از دو بازیکن عضو باشگاه بنفیکا، در جام جهانی استفاده کرد.

 

90tv

۳ ۸  
آی اسپورت
2018-05-21 10:37:00
نظر دهید

۸ نظر
علی
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۰:۵۸
یکی واسه من توضیح بده روزبه چشمی و خانزاده از چه نظر از سیدجلال و محمد انصاری بهترن
فرهاد
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۲:۱۸
برادر من انصاری را همه می دانند اصلا اهل درگیری و توپ ربایی نیست و حتی در باشگاه خودش هم ذخیره است شما چند بازی از خانزاده دیده ای؟ عیب شما سرخابی ها اینه که فقط بازیهای تیم محبوب خودتان را میبینید و برای همین از کیفیت سایر بازیکن ها خبر ندارید و فکر می کنید بازیکنان خودتان از همه بهتر هستند. شما در نیم فصل دوم دیدی ذوب بهترین تیم بود چند بازیکن در تیم ملی دارد؟ بر چه اساسی انتظار دارید بیشترین سهم تیم ملی مربوط به باشگاه پرسپولیس باشد اگر ملاک قهرمانی است که در نیم فصل دوم دو تیم بهتر از پرسپولیس بودند و ذوب 6 امتیاز بیشتر از پرسپولیس گرفت
۲
((
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۱:۱۷
کیروش داره کینه و عقده اش رو نسبت به پرسپولیس نشون میده جالبه تو اوج درگیری و بیانیه دادن و مصاحبه کردن علیه برانکو نتونست از بازیکنان پرسپولیس چشم پوشی کنه و ازشون استفاده کرد و تو فشردگی مسابقات این پرسپولیس بود که هربار 6 تا بازیکنش نبودن ولی حالا داره جیب یه عده دیگه رو پر میکنه
فرهاد
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۲:۱۹
احسنت به کی روش که بازیچه رنگ و رنگ بازی نمی شود
۱
آرش6
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۲:۱۶
خدا نکنه آدم مریض باشه اون هم روحی و روانی -

موقع اردو آماده سازی و بازیهای تدارکاتی پرسپولیسیها رو زیاد دعوت میکرد که دست برانکورو بزاره تو حنا و باعث بشه پرسپولیس

نا هماهنگ بشه پرسپولیس همیشه بازی بعدی اردوی تیم ملی رو یا میباخت یا مساوی میکرد

دنبال جنگ و دعوا بود کیروش

الان که خرش از پل گذشته و موقع ضیافته -استقلالیها رو دعوت کرده -شوفر هم هی میره کیروش رو میماله که بازیکناش رو بیشتر

ببره تیم ملی بعدا کیروشی پور ها بگند شوفر به فکربازیکناشه ولی برانکو نیست و مغروره برانکو

همین قدر چیپ همین قدر روانی
امیرعباس
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۴:۳۱
با اینکه نسبت به عدم دعوت وریا انتقادات جدی به کیرش دارم اما کیروش اثبات کرده برمبنای رنگ ها تصمیم نمیگیره و مرعوب تبلیغات هم نمیشه این جور حساب کتاب ها مربوط به مربیان ایرانیست!!
۱
داود
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۶:۳۱
نگاه بازیا پرسپولیس کنید توی نیم فصل دوم@@@واقعا ضعیف نشون دادن بازیکناشون پس طبیعیه که از این تیم کم دعوت کنن واسه تیم ملی
علیرضا
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۲۰:۰۲
اطلاعات درست بدین لطفا".هنگام جام جهانی 1978،محمد صادقی عضو پرسپولیس بود نه پاس.پیش از جام جهانی 1998،استقلال قهرمان لیگ بود که 4بازیکن در تیم ملی داشت:پرویز برومند،جواد زرینچه،مهدی پاشازاده و علیرضا منصوریان که زرینچه و پاشازاده فیکس بودند و منصوریان به تناوب بازی کرد.پیش از جام جهانی 2006 هم از استقلال،طالب لو،صادقی و عنایتی عضو تیم ملی بودند که هیچ کدوم 1دقیقه هم بازی نکردند.برهانی هم 2فصل بعد از جام جهانی استقلالی شد نه قبل از جام جهانی
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر