فهرست
نیم فصل بوندسلیگا: بایرن صدرنشین، لایپزیگ پدیده
نیم فصل بوندسلیگا: بایرن صدرنشین، لایپزیگ پدیده

نیم فصل بوندسلیگا: بایرن صدرنشین، لایپزیگ پدیده

 1-بایرن مونیخ

بایرنِ کارلو آنچلوتی به ندرت در نیم فصل اول درخشید و در بهترین فرمش بود. استفاده از سیستمِ 3-3-4 و قرار دادنِ سه هافبکِ میانی به نظر بیش از اندازه محافظه‌کارانه می‌رسید و فوتبالِ بایرن را کند و قابلِ پیش‌بینی کرده بود. نگرانیِ دیگر مدیرانِ بایرن آزادیِ بیش از حدی بود که آنچلوتی به بازیکنانش در زمین می‌داد.

بعد از چند هفته از شروعِ فصل خلاقیت‌هایِ فردیِ ستاره‌هایی مثلِ آرین روبن، فرانک ریبری و رابرت لواندوفسکی، افتِ تیمی و تاکتیکیِ بایرن را جبران کرد، در حالیکه توماس مولر هنوز درگیرِ افسردگیِ بعد از یورو 2016 بود. اما تیاگو آلکانتارا بهترین دورانش را در بایرن سپری کرد و متس هوملزِ تازه‌وارد با تلاشِ زیاد خودش را در ترکیبِ اصلیِ تیم خیلی زود جا انداخت.

با تمامِ این اوصاف پیروزیِ مقتدرانه‌یِ 0-3 در 21 دسامبر مقابلِ آر.بی لایپزیگ نشان داد بایرن حتی وقتی در بهترین فرمش هم نیست رقیبی در بوندسلیگا ندارد. این پیروزی اما نشان از پتانسیلِ استفاده‌نشده‌ای هم داشت. بایرن برایِ اینکه واقع‌گرایانه بخواهد به سه‌گانه فکر کند باید در نیم فصلِ دوم بسیار باتمرکزتر و سریع‌تر و دقیق‌تر باشد.

 

2-آر.بی لایپزیگ

درسته که لایپزیگ در جدال بزرگ مقابلِ بایرن موفق نشد پا به پایِ باواریایی‌ها بجنگد، چیزی که رالف هاسنهوتل از آن درسی بزرگ برایِ تیمش نام برد، اما این شکست نباید شروعِ فوق‌العاده‌یِ این تیمِ تازه‌وارد به بوندسلیگا را زیرِ سایه ببرد. در نیم فصل اول بازیکنانِ هیچ تیمی به اندازه‌یِ شاگردانِ هاسنهوتل در لیگ ندویدند و فوتبالِ با پرس بالا و انتقال سریع را بهتر به نمایش نگذاشتند.

با این حال لایپزیگ که هفت سال پیش توسط کمپانیِ ردبول تاسیس شده، هر کاری کرد موفق نشد دلِ سنت‌گراهایِ آلمانی را به دست بیاورد، گروهی که این تیم را به عنوانِ وصله‌ای ناجور در سنتِ اصیل بوندسلیگا می‌بینند. اما فقط از منظرِ فوتبالی لایپزیگ با مهره‌هایی مثلِ تیمو ورنرِ وینگر، یوسوف پولسنِ مهاجم و امیل فورسبرگِ هافبک (می‌توان از او به عنوانِ بهترین بازیکنِ نیم‌فصلِ اول نام برد) نشان داد به بالاترین سطحِ فوتبالِ آلمان تعلق دارد.

33 امتیاز از 16 بازی خیلی بیشتر از آنچه بود که رالف رانگنیک، مدیرِ ورزشیِ باشگاه، در ابتدایِ فصل و برایِ فکر کردنِ به کسبِ سهمیه‌هایِ اروپایی، انتظارش را داشت. حضور نداشتن در تورنمنت‌هایِ دیگر در این فصل و فرصتِ استراحتِ مناسب بینِ بازی‌هایِ لیگ کمکِ زیادی به ادامه‌یِ فوتبالِ پرانرژیِ لایپزیگ می‌کند. باشگاه همچنین به خوبی ستاره‌هایش را از دسترسِ تیم‌هایِ نامدارِ اروپایی حفظ می‌کند.

 

3-هرتا برلین

هرتا به رهبریِ پا داردای برایِ دومین سال پیاپی است که رده‌یِ سوم را در کریسمس تجربه می‌کند. پیروزیِ آن‌ها در آخرین بازی قبل از تعطیلاتِ زمستانی، با نتیجه‌یِ 0-2 مقابلِ دارمشتات چکیده‌ای از هرتایِ این فصل، تیمی که هرگز تسلیم نمی‌شود، راه‌هایِ مختلفی برایِ گل زدن پیدا می‌کند و مصدومیت مهره‌هایِ کلیدی‌اش هم تاثیری در روندِ نتیجه‌گیری‌اش نمی‌گذارد.

نکته‌یِ مهم در نیم فصل دوم تحملِ فشاری است قرار داشتن در بالایِ جدول با خودش به همراه می‌آورد. هرتا فصلِ پیش زیرِ این فشار ناگهان سقوط کرد و سهمیه‌یِ یوروپا لیگ را از دست داد.

 

4-آینتراخت فرانکفورت

این کلمه‌ای نخنما در فوتبال است اما نیکو کواچ در هشت ماه حضورش در آینتراخت واقعا با این تیم معجزه کرده. کواچ فصلِ پیش در پلی آف بود که تیمش را از سقوط به دسته‌یِ دوم نجات داد و این فصل هم بدونِ داشتنِ هیچ ستاره‌یِ قابل ذکری تیمی بسیار یک‌دست و جنگنده ساخته است که با 29 امتیاز در رده‌یِ چهارمِ جدول ایستاده است.

فرانکفورت دیگر مثلِ سابق فقط متکی به الکساندر مایر نیست و بازیکنانِ دیگر در گلزنی‌هایِ تیم سهیم هستند. در ضمن در خطِ دفاعی درخششِ دیوید آبراهام باعث شده تا عقاب‌ها این فصل به پرواز در بیایند و شانس کاملا منطقی برایِ کسب سهمیه‌یِ یوروپا لیگ داشته باشند.

 

5-هوفنهایم

در پنج لیگِ اول اروپا تنها تیمی که غیر از رئال مادرید نیم فصلِ اول را بدونِ شکست به پایان برده هوفنهایم است، نکته‌ای که نشان از نبوغِ مربیگریِ جولیان ناگلزمانِ 29 ساله دارد. ناگلزمان فصل پیش در فوریه هوفنهایم را تحویل گرفت، تیمش را در بوندسلیگا حفظ کرد و حالا این فصل برایِ کسبِ سهمیه‌یِ یوروپا لیگ می‌جنگید.

نکته‌یِ مهم درباره‌یِ ناگلزمان انتقالِ درست ایده‌هایِ پیچیده‌یِ تاکتیکی‌اش به رختکنی بود که معمولا خیلی آرام و بی جنجال نبوده. از این منظر ناگلزمان همین حالا به موفقیتی بزرگ رسیده است.

 

6-بوروسیا دورتموند

همه می‌دانستند جایگزین کردنِ متس هوملز و ایلکای گوندوگان و هنریک مخیتاریان کارِ ساده‌ای نیست، اما مشکلاتِ زیادِ دورتموند در لیگ، درست در نقطه‌یِ مقابلِ نمایش‌هایِ درخشانشان در چمپیونز لیگ، باعث تعجب بوده.

دورتموندِ روی فرم این فصل فوتبالی با مارکو رویس و اوزمان دمبله و کریستین پولیسیک به نمایش گذاشته که از منظر جذابیت و روانی در بعدِ هجومی هیچ رقیبی در اروپا نداشته. اما این قدرتِ هجومی با ضعف‌هایِ دفاعیِ زیادی همراه بوده که به نتایج تیم ضربه زده. توماس توخل هنوز موفق نشده جایِ خالیِ کاراکتر مهمی مثلِ هوملز را پر کند و از طرفِ دیگر بیش از حد کار گرفتن از جولیان وایگلِ جوان در پستِ هافبک دفاعی هم باعثِ خستگی و افتِ او شده.

با این حال تقریبا شکی نیست که دورتموند در نیم‌فصل دوم با جا افتادنِ بیشترِ بازیکنانِ جدیدش کنار هم نتایج بهتری خواهد گرفت و سهمیه‌یِ چمپیونز لیگ را کسب خواهد کرد و شاید در چمپیونز لیگ و پوکال هم تا مراحلِ پایانی پیش برود.

 

7-کلن

پیتر استوگر، مربیِ اتریشیِ کلن حواسش به وضعیت است و بیش از حد از رده‌یِ هفتمِ تیمش در نیم فصل اول ذوق‌زده نشده. استوگر می‌داند که عاملِ اصلیِ این صعودِ غیرمنتظره 13 گلِ آنتونی مودست بوده و برایِ همین حفظِ مهاجمِ 28 ساله‌یِ فرانسوی در پنجره‌یِ ترنسفرِ زمستانی اهمیتی حیاتی برایِ "بیلی گوتس" دارد. عاشقانِ فوتبال در کلن از اوایل دهه‌یِ 90 تا این فصل تا این حد از فوتبالِ تیمشان لذت نبرده بودند.

 

9-بایر لورکوزن

لورکوزن تاتنهام را از چمپیونز لیگ حذف کرد و بعید نیست همین بلا را سرِ دیگو سیمئونه و اتلتیکو مادرید هم بیاورد. اما چرا فرمِ لورکوزن تا این حد در لیگ بد بوده؟ دلیل اصلی نداشتنِ استحکام و تمرکزِ کافی بوده و نمایش‌هایِ کمتر از انتظارِ ستاره‌هایشان خاویر هرناندز و هاکان چالهان‌اغلو. اگر نتایجِ لورکوزن در نیم فصلِ دوم پیشرفتِ چشمگیری نکند اصرارِ راجر اشمیت بر فوتبال پرفشار و با پرسِ بالایش به شدت زیرِ سوال خواهد رفت.

 

13-ولفسبورگ

تغییر و تغییر. ولفسبورگی که در رده‌یِ سیزدهم قرار گرفته اول مربی‌اش دیتر هکینگ را تغییر داد و بعد مدیر ورزشی‌اش، کلاوس آلوفس را کنار گذاشت. این بهایی بود که هر دو نفر بابت نمایش‌هایِ کم‌انگیزه و بدونِ پیوستگیِ تیمشان پرداختند. دو پیروزی در دو بازیِ آخر لیگ زمانی بیشتر به والرین اسماعیل، مربیِ موفقت ولفسبروگ داده تا سر و سامانی به شرایط در نیم فصل دوم بدهد، اما وضعیتِ آن‌ها همچنان نامشخص است.

 

14-بوروسیا مونشن‌گلادباخ

مونشن‌گلادباخ هم مثلِ ولفسبورگ این فصل نمایشی بسیار کمتر از انتظار داشته. ایده‌ها و تغییراتِ نیم‌پخته‌یِ آندره شوبرت و خستگی و افتِ بازیکنان به دلیل حضور در چمپیونز لیگ عوامل اصلیِ این افت بوده‌اند. تنها یک پیروزی در 11 بازیِ اخیر فصلی وحشتناک را برایِ گلادباخ در بوندسلیگا رقم زد و چاره‌ای جز اخراج شوبرت در پایان نیم‌فصل باقی نگذاشت. دیتر هکینگ بعد از پایانِ تعطیلاتِ زمستانی رهبریِ تیم را به عهده خواهد گرفت.

۱ ۱  
آی اسپورت
2016-12-27 12:42:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
جاوید
سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵، ۱۳:۳۶
یعنی چه سایتی هستید که خبر مهم دنیای فوتبال که نویر برای چهارمین سال پیاپی در رقابتی نزدیک و حساس تر از سالهای قبل جلوتر از بوفون بهترین دروازبان جهان شد را گزارش که هیچ چی حتی خبر ساده اش را هم بعد 2 روز کار نکردید!!!!

واقعا درجه1 هستید و درجه 1 تر وقتی ترتیب اثر باز هم ندهید!!! (حداقل یه گزارشی از بهترین های سالهای اخیر تا امسال)
https://en.wikipedia.org/wiki/IFFHS_World's_Best_Goalkeeper
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر