فهرست
درباره کیا؛ مرد عملگرای فوتبال ایران
درباره کیا؛ مرد عملگرای فوتبال ایران

درباره کیا؛ مرد عملگرای فوتبال ایران

آی اسپورت – مرد متين و موقر فوتبال ايران پله‌های ترقی را یکی پس از ديگری طی می‌كند. اگر بخواهيم چند نمونه موفق از تلاش مداوم همراه با برنامه‌ريزی درست را نشان كودكان و نوجوانان ايراني بدهيم، قطعا مهدی مهدوی‌كيا جزو سه نفر اول است. مهدوی‌كيا همان طور كه در زمان بازی از پايين‌ترين سطوح كارش را شروع كرد و به افتخارات فوق‌العاده‌ای دست يافت، در زمينه مربيگری نيز همين سيستم را پياده كرده و حالا جزو اولين مربيان لژيونر فوتبال ايران در اروپا شناخته می‌شود.

باشگاه قديمی و ريشه‌دار هامبورگ دو روز پيش مهدوی‌كيا را به عنوان مربی تيم زير ٢١ ساله‌های خود انتخاب كرد. زندگی فوتبالی مهدوی‌كيا نكات زيادی برای بررسی دارد. افتخارات او در رده باشگاهی و ملی بسيار پر و پيمان است و می‌تواند تمام اين نوشته را به خودش اختصاص دهد. از روزهايی كه او به عنوان يك بچه جنوب‌شهری كه به قول خودش فقط می‌توانست خيلي سريع بدود به تيم بانك ملی رفت تا روزی كه در حضور ستاره‌های ميلان در استاديوم آزادی با چشمانی اشك‌بار خداحافظی رسمی كرد. اما نكته جالب توجه زندگی كاپيتان سابق پرسپوليس و تيم ملی ايران تلاش او براي استفاده از فوتبال در جهت رفع مشكلات اجتماعی است. ‌كيا به خوبی متوجه شده كه هر شخصی با هر تخصصی و با هر حوزه نفوذی می‌تواند كاری كند كه دنيا جای بهتری برای زندگی شود. حالا يك نفر سلبريتی است و حوزه تلاشش زندگی‌ آدم‌های زيادی را می‌تواند تحت تاثير قرار دهد و يك نفر شايد فقط بتواند زندگی خودش را درست كند. مهم اين است كه كاری صورت بپذيرد. مهم معطل كمك ديگران نماندن است. از اين منظر شايد بتوان مهدوی‌كيا را يك پراگماتيست به تمام معنا دانست.

همه ما مشكلات كار در جامعه ايران را می‌دانيم. هر زمان كه كسی دست به كار می‌شود تا طرحی نو دراندازد، تازه متوجه می‌شود كه چه سنگ‌های زيادی سر راهش وجود دارد. آدم‌ها در مواجهه با اين موانع معمولا دو روش در پيش می‌گيرند. يا سرخورده و افسرده داد«ممكن نيست» سر می‌دهند، يا می‌گويند هر طور شده اين كار را به سرانجام می‌رسانيم. مهدوی‌كيا در بيشتر برنامه‌هايی كه به عنوان مهمان حاضر می‌شد و در اكثر مصاحبه‌هايش اعلام كرد كه به سرمايه‌گذاری روی فوتبال پايه اعتقاد دارد. اما زمانی كه احساس كرد از طرف مسوولان ذی‌ربط فوتبال، اراده‌ای برای كار اصولی در اين زمينه وجود ندارد، شخصا وارد عمل شد و آكادمی كيا را تاسيس كرد با ورزشگاهي در جنوب شهر. با استعداديابی از تمام بچه‌هايی كه امكان حضور در آكادمی را داشتند.

مهدی مهدوی‌كيا همان طور كه در راه رشد فوتبالش سختي‌های زياديی كشيد ولي بی‌خيال نشد ، در عرصه مربيگری و باشگاه‌داری هم سختی‌های زيادی را تحمل كرده خودش می‌گويد خيلی‌ها به كاری كه من در آكادمی كيا انجام می‌دهم می‌خندند و مرا مسخره می‌كنند، اما اشكالی ندارد، من كار خودم را می‌كنم. اين كار «خودم را می‌كنم» نقطه تمايز مهدويی‌كيا با بسياری از ستاره‌های فوتبال ايران است. موشك ايرانی سال‌هاست بدون حاشيه و به دور از مناسبات حاكم بر فوتبال ايران كار خودش را می‌كند، كلاس‌های مربيگری را می‌گذراند، روی فوتبال پايه كار میكند، با باشگاه‌های بزرگ اروپا برای پيشرفت فوتبال در ايران رايزنی می‌كند و ناگفته نماند در بسياری از اتفاقات اجتماعی كنار مردم می‌ايستد و با همان متانت هميشگی‌اش موضع مشخصی اتخاذ می‌كند. البته كه اين كنار مردم بودن مثل هميشه به مذاق خيلی‌ها خوش نمی‌آيد و كسانی كه تاب شنيدن نظرات مخالف خودشان را ندارند، دست به تخريب می‌زنند و دهان به تمسخر می‌گشايند. تبليغ مهدوی‌كيا برای يك شركت لبنی را سوژه می‌كنند تا به خيال خودشان شايد سری بين سرها در بياورند. البته كه اينها برای كيا كمترين اهميتی ندارد. مرد عملگرای فوتبال ايران فعلا در مسيری رو به رشد قرار دارد و بعيد نيست در چند سال آينده، شاهد حضور او به عنوان سرمربی روي نيمكت باشگاه‌های اروپايی باشيم.

 

سامان سعادت / روزنامه اعتماد

 

۱۶ ۲  
آی اسپورت
2018-07-22 10:50:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
شهرام
يكشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷، ۱۳:۱۰
فخر فوتبال ایران نجابت و قدرشناسی را برای ما معنی کرد
۸
ميلاد
يكشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷، ۱۷:۰۴
ميتوني ستاره اينستا باشي و از زمين و زمان انتقاد كني و يا يك گوشه از مشكلات رو خودت با دست خودت حل كني. از نوع اول كم نداريم در ايران. ولي نوع دوم كم است مثل اب خيلي كم.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر