فهرست
جای ستاره‌ها عوض شد، استقلال باخت!
جای ستاره‌ها عوض شد، استقلال باخت!

جای ستاره‌ها عوض شد، استقلال باخت!

آی اسپورت – استقلال در بازی رفت هم نمایش بهتری مقابل الهلال داشت و هم نتیجه بهتری گرفت. اما در بازی برگشت همه این اتفاقات به شکل برعکس رخ داد و آبی‌ها حتی با وجود این که الهلال حدود ۴۰ دقیقه ده نفره بود، نتوانستند گل خورده را جبران کنند و حالا وضعیت شاگردان شفردر جدول گروه به شکلی است که حتی ممکن است با پیروزی در هر دو بازی باقی مانده خود هم به مرحله یک‌هشتم نهایی صعود نکنند و حذف شوند. اما چرا این اتفاق افتاد؟

در بازی رفت آیاندا پاتوسی تاثیرگذارترین بازیکن استقلال بود. او سازنده هر دو گل تیمش بود و با پاس‌های خوب و کلیدی‌اش چند بار دیگر همبازیانش را صاحب موقعیت گل کرد. در طرف مقابل سباستین جووینکو ستاره ایتالیایی الهلال اگر چه یکی از بهترین بازیکنان تیمش بود اما هرگز انتظارات را برآورده نکرد تا در نهایت استقلال در یک بازی خوب و حساب شده الهلال را ببرد و به صعود از گروه امیدوار شود.

اما در بازی برگشت اتفاقات به شکل دیگری رقم خورد. پاتوسی نمایشی ضعیف‌تر از بازی رفت داشت. اگرچه یکی دو پاس خوب مثل پاس آخرش به ایسما و ایجاد موقعیت تک‌به‌تک را از او دیدیم اما پاتوسی حتی به اندازه نیمی از انتظارات را هم برآورده نکرد. از او او چند تصمیم اشتباه و پاس غلط را هم در این بازی شاهد بودیم. جووینکو هم درست مثل پاتوسی در بازی برگشت نمایشی متفاوت داشت. او بازی بدش در بازی رفت را به خوبی جبران کرد. یک گل، چندین دریبل موفق و چند حرکت موثر و خطرناک و گرفتن خطاهای پرشمار، از جووینکو در این بازی یک ستاره تمام عیار ساخت. اما این تغییرات چگونه رخ داد و چرا این دو ستاره در دو بازی رفت و برگشت دو نمایش متفاوت داشتند؟

این دو تصویر، هیت‌مپ جووینکو در دو بازی رفت و برگشت است.

نقشه حرارتی جووینکو در بازی رفت استقلال-الهلال
نقشه حرارتی جووینکو در بازی رفت استقلال-الهلال

نقشه حرارتی جووینکو در بازی برگشت استقلال-الهلال
نقشه حرارتی جووینکو در بازی برگشت استقلال-الهلال

در بازی رفت او بارها چسبیده محوطه جریمه و متمایل به مرکز زمین حرکت کرد و صاحب توپ شد. اما در حلقه مدافعان و هافبک‌های استقلال گیر افتاد و کمتر موفق به ضربه‌زنی و ایجاد موقعیت شد. ولی در بازی برگشت جووینکو بیشتر متمایل به سمت چپ تیمش بازی کرد و کمتر وارد فضای بین مدافعان میانی و هافبک های دفاعی استقلال شد. او البته نسبت به بازی رفت کمتر صاحب توپ شد اما هر بار توپ به او رسید، دفاع و هافبک استقلال را به هم ریخت و سرانجام روی همکاری با نواف العابد گل برتری و 3 امتیازی تیمش را زد.

دو تصویر پایین اما هیت‌مپ آیاندا پاتوسی در دو بازی رفت و برگشت را نشان می‌دهد.

نقشه حرارتی پاتوسی در بازی رفت استقلال-الهلال
نقشه حرارتی پاتوسی در بازی رفت استقلال-الهلال

نقشه حرارتی پاتوسی در بازی برگشت استقلال-الهلال
نقشه حرارتی پاتوسی در بازی برگشت استقلال-الهلال

همانطور که مشخص است او در بازی رفت به جز یک‌سوم دفاعی استقلال تقریبا به تمام نقاط زمین سرک کشیده است. او در سمت چپ زمین و البته نیمه زمین الهلال حضور پررنگ‌تری داشته و به همین دلیل موقعیت‌های خوبی را برای همبازیانش خلق کرد. اما در بازی برگشت نقشه حرارتی او هم مثل جووینکو با بازی رفت متفاوت است. پاتوسی این بار در نیمه زمین خودی حضوری فعال‌تر دارد و کمتر موفق به دروازه الهلال نزدیک شود. او بیشتر متمایل به سمت راست زمین بازی کرده و با توجه به این که زیاد موفق به نفوذ در میان هافبک‌ها و مدافعان حریف نشده، طبعا نتوانسته موقعیت گل زیادی خلق کند. بهترین حرکت او هم پاسی بود که از میانه زمین به پشت مدافعان الهلال ارسال کرد اما ایسما قدر این پاس را ندانست.

دو تصویر زیر هم می تواند به چرایی تفاوت نمایش های جووینکو و پاتوسی در دو بازی رفت و برگشت و تفاوت نتایج این دو بازی پاسخ دهد.

میانگس استقرار بازیکنان دو تیم در بازی رفت
میانگس استقرار بازیکنان دو تیم در بازی رفت

تصویر اول «اوریج پوزیشن» یا موقعیت میانگین بازیکنان دو تیم در بازی رفت را به ما نشان می‌دهد. همانطور که می‌بینید در بازی رفت پاتوسی حتی از ایسما هم جلوتر بازی کرده و نزدیک‌ترین بازیکن استقلال به دروازه الهلال در طول بازی بوده است. در این بازی موقعیت میانگین جووینکو با شماره ۹ بین محوطه جریمه استقلال و وسط زمین بود. او در این نقطه، در محاصره مدافعان و هافبک ‌های منظم استقلال قرارداشت و هیچ راه نفوذی پیدا نمی‌کرد. ضمن این که گومیس هم چسبیده به او بازی می‌کرد و همین باعث شده بود حرکات این دو نفر به جایی نرسد.

میانگس استقرار بازیکنان دو تیم در بازی برگشت
میانگس استقرار بازیکنان دو تیم در بازی برگشت

اما حکایت بازی برگشت متفاوت بود. در این بازی موقعیت میانگین پاتوسی چسبیده به میانه زمین و در کنار امید نورافکن بود. ضمن این که او مثل بازی رفت نزدیک‌ترین بازیکن استقلال به دروازه الهلال نبود و منشا را جلوتر از خود می‌دید. البته که بازی پرفشار مدافعان و هافبک‌های الهلال باعث شده بود تا پاتوسی از منطقه موردعلاقه خود و جایی که بیشترین خطرها را روی دروازه حریفان ایجاد می‌کند دور شود و بخش زیادی ار کارایی خود را از دست بدهد. در بازی برگشت، جووینکو هم موقعیت میانگینِ متفاوت و معناداری داشت. او به عقب آمده بود و حرکاتش را تقریبا از میانه میدان آغاز می‌کرد و با همکاری با گومیس و نواف عابد که با فاصله معقولی در دو طرف او قرار داشتند دفاع استقلال را به هم می‌ریخت. مجموعه همین تغییرات بود که در نهایت منجر به تغییر شرایط در بازی برگشت و پیروزی الهلال و کمرنگ شدن شانس صعود استقلال به مرحله بعد شد.

۵ ۱  
آی اسپورت
2019-04-24 21:45:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
مجتبی
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۰۹:۳۳
تحلیل مناسبی صورت گرفت، یعنی کادر فنی استقلال راهی برای فرار از تله آفساید به ذهنشون نرسید؟ یا ابزار مناسبی در اختیار نداشتن برای رهایی از این تاکتیک؟ در هر صورت بازی دوم با الهلال سخت نبود، میشد که با امتیاز زمین رو ترک کنند. اما افسوس
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر