فهرست
فتحی یا مصطفوی؛  محرمی یقه کدام یک را باید بگیرد؟
فتحی یا مصطفوی؛ محرمی یقه کدام یک را باید بگیرد؟

فتحی یا مصطفوی؛ محرمی یقه کدام یک را باید بگیرد؟

آی اسپورت - پرسپولیس سال ۷۳ یکی از پرستاره‌ترین تیم‌های تاریخش بود. هشت بازیکن این تیم در همان سال عضو تیم ملی بودند. زوج رویایی پیوس-دایی در خط حمله می‌درخشیدند و از آن طرف احمدرضا عابدزاده و مجید نامجومطلق هم پس از پایان مصدومیت خود رخت قرمز به تن کرده بودند. محرمی، پیروانی و رهبری‌فرد در خط دفاع، شاهرودی و موسوی نیا دو پیستون کناری، عبدی، داداش‌زاده، شیرمحمدی در خط میانی به همراه پیوس و دایی در خط حمله، پرسپولیس را به تیمی مخوف تبدیل کرده بودند. از آن طرف استقلالی که تازه پس از سقوط ناگهانی سال ۷۱ دوباره خود را احیا می‌کرد با بازیکنان جوان و تازه چهره شده‌اش خود را به نیمه‌نهایی لیگ رسانده بود و بنابراین پس از دو سال دو تیم قدیمی تهران به مصاف هم رفتند. حساسیت فوق العاده بازی در نهایت  باعث شد تا دو دقیقه به پایان بازی و در حالی که استقلال موفق شده بود دو گل خورده را جبران کرده و به بازی برگردد، ادامه بازی با هجوم تماشاگران به زمین غیرممکن شود. از آنجا که آن دربی پس از دو سال برگزار می‌شد حساس‌ترین دربی تاریخ دو تیم به حساب می‌آمد و می‌شد در تک‌تک دقایق بازی این حساسیت را در نحوه بازی بازیکنان و حتی رفتار تماشاگران دید.

ناتمام ماندن دربی و صدور حکم‌های انضباطی آن هم در فاصله زمانی کمتر از ۲۴ ساعت پس از آن باعث شد تا همچنان نیز حرف و حدیث‌ها در مورد آن دربی ادامه داشته باشد. مدیرعامل فعلی استقلال در آن زمان مسئول کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال بود. همان کمیته‌ای که حکم به باخت سه بر صفر پرسپولیس داد و چند بازیکن از دو تیم را با محرومیت‌های بلندمدت مجازات کرد. مجتبی محرمی که مهمترین مقصر ناتمام ماندن دربی شناخته می‌شد با حکم محرومیت سه ساله مواجه شد. حکمی که الان بسیار سنگین جلوه می‌کند. عابدزاده که پس از پشت سر گذاشتن دوران مصدومیت طولانی یک ساله و نیمه‌اش انتقالی جنجالی به پرسپولیس داشت، هنوز نیامده، با محرومیت دو ساله مواجه شد. در حالی که این دروازبان در بطن درگیری بین بازیکنان دو تیم اصلا حضور نداشت. شاهرودی به دلیل حرکت تحریک‌آمیزش پس از اخراج، یک سال و پیوس و داداش‌زاده به دلیل شادی‌های‌شان پس از گلزنی شش ماه محروم شدند. از استقلال نیز ورمزیار، قلعه‌نویی، فکری و غفوری‌های اصل شش ماه محروم شدند. همه این احکام را مقایسه کنید با احکام دربی سال ۷۹ که در آن نهایت محرومیت یک بازیکن چهار ماه بود تا متوجه سنگینی حکم‌های محرومیت دربی ۷۳ شوید.

هرچند هنوز بین هواداران دو تیم در مورد نتیجه اعلام شده برای آن دربی ناتمام اختلاف نظر است اما تقریبا همگان در مورد احکام سنگین محرومیت بازیکنان دو تیم اتفاق نظر دارند. آنهایی که شش ماه محروم شدند تقریبا جرم زیادی مرتکب نشده بودند اما شش ماه کامل از فوتبال دور بودند. عابدزاده تقریبا ۹ ماه بعد محرومیتش بخشیده شد و محرمی لیگ ۷۴ را به طور کامل از دست داد و سال ۷۵ به فوتبال بازگشت. کم شدن محرومیت این بازیکنان نیز با وساطت علی پروین که خود در آن زمان از فوتبال کنار گذاشته شده بود و موافقت داریوش مصطفوی رییس فدراسیون وقت، کاهش یافت اما به هر حال خاطره تلخ آن محرومیت‌ها هنوز در ذهن بازیکنان مانده و همین می‌شود که مجتبی محرمی ۲۵ سال پس از آن اتفاق یقه امیرحسین فتحی را می‌گیرد که چرا او را محروم کرده.

اگر بخواهیم که فتحی را عامل اصلی محرومیت‌ها و حکم‌های سنگین انضباطی دربی سال ۷۳ بدانیم، احتمالا یادمان رفته یا نمی‌دانیم که نحوه ریاست داریوش مصطفوی بر فدراسیون فوتبال در آن زمان چگونه بوده است. ریاست مصطفوی بر فدراسیون فوتبال یک مدیریت سنتی، غیر پاسخگو و قائم به شخص بود. در آن زمان فدراسیون دارای ساختاری سنتی بود و داشتن مجمع عمومی و صاحبان رأی مثل الان در فدراسیون یک رویای شیک محسوب می‌شد. آیا می‌توان تصور کرد مردی که حتی تا انتخاب داور هر بازی در تصمیمات جزیی خود را دخالت می‌داد به امیرحسین فتحی تا این حد اختیار و اجازه داده تا تصمیماتی چنین مهم بگیرد؟ اگر ایرادی در نوع حکم‌های آن دربی وجود دارد در وهله ی اول باید یقه داریوش مصطفوی را گرفت. یقه مردی که جزیی ترین امور فدراسیون فوتبال نیز تحت سیطره و نظر او اداره می‌شد.

فوتبالی

۴ ۴  
آی اسپورت
2019-09-07 19:04:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۴ نظر
خربین
شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸، ۲۱:۲۰
یه معتاد شیره ای فقط باید یقه خودش را بگیرد.
۱ ۱
عموری
يكشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸، ۱۰:۴۵
خدابیامرزه پورحیدری و حجازی رو . زشته درباره کسانی که دستشون از دنیا کوتاهه حرف زد
۴
فاضلی
شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸، ۲۲:۳۷
مصطفوی یه آدم بی عرضه ولی پاچه خوار بود، دوران این مردک سیاهترین دوران فوتبال ایران بود.
مجتبی محرمی یکی از با استعدادترین بک چپهای تاریخ ایرانه ،
حیف از فوتبال ما که دست آدم کوتوله ها بود
۶
...
يكشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸، ۱۰:۴۵
این یه گوشه از کثافتکاری به نفع کیسه حقیر تو سال های گذشته اس که تازه افشا شد و خدا میدونه کثافتکاری این سال ها به نفع کیسه کی معلوم میشه
۶
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر