فهرست
گزارش ویژه: ماموریت سربازان ایرانی برای فتح پاریس
گزارش ویژه: ماموریت سربازان ایرانی برای فتح پاریس

گزارش ویژه: ماموریت سربازان ایرانی برای فتح پاریس

آی‌اسپورت- رقابت های کشتی آزاد قهرمانی جهان از ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه در پاریس پایتخت فرانسه آغاز شد و در روز نخست رضا اطری در وزن ۵۷ کیلوگرم، بهنام احسان پور در ۶۱ کیلوگرم، حسن یزدانی در ۸۶ کیلوگرم و یدالله محبی در سنگین وزن به مصاف رقبای خود خواهند رفت. در میان ۴ نماینده ایران در روز نخست جای حسن رحیمی و کمیل قاسمی ۲ چهره عنوان دار جهان و المپیک ایران خالی است چرا که رحیمی به دلیل انجام عمل جراحی نتوانست در رقابت های انتخابی کشتی بگیرد و اطری در غیاب رحیمی صاحب دوبنده تیم ملی شد و کمیل قاسمی هم با شکست مقابل یدالله محبی جوان و آینده دار در انتخابی تیم ملی، هر چند عازم پاریس شد اما به عنوان میهمان و نه کشتی گیر.

 ۴ نماینده ایران در روز نخست کشتی آزاد قهرمانی جهان و مهمترین رقبای آن ها را در زیر مرور می‌کنیم.

۵۷ کیلوگرم: اطری قدر پاس گل رحیمی را می داند؟

حتی به ذهن اطری هم خطور نمی کرد روزی برسد که در حضور حسن رحیمی چهره پرافتخار سبک وزن کشتی جهان، به عنوان نماینده ایران در رقابت های قهرمانی جهان انتخاب شود. اما مصدومیت کهنه زانو و متعاقب آن انجام عمل جراحی توسط رحیمی و مهمتر از آن پایبندی قابل تحسین فدراسیون کشتی به نتایج انتخابی تیم ملی باعث شد اطری صاحب دوبنده تیم ملی شود.

اطری به پشتوانه برنز آسیا که چندی پیش بدست آورد و البته عملکردش که انتقادهایی را در پی داشت عازم این آوردگاه مهم و سرنوشت ساز شده. اطری در مصاف با عنوان داران جهانی که حالا از نیامدن حسن رحیمی خوشحال هستند کار بسیار سختی در پیش دارد و به خوبی می داند با اندکی هوشیاری و دوری از اشتباهات فاحش گذشته می تواند آوردگاه جهانی پاریس را سکوی پرتاب خود قرار دهد.  ولادیمیر دوبوف بلغار و دارنده مدال های نقره و برنز جهان و پنجمی المپیک ریو، بکا لومتادزه گرج و نفر دوم جهان و بازی های اروپایی، ساندیپ تومار هندی و قهرمان آسیا، بخبایار اردنبات مغول دارنده مدال های برنز جهان، طلای آسیا و طلای جوانان جهان، سلیمان آتلی ترک قهرمان زیر ۲۳ سال اروپا و جوانان جهان و...را پیش رو دارد. تاکاهاشی ژاپنی نیز که ۳ ماه پیش در رقابت های قهرمانی آسیا ۵ بر ۲ اطری را شکست داده بود نیز از دیگر حریفان اطری خواهد بود. در این میان حضور یوری هلوب کشتی گیر رژیم غاصب صهیونیست در این وزن هم نگرانی هایی را مبنی بر احتمال قرارگرفتن این کشتی گیر در قرعه اطری بوجود آورده است که امیدواریم چنین نشود.


۶۱ کیلوگرم: احسان پور به دنبال جبران در سومین جهانی

بهنام احسان پور علی رغم جوانی تجربه زیادی در رویدادهای بین المللی دارد و از سال ۲۰۰۷ که برنز نوجوانان آسیا را گرفت تا حضور در قهرمانی بزرگسالان آسیا ۲۰۱۷ که به مدال طلا رسید در رویدادهای زیادی از جمله رقابت های جهانی ۲۰۱۵ لاس وگاس که هجدهم شد و ۲۰۱۶ مجارستان که به پنجمی رسید برای ایران کشتی گرفت. بنابراین جهانی۲۰۱۷ پاریس دیگر وقت نتیجه گرفتن این کشتی گیر و استفاده از تجربیات و دوری از اشتباهات گذشته است. او شایستگی رفتن بر روی سکوی جهانی را دارد و باید قدر این موقعیت را بداند و در سومین حضور متوالی در مسابقات جهانی به دنبال کسب مدالی خوشرنگ و اثبات شایستگی هایش باشد تا راه حضورش در تیم ملی هموار شود.

احسان پور در رقابت های جوانان جهان نیز سابقه ۳ مرتبه حضور را دارد که اولین بار در جهانی ۲۰۱۰ هشتم شد سپس سال بعد از آن به عنوان دوازدهم رسید اما در جهانی جوانان ۲۰۱۲ بر سکوی نخست ایستاد و باید دید آیا این روند را در جهانی بزرگسالان نیز تکرار می کند یا خیر؟

ولادیمیر خینچگاشویلی کشتی گیر عنوان دار گرج که طلا و نقره المپیک و طلا و نقره جهان را در وزن ۵۷ کیلوگرم در کارنامه زرین خود دارد بخت اصلی قهرمانی در این رقابت هاست. خینچگاشویلی پس از المپیک ریو به وزن ۶۱ کیلوگرم آمد و در تمام رویدادها از جمله قهرمانی اروپا به عنوان نخست رسید. حاجی علی یف چهره کهنه کار آذربایجانی از دیگر نامداران این وزن محسوب می شود. علی یف برنز المپیک ریو و طلای جهان در سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ را در کارنامه دارد. دولت نیازبکوف ازبک و دارنده مدال برنز جهان و طلای آسیا دیگر رقیب احسان پور در این رقابت هاست که این کشتی گیر چندی پیش در جریان رقابت های قهرمانی آسیا در مرحله نیمه نهایی مغلوب احسان پور شد. لوگان استیبر آمریکایی که سال گذشته طلای جهان را بر گردن آویخت دیگر مدعی درجه یک این وزن به حساب می آید. این کشتی گیر آمریکایی در نیمه نهایی مسابقات جهانی سال گذشته در حالیکه تا ثانیه های پایانی از احسان پور عقب بود در نهایت ۹ بر ۸ به برتری رسید. گاژی مراد رشیدوف روس که جانشین احمد چاکایف در این وزن شده نیز با پشتوانه طلای زیر ۲۳ سال و بزرگسالان اروپا دیگر مدعی جوان این وزن مخسوب می شود. بونه رودریگز کوبایی و نفر سوم جهان، چنگیز اردوغان ترک و قهرمان اروپا، هان سونگ کیم از کره شمالی با نقره آسیا و والودیا فرانگولیان ارمنستانی و نفر سوم اروپا که در جهانی سال گذشته با ضربه فنی مغلوب احسان پور شد نیز در این وزن حرف هایی برای گفتن خواهند داشت تا با این اوصاف احسان پور در سومین تجربه جهانی کاری بسیار سخت در حلقه نامداران جهانی داشته باشد.


۸۶ کیلوگرم: کار سخت نابغه در پاریس

اعجوبه کشتی جهان که مدال طلای المپیک در وزن ۷۴ کیلوگرم و مدال نقره جهان در سال ۲۰۱۵ را در کارنامه خود دارد این بار به دنبال آن است در وزن جدید هم با نمایشی خیره کننده و تماشایی که هر بیننده ای را محو هنرنمایی و جنگندگی خود می کند بر قله کشتی جهان بایستد. هر چند بر این باورند که از هم اینک باید  رقبای عنوان دار جهانی را مقابل جادوگر ایرانی از پیش بازنده بدانیم اما نگاهی به رقبای یزدانی نشان می دهد وی کار بسیار سختی را در پاریس پیش رو خواهد داشت.

سلیم یاشار ترک و دارنده مدال های نقره المپیک و نقره و برنز جهان، جیمی اسپینال دارنده مدال نقره المپیک از پورتوریکو، ولادیسلاو والیف روس و قهرمان جوانان جهان، الکساندر گوستیف آذربایجانی و نفر دوم اروپا، میهایل گانف کشتی گیر کهنه کار بلغار و قهرمان جهان در سال ۲۰۱۰، استفان ورب مجار و نفر سوم جهان و بالاخره جی دن کاکس کشتی گیر ۲۲ ساله و شش دانگ آمریکایی که مدال برنز المپیک ریو را بر گردن آویخت و به دنبال خوشرنگ ترین مدال جهان در نخستین حضورش در این رقابت هاست از جمله حریفان سرسخت چهره دوست داشتنی کشتی ایران هستند.

این کشتی گیر سیه چرده آمریکایی در مرحله یک‌چهارم نهایی المپیک ریو ۵ بر یک علیرضا کریمی را شکست داد اما در نیمه نهایی ۲ بر یک مغلوب سلیم یاشار ترک شد. عصمانوف ازبک و نفر سوم آسیا دیگر کشتی گیر تا حدی شاخص حاضر در این وزن است. حسن یزدانی نخستین رویداد جدی خود در وزن جدید را پیش رو دارد و باید به مصاف حریفان عنوان دار و کارکشته ای برود که هر کدام برای تصاحب مدال طلا به پاریس آمده اند و همین امر کار را برای نابغه کشتی ایران و جهان بیش از پیش سخت می کند. تنها نکته نگران کننده در این وزن حضور داوید رادچنکو کشتی گیر رژیم صهیونیستی در این وزن است که امیدواریم در قرعه یزدانی قرار نگیرد.

۱۲۵ کیلوگرم: محبی در حلقه غول های جهانی

یدالله محبی کرمانشاهی جوان، با آتیه و محجوب کشتی ایران پس از قهرمانی در آسیا، با پیروزی مقابل کمیل قاسمی دارنده مدال های نقره و برنز المپیک در جریان رقابت های انتخابی تیم ملی دست به کار بزرگی زد و به سال ها سلطه کشتی گیر محبوب و کارکشته ایران در این وزن پایان داد هر چند که قاسمی بدلیل مصدومیت از ناحیه گردن در شرایط ایده آل نبود و با احترام به قانون فرآیند انتخابی حاضر شد بی چون و چرا در این مسابقات به روی تشک برود.

محبی در دفاع مقابل حملات حریفان بسیار خوب عمل می کند و به سختی می توان از او امتیاز گرفت. همچنین خیمه های سنگین او در کنار نیرو و نفس جوانی نایی برای حریفان نخواهد گذاشت اما اشکال عمده محبی ضعف او در اجرای فن در حالت سرپا، زیرگیری از حریفان و کشتی تهاجمی است که در صورت عدم رفع این اشکالات می تواند برایش دردسرساز شود.

او در نخستین تجربه جهانی خود کار سختی را پیش رو دارد چرا که عنوان دارانی همچون طاها آکگل ترک دارنده مدال طلای المپیک ریو و ۲ طلای جهان، گنو پتریاشویلی گرج نفر سوم المپیک و جهان و آلن زاسایف اوکراینی و دارنده مدال نقره جهان، لوان بریانیدزه اوکراینی و نفر سوم جهان و پنجم المپیک، دانیل لیگتی مجارستانی و دارنده مدال نقره اروپا، دولت شعبان بای قزاق نفر پنجم المپیک لندن و سوم بازی های آسیایی و ... برای کسب خوشرنگ ترین مدال عازم پاریس شده اند.

وحید رجبی، ایسنا

۲    
آی اسپورت
2017-08-25 12:48:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر