فهرست
پیش‌بازی ال‌کلاسیکو؛ انگیزه زنده ماندن
پیش‌بازی ال‌کلاسیکو؛ انگیزه زنده ماندن

پیش‌بازی ال‌کلاسیکو؛ انگیزه زنده ماندن

آی اسپورت - سه روز بعد از شکست سنگین ۳-۰ مقابل بارسلونا و به دنبال آن ناکامی در راهیابی به فینال کوپا دل‌ری، رئال مادرید دوباره در سانتیاگوبرنابئو میزبان بارسلونا خواهد بود و می‌داند یک شکست دیگر، امیدواری ها برای کسب یک جام دیگر را نیز از بین خواهد برد. رئال که با ۴۸ امتیاز هم اکنون در رده سوم جدول حضور دارد، با اختلافی ۹ امتیازی در تعقیب بارسلونا است و  می‌تواند با کسب یک برد خانگی، هم شکست بازی حذفی را جبران کند و هم تنور رقابت را در ادامه راه گرم نگه دارد. اما شکست در این مسابقه و رسیدن این اختلاف به ۱۲ امتیاز، عملا امیدهای رئال را در فاصله ۱۳ هفته تا پایان رقابت ها نابود خواهد کرد. اما آمار در این باره چه می‌گوید؟

بارسلونا در رقابت های لالیگا هیچ تیمی را به اندازه رئال شکست نداده؛۷۱ برد! البته این آمار برای رئال هم صدق می‌کند و کهکشانی ها بیشترین تعداد پیروزی برابر یک حریف لالیگایی را در مقابل بارسلونا جشن گرفته اند؛ ۷۲برد! بعد از پیروزی ۲-۱ آپریل ۲۰۱۶ رئال در ۵ ال‌کلاسیکوی لالیگایی بعدی در کسب برد ناکام بوده و ۲ تساوی و ۳ شکست در کارنامه اش دیده است. بعد از دسامبر ۲۰۱۱ و روند ۷بازی بدون برد؛ یک تساوی و ۶ باخت این ضعیف ترین روند رئال در ال کلاسیکو بوده است.

بارسلونا در هر سه فصل گذشته، برنابئو را با پیروزی ترک کرده؛ به ترتیب۴-۰، ۳-۲ و ۳-۰ و فرصت آن را دارد تا به نخستین تیم تاریخ لالیگا تبدیل شود که رئال را در ۴ فصل متوالی در برنابئو مغلوب می‌کند. اتلتیکومادرید نیز توانسته در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶، ۳ بازی متوالی را در برنابئو پیروز شود.

بعد از شکست ۱-۰ دسامبر ۲۰۰۷، بارسلونا در تمامی ۲۲ ال کلاسیکوی لالیگایی بعدی دروازه رئال را باز کرده و در مجموع ۵۳ گل به ثمر رسانده است. اگر شاگردان والورده در این مسابقه هم راهی به دروازه حریف بیابند، رکورد بیشترین گلزنی متوالی تاریخ ال‌کلاسیکو را خواهند شکست. آبی اناری ها این رکورد ۲۲ بازی را به طور مشترک به همراه رئال مادرید (سال های ۱۹۵۹ تا ۱۹۶۹) در اختیار دارند.

رئال مادرید که در آخرین بازی خانگی خود در لالیگا با نتیجه ۲-۱ مغلوب ژیرونا شده، در صورت شکست برای نخستین بار از ژانویه ۲۰۱۸ دو شکست متوالی خانگی را تجربه خواهد کرد. جالب آن که رد پای بارسلونا در آن ماه نیز دیده می‌شود. (رئال ابتدا ۳-۰ مغلوب بارسا شد و ۱-۰ به ویارئال باخت) رئال تا همینجای فصل ۳ مسابقه خانگی را در لالیگا باخته، در حالی که در سرتاسر فصل ۲۰۱۷ تنها سه بار در خانه مغلوب شده بود.

اما بد نیست در ادامه نگاهی به آمار و ارقام خاص برخی بازیکنان حاضر در بازی شنبه شب داشته باشیم. گرت بیل تاکنون در ۴ ال‌کلاسیکوی لالیگایی برنابئو حضور داشته و از شانس بد او، رئال تمامی این ۴مسابقه را واگذار کرده است.

رئال مادرید تیم مورد علاقه لوئیس سوارز و لیونل مسی محسوب می‌شود. مسی با ۱۸ گل، آقای گل ال کلاسیکوهای لالیگا محسوب می‌شود و همچنین با ضض گل، بهترین گلزن ال کلاسیکوهای برگزار شده در سانتیاگو برنابئو لقب گرفته است. لوئیس سوارز نیز تاکنون 9 بار دروازه رئال را در لالیگا گشوده است. در حقیقت از زمان پیوستن سوارز به بارسا در تابستان ۲۰۱۴، هیچ بازیکنی به اندازه او نتوانسته دروازه رئال را در این مسابقات باز کند. این آمار در کنار ضعف همیشگی کورتوا برابر بارسا، هواداران آبی اناری را امیدوار می‌کند. کورتوا در 7 مسابقه لالیگایی برابر بارسا قرار گرفته و با دریافت ۱۹ گل، حتی یک بار هم نتوانسته دروازه اش را بسته نگه دارد.

اما سرخی روبرتو نقش موثری در این رکورد سوارز داشته است. خالق "ریمونتادا" تاکنون در ال‌کلاسیکوهای لالیگایی ۵ پاس گل داده که بهترین آمار او در برابر هر تیمی محسوب می‌شود. جالب آن که مقصد تمامی این پاس گل ها، لوئیس سوارز بوده است!

سرخیو راموس با به ثمر رساندن ۴گل (همگی با ضربات سر) بهترین آمار خود در برابر تیمی لالیگایی را برابر بارسلونا ثبت کرده است. سومین گلزن برتر فصل رئال امیدوار است تا در این بازی هم گلزنی کرده و ناکامی احتمالی کریم بنزما را جبران کند. بهترین گلزن فصل رئال در 5 ال‌کلاسیکوی اخیر لالیگا موفق به گلزنی نشده و بدترین روند خود را در این زمینه پشت سر می‌گذارد.

ارنستو والورده در دوران مربیگری خود ۲۱ بار برابر رئال قرار گرفته و ۱۲ بازی را باخته؛ ۷ برد و ۲ تساوی.  به این ترتیب والورده ضعیف ترین آمار دوران مربیگری خود را در برابر رئال به ثبت رسانده است. در سوی مقابل سانتیاگو سولاری که نخستین ال کلاسیکوی خود را با شکستی سنگین به پایان رساند، در دوران بازی ۸ بار برابر بارسا به میدان رفت و ۳برد، ۳تساوی و ۲شکست ثبت کرد. سولاری در این مسابقات تنها یک بار برابر بارسا موفق به گلزنی شد.

بازی روز چهارشنبه، هواداران بارسا را به یک پیروزی دیگر در لالیگا امیدوار کرده است. اما والورده به خوبی می‌داند که حریف روز شنبه، تیمی زخمی است که اصلا دوست ندارد در عرض ۳ روز، ۲جام را آن هم در مقابل یک تیم از دست بدهد.

نود

۲    
آی اسپورت
2019-03-01 23:52:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر