فهرست
شما فوتبال بلد نیستید
شما فوتبال بلد نیستید

شما فوتبال بلد نیستید

آی اسپورت - فوتبال بی‌بته شاید عنوان بی‌ادبانه‌ای برای دربی باشد اما برای ساختن تصویر دقیق‌تری از واقعیت گاهی باید ادب را کمی کنار گذاشت. این فوتبال بی‌پشتوانه بود، نسب به گذشته‌ای نداشت، شکل‌گرفته نبود. نمایشی بود که انگار باید تازه پا بگیرد، رشد کند و بعد چیزی از آن ساخته شود. واژه دیگری که در این بازی برای نقد صحنه‌ها می‌توانست به زبان بیاید، باز هم از دایره ادب خارج بود. چلمن یا هپل‌هپو. این کلمات نه برای یک بازیکن بلکه برای تعریف فرم و محتوای این بازی به کار می‌آیند. استراماچونی و کالدرون امروز می‌توانند فهمیده باشند که چرا استقلال و پرسپولیس آنها را استخدام کرده‌اند. فوتبال در ایران پیوستگی در رشد ندارد. یک مربی هر چه ساخته باشد، با رفتنش همه چیز فرو می‌ریزد. مربی پیشین یک تیم می‌تواند برانکو ایوانکوویچ باشد یا وینفرد شفر. اثری از فوتبال آنها در تیم‌شان بجا نمی‌ماند و مربی جدید در یک چشم بر هم زدن یک ویرانه فنی را در اختیار می‌گیرد. دربی به این دلیل که قدرت ساختن تصویری شفاف‌تر از ناکارآمدی‌های فردی و تیمی را دارد، فرصت بهتری است برای اینکه همه را با واقعیت مواجه کند. اینکه حساسیت‌های دربی از کیفیت بازی می‌کاهد همیشه تحلیل درستی نیست، بلکه بازی در حساسیت و استرس بیشتر واقعیت‌ها را عیان می‌کند.

استراماچونی و کالدرون شاید واقعیت‌های تیم‌شان را در دربی بهتر و با وضوح بیشتر دیدند. بازیکنانی که کیفیت چندانی در اجرای ایده ندارند و بازی را حتی نمی‌توانند یکی دو دقیقه پیوسته و طبق ایده پیش ببرند. کالدرون و استراماچونی اما شاید در دقایقی از دربی به دریافت‌های دقیق‌تر فنی از تیم‌شان رسیدند. آواری را دیدند که باید از فوتبال تیم‌شان بردارند، آواری از ندانستن‌ها و غلط‌ها در بازی تک تک بازیکنان. آواری که فوتبال را به نمایشی پراشتباه و به تصویری از یک خرابه در میدان تبدیل می‌کند.

بازی استقلال - پرسپولیس پر از اشتباهات تکراری بود. کیفیت نازل بازیکنان ذوق را کور می‌کرد و هر تماشاگری حق داشت ساده بپرسد اینها برای ساختن چه کیفیتی از فوتبال سالیانه چند میلیارد دستمزد می‌گیرند و چرا به بازیکنانی با این کیفیت چنین دستمزدی پرداخت می‌شود؟ طرح این موضوع هر چقدر عامیانه باشد و به بحث‌های تاکسی شباهت داشته باشد اما بازهم از درصد واقعیتش چیزی کم نمی‌شود.

شاید تنها نکته امیدوارکننده این دربی کیفیتی از مربیگری بر اساس شناخت و آگاهی فنی بود که آندره‌آ استراماچونی نمایش داد. او تنها ستاره در یک بازی بی‌کیفیت و پراشتباه بود. البته این بازی فکت‌های کافی را برای بحث درباره این کیفیت در اختیار ما نگذاشته و این ادعا را به یک برداشت سطحی از بازی نزول داده است. کم پیش می‌آید مربی بازنده در دربی، ستاره بازی باشد اما استراماچونی شاید اولین بار در دربی به باشگاه استقلال فهماند که مربی باهوشی است.

استقلال برای تبدیل شدن به تیمی که از مخمصه نتایج بد رها شود، هنوز کارهای دشواری را پیش رو دارد. این تیم شباهتی به یک مجموعه موفق پیدا نکرده و فقط در بازی‌اش ردپایی از مربی می‌بینید که مشغول ساختن است. این پروژه برای استراماچونی سخت به نتیجه می‌رسد اما شاید در بلندمدت نتایج خوبی را بسازد.

پرسپولیس با کالدرون اگرچه می‌تواند خوشحال باشد که با ۹ امتیاز به صدر برگشته اما کالدرون می‌داند که همیشه نمی‌تواند با کیفیتی که در دربی ارائه داد، سه امتیاز به دست آورد. او بعد از دربی درباره تغییر سبک حرف زده و این مسیر را سخت دانسته اما سبک مورد نظر کالدرون هر چه باشد، برای اجرا به کیفیت نیاز دارد. پاس که در هیچ سبکی از بازی حذف نمی‌شود. سبک کالدرون هر چه باشد، با پاس‌های غلط شکل نخواهد گرفت، مثل استقلال که با فوتبال پراشتباه نمی‌تواند طبق ایده‌های استراماچونی بازی کند.

دربی‌های تهران اغلب بی‌کیفیت هستند اما همیشه لازم نیست عواملی مثل استرس بازیکنان را عامل نزول کیفی دربی بدانیم و بگذریم. این فوتبال پشتوانه فنی ندارد که هر بار در فضای دربی بی‌چیز است و مشتش برای تماشاگر باز می‌شود.

۱۳ ۷  
آی اسپورت
2019-09-23 02:00:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۷ نظر
کنت دراکولا
دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸، ۰۲:۲۵
اخه الاغ کیسه کش,مربی تیم بازنده ستاره ی میدان میشه!!!؟؟؟بعد مربی برنده که با تعویض بازیکن ۱۸ ساله به گل میرسه!!!!میشه بد!!!!!!ای خاک بر سر کچلت کنن که افتاب مستقیم زده مختو فاسد کرده.اخه پلشت دربی همینجوری حساس هست و نمیشه کارهای تاکتیکی انجام داد بعد یه تیمی میاد هشت تا دفاع میزاره انتظار داری تیم مقابل چکار بکنه!!؟؟غیر از این بود که کیسه توپ رو میداد و فضارو بسته بود!!ده دقیقه ی اخر کیسه از دفاع دست کشید یک تک به تک ساختیم و دو سه موقعیت گل.در ثانی داوری که خطای کیسه کشهارو به نفع کیسه میگرفت چه انتظاری داری!!اخه حرومزادگی هم حدی اشغال.داور خطای شمارو هم براتون پنالتی گرفت!!تف به ذات خبرنگارهای بی شرف.
حرف حساب
دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸، ۰۳:۲۹
باشه تو خوبی دلال رشتی با تیم درپیتت:)))

پماد بزن درداتون رفع بشه
۹
رضا
دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸، ۰۷:۴۲
پس به کس نژاد هم عددی رسید. فقط این کس نژاد میتونه تنها نکته مثبت بازی رو مربی استقلال بدونه
علي
دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸، ۰۸:۴۲
خيلي جالبه بنا به نظر نويسنده، پرسپوليس كه هم درصد مالكيت توپش بيشتر بود و هم تعداد پاس و درصد دقت پاس و هم بازيكن تعويضيش گل زد مشكل مربيگري داره و سبك بازيش افتضاحه. اما مربي استقلال باهوش و با كيفيته و اگه تيم توي همه زمينه ها افتضاح بوده و آخر جدول هستن مشكل از تيم و بازيكناس وگرنه كيفيت مربي همچنان عاليه و جاي بحث نداره. كاش وقتي نقد مي كنيم سعي كنيم تعصب و طرفداري براي تيم مورد علاقه رو كنار بذاريم. در جستجوي ذره اي انصاف.....
سعید
دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸، ۰۹:۳۲
مردک بی آبرو که بشدت از باخت کیسه رعشه گرفته که سعی می‌کنه همه چیز رو به هم ببافه و چونی رو‌ خوب و با کلاس و کالدرون رو بی اعتبار کنه . فعلا تا ما تحت بسوز
xox
دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸، ۱۱:۲۱
شما اومدی یه حرفی انداختی رو زمین رفتی درست مثل همون بازی دربی که انتقاد میکنی نقد خودت هم پرچ و پایه نداره.میگی استرا ستاره دربی بود ⁧حالا به درست و غلطش کار ندارم ولی دلیلی واسه ادعات ذکر نمیکنی.جالبه انقدرم تز فیلسوفانه میدی، میخوای هواداری کنی بکن ولی منطق که میتونی داشته باشی
۸
خطاب به دلال رشتی
سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸، ۰۴:۱۵
ما فقط بلدیم خوارومارتونو سپوخته کنیم:))))
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر