فهرست
درباره جنجال ترکیه؛ اشغالگران سلام‌ات می‌کنند!
درباره جنجال ترکیه؛ اشغالگران سلام‌ات می‌کنند!

درباره جنجال ترکیه؛ اشغالگران سلام‌ات می‌کنند!

آی اسپورت - سلام نظامی بازیکنان تیم ملی ترکیه بعد از گل دیرهنگام مقابل آلبانی در مسابقات انتخابی یورو ۲۰۲۰ جنجال‌هایی بر پا کرد. شاید در وهله اول این حرکت یک شادی بعد از گل ساده جلوه کند اما وقتی کشورت تنها چند روز قبل عملیات جنگی گسترده‌ای علیه کردهای بی‌دفاع شمال سوریه آغاز کرده و روزنامه صباح که هوادار رجب طیب اردوغان و حزب عدالت و توسعه است آن را روی جلد می‌آورد، یعنی واقعا نیتی سیاسی پشت این حرکت نهفته است. فیفای بینوا تنها

دو  شب پس از اتفاق تاریخی حضور محدود بانوان ایرانی در ورزشگاه که از آن به‌عنوان سند افتخار خود یاد می‌کند، باید با چنین حرکتی روبه‌رو شود. حالا افکار عمومی جهان از فیفا انتظار دارد در کنار ادامه تلاش خود برای بهبود شرایط تماشاگران زن ایرانی، مقابل چنین حرکت‌های  سیاسی هم بایستد و خاطیان را تنبیه کند. پائولو دی‌کانیو در سال ۲۰۰۵ پس از گلزنی برای لاتزیو سلام نازی داد و یک جلسه محروم و جریمه نقدی شد. ۶ سال قبل هم یک بازیکن جوان یونانی و کاپیتان تیم ملی زیر ۱۹ سال این کشور به نام یورگوس کاتیدیس بعد از دادن سلام نازی تا آخر عمر از حضور در تیم‌های ملی محروم شد. ژاکا و شکیری هم در جام جهانی روسیه بعد از گلزنی به صربستان به‌خاطرنشان دادن علامت عقاب که نشانه روی پرچم کوزوو و به‌نوعی اعتراض به اشغالگری صربستان بود با جریمه ده هزار دلاری روبه‌رو شدند و فیفا خیلی با آنها مهربان بود که یکی دو جلسه محروم‌شان نکرد. در موضوع ترکیه اما با توجه به ابعادی که حمله ارتش این کشور به بخش کردنشین سوریه و واکنش‌های منفی جهانی در برداشته، به‌نظر می‌رسد برخورد شدیدتری صورت بگیرد. غیر از هواداران اردوغان در داخل کشور، این حمله در هیچ جای دنیا مورد استقبال قرار نگرفته و حتی ترامپ هم به‌خاطر فشار افکار عمومی مجبور به درنظر گرفتن تحریم‌های اقتصادی به‌قول خودش کشنده علیه دولت اردوغان شده که البته هنوز آن را اعمال نکرده است. در همین فیفا دی‌های چند روز اخیر چندبار سایه سیاست بر فوتبال سنگینی کرده است که غیر از مورد ترکیه می‌توان به برافراشته شدن پرچم ارمنستان بر فراز ورزشگاهی هنگام بازی تیم ملی آذربایجان به وسیله پهپاد و واکنش‌های سیاسیون به حضور بانوان در ورزشگاه آزادی اشاره کرد. هاروی الیوت، بازیکن نوجوان تیم فوتبال لیورپول به‌خاطر استفاده از الفاظ نامناسب در فضای مجازی علیه هری کین، کاپیتان تیم ملی انگلیس به‌مدت دو هفته از بازی در رقابت‌های داخلی محروم شد. این بازیکن ۱۶ ساله به‌دلیل نقض قوانین علاوه بر پرداخت ۳۵۰ پوند باید در کلاس‌های آموزشی اجباری هم شرکت کند. آیا حرکت بازیکنان ترکیه کمتر از این مورد کوچک است که فیفا آن را نادیده بگیرد؟

همشهری ورزشی

۱۳ ۵  
آی اسپورت
2019-10-13 23:38:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۵ نظر
بهروش مادرقهبه
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸، ۰۰:۲۸
مادر قهبه میبینم که باز افتادی به خوردن کیر تورک ها. بی ناموس اگه این ترکیه ای ها نبودن فردا پس فردا کردها به ناموس نداشتت تجاوز میکردن. کار بدی میکنن پ ک ک نجس رو از رو زمین محو میکنن؟؟
۶
بهروش مادرقهبه
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸، ۰۰:۲۸
مادر قهبه میبینم که باز افتادی به خوردن کیر تورک ها. بی ناموس اگه این ترکیه ای ها نبودن فردا پس فردا کردها به ناموس نداشتت تجاوز میکردن. کار بدی میکنن پ ک ک نجس رو از رو زمین محو میکنن؟؟
۶
بی نامم
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸، ۰۰:۳۲
اند چه گوری بودی روزی که نبل و الزهرا فقط به خطر مذهب به توبره کشیدن چه گوری بودی .ای اسپرت نجس از وریا جان غفوری و شجاع خلیل زاده بپرس روزی که بچه سه تا ده ساله به هوای غذا دور ماشین جمع شده بوده اند ماشین منفجر شده همه تیکه تیکه شده اند چه گورستانی بوده اند .الان فاز انسان دوستی گرفتند روزی که زن کودک توجه کردید زن و کودک در فوعه و کفریا نبل الزهرا ذبح میشدند چه گوری بودید.زن و کودک چه گناهی داشتند ؟چه گورستانی بودی ای اسپرت چه گوری بودی وریا غفوری آقای شجاع خلیل زاده چه گوری بودی اون موقع
۵
بی نامم
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸، ۰۰:۳۹
جنگ بده چه کرد باشه چه عرب و فارس.جنگ بده چه مسلمان باشه چه مسیحی و یهودی. ولی ای اسپرت موقع که ارتش آزاد تحت حمایت ترکیه فوعه و کفریا نبل و الزهرا میزدند و ذبح میکردند خفه خون گرفته بودی.وریا غفوری و شجاع خلیل زاده موقع ذبح کودک و زنان در نبل و الزهرا فوعه و کفریا چه گوری بودید.وریا بی ام وی سری هفت اون موقع خفه خون گرفته بودی.نمیگفتی زن و کودک چه گناهی دارند که باید تیکه تیکه و محاصره غذایی شوند.اون موقع چه گوری بودی فاز انسان دوستی نمیگرفتی یا ساید هم پول توش نبود .
۶
امیدیار
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸، ۱۳:۴۸
همین ادبیات و کامنت نشوندهنده فرهنگ این قومه متوهمه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر