فهرست
نوروزهای فوتبالی؛ اشک‌ها و لبخندها
نوروزهای فوتبالی؛ اشک‌ها و لبخندها

نوروزهای فوتبالی؛ اشک‌ها و لبخندها

آی‌اسپورت- به بهانه نوروز فوتبالی پیش رو یادی از چهار نوروز خاطره‌انگیز کنیم؛ خاطره‌هایی تلخ و شیرین که با نوروز فوتبالی درآمیخته‌اند. اگر شما هم خاطره‌ای فوتبالی از نوروز دارید برای ما بنویسید.

 

نوروز ۸۳؛ مقدماتی المپیک ۲۰۰۴

چند روز قبل از تحویل سال و در واپسین روزهای اسفند ۸۲ تیم پرامید ما در آزادی به کره جنوبی باخت و در نوروز هم مقابل چین شکست خورد تا در گروهی که یک تیم از آن صعود می‌کرد، کار تمام شده باشد. حضور حسین فرکی به جای نابودگر هم فایده‌ای نداشت و حذف شدیم. تماشای ستاره‌هایی که تک‌تک‌شان آینده‌ای روشن را نوید می‌دادند و بعدتر در تیم ملی بزرگ‌سالان و باشگاه‌ها درخشیدند، در آن تیم ملال‌آور و بازی‌های وحشتناک مقابل کره و چین نوروزی تلخ را ساخت؛ حکایت نسل پرستاره‌ای که اسیر عقاید عجیب و غریب سرمربی همیشه در صحنه ایرانی شد و بر باد رفت.

 


نوروز ۸۴؛ مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶

آن سال دو بازی در نوروز داشتیم برای رسیدن به آلمان. دو برد خوب و خاطره‌انگیز که مسیر صعود تیم برانکو را هموار کرد. تیم باکیفیتی که از پس ژاپن قدرتمند بر می‌آمد و صعودی آسوده را در خرداد همان سال رقم زد؛ البته که دشواری آن صعود در مرحله قبلش مقابل اردن و قطر بود. وقتی ژاپنی‌ها در آغاز نیمه دوم گل وحید هاشمیان را پاسخ دادند و بازی مساوی شد خیلی‌ها آماده حمله به تیم ملی و سرمربی‌ آن بودند ولی ته دل بعضی‌ها روشن بود به تغییر اوضاع و سرانجام هاشمیان گل دوم را هم روی سانتر نرم و تمیز علی کریمی زد تا یک مملکت از جا بپرد. چند روز بعد در خاک کره شمالی جلوی چشمان هزاران سرباز-مردم کره‌ای دو بر صفر پیروز شدیم و بعد از خاطره تلخ جام جهانی ۲۰۰۲، آلمان به ما چشمک زد. ولی خاطره اصلی آن سال و آن نوروز ماجرای تلخ از دست دادن چند تن از هم‌وطنان در ازدحام بازی با ژاپن بود. لکّه ننگی بر پیشانی برگزارکنندگان آن رقابت که هنوز پابرجاست و هر یادی از آن دوره را تلخ می‌کند.

 

 

نوروز ۸۸؛ ایران - عربستان؛ مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰

تیمی که سرمربی‌اش با لابی خدایی انتخاب شده بود، بیش از اندازه متکی به دروازه‌بانش بود و او هم کم نقص نداشت. وقتی تنها امتیاز امارات در آن مسابقه‌ها را به آنها دادیم همان دروازه‌بان سجده شکر بر آورد برای آن تساوی. به هر حال اما پس از امتیاز دادن به امارات بدون امتیاز و تساوی با کره در تهران، چاره‌ای جز پیروزی برابر عربستان نداشتیم. اواسط نیمه دوم مسعود شجاعی گل زد و چنان که عادت داریم گمان کردیم کار تمام است. بعدتر امّا به فاصله چند دقیقه همه چیز بر باد رفت و با شکست خانگی مقابل سعودی‌ها بن‌بست جام جهانی و آن حذف تلخ پیش روی ما بود. رقص سعودی‌ها در آزادی و جمله جلال چراغ‌پور در برنامه ۹۰ از خاطرم محو نمی‌شود: «این هم تصویر کادر فنّی ما که روی نیمکت نشستن وقتی که یک هیچ جلوییم و حریف داره فشار میاره؛ مات و مبهوت بازی!» تیمی که با لباس‌های تولید سرمربی‌اش بازی می‌کرد ولی کسی نگران «دلالی» در آن نبود.

 

 

نوروز ۹۶؛ ایران - چین؛ مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸

پیش‌بینی می‌شد که با امتیازهای زیاد تیم ملی و شانس صعود بالا و البته تعطیلی و خالی بودن تهران از جمعیت همیشگی، ورزشگاه پر نشود. آنچه رخ داد امّا شگفت‌انگیز بود. دو ساعت مانده به آغاز مسابقه ورزشگاه پر شد و سیل تماشاگران از سر و کول ورزشگاه بالا رفت و روی لبه دیوار طبقه دوم هم کیپ تا کیپ آدم نشست. تصویری می‌دیدم که آخرین بار سال‌ها پیش در دربی‌های آزادی بدون صندلی دیده بودم. چند ثانیه پیش از آغاز بازی که نخستین تشویق ایسلندی هماهنگ شد، با فریاد و ضربه اول چنان صدایی در فضا پیچید که به چشم خودم وحشت اطرافیان را دیدم؛ مردم از صدایی که درست کرده بودند بهت‌زده بودند. در این روز خوب و زیبا چین را بردیم و در آستانه صعود به روسیه ۲۰۱۸ قرار گرفتیم.

 

۱۶ ۸  
آی اسپورت
2018-03-19 22:57:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۸ نظر
علی ناصری
سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶، ۰۰:۴۸
صحبت از نوروز و فوتبال كه ميشه ياد يه خاطره شيرين ميفتم. نوروزى كه با برد تيم محبوبم در دربى همراه شد. اون روز در روستاى امام عباس پيش عمو و عموزاده ها كرى ميخوانديم و لذت ميبرديم. خونه اى كه ميزبان ما بود الان با خاك يكسان شده و بلاى جان يكى از عموزاده ها شد، تا ما اينجا در سرپل ذهاب و در محاصره پس لرزه هايى كه امانمان را بريده، تلخ ترين نوروز تاريخ را تجربه كنيم.

بارالها حول حالنا الى احسن الحال ...
پوریا طباطبایی
سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶، ۰۱:۳۴
من از اینجا از تهرانی که درش گیر کردیم، با تمام قلبم همراهی می‌کنم باهاتون و آروزی روزها و خاطره‌های پیش روی بسیار بهتر و خوشی رو براتون دارم.
۳
عرفان
سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶، ۰۰:۵۳
تیمی که با لباس‌های تولید سرمربی‌اش بازی می‌کرد ولی کسی نگران «دلالی» در آن نبود . این تیکه عالی بود خدارو شکر که دو تا مثل تو نویسنده هستن
۷
ایلیا بهزاد اول
سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶، ۰۱:۰۳
خاطره بد باخت پرسپولیس به استقلال رو گل برهانی خاطره خوب برد منچستر جلوی لیورپول و برگردون ماتا.
۳
ميلاد
سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶، ۰۱:۵۵
ميخواهيم تاكتيك خود را به حريف ديكته كنيم. اغاز حماسه موتورگازي. چقدر با روان مردم بازي كرد اين مردك. فاجعه در ازادي و بعد در چين. چند سال بعد تكرار فاجعه در قطر با چاشني enjoy.
۳ ۱
پوریا طباطبایی
سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶، ۰۲:۴۷
آخ آخ تیم خاکپور و استاد. چه قدر داغ گذاشت رو دل این فوتبال...
۱
ویلی
سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶، ۰۴:۳۱
واسه تک تک قربانیان فاجعه هیسل بعد از گذشت بیش از سی سال بزرگداشت میگیرن ولی اون 17 جوون ایرونی بیچاره که زیر دست و پا موندن فردای بازی با ژاپن فراموش شدن و انگار نه انگار، نرخ جون آدمیزاد در یه کشور عقب مونده از تمدن اینجورجاها خودشو نشون میده....جا داره در سالگرد اون فاجعه یه مطلب کار کنید به این بهونه برسید به تفاوت ارزش و کرامت و جایگاه "انسان" در نظام سُلطه و استکبار جهانی در مقایسه با قویترین نظام مقدس جهان که خیر سرش قراره دنیا رو نابود کنه و تمدن تازه بسازه!!
۵
معین
پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷، ۰۴:۱۴
بهترین و به یاد ماندنی ترین نوروز فوتبالیم مربوط به سال 77 بود که تیم ملی در لحظه تحویل سال با تیم نانت فرانسه بازی دوستانه داشت و سیروس دین محمدی دوتا گل با ارپی جی زد ....
اصلا اون سالها یک چیز دیگه ای بود فوتبالیست هامون مثل مردم عادی زندگی میکردن شایدم خیلیشون وضعیت درامدشون در حد قشر کارگر بود علی دایی و خداداد و باقری و خیلیای دیگه هنوز مولتی میلیاردر نشده بودند فوتبالیستا انقدر از مردم عادی دور نشده بودند یعنی دقیقا بیست سال پیش یعنی اینکه راجع به خیلی خیلی دور حرف بزنم نه اون موقع همه ما ساده بودیم و امروز حتما به عکسای اون روزهای خودمون از جهت ضایع بودن تیپا قاه قاه می خندیم ولی اون روزا بازیکنا حقیقتا شبیه خود ما مردم کوچه و بازار بودن نه این عالیجنابان چند هزار میلیاردی که حالا به مرحله ای رسیدن که واسه ملت پیام نوروزی می دن!!!...ای وای
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر