فهرست
ده سوال درباره ازسرگیری لیگ‌برتر
ده سوال درباره ازسرگیری لیگ‌برتر

ده سوال درباره ازسرگیری لیگ‌برتر

آی‌اسپورت- پس از آن که اعلام شد مسابقات لیگ برتر از ۲۹ خرداد با رعایت پروتکل های بهداشتی از سر گرفته می شود، برخی از تیمها با اکراه آماده برگزاری مسابقات شدند. با مثبت شدن تست کرونای برخی بازیکنان و عوامل تیمهای لیگ برتری، فرهاد مجیدی سرمربی استقلال خواستار تضمین سلامت بازیکنان خود شد ، باشگاههای شهرخودرو،تراکتور،ماشین سازی،نساجی تهدید به کناره گیری کردند، سید حسین حسینی گلر استقلال در فیلمی با چند برداشت، با عصبانیت از شروع مجدد لیگ انتقاد می کند و ادعا می کند "بازیکنی که کرونا بگیرد فوتبالش تمام می شود."

اما چند پرسش از اقشار مختلفی که خواهان لغو لیگ برتر هستند مطرح است.

۱- آیا بازیکنان و عواملی که به کرونا مبتلا شدند، در محیط ورزشی این اتفاق برایشان رخ داده که حالا خواهان لغو لیگ هستند؟ آیا تست کرونایی از بازیکنان و عوامل گرفته نمی شد، آنها متوجه ابتلای خود می شدند؟

۲- آنهایی که خواهان تضمین سلامت بازیکنان هستند، می توانند ضمانت بدهند بازیکنی در زمین فوتبال بر اثر برخوردهای فیزیکی معمول آسیب نبیند؟ آیا می توانند تضمین دهند بازیکنان یا عوامل کادرشان مبتلا به سرما خوردگی ساده نشوند؟

۳- باشگاههایی خواهان لغو مسابقات هستند. پرسش از آنها این است که : به فرض مسابقات لیگ برتر نوزدهم را لغو کردیم، با لیگ بیستم که معمولاً از مرداد یا شهریور آغاز می شود چه کنیم؟ با ادامه لیگ قهرمانان آسیا چه کنیم؟ آیا آنجا هم آسیا را تهدید به کناره گیری می کنید؟

۴- از کسانی که فکر می کنند فوتبالیست با ابتلا به کرونا فوتبالش تمام می شود باید پرسید : آیا هادسون اودوی، کوترونه،اکدال،گارای،فلاینی،روگانی،دیبالا،ماتوئیدی و بسیار فوتبالیست دیگر فوتبالشان تمام شده؟ این تفکر اشتباه از کجا سرچشمه می گیرد؟

۵- مدیران باشگاهها (دولتی و خصوصی) به خاطر صرفه جویی در هزینه ها خواهان لغو لیگ هستند، بیایید فرض کنیم کرونا وجود نداشت، آیا آنها تا خرداد ماه نباید هزینه های جانبی و حقوق بازیکنان خود را پرداخت می کردند؟

۶- مالکین باشگاههای خصوصی به این نکته اشاره کردند که فوتبال صرفاً هزینه است. کدام سرمایه دار و تاجر موفقی بدون در نظر گرفتن همه جوانب وارد عرصه باشگاه داری شده است؟ احتمالاً پای سودهای دیگر در میان است.

۷- بازیکنان هم با مدیران همصدا شدند و خواهان لغو مسابقات به بهانه سلامتی هستند. با توجه به آنکه در هیچ جای دنیا کارفرما(در اینجا باشگاه) برای کار نکرده دستمزد پرداخت نمی کند، آیا آنها حاضرند یک سوم دستمزد خود را نگیرند؟

۸- آیا مدیران،بازیکنان، هواداران و سایر کسانی که خواهان لغو مسابقات هستند، تضمین کتبی می دهند که به رای سازمان لیگ برای تعیین قهرمان، سهمیه لیگ قهرمانان، تیمهای سقوط کننده و صعود کننده احترام بگذارند؟ یا آنکه می خواهند مسابقات لغو شود و مطابق میل آنها سرنوشت لیگ نوزدهم رقم بخورد؟ از یاد نبریم شعار فیفا احترام و رعایت بازی جوانمردانه است. این کدام احترامی است که تیمها وقتی شرایط مطابق میلشان نبود می خواهند زیر میز بازی بزنند و برای برگزار کنندگان تعیین تکلیف کنند؟

۹- سهمیه ایران در لیگ قهرمانان دو به اضافه دو است، یعنی دو تیم در دور گروهی و دو تیم در پلی آف حاضر خواهند بود، این تیمها را بر اساس کدام دستورالعمل به کنفدراسیون فوتبال آسیا معرفی کنیم؟ به فرض قبول چهار تیم اول جدول، تکلیف فولاد،نفت آبادان،نفت مسجد سلیمان چه می شود؟ تیمهای سقوط کننده به لیگ یک و صعود کننده چطور؟ آیا مدیران نظریه پرداز این بار هم پلی استیشن را پیشنهاد می کنند؟

۱۰ - در بیانیه ای که تراکتور،ماشین سازی،نساجی و شهرخودرو صادر کردند، تهدید به کناره گیری کردند. آیا آنها اطلاع دارند در صورت عملی شدن این تهدید با توجه به بند 23 آیین نامه مسابقات، احتمال دارد به لیگ دو سقوط کنند؟

پیشنهاد می کنیم آنها اگر واقعاً نگران سلامت بازیکنان هستند، از حالا از لیگ بیستم هم کنار بکشند و عواقب آن را بپذیرند. زیرا هم سهمیه ها باید مشخص شود، هم هستند تیمهای لیگ یکی که با کمال میل حاضر هستند جایگزین تیمهای لیگ برتری شوند.  

انگار سلامت بازیکنان صرفاً یک بهانه است برای فرار کردن از زیر بار مسئولیت، چه از نظر مالکان،مدیران باشگاهها چه از نظر بازیکنانی که نمی خواهند ناکامی خود را گردن بگیرند. با شناختی که از آنها داریم، آنها فقط پایان لیگ نوزدهم را می خواهند، اگر بنا به شروع لیگ بیستم از مرداد ماه باشد، همگی تمکین می کنند.این طور نیست؟

۲۷    
آی اسپورت
2020-05-29 13:32:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر