فهرست
مشهورهای «گوش به زنگ»
مشهورهای «گوش به زنگ»

مشهورهای «گوش به زنگ»

آی اسپورت - بالاخره سازمان لیگ فوتبال ایران تاریخ شروع نوزدهمین دوره لیگ برتر را اعلام کرد.صبح دیروز حیدر بهاروند رئیس سازمان لیگ فوتبال ایران گفت: «در آخرین جلسه‌ای که در فدراسیون فوتبال  و با حضور مهدی تاج، رئیس فدراسیون برگزار کردیم وضعیت ورزشگاه‌های حاضر در لیگ برتر مورد بررسی نهایی قرار گرفت و در نهایت تصمیم بر این شد که نوزدهمین دوره لیگ برتر( جام خلیج فارس) فصل ۹۹-۹۸ از روز ۳۱ مرداد آغاز شود.» به این ترتیب 8 روز دیگر اولین هفته لیگ نوزدهم برگزار می‌شود. تیم‌های لیگ برتری هم اغلب به پایان دوره آماده سازی‌شان رسیده‌اند و از مدت‌ها قبل منتظر اعلام روز آغاز لیگ بودند. پیش از شروع این دوره از لیگ برتر اما اتفاق جالبی افتاده است و چند مربی سرشناس ایرانی به دلایل متفاوت بیرون گود ماندند و نتواستند با تیمی برای همکاری توافق کنند. این دسته از مربیان اما از هم اکنون گوش به زنگ هستند تا در صورت برکناری یکی از مربیان فعلی تیم‌های لیگ برتری، با آن‌ها تماس گرفته شود و جایگزین شوند. این مساله فقط مربوط به ایران نیست. در فوتبال اروپا هم مربیان سرشناسی بیرون مانده‌اند. به این اسامی دقت کنید: «ژوزه مورینیو، سانتیاگو سولاری، ماسیمیلیانو آلگری، لوچیانو اسپالتی، جنارو گتوزو، آرسن ونگر، لورن بلان، تیری آنری، دیوید مویس و رودی گارسیا. این‌ها معروف‌ترین مربیان اروپایی هستند که در حال حاضر تیم ندارند اما اولین کاندید اغلب تیم‌هایی هستند که ممکن است مربی‌شان را خیلی زود برکنار کنند. در ایران تجربه نشان داده در همان نیم فصل اول لیگ برتر حداقل دو تیم تصمیم به تغییر مربی می‌گیرند و این یعنی مربیان بیرون مانده خیلی منتظر نخواهند ماند. ببینیم این مربی‌ها چه کسانی هستند؟ چرا بیرون مانده‌اند و ممکن است جایگزین کدام مربی شوند؟

 

علی دایی؛ تاوان زبان سرخ؟

علی دایی در اواخر لیگ هجدهم و در پی یک اتفاق غیر مترقبه از مربیگری سایپا کنار گذاشته شد. او مصاحبه تندی کرد و مدیران سایپا مدعی شدند کارگران کارخانه سایپا از حرف‌های دایی ناراحت و خواستار برکناری او شده‌اند. ادعایی که هیچ کس آن را باور نکرد. دایی در مصاحبه معروفش حرفهایی زد که گویا به مذاق برخی مدیران رده بالای سایپا و حتی برخی مسئولان کشوری خوش نیامد. همان روزها شایعه شد که از مقامات بالا دستوری نانوشته صادر شده که هیچ باشگاهی با علی دایی همکاری نکند. در ابتدا این شایعه تکذیب می‌شد اما دایی همین چند وقت پیش مدعی شد که با باشگاه‌های تراکتورسازی و پرسپولیس مذاکرات موفقی داشته اما به دلایلی نامعلوم این مذاکرات در روزهای آخر به نتیجه نرسیده. او به این ترتیب شایعه مذکور را هم تلویحا تائید کرد. به این ترتیب دایی بعد از چند سال حضور مداوم روی نیمکت تیم‌های لیگ برتری، بدون تیم ماند و مشخص نیست چه اتفاقی برایش بیفتد. در این مدت خبر چند پیشنهاد خارجی به دایی هم منتشر شد اما در حد شایعه باقی ماند. یکی از مشکلات بزرگ دایی این است که او به سبب گرفتاری‌های بیزینسی‌اش امکان فعالیت در خارج از تهران را ندارد. اگر قرار باشد او در میانه راه جایگزین یک مربی دیگر شود احتمالا باید او را در پرسپولیس یا پیکان ببینیم. شاید هم دل به دریا بزند و بالاخره راهی تبریز شود.

 

مجید جلالی؛ هووی مربیان اخراجی

«آقا معلم» یا «مجید کامپیوتر» خیلی زود توانست خودش را به عنوان یک مربی علم‌گرا و جسور در فوتبال ایران معرفی کند. او در سومین دوره لیگ برتر توانست پاس تهران را در رقابتی نزدیک با استقلال به قهرمانی برسد. این موفقیت نوید ظهور یک مربی خوب و متفاوت در فوتبال ایران را می‌داد. اما او هرگز نتوانست موفقیتش با پاس را تکرار کند و در سن 62 سالگی و 16 سال بعد از تنها قهرمانی‌اش در لیگ برتر بالاخره از دایره مربیان لیگ برتری بیرون ماند. جلالی در این سال‌ها با تیم‌های مختلفی کار کرد. صبای قم، شهید قندی یزد، استقلال و فولاد اهواز، تراکتورسازی، سایپا، پیکان و نساجی مازندران تیم هایی بودند که جلالی کار در آن‌ها را تجربه کرد. او در یک برهه به نیمکت پرسپولیس هم نزدیک شد اما این اتفاق هم نیفتاد. در سال‌های اخیر او تبدیل به یک مربی متوسط شده بود و تیم‌هایش در بهترین حالت در نیمه بالای جدول می‌ایستادند. این نزول ادامه پیدا کرد و به همین دلیل کسی از این که جلالی امسال با تیمی در لیگ برتر همکاری نکرد چندان هم غیر منتظره نبود. با این وجود او یکی از گزینه‌های اصلی موجود در بازار است و تیم‌هایی که قصد تغییر مربی دارند می‌توانند روی او حساب کنند. جلالی مشکلی برای حضور در شهرستان ندارد و ممکن است خیلی زود هدایت یکی از تیم‌های ته جدولی را بر عهده بگیرد.

 

علی کریمی؛ فاکتور محبوبیت

جادوگر فوتبال ایران وقتی هدایت تیم نفت تهران را بر عهده گرفت خیلی‌ها را نگران آینده خودش کرد. فوتبالدوستان ایران آن روزها معتقد بودند کریمی در ورود به دنیای مربیگری عجله کرده و ممکن است با این تصمیم اشتباه آینده خودش در حرفه مربیگری را به خطر بیندازد. این اتفاق افتاد و کریمی نتوانست با نفت تهران نتایج خوبی بگیرد. البته او در این مدت با مدیران باشگاه هم درگیری‌هایی داشت که به سبب بی‌تجرگی‌اش در این حرفه، لطمه شدیدتری از این اتفاق خورد. او به باشگاه سپیدرود رشت رفت. در این اتفاق محبوبیت کم نظیر کریمی هم نقش موثری داشت. اما این تغییر هم مناسب نبود. نه برای کریمی و نه برای سپیدرود. این تیم با وضعیت بدی که داشت نیاز به یک مربی باتجربه داشت نه کسی مثل کریمی. در نهایت سپیدرود از لیگ برتر سقوط کرد و این سقوط به نام کریمی نوشته شد. به این ترتیب یک نمره منفی دیگر در کارنامه کریمی در حرفه مربی‌گری ثبت شد و این کار او را برای ادامه مسیرش سخت کرده است. حالا کمتر تیمی پیدا ‌می‌شود که جرات سپردن نیمکتش به جادوگر را داشته باشد. با این همه او یک ویژگی مهم دارد که ممکن است او را به سرعت به چرخه مربیان لیگ برتری برگرداند. این ویژگی «محبوبیت» کم نظیر اوست. جادوگر هنوز در قلب هواداران فوتبال ایران جا دارد. هر تیمی که دچار بحران باشد می‌تواند با نشاندن کریمی روی نیمکتش برای مدتی کوتاه آرامش را به تیم برگرداند.

 

این چند نفر هم هستند

به جز این سه نفر، چند مربی مطرح دیگر هم هستند که بدون تیم مانده‌اند. این دسته از مربیان آلترناتیوهای همیشگی مربیان شاغل در فوتبال ایران هستند. به محض این که یک مربی از کارش برکنار می‌شود نام این مربی‌ها زودتر و بیشتر از بقیه به عنوان جانشینان احتمالی به گوش می‌رسد. پرویز مظلومی یکی از این مربی‌هاست. او سابقه کار در صباباتری، ابومسلم، استقلال تهران، مس کرمان و آلومینیوم هرمزگان را دارد و مربی باتجربه‌ای محسوب می‌شود. او حتی برای نیمکت استقلال هم یک گزینه همیشگی است. فیروز کریمی هم در سال‌های فصول لیگ را کمتر از همان ابتدا شروع کرده است. او را به عنوان یک متخصص خروج از بحران می‌شناسند و ممکن است تیم‌های ته جدولی خیلی زود به او مراجعه کنند. حمید درخشان در ماجرای چند سال پیشش با علی دایی و نیمکت پرسپولیس، لطمه زیادی خورد و از چشم اهالی فوتبال افتاد. اما هر از گاهی از او هم به عنوان یک گزینه فوری نام برده می‌شود. مهدی پاشازاده قبل از این که وینفرد شفر به استقلال بیاید یکی از گزینه‌های جدی نیمکت استقلال بود اما حالا خبری از او نیست. از او هم به عنوان یکی از استعدادهای مربی‌گری نام برده می‌شود اما او هنوز فرصت مناسبی برای نشان دادن خودش پیدا نکرده است. محمد تقوی سال گذشته چند هفته سرمربی تراکتورسازی بود. او در مقطعی یکی از گزینه‌های هدایت استقلال هم شد اما این روزها مشغول کارشناسی فوتبال در یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان است.

سازندگی 

۲    
آی اسپورت
2019-08-15 14:23:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر