فهرست
اعتماد به نفس؛ کلید موفقیت رئال
اعتماد به نفس؛ کلید موفقیت رئال

اعتماد به نفس؛ کلید موفقیت رئال

آی‌اسپورت- شنبه شب، رئال مادرید اسپانیا در فینال این فصل رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا در ورزشگاه ۷۰ هزار نفری «المپیک» شهر کی‌یف، به مصاف لیورپول انگلیس خواهد رفت. لیورپول این فصل در لیگ برتر جزیره و UCL، بازی‌های بسیار خوبی را از خود به نمایش گذاشته و همین امر موجب شده که کارشناسان مطرح دنیای فوتبال، تقابل کهکشانی‌ها با تیم تحت رهبری یورگن کلوپ را جدالی غیرقابل پیش‌بینی بدانند و این بازی را به هندوانه‌ای سربسته تشبیه کنند. با این وجود در اسپانیا، اوضاع کاملاً یک طرفه است و کارشناسان فوتبال این کشور حتی اگر به صراحت این مطلب را به زبان نیاورند اما قهرمانی رئال را قطعی می‌دانند.

در واقع به نظر می‌رسد که در دلِ نماینده ماتادورها هیچ ترسی نسبت به سرخ‌پوشان مرسی‌ساید وجود ندارد. روزنامه‌نگاران اسپانیایی گزارش می‌دهند که هیچ‌گاه جو باشگاه رئال مادرید پیش از حضور در فینال لیگ قهرمانان اروپا تا این اندازه آرام و بدون استرس نبوده است. گویا مادریدی‌ها فینال کی‌یف را ساده‌ترین بازی فصل خود قلمداد می‌کنند و این طرز فکری‌ست که در ذهن تمامی ارکان باشگاه نقش بسته، از فلورنتینو پرس گرفته تا زین‌الدین زیدان و حتی بازیکنان ذخیره!

کار به جایی کشیده که حتی ژورنالسیت نشریه «ال‌موندو» در مورد فینال کی‌یف نوشته: «رئال به راحتی لیورپول را در هم می‌کوبد و در این امر هیچ شک و شبهه‌ای وجود ندارد. آنها ۱۵ بار به فینال رقابت‌های اروپایی صعود کرده‌اند و ۱۲ بار جام قهرمانی را بالای سر برده‌اند. رئالی‌ها به خوبی می‌دانند در فینال چه می‌خواهند و برای دستیابی به خواسته‌شان، تجربه کافی را در چنته دارند.»

این درست است که آمار هیچ‌گاه نمی‌تواند معیاری قطعی محسوب شود و تنها می‌تواند کمکی برای گمانه‌زنی باشد اما همین آمار موجب شده که کهکشانی‌ها با اعتماد به نفس بسیار بالایی به استقبال بازی فینال بروند. آنها معتقدند که پادشاه بلامنازع اروپا هستند و لیورپول رقیبی نیست که بتواند تاج پادشاهی را از سر آنها بردارد و رئال را از تختِ پادشاهی به زیر بکشد.

نشریه «آس» در یکی از مطالب اخیرش به بررسی شانس قهرمانی قوهای سپید اسپانیا در فینال کی‌یف پرداخته و به نتیجه‌ای جالب رسیده است. بر اساس بررسی‌های «توماس رونسرو»، نویسنده این مقاله، بازیکنان کنونی رئال در مجموع تاکنون ۴۵ مدال لیگ قهرمانان اروپا را به گردن آویخته‌اند و این در حالی‌ست که در بین بازیکنان حاضر در ترکیب لیورپول، حتی یک بازیکن مدال‌دار هم وجود ندارد. رونسرو معتقد است برای پیروزی در چنین دیداری، باید بیش از هر چیز دیگری، صاحب تجربه کافی باشید و این همان فاکتوری‌ست که دو تیم را به شدت متمایز می‌کند، در یک سو تیمی قرار دارد که ۱۲ بار فاتح این جام شده و بازیکنان کنونی این تیم، تجربه کسب ۲ جام متوالی را در کارنامه می‌بینند. اما سوی دیگر میدان تیمی پای به المپیک کی‌یف خواهد گذاشت که ۵ بار جام قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا را بالای سر برده ولی آخرین قهرمانی آنها به فصل ۰۵-۲۰۰۴ برمی‌گردد و در ترکیب کنونی سرخ‌پوشان مرسی‌ساید، هیچ بازیکنی طعم قهرمانی در این رقابت‌ها را نچشیده است.

رونسرو در ادامه برای اثبات ادعایش به فینال سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ استناد می‌کند، جایی که کهکشانی‌ها به مصاف اتلتیکومادرید رفتند و در هر دو بار به لطف تجربه بیشتر، قهرمانی را از آنِ خود کردند: «مادریدی‌ها یاد گرفته‌اند که با وجود تحمل مشقات فراوان و سپری کردن لحظات سخت در طول بازی، چگونه جام را به آغوش بکشند. واقعیت این‌ست که لیورپول عطش عجیبی برای کسب این جام دارد و مطمئناً تک‌تک بازیکنان نماینده انگلیس با انگیزه‌ای دو چندان وارد زمین خواهند شد اما برگ برنده این بازی، تجربه است. کهکشانی‌ها به خوبی می‌دانند که چگونه فشار سنگین رقیب را تحمل کنند و چگونه از تک‌فرصت‌ها به بهترین نحو بهره ببرند.»

اما آیا واقعاً رئال قهرمان می‌شود؟

با وجود اینکه صدها هزار نفر در جهان، مشغول پیشبینی فوتبال هستند اما این ورزش مهیج بارها اثبات کرده که قابل پیشبینی نیست، با این حال نمی‌توان از چند فاکتور مهم چشم‌پوشی کرد. رئال در مراحل حذفی به ویژه در بازی‌های برگشت، در چندین نوبت بازی‌های ضعیفی از خود به نمایش گذاشته و حتی تا آستانه حذف از رقابت‌ها نیز پیش رفته اما واقعیت این‌ست که آنها در بازی‌های فینال به طرز شگفت‌انگیزی با اعتماد به نفس کامل نسبت به کسب جام پای به مستطیل سبز می‌گذارند و هیچ ترسی در وجودشان دیده نمی‌شود.

در سوی دیگر میدان، رسانه‌های انگلیسی نسبت به موفقیت لیورپول اصلاً مطمئن نیستند و در مقالات خود، به کلوپ ارائه یک بازی محتاطانه و کمی بسته را توصیه می‌کنند. این تفکر به بازیکنان تیم نیز سرایت کرده و آنها از حالا نگران بازی فینال هستند.

این عدم اعتماد به نفس در بازی برگشت مقابل رم نیز در چهره بازیکنان لیورپول به خوبی مشهود بود. سرخ‌پوشان مرسی‌ساید که در بازی رفت با نتیجه ۵ بر ۲ به پیروزی رسیده بودند، بعد از دریافت گل دوم از رم در بازی برگشت، به شدت نگران به نظر می‌رسیدند و این در حالی بود که بازی با تساوی ۲ بر ۲ در حال پیگیری بود. این نگرانی موجب شد تا در آن بازی، ۲ بار دیگر تور دروازه تیم تحت رهبری یورگن کلوپ به لرزه در آید و شاید اگر بازی کمی دیگر ادامه می‌یافتد، اکنون سرخ‌هی آنفیلد در فینال حضور نداشتند.

همانطور که می‌دانید لیورپول در فاز هجومی تیمی بسیار زهردار است اما به همان اندازه در فاز دفاعی، تیمی ضربه‌پذیر نشان داده و به بیانی ساده‌تر می‌توان گفت که خط دفاعی متزلزل لیورپول به پاشنه آشیل این تیم تبدیل شده است. حال با این پیش‌زمینه، فرض کنید که نماینده لیورپول موفق به باز کردن دروازه رئال شود. مطمئن باشید که شاگردان زیدان با علم به ضعف لیورپول در خط دفاعی، عدم تمرکز و اعتماد به نفس کافی آنها برای مقابله با حملات سهمگین رئال و البته حضور یک دروازه‌بان نامطمئن در درون دروازه لیورپول، با خیالی آسوده به سمت دروازه رقیب یورش می‌برند، آنهم با خط آتشی شامل رونالدو، ایسکو، بیل، بنزما و آسنسیو.

با این وجود فراموش نکنید که لیورپول، برای رسیدن به فینال کی‌یف، تیمی قدرتمند همچون منچسترسیتی را از پیش رو برداشته و قطعاً توانایی این را نیز دارد که شبی بسیار تلخ را برای مادریدیستا رقم بزند.

ترجمه از bleacherreport: نوید صراف/ فرهنگستان فوتبال

۶    
آی اسپورت
2018-05-24 23:15:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر