فهرست
گزارش/ چرا دیگر پنالتی ها گل نمی شوند؟
گزارش/ چرا دیگر پنالتی ها گل نمی شوند؟

گزارش/ چرا دیگر پنالتی ها گل نمی شوند؟

آی اسپورت- سرخیو آگوئرو، ریاض محرز، الکسیس سانچس و کوین دی بروین؛ اشتباه نکنید. این لیست 4 بازیکن برتر لیگ برتر انگلیس نیست. این ها بازیکنانی هستند که در لیگ جزیره انتظار می رفته پنالتی هایشان را گل کنند، اما نکردند.

این ها و 5 بازیکن دیگر، 9 پنالتی ای که در این فصل مسابقات لیگ برتر تا اینجای کار از دست داده شده را زده اند. این در حالی است که در فصل 14-2013 در کل فصل تنها 14 پنالتی از دست داده شد.

 

درصد پنالتی های گل شده
درصد پنالتی های گل شده

در واقع تنها 71% پنالتی های این فصل تبدیل به گل شده است. کمترین میزان از فصل 02-2001 به بعد. این اتفاق در سراسر اروپا رایج شده است که بازیکنان پنالتی از دست بدهند. همه لیگ های معتبر نسبت به فصول گذشته در زمینه گل کردن پنالتی ها افت کرده اند.

 

۱ / ۲

در لیگ قهرمانان در این فصل اما 42.9% پنالتی ها گل شده است (6 از 14). کمتر از آمار هر 5 لیگ معتبر اروپایی در این فصل یا آمار لیگ قهرمانان اروپا در 5 سال گذشته. چه توضیحی می تواند برای این موضوع وجود داشته باشد؟

دروازه بان ها بهتر شده اند؟

پنالتی های بیشتری مهار می شود، دروازه بان ها بهتر شده اند؟ زننده ها بدتر شده اند؟ یا ورزشکاران انقدر قوی شده اند که شکست دادنشان سخت شده است؟ آن روزهایی که نویل ساوثال و بریان ینسن در لیگ برتر پنالتی می گرفتند. اما دروزاه بانان این روزها فیزیکی تر شده اند و واکنش های سرعتی تری انجام می دهند. پس ممکن است بهتر از قبل شده باشند.

هوگو لوریس، مانوئل نویر، جیجی بوفون، پیتر چک و داوید دخئا همه دروزاه بانان فوق العاده حال حاضر هستند. سخت است تصور کنیم روزی می رسد که دروازه بانان فوق العاده بیشتر از این ها به طور همزمان در فوتبال باشند. همچنین به این لیست می توان نام دیگران مانند یان اوبلاک، مارک آندرتراشتگن و دیگو آلوس را هم اضافه کرد. آلوسی که در والنسیا آمار پنالتی گیری فوق العاده ای به نام خودش ثبت کرده است. در لالیگا از 37 پنالتی ای که به سمت دروازه او زده شده او 17 ضربه را مهار کرده است. حتی ضرباتی که زننده آن ها مسی، رونالدو و دیگو کاستا بوده را هم گرفته است. آخرین مهار او رکورد آندونی زوبیزارتا در لالیگا را شکست. آلوس 31 سال سن دارد و می تواند سال های زیادی بازی کند و از رکورد اسطوره بارسا دورتر و دورتر شود.

دروازه بانان تقلب می کنند؟

قانون داوران درباره دروازه بانان هنگام پنالتی این است: دروازه بانی که قرار است از دروازه محافظت کند باید روی خط دروازه بماند، رو به روی زننده ضربه، بین دو تیر دروازه، تا زمانی که توپ زده شود.

 

قانون پنالتی
قانون پنالتی

کمی موضوع واضح تر شد. کمتر دیده می شود هنگام زدن ضربه دروازه بان درست روی خط دروازه باشد. به نظر قانون خیلی خیلی مهمی نادیده گرفته می شود چون در این شرایط مهار پنالتی خیلی خیلی سخت تر می شود. مثلا همین تازگی، مارتین استکلنبرگ ضربه پنالتی دی بروین را مهار کرد. اما اصلا نمی شد گفت روی خط دروازه ایستاده است. از نظر قانون هر دو پنالتی ای که او در بازی اورتون مقابل من سیتی مهار کرد باید دوباره تکرار می شد. اما این نامش تقلب نیست. چون همه جای دنیا دیگر کمتر به این قانون توجه می شود.

زنندگان ضربات زیر فشارند؟

اریک لاملا و الکسیس سانچس هر دو برای زدن پنالتی های اخیرشان پافشاری کرده اند و هر دو هم از دست داده اند. لاملا در بازی تاتنهام و من سیتی پنالتی را به زور از هیونگ مین سون گرفت و سانچس در بازی آرسنال مقابل هال سیتی اجازه نداد کاسورلا ضربه را بزند. شاید این موضوع روی زنندگان بار روانی ایجاد می کند و باعث می شود راحت تر پنالتی هایشان را از دست بدهند.  

همه چیز درست می شود!

بن لیتلتون، متخصص ضربات کاشته و نویسنده کتاب دوازده یارد معتقد است همیشه در اوایل فصل مشکلاتی عجیب و اینچنینی وجود دارد و این بار این مشکل در ضربات پنالتی دیده می شود. آمار هم نشان می دهد در لیگ برتر در 7 دوره از 10 دوره اخیر، در این بازه زمانی، اوضاع بدتر از الان بوده است. اما بعد از آن بهتر شده است. به نظر لیتلتون همیشه در شروع فصل فشار روی بازیکنان زیاد است و می خواهند شروع خوبی داشته باشند. این موضوع روی عملکرد دروازه بانان هم در اوایل فصل تاثیر می گذارد.

فشار بازی ها بیشتر شده؟

جدا از فشار اول فصل، شاید به این دلیل که این روزها توجه به فوتبال بیشتر شده و به خاطر پخش بازی ها، بازیکنان می دانند چشم های بیشتری روی آن هاست بیشتر زیر فشار هستند. همین موضوع باعث می شود وقتی فقط یک ضربه را از دست بدهند اعتماد به نفسشان شدیدا افت کند.

 

۷    
آی اسپورت
2016-10-19 20:28:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر