فهرست
امپراطوری «سلسائوی شرقی»
امپراطوری «سلسائوی شرقی»

امپراطوری «سلسائوی شرقی»

آی اسپورت - پروژه فوتبالی عظیمی که در چین آغاز شده ‌است، چند سالی است که در معطوف‌کردن نگا‌ه‌ها به خود، پا را از آسیا فراتر گذاشته ‌است. هر فوتبال‌دوستی تا به حال در جریان قدم‌ نهادن بازیکنان سرشناسی نظیر یانیک کاراسکو، پائولینیو، موسی دمبله و میراندا به فوتبال چین قرار دارد. بسیاری نیز با جدیت در تابستان جاری شایعات پیرامون انتقال گرت بیل به باشگاه‌های چینی را رصد کردند اما کمتر کسی به برنامه عظیم‌تری که ممکن است در آینده‌ای نه ‌چندان دور تحول گسترده‌ای در سطح تیم‌ملی این کشور پدید آورد توجه ‌دارد.

اگر بدانید که پروژه فوتبال ملی چین اخذ تابعیت برای خارجی‌های باکیفیت شاغل در سوپرلیگ این کشور است، باز هم چندان شگفت‌زده نخواهید شد؛ زیرا سال‌هاست که با تیم چندملیتی قطر خو گرفته‌اید. قطر به‌عنوان یک کشور کوچک و البته مهاجرپذیر، از کشورهای گوناگونی اقدام به جذب بازیکن می‌کند. البته قسمتی از این بازیکنان از سنین کم به آکادمی اسپایر ملحق می‌شوند تا برای بر تن کردن پیراهن عنابی‌ها آموزش‌های لازم را ببینند. به ‌لطف چندملیتی‌هایی مانند المعز علی (سودان)، پدرو میگوئل (پرتغال)، کریم بوضیاف (فرانسه) و بسام الراوی (عراق)، عنابی‌ها جام ملت‌های آسیا را نیز چندی پیش فتح‌ کردند.

اما داستان چین- که پرجمعیت‌ترین کشور جهان است و نیازی به جذب فوتبالیست از ملل دیگر ندارد- بسیار متفاوت‌تر از قطر است. پروژه استفاده از چندملیتی‌ها در این کشور با بازگشت دوباره مارسلو لیپی بر مسند سرمربیگری سرزمین اژدهاها و از چند ماه قبل کلید خورد. اولین خروجی این برنامه نیکو یناریس بود؛ مدافع کناری قبرسی‌الاصلی که سابقاً در تیم‌های پایه آرسنال و تیم‌ملی انگلیس هم حضور داشت. او که مادرش نیز اصالت چینی دارد، با دریافت تابعیت کشور چین، نام محلی «لی که» را برای خود برگزید و در مقابل فیلیپین و تاجیکستان نیز با پیراهن چین به زمین رفت. حال، زمان نهایی ‌شدن و رونمایی از حیرت‌آور‌ترین بخش این پروژه نزدیک به ‌نظر می‌رسد: ورود برزیلی‌های سوپرلیگ به تیم‌ملی چین!

ریکاردو گولارت احتمالاً اولین برزیلی‌الاصل تاریخ تیم‌ملی چین لقب خواهد گرفت. پس از نزدیک به چهار سال حضور در باشگاه گوانگ‌ژو اورگرانده، وی ماه گذشته تابعیت برزیلی خود را لغو کرد تا به‌طور رسمی شهروند چین باشد. البته زمستان پارسال را در پالمیراس برزیل گذراند؛ ولی حالا یکی از سهمیه‌های داخلی باشگاه چینی محسوب خواهد شد. در عصر دونگا، گولارت برابر کلمبیا، سلسائو را همراهی کرد اما از آنجا که آن دیدار دوستانه بود، مانعی برای بازی وی در تیم‌ملی چین وجود ندارد.

به ‌غیر از گولارت، فدراسیون فوتبال چین به ‌دنبال فراهم‌سازی تابعیت چینی برای چهار برزیلی دیگر است: الکسون، آلویسیو گونکالوس، فرناندو هنریکه و آلان کاروالیو. الکسون و فرناندو پیش از کوچ به سرزمین اژدهاها از بازیکنان شناخته ‌شده سری‌آ برزیل بودند. آلان چهار فصل گذشته، زمانی که در ردبول سالزبورگ اتریش بازی می‌کرد، برترین گلزن لیگ اروپا شد. آلویسیو نیز در زمان فعالیتش در تیم‌های بزرگی نظیر سائوپائولو و فیگوئرنسه ارزشمندترین مهره خط هجومی به ‌شمار می‌رفت.

در دوره اخیر جام ملت‌های آسیا که چینی‌ها به ‌دست تیم‌ملی کشورمان حذف ‌شدند، آنها از بازیکن باکیفیت داخلی بی‌بهره بودند. اکنون نیز تنها لژیونر این کشور «وو لی» هافبک باشگاه اسپانیول است. در صورت اضافه‌ شدن این پنج برزیلی به تیم اژدهاها- که ارزش آنها در سایت ترانسفرمارکت در مجموع بالغ بر 30 میلیون پوند است- چین شاید به یکی از مدعیان سرسخت فتح جام ملت‌های آسیا بدل شود.

ایران ورزشی

     
آی اسپورت
2019-08-23 01:15:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر