فهرست
بازگشت به نمايش‌هاى دلچسب؛ تغيير ربيع‌خواه
بازگشت به نمايش‌هاى دلچسب؛ تغيير ربيع‌خواه

بازگشت به نمايش‌هاى دلچسب؛ تغيير ربيع‌خواه

آی اسپورت – محسن ربيع خواه. اگر شما نيز مثل نگارنده تا چند هفته قبل علت اصلى افت سطح كيفى نمايش‌هاى تيم پرسپوليس را در اين نام جستجو مى‌كرديد، شايد وقت آن رسيده باشد اندكى ديدگاه خود را تغيير دهيد. پرسپوليس برانكو بعد از شكست ٤-٠ مقابل الهلال و در ديدار مقابل استقلال خوزستان، اولين بار از آرايش ٤-٤-٢ خطى با حضور كاميابى نيا و ربيع خواه در مركز و انتقال مسلمان به راست بهره برد. نمايش اميدوار كننده سرخ‌ها در ٢٠ دقيقه ابتدايى آن ديدار اما تقريباً در هيچ از يك ديدارهاى آينده اين تيم مقابل الهلال، نفت، استقلال، سايپا، پديده و پارس جم ادامه نداشت. تيم برانكو كم كم از فلسفه اصلى خود فاصله مى‌گرفت و صرفاً به نمايش‌هاى نتيجه گرا روى مى‌آورد كه اتفاقاً منجر به نتيجه مي‌شد اما موجى از نگرانى را ميان هواداران اين تيم  به همراه داشت.

ديدار مقابل ذوب آهن بازگشتى به نمايش‌هاى دلچسب پسران برانكو بود. عملكرد شاگردان او در چمن مصنوعى سردار جنگل و البته ٤٥ دقيقه دوم ديدار مقابل نفت نيز تحسين برانگيز بود. اما برانكو چگونه توانست ٤-٤-٢ خطى ملال آور ديدار مقابل پديده و پارس را به نمايش جذاب مقابل ذوب و نفت تبديل كند؟ بله. پاسخ را در محسن ربيع‌خواه و البته هوشمندى برانكو جست جو كنيد.

برانكو پس از پى بردن به عدم توانايى ربيع خواه در فاز تهاجمى، نقش او را به هنگام طراحى حملات تغيير داد. نگاهى به آرايش تهاجمى پرسپوليس به هنگام طراحى حملات از خط دفاع ما را با دو حالت مواجه مى‌كند: ١-قرار گيرى ربيع‌خواه در قلب دفاع و متمايل شدن خليل زاده و حسينى به چپ و راست. ٢-قرار گيرى ربيع‌خواه در سمت چپ خط دفاع و متمايل شدن حسينى به راست و قرار گيرى شجاع در قلب دفاع.

در هر دوى اين حالات كمك شايانى به عريض شدن آرايش هجومى پرسپوليس مى‌شود. محمد انصارى و حسين ماهينى حضور بيشترى در حملات دارند. با اضافه شدن ماهينى به كارهاى تهاجمى در راست، محسن مسلمان فرصت بيشترى براى حضور در مركز زمين و فاصله گرفتن از سمت راست كه جايگاه اصلى او نيست پيدا مى كند و از همه مهم‌تر، شعاع حركتى وحيد اميرى به شكل چشمگيرى افزايش يافته و او مى‌تواند با اضافه شدن انصارى از چپ به حملات،اندكى متمايل به مركز شود و كارهاى تركيبى بيشترى با منشا و عليپور انجام دهد و نقش خود را در طراحى حملات  نيزافزايش دهد.

نيمه دوم ديدار سرخپوشان مقابل نفت آبادان

بهترين مثال از اين تغيير آرايش سرخ‌ها بود. حضور مداوم محمد انصارى در نيمه زمين حريف كه با علم بر اين موضوع انجام مى‌شود كه فضاى پشت سرش توسط ربيع‌خواه پوشش داده شده و احتمال آسيب از ضد حملات تا حد زيادى كاهش مى‌يابد و فرصتى كه در اثر حضور انصارى در حملات براى آزاد شدن اميرى و افزايش محدوده حركتى او ايجاد مى‌شود.

محسن ربيع خواه شايد بازيكن مورد علاقه خيلى از ما نباشد اما فراموش نكنيم، اگر وظيفه شناسى و تاكتيك پذيرى ربيع‌خواه نبود، شايد برانكو و تيمش نمى‌توانستند به اين سرعت به نمايش‌هاى تماشاگرپسند خود برگردند.

۱۰۳ ۱۲  
آی اسپورت
2017-12-12 10:27:00
نظر دهید

۱۲ نظر
P71
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶، ۱۰:۴۴
این تغییرات فقط توی لیگ ایران میتونه جوابگو باشه! توی آسیا شما نمیتونی فضای پشت مدافعین جلو کشیده رو ب محسن ربیع خواهی بدین ک از تکل زدن عاجزه! برانکو بی شک معمار اصلی موفقیتای این چن فصل اخیره! ما هم با تصمیمات برانکو موافقیم! بی شک رسیدن احمد نورالهی ب اسکواد، میتونه خیلی کمکمون کنه..
حسن
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶، ۱۰:۵۶
یه جورایی میشه گفت با سه دفاع بازی میکرد.
...
....
کوهیار
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶، ۱۱:۰۹
این چه تحلیل آبکی بود . ربیع خار با اختلاف بدترین بازیکن جهانه و تو بازی با نفت کلا سه بار پاش به توپ خورد که دو بارش توپو لو داد و فقط بازیکنان حریفو اسکورت میکرد
اردلان
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶، ۱۲:۳۲
آره تو خوبی بی فرهنگ بی شخصیت با این ادبیات مسخرت
مصی
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶، ۱۲:۴۳
احتمالا خاطره بدی ازخار داری که بهش میگی ربیع خار
Ali
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶، ۱۲:۵۹
این شبیه کاریه که کونته تو یوونتوس و چلسی کرده، در واقع یه جور 3-5-2 مدرنه
سرهنگ علیفر
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶، ۱۳:۰۳
از فردا علیفر میشه حامی درجه یک برانکو و میگه دیدید حرفم درست بود و باید به دفاع عمق داد؟
فرزاد مهریار
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶، ۱۳:۲۳
بهتر بود در این پست یک بازیکن جنگنده تر و سرزن و قد بلند بازی کنه نه ربیع خواه
موراتا
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶، ۱۳:۳۷
بازیکن دیگری نداریم
فرزاد مهریار
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶، ۱۵:۲۱
چرا ، احمد عبدالله زاده فولاد وعلی عبدالله زاده نفت آبادان . وحید محمد زاده ذوب آهن هم بد نیست
حمید
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶، ۱۵:۴۸
بهتره سوای نظرمون در مورد کیفیت بازی ربیع خواه به تصمیمات برانکو احترام بذاریم.
سید محمد
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶، ۱۳:۴۰
آنالیز و تحلیل نویسنده عالی بود ...ولی خداوکیلی بازیکن خوبی شده
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر