فهرست
فدرر به اکیپ: با ۴بچه، ۴بار نادال را بردم!
فدرر به اکیپ: با ۴بچه، ۴بار نادال را بردم!

فدرر به اکیپ: با ۴بچه، ۴بار نادال را بردم!

آی‌اسپورت- راجر فدرر، اسطوره فراموش‌نشدنی دنیای تنیس که پرافتخارترین ورزشکار این عرصه هم محسوب مي‌شد بعد از انتخاب به عنوان قهرمان قهرمانان سال 2017، گفت‌وگویی با روزنامه اکیپ داشته و درباره رقابت و حالا دوستي‌‌اش با رافا نادال صحبت کرده است. او هنوز هم در بازي‌های رودررویش با نادال شکست‌های بیشتری دارد. او سال 2017 جبران مافات کرد و هر بار برابر نادال قرار گرفت برنده از زمین خارج شد. بخشی از این گفت‌وگو را در زیر می‌خوانید. 

* روزنامه «اکیپ» شما و رافائل نادال را به طور مشترک به عنوان قهرمان قهرمانان سال 2017 انتخاب کرده. این انتخاب درست است؟

بله. بعضي‌ها ممکن است بگویند نه و بعضي‌ها هم ممکن است بگویند بله. به نظرم مي‌توانی هر طور دوست داری به فصلی که ما سپری کرده‌ایم نگاه کنی. روی هم رفته ما دوتا کارهای فوق‌‌‌العاده‌ای انجام دادیم‌‌؛ یکی که شماره یک دنیای تنیس شد و حتی مسن‌ترین تنیس‌بازی لقب گرفت که توانست پایان سال شماره یک شود. همچنین فراموش نکنیم رافا هم مثل من کام‌بک داشت‌‌؛ من 5 سال از او بزرگترم و طبیعتاً انجام چنین کارهایی برایم سخت‌تر است. خب از طرفی هر بار که با او بازی کردم شکستش دادم. مي‌توانیم همه اینها را با هم مخلوط کنیم و نظرمان را بیان کنیم ولی من با این انتخاب هیچ مشکلی ندارم.

* سال 2016 هر دو مصدوم شده بودید و بازی نمي‌کردید. با این حال از زمانی که نادال آکادمی تنیسش را در همان سال راه‌اندازی کرد و شما هم رفته بودید، به نظر مي‌رسد دیگر تقریباً همدیگر را رها نکرده‌اید...  

درست است. موضوع جالب است چون قبلاً چنین چیزی نبود. حالا همدیگر را بهتر درک مي‌کنیم. در گذشته وقتی او مصدوم مي‌شد یا جراحی مي‌کرد، راستش را بخواهید اصلاً نمي‌توانستم درکش کنم. شاید هم به این خاطر بود که من هیچ وقت جراحی نکرده بودم. سال 2016 وقتی شرایطش بهتر شده بود و من هم به نوبه خودم مصدوم شدم برای اولین بار توانستم نادال را درک کنم. مصدومیت، من را به نادال نزدیك‌تر کرد و توانستم اتفاقاتی که در گذشته برایش رخ داده را بهتر درک کنم. واقعاً فکر مي‌کنم این روزها رافا را بهتر از گذشته درک مي‌کنم.

* اگر سال 2010، زمانی که نادال شماره یک دنیا بود، به شما مي‌گفتند رافا هفت سال بعد در طول یک فصل و 4 بار رقابت، نمي‌تواند شما را شکست دهد...  

احتمالاً باید مي‌گفتم نه! در آن زمان من دو تا بچه داشتم و هنوز بچه‌های بیشتری مي‌خواستم. حالا 4 تا دارم. با 4 تا بچه رافا را 4 بار نمي‌برم! (مي‌خندد) نه خیلی منطقی است و نه خیلی واقع‌بینانه. با این حال ایده همان موقع هم همین بود که زمان طولانی بازی کنم. سؤال هم این بود که آیا دوباره در آینده به هم مي‌رسیم یا نه؟ جایگاه‌مان در جدول رده‌بندی برترین‌ها کجا خواهد بود؟ به هر حال باید در نظر داشته باشیم اگر قرار است در سال با هم دوباره مصاف بدهیم باید سعی کنیم در بالای جدول قرار بگیریم.

* اگر سال 2017 قرار بود با رافا در زمین‌های خاک رس بازی کنید باز هم مقابلش بدون شکست باقی مي‌ماندید؟

خب برای خیلي‌ها جالب است با توجه به سطح تنیسی که سال 2017 داشتم و مزیت‌هایی که در تقابل با او داشتم، نتیجه در زمین‌های خاک رس چه مي‌شد، اینکه آیا او را شکست مي‌دادم یا نه... ولی نه، به نظرم رافا، همیشه مقابل هر تنیس‌بازی، در زمین‌های خاکی، شانس اول پیروزی است. خب مي‌گویم: رافا برنده مي‌شد (مي‌خندد).

* امسال برای اولین بار، شما کنار هم در لیورکاپ بازی کردید. بازی کردن کنار نادال چطور بود؟

فوق‌‌‌العاده. راست مي‌گویم چون تنیس دونفره هنوز هم از تمرین کردن سخت‌تر است. در تنیس دوبل 10 ثانیه فرصت داری تصمیم بگیری و با خودت حرف بزنی و بگویی چه مرگت شده؟ بک هند بزنی و بعد پوشش بدهی؟ پوشش ندهی؟ خب چه کار کنی؟ زود باش، نظرت خیلی سریع عوض مي‌شود! اوکی، قبول داری؟ پف، پف، بوم، بوم! و همه این دیالوگ‌ها را در طول مسابقه 50 بار باید داشته باشی! باید هم تهاجمی باشی، هم آرامش داشته باشی و هم خیلی به خودت فکر کنی. من و رافا به هم شبیه هستیم و همیشه سعی مي‌کنیم راه حل مناسب را پیدا کنیم. او یک (به انگلیسی مي‌گوید) «he is winner» (او یک برنده است).

* نادال چه توانایي‌ای دارد که شما دوست داشتید آن توانایی مال خودتان بود؟

همیشه عاشق بك‌هند، شدت ضربات و تمرکز بالایش بوده‌ام.

* دوست داشتید او سوئیسی بود؟

اوووه... چرا نه؟ نمي‌گویم نه! ولی با استَن (واورینکا) همین حالا هم شرایط خوب است، نه! شکایتی ندارم، چون استن فوق‌‌‌العاده است... 

* بین شما و نادال، کدام یک بازیکن بهتری در تنیس دوبل است؟

اااه... سؤال جالبی است. ما با شیوه‌ای کاملاً متفاوت بازی مي‌کنیم. در پراگ به او گفتم: «مي‌خواهی چطور بازی کنم؟ بیشتر شبیه تو بازی کنم یا بیشتر شبیه خودم؟» چون من واقعاً چیز زیادی از تنیس دوبل نمي‌دانم. نمي‌دانستم مثلاً باید عقب زمین بمانم یا روی تور بیایم. به هر حال من جلوی تور ایستادم و صدای ضرباتش که از بغل گوشم مي‌گذشت را مي‌شنید: ووم، ووم! به نظرم این تنیسی که ما بازی کردیم دوبل مدرن بود. او تنیس دو نفره را بهتر بازی مي‌کند ولی من فکر مي‌کنم به شیوه کلاسیک، من بهتر از او باشم. مي‌دانم جواب به درد بخوری به این سؤال ندادم ولی برایم جالب بود تفکرم را بگویم.

* زیباترین پیروزي‌‌تان مقابل رافا، کدام است؟

ببهه. همین استرالیای 2017. بله. همین مسابقه.

* و بدترین شکست‌تان مقابل او؟

ویمبلدون 2008 و رم 2006 که دو بار فرصت داشتم برنده شوم و فرصت را از دست دادم.

سجاد فیروزی، خبرورزشی

۳    
آی اسپورت
2017-12-31 19:49:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر