فهرست
گزارش ویژه؛ پا به توپ یا پا به ویروس؟
گزارش ویژه؛ پا به توپ یا پا به ویروس؟

گزارش ویژه؛ پا به توپ یا پا به ویروس؟

آی اسپورت - در شرایطی که به دلیل شیوع ویروس کرونا تمامی رویدادهای ورزشی در جهان لغو شده، ورزش و فوتبال ایران هم از این قاعده مستثنی نیست اما در این میان دلایل برخی تیم ها برای مخالفت با برگزاری ادامه لیگ، قابل تامل است. احتمال ازسرگیری مسابقات لیگ از دو ماه آینده باعث نگرانی بسیاری از بازیکنان لیگ برتری و لیگ یکی شده است.

در پی بحران کرونا و بلاتکلیف شدن باشگاهها و ابهام در زمان شروع مجدد لیگ برتر، تمامی مسابقات ورزشی علی الخصوص فوتبال به تعویق افتاده است. طبق شنیده ها قرار است برخی باشگاه ها درخواست تشکیل جلسه با کمیته های آموزش و فنی فدراسیون و فدراسیون پزشکی و مدیران و سرمربیان باشگاهها و بخشهای مرتبط در سازمان لیگ را به وزارت ورزش ارائه دهند.

استدلال برخی از تیم های حاضر در لیگ برتر برای عدم برگزاری ادامه لیگ مبتنی بر دلایل عمده، مهم و قابل تاملی است. آنها معتقد هستند که باید برای سلامتی، شادابی، سرگرمی و درآمد ورزش کرد نه اینکه برای برگزاری یک مسابقه فوتبال در این شرایط، با جان بازیکنان و اعضای تیم ها بازی شود.

مشکلات بدنسازی مجدد و ماه مبارک رمضان

تیم های مخالف با برگزاری ادامه لیگ معتقد هستند که با توجه به توقف تمرینات، تیمها برای حضور مجدد در لیگ احتیاج به یک دوره بدنسازی فشرده حداقل سه هفته ای و تمرینات تاکتیکی حداقل ده روزه دارند که با توجه به حلول ماه مبارک رمضان تمرینات پرفشار اصلا مورد تایید کارشناسان اهل فن نخواهد بود و بدون بدنسازی هم احتمال آسیب دیدگی بازیکنان زیاد می شود و هم لیگ بی کیفیت می شود و تمرینات در منزل بازیکنان برای حفظ آمادگی آنها قطعا به طور کامل مثمرثمر نخواهد بود. از سوی دیگر ادامه لیگ، فاصله تا آغاز لیگ بعدی را کاهش می دهد و به جز محدودیت در نقل و انتقالات، بدنسازی مجدد در یک دوره کوتاه قطعا باعث آسیب دیدگی بازیکنان خواهد شد.

بلاتکلیفی و هزینه های اضافی روی دست مدیران باشگاه ها

دلیل دیگر برخی تیم ها برای عدم برگزاری ادامه لیگ این است هم اکنون همه تیم ها در وضعیت بلاتکلیفی بسر می برند و کسی اطلاعی از پایان دوران کرونا ندارد. با توجه به زمان های پیک این بیماری در ماه جاری و ماه گذشته، مشخص است که این بیماری سیر سینوسی دارد و نمی توان منطبق با آمار و ارقام فعلی، به صورت قطعی برنامه ای را برای ادامه برگزاری مسابقات مشخص کرد. همین بلاتکلیفیِ تیم ها و باشگاه ها در ادامه باعث بالارفتن هزینه باشگاهها شده و در این اوضاع اقتصادی که باشگاهها عموما بدهکار هستند و سیل پرونده های حقوقی از سوی فیفا به سمت فوتبال ما روانه شده، وضعیت باشگاه ها بدتر خواهد شد به خصوص که در وضعیت موجود، باشگاهها از قراردادهای سازمان لیگ با حامیان مالی هم منتفع نمی شوند و هنوز راهکاری هم برای حل این مشکل در نظر گرفته نشده است.

ترس بازیکنان از ویروس کرونا

گمانه زنی هایی مبنی بر برگزاری لیگ در اواخر خرداد ماه به گوش می رسد یعنی با فرض صحت این خبر، احتمالا 9 هفته باقیمانده از رقابتها به صورت فشرده برگزار خواهد شد تا لیگ در مقطعی حدودا 45 روزه به پایان برسد! روزنامه خبر ورزشی در گزارشی به این موضوع پرداخته بود و از قول بازیکنان استقلال عنوان کرده بود که اگر قرار به برگزاری لیگ به صورت فشرده باشد بازیکنان تیمها در معرض ابتلا به کرونا قرار خواهند گرفت. بازیکنان فوتبال و ورزشکاران هم مانند مردم عادی جامعه، از ویروس کرونا و ابتلا به آن واهمه دارند و از نظر آنها، حتی بازی در ورزشگاه بدون تماشاگر هم آنها را بیمه نخواهد کرد چرا که آنها مجبور به سفر به شهرهای مختلف هستند و سفرهای متعدد با پرواز و حتی اتوبوس در کنار اسکان در هتل‌های مختلف می‌تواند برای آنها و دیگر بازیکنان لیگ برتری پرریسک باشد. برخی بازیکنان از تمرین کردن هم هراس دارند چرا که ضد عفونی کردن زمین و تمرین در در فضای مشکوک به کرونا برای آنها استرس آور است و طبق گفته پزشکان متخصص، استرس، اضطراب و عدم تمرکز بازیکن می تواند از دلایل مصدومیت آنها هم باشد.

ابراز امیدواری وزیر بهداشت هم بی اثر است!

اگر چه وزیر بهداشت ابراز امیدواری کرده که ویروس کرونا تا پایان اردیبهشت به صورت کامل مهار شود اما رییس جمهور در صحبتهایش گفته ویروس ممکن است تا پایان سال در ایران باشد و حتی دوباره با سرد شدن هوا در پاییز و زمستان ۹۹، شاهد ظهور کرونا باشیم. در واقع تا زمانی که واکسن این ویروس کشف نشود، نمی شود به طور قطع از پایان آن گفت.

در هر حال احتمال شروع تمرینات در اواخر اردیبهشت، باعث نگرانی بازیکنان شده چرا که ممکن است در آن مقطع، هنوز کرونا به طور کامل از بین نرفته باشد. حتما در خبرها خوانده‌اید که سازمان لیگ و فدراسیون از باشگاهها درباره سرنوشت لیگ سوال کرده‌اند. قطعا اگر نظر بازیکنان هم در این نظرسنجی لحاظ شود، پاسخهای همراه با ترس آنها مشهود خواهد بود. بازیکنان دوست دارند پا به توپ شوند نه پا به ویروس!

فوتبالی

     
آی اسپورت
2020-04-09 01:23:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر